GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Ελλάδα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιό 27-10-2013, 12:09
stukas Ο/Η stukas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: athens
Μoto: 1200 adv 07
Μηνύματα: 293
Προεπιλογή Απάντηση: Ελεύθεροι δρόμοι

ρε παιδια να ρωτησω κατι...?συμφωνουμε οτι τα διοδια θα ηταν καλυτερο να ηταν αναλογικα?για δυο βασικους λογους που μου ερχονται πρωτα-πρωτα..:1ον-να μη μας σπανε τα @rxdia καθε τρεις κ λιγο σταματα πληρωνε ξεκινα κ
2ον να εχω κ μια ξεκαθαρη εικονα του τι πληρωνω,να μπορεσω να το αντιπαραβαλω κι`ολας με τις υπολοιπες χωρες,να δω τι γινεται...(μη μου παραθεσει κανεις τιποτα μελετες κ καλα,η δεδομενα κοστους ε/χλμ,δεν θα κατσω να ασχοληθω..).
Εμεις εδω μεσα ειμαστε καμποσοι,υπαρχουν κ αλλα φορουμ,αλλα εστω οτι το ξεκιναμε απο εδω,συντασουμε ενα ωραιο χαρτακι με υπογραφες που εξηγουμαστε ποιοι ειμαστε κ τι ζηταμε,προς τον Κο Μπομπολα η οποιον αλλον κ περιμενουμε απαντησεις...νομιζω..?η λεω λαλακιες?
.Εγω ξερω οι ανθρωποι που πραγματικα ενδιαφερονται για τετοια ζητηματα,κ ειναι κ λιγο μεθοδικοι κ εξυπνοι καπως ετσι θα εκαναν,αλλιως,habla,habla espagniol...Να`χαμε να λεγαμε δηλαδη,τι ακριβα που ειναι τα διοδια,εγω πληρωνω,εγω οχι,εγω δεν κλεβω λεμονια,εγω κλεβω σοκολατες κ νιαου νιαου...
μαζευομαστε κανουμε ενα χαρτι(μονοι η με την βοηθεια ενος δικηγορου)κ ρωταμε την εταιρια η οποιον αλλο διαολο,ελα εδω ρε μεγαλε,γιατι δεν το κανεις ετσι κ ετσι,να δουμε τι θα μας πουν,δε νομιζω να μην καταλαβουμε απο το τι θα πουν τι καπνο φουμαρουν,μεγαλοι ανθρωποι ειμαστε,νοημονες...
Reply With Quote
  #42  
Παλιό 27-10-2013, 19:21
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Ελεύθεροι δρόμοι

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από stukas Εμφάνιση μηνυμάτων
ρε παιδια να ρωτησω κατι...?συμφωνουμε οτι τα διοδια θα ηταν καλυτερο να ηταν αναλογικα?για δυο βασικους λογους που μου ερχονται πρωτα-πρωτα..:1ον-να μη μας σπανε τα @rxdia καθε τρεις κ λιγο σταματα πληρωνε ξεκινα κ
2ον να εχω κ μια ξεκαθαρη εικονα του τι πληρωνω,να μπορεσω να το αντιπαραβαλω κι`ολας με τις υπολοιπες χωρες,να δω τι γινεται...(μη μου παραθεσει κανεις τιποτα μελετες κ καλα,η δεδομενα κοστους ε/χλμ,δεν θα κατσω να ασχοληθω..).
Εμεις εδω μεσα ειμαστε καμποσοι,υπαρχουν κ αλλα φορουμ,αλλα εστω οτι το ξεκιναμε απο εδω,συντασουμε ενα ωραιο χαρτακι με υπογραφες που εξηγουμαστε ποιοι ειμαστε κ τι ζηταμε,προς τον Κο Μπομπολα η οποιον αλλον κ περιμενουμε απαντησεις...νομιζω..?η λεω λαλακιες?
.Εγω ξερω οι ανθρωποι που πραγματικα ενδιαφερονται για τετοια ζητηματα,κ ειναι κ λιγο μεθοδικοι κ εξυπνοι καπως ετσι θα εκαναν,αλλιως,habla,habla espagniol...Να`χαμε να λεγαμε δηλαδη,τι ακριβα που ειναι τα διοδια,εγω πληρωνω,εγω οχι,εγω δεν κλεβω λεμονια,εγω κλεβω σοκολατες κ νιαου νιαου...
μαζευομαστε κανουμε ενα χαρτι(μονοι η με την βοηθεια ενος δικηγορου)κ ρωταμε την εταιρια η οποιον αλλο διαολο,ελα εδω ρε μεγαλε,γιατι δεν το κανεις ετσι κ ετσι,να δουμε τι θα μας πουν,δε νομιζω να μην καταλαβουμε απο το τι θα πουν τι καπνο φουμαρουν,μεγαλοι ανθρωποι ειμαστε,νοημονες...
Σωστός, αλλά ειλικρινά πιστεύω ότι θα μας γράψουν στα τεράστια αrχίδια τους. Δεν τους ενδιαφέρει η γνώμη μας. Είμαστε μαρίδα. Από τη στιγμή που ελέγχουν αυτά που θέλουν......

Πόσα χρόνια ζητούν οι ενώσεις μοτό να γίνουν μειώσεις ΦΠΑ στον εξοπλισμό ασφαλείας;

Να συμπληρώσω ότι πληρώνω πάντα τα διόδια.
Reply With Quote
  #43  
Παλιό 27-10-2013, 23:48
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Ελεύθεροι δρόμοι

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Nordic Εμφάνιση μηνυμάτων


Δεν φαντάζομαι να σοβαρολογείς.
ΦΥΣΙΚΑ και σοβαρολογω με την υπερβολη αυτη στα νουμερα.........

Αν εχω διαβασει καλα και αν επισης θυμαμαι αυτο που διαβασα καπου στο 50-60% δενε ιανι η φορολογια στις Σκανδιναυικες χωρες?

Ετσι λεει τουλαχιστον εδω http://www.capital.gr/tax/news_tax.a...5964....για να πεισθει και ο Φορεστερ δλδ.
Reply With Quote
  #44  
Παλιό 28-10-2013, 00:02
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Ελεύθεροι δρόμοι

Το λινκ που έβαλες βγάζει στην αρχική σελίδα της capital.
Δε βλέπω κάτι σχετικό.
Αλλά ενώ ο εκ σκανδιναυίας πατριώτης σου λέει ότι μάλλον δε σοβαλογείς, για να σε σώσει απ το ολίσθημα..., επιμένεις.



Στην τελική ακόμα κι 80 % εφορία να πληρώνουν, ζουν σε κράτη με απίστευτες κοινωνικές παροχές, οργάνωση, ασφάλεια και με υψηλότατο βιοτικό επίπεδο. Ακόμα κι αν έχεις δίκιο λοιπόν, το παράδειγμα είναι ατυχές.
Reply With Quote
  #45  
Παλιό 28-10-2013, 02:38
Nordic Ο/Η Nordic βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2013
Περιοχή: Scandinavia
Μoto: BMW R1200R
Μηνύματα: 217
Προεπιλογή Απάντηση: Ελεύθεροι δρόμοι

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από forester Εμφάνιση μηνυμάτων
Μ εσενα φιλε νορντικ, πως να διαφωνησω;;
Χαίρομαι που συμφωνείς (με τους λέλους τα πάω καλά anyway ) . Τουλάχιστον έχεις το θάρρος και αναγνωρίζεις πώς "εκμεταλλεύεσαι" το κράτος που δέν (θέλει; να) λειτουργεί.


Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από PLOIGOS Εμφάνιση μηνυμάτων
.....Να αναγνωρισουμε τα δικα μας λαθη κ τις δικες μας ευθυνες ως οδηγοι πλεον στους ελευθερους η μη,δρομους!
Αμ έπος αμ έργον.... φίλε.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
............... η φορλογια δεν θα ητο 40% αλλα 65-75% οπως συμβαινει στις Σκανδιναυικες χωρες.
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
ΦΥΣΙΚΑ και σοβαρολογω με την υπερβολη αυτη στα νουμερα......... Αν εχω διαβασει καλα ....καπου στο 50-60% δενε ιανι η φορολογια στις Σκανδιναυικες χωρες?
Καλά το πας... Πέσε λίγο ακόμα και θα είσαι μέσα. (και θα έχεις πείσει και τον Φορεστερ )


Για την ιστορία: Ο φόρος εισοδήματος στην Σουηδία σχετίζεται κατα πολύ με τον τόπο διαμονής (τον δήμο, τον νομό, την περιφέρεια). Τα τελευταία χρόνια κυμαίνεται κατά μέσο όρο κάτω από 30% (με 33% το 2005, 30% το 2007 και 27% το 2010) Ο μέγιστος φόρος στο εισόδημα είναι 56% και ελάχιστο τίποτα 0%. Στην Νορβηγία και Δανία ο φόρος εισοδήματος είναι πάνω-κάτω στα ίδια επίπεδα, όπως και οι κοινωνικές παροχές, υπηρεσίες, νοοτροπία κτλ.

Εν πάση περιπτώσει όμως, "οριζόντια" σύγκριση σε καμιά περίπτωση δεν μπορεί να γίνει μεταξύ των χωρών αυτών και της Ελλάδας.

Εφ' όσον δέν έχουμε τα εχέγγυα για να παράγουμε πολιτισμό πιά, τουλάχιστον ας αποκτήσουμε επίγνωση της πραγματικότητας. Ας πάψει η πολιτεία -το κράτος- να πιθηκίζει ευρωπαϊκές πολιτικές και εμείς να καμωνόμαστε τους Ευρωπαίους την στιγμή που έχουμε χάσει την Ελληνικότητα. Ας μαζέψουμε πρώτα τα σκουπίδια.

Last edited by Nordic; 28-10-2013 at 02:51. Λόγος: ξέχασα το λλλ
Reply With Quote
  #46  
Παλιό 28-10-2013, 10:45
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Ελεύθεροι δρόμοι

[QUOTE=Nordic;965499
Εν πάση περιπτώσει όμως, "οριζόντια" σύγκριση σε καμιά περίπτωση δεν μπορεί να γίνει μεταξύ των χωρών αυτών και της Ελλάδας.

Εφ' όσον δέν έχουμε τα εχέγγυα για να παράγουμε πολιτισμό πιά, τουλάχιστον ας αποκτήσουμε επίγνωση της πραγματικότητας. Ας πάψει η πολιτεία -το κράτος- να πιθηκίζει ευρωπαϊκές πολιτικές και εμείς να καμωνόμαστε τους Ευρωπαίους την στιγμή που έχουμε χάσει την Ελληνικότητα. Ας μαζέψουμε πρώτα τα σκουπίδια.[/QUOTE]

Αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα, το ελληνικό κράτος "πιθηκίζει" αποσπασματικά με αποτέλεσμα να παράγονται εκτρώματα.
Δεν προσπαθεί καν να προσαρμόσει κάποιο σύστημα που αποδεδειγμένα λειτουργεί στην ελληνική πραγματικότητα και δυνατότητα.

Για παράδειγμα.... ζητείται πλήρης απελευθέρωση όλων των επαγγελμάτων, προσωπικά συμφωνώ, δε μας λένε όμως τι γίνεται σε άλλες χώρες τις ΕΕ.
Το αποτέλεσμα είναι πως ο κόσμος πιστεύει κι όχι άδικα ότι όλο αυτό γίνεται εκ του πονηρού.

Τέλος πάντων.....
Reply With Quote
  #47  
Παλιό 28-10-2013, 12:48
PLOIGOS Ο/Η PLOIGOS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2013
Περιοχή: Ριο
Μoto: VARADERO MK2
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή Απάντηση: Ελεύθεροι δρόμοι

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από stukas Εμφάνιση μηνυμάτων
ρε παιδια να ρωτησω κατι...?συμφωνουμε οτι τα διοδια θα ηταν καλυτερο να ηταν αναλογικα?για δυο βασικους λογους που μου ερχονται πρωτα-πρωτα..:1ον-να μη μας σπανε τα @rxdia καθε τρεις κ λιγο σταματα πληρωνε ξεκινα κ
2ον να εχω κ μια ξεκαθαρη εικονα του τι πληρωνω,να μπορεσω να το αντιπαραβαλω κι`ολας με τις υπολοιπες χωρες,να δω τι γινεται...(μη μου παραθεσει κανεις τιποτα μελετες κ καλα,η δεδομενα κοστους ε/χλμ,δεν θα κατσω να ασχοληθω..).
Εμεις εδω μεσα ειμαστε καμποσοι,υπαρχουν κ αλλα φορουμ,αλλα εστω οτι το ξεκιναμε απο εδω,συντασουμε ενα ωραιο χαρτακι με υπογραφες που εξηγουμαστε ποιοι ειμαστε κ τι ζηταμε,προς τον Κο Μπομπολα η οποιον αλλον κ περιμενουμε απαντησεις...νομιζω..?η λεω λαλακιες?
.Εγω ξερω οι ανθρωποι που πραγματικα ενδιαφερονται για τετοια ζητηματα,κ ειναι κ λιγο μεθοδικοι κ εξυπνοι καπως ετσι θα εκαναν,αλλιως,habla,habla espagniol...Να`χαμε να λεγαμε δηλαδη,τι ακριβα που ειναι τα διοδια,εγω πληρωνω,εγω οχι,εγω δεν κλεβω λεμονια,εγω κλεβω σοκολατες κ νιαου νιαου...
μαζευομαστε κανουμε ενα χαρτι(μονοι η με την βοηθεια ενος δικηγορου)κ ρωταμε την εταιρια η οποιον αλλο διαολο,ελα εδω ρε μεγαλε,γιατι δεν το κανεις ετσι κ ετσι,να δουμε τι θα μας πουν,δε νομιζω να μην καταλαβουμε απο το τι θα πουν τι καπνο φουμαρουν,μεγαλοι ανθρωποι ειμαστε,νοημονες...


Ποσο τις χιλιοις πιστευεις ειλικρινα οτι εχουμε,αν μαζευτουμε κ κανουμε μια τετοια (σωστη κατα τ αλλα) κινηση,να εισακουστουμε απο του ιθυνοντες?Προσωπικα πιστευω ΚΑΜΜΙΑ...
Reply With Quote
  #48  
Παλιό 28-10-2013, 17:45
stukas Ο/Η stukas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: athens
Μoto: 1200 adv 07
Μηνύματα: 293
Προεπιλογή Απάντηση: Ελεύθεροι δρόμοι

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από PLOIGOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποσο τις χιλιοις πιστευεις ειλικρινα οτι εχουμε,αν μαζευτουμε κ κανουμε μια τετοια (σωστη κατα τ αλλα) κινηση,να εισακουστουμε απο του ιθυνοντες?Προσωπικα πιστευω ΚΑΜΜΙΑ...
να εισακουστουμε σε ερωτηση που θα κανουμε δεν ξερω,γιατι οχι,αν μαζευτουν αρκετες υπογραφες κ τα ερωτηματα ειναι λογικα?δεν το καταλαβαινω γιατι να μην μας απαντησουν?ερωτησεις θα κανουμε κ ισως καποιες προτασεις.Αυτο που με ενδιαφερει να μαθω,ειναι το γιατι δεν εφαρμοζεται αυτο που ισχυει κ στις υπολοιπες ευρωπαικες χωρες,οπου,οπου υπαρχουν διοδια,τα οποια παντα πληρωνεις μια φορα(εκτος απο κατι σκοπια κτλ,που και αυτα τρια διοδια εχουν...)Αν απαξιουν να ασχοληθουν για κατι τετοιο,το οποιο ειναι απολυτως λογικο για εμενα,εξηγωντας τους λογους,να το ξερω κ εγω(εμεις),ωστε να φερομαι αναλογως...
Reply With Quote
  #49  
Παλιό 28-10-2013, 23:55
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Ελεύθεροι δρόμοι

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από forester Εμφάνιση μηνυμάτων
Το λινκ που έβαλες βγάζει στην αρχική σελίδα της capital.
Δε βλέπω κάτι σχετικό.
Αλλά ενώ ο εκ σκανδιναυίας πατριώτης σου λέει ότι μάλλον δε σοβαλογείς, για να σε σώσει απ το ολίσθημα..., επιμένεις.
επειδη, αγαπητε θοδωρα, δε μου αρεσουν τα ''ολισθηματα'' εδω θα βρεις οτι χρειαζεσαι Πάνω από το μέσο όρο της ΕΕ οι φορολογικοί συντελεστές στην Ελλάδα - Capital.gr
...και να με συγχωρεις για το ατοπημα αυτο, της παραθεσης δλδ λανθασμενου λινκ....δεν θα το ξανακανω...τουλαχιστον θα προσπαθησω.


Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από forester Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην τελική ακόμα κι 80 % εφορία να πληρώνουν, ζουν σε κράτη με απίστευτες κοινωνικές παροχές, οργάνωση, ασφάλεια και με υψηλότατο βιοτικό επίπεδο. Ακόμα κι αν έχεις δίκιο λοιπόν, το παράδειγμα είναι ατυχές.
Ατυχης ειναι ο ελληνας που θελει να ζει σε μια Σουηδια χωρις να πληρωνει φορους, να κλεβει το κρατος, να βγαινει στην συνταξη με 15ετια (Δ.Υ), με 25ετια (στρατιωτικοι) στα 50 (μανες με ανηλικο), να επιθυμει διακαως να γινει Δ.Υ. για να δουλευει οσο γινεται λιγοτερο κ.λ.π., κ.λ.π.......
Λυπάμαι, φιλε Θοδωρα, αλλα στην Σουηδια αυτα τα πραγματα ειναι για γελια.......γιαυτο, επειδη ειναι σοβαροι ανθρωποι και δεν διανοουνται να κλεψουν, να ρουσφετολογησουν, να βγουν νωρις στην συνταξη εις βαρος των συμπατριωτων τους -εκει βλεπεις οι κατσικες δεν διαχωριζονται σε γειτονικες και οικιες - και πληρωνουν και 56% φορο εισοδηματος, οπως λεει και ο φιλος ο Σκανδιναυος πιο πανω, δλδ τον μισο τους μισθο και βαλε, γιαυτο το κρατος φροντιζει γιαυτους....εχει και τους φροντιζει το κρατος και δεν δανειζεται για να τους φροντισει........γιαυτο κι επιμενω.......κι ας μην σου αρεσει η αληθεια αυτη.

Α, και οπως λεει και ο Νορντικ στην Σουηδια του ''ολισθηματος'' μου η φορολογια ξεκιναει απο 27% και φτανει μεχρι το 56%......
Στην Ελλαδα ξεκιναει απο το 22% και τελειωνει στο 42%....ετσι για να δεις ποσο μπροστα ειναι οι Σουηδοι κ.λ.π. Σκανδιναυοι........

Αρα το παραδειγμα μου ειναι το ακρως αντιθετο του ατυχες.........

Last edited by GeorgeP; 29-10-2013 at 00:05.
Reply With Quote
  #50  
Παλιό 29-10-2013, 00:58
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Ελεύθεροι δρόμοι

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν θελεις διαβασε το συνταγμα διοτι το ''ελευθεροι δρομοι'' δεν σημαινει ''τσαμπα δρομοι''.....................
Μακαρι τα χρηματα που πληρωνεις εσυ και δεν πληρωνουν αλλοι που εσυ πληρωνεις και γιαυτους να εφταναν για το μεγεθος της κοινωνικης πολιτικης που επιθυμεις.
Ομως τοτε η φορλογια δεν θα ητο 40% αλλα 65-75% οπως συμβαινει στις Σκανδιναυικες χωρες.

Το που πιθανολογει, το θαυμασιο αυτο αρθρο, να βρεθει η κοινωνια ειναι ασχετο με τα διοδια διοτι τα διοδια δεν ειναι φορος. Αν κανεις χρηση του δρομου πληρωνεις αν οχι δεν πληρωνεις....τον φορο ομως τον πληρωνεις ακομα κι αν κοιμασαι 24ωρες το 24ωρο.




Αυτό ήταν το ολίσθημα! Κι όχι το λινκ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
επειδη, αγαπητε θοδωρα, δε μου αρεσουν τα ''ολισθηματα'' εδω θα βρεις οτι χρειαζεσαι Πάνω από το μέσο όρο της ΕΕ οι φορολογικοί συντελεστές στην Ελλάδα - Capital.gr
...και να με συγχωρεις για το ατοπημα αυτο, της παραθεσης δλδ λανθασμενου λινκ....δεν θα το ξανακανω...τουλαχιστον θα προσπαθησω.




Ατυχης ειναι ο ελληνας που θελει να ζει σε μια Σουηδια χωρις να πληρωνει φορους, να κλεβει το κρατος, να βγαινει στην συνταξη με 15ετια (Δ.Υ), με 25ετια (στρατιωτικοι) στα 50 (μανες με ανηλικο), να επιθυμει διακαως να γινει Δ.Υ. για να δουλευει οσο γινεται λιγοτερο κ.λ.π., κ.λ.π.......
Λυπάμαι, φιλε Θοδωρα, αλλα στην Σουηδια αυτα τα πραγματα ειναι για γελια.......γιαυτο, επειδη ειναι σοβαροι ανθρωποι και δεν διανοουνται να κλεψουν, να ρουσφετολογησουν, να βγουν νωρις στην συνταξη εις βαρος των συμπατριωτων τους -εκει βλεπεις οι κατσικες δεν διαχωριζονται σε γειτονικες και οικιες - και πληρωνουν και 56% φορο εισοδηματος, οπως λεει και ο φιλος ο Σκανδιναυος πιο πανω, δλδ τον μισο τους μισθο και βαλε, γιαυτο το κρατος φροντιζει γιαυτους....εχει και τους φροντιζει το κρατος και δεν δανειζεται για να τους φροντισει........γιαυτο κι επιμενω.......κι ας μην σου αρεσει η αληθεια αυτη.

Α, και οπως λεει και ο Νορντικ στην Σουηδια του ''ολισθηματος'' μου η φορολογια ξεκιναει απο 27% και φτανει μεχρι το 56%......
Στην Ελλαδα ξεκιναει απο το 22% και τελειωνει στο 42%....ετσι για να δεις ποσο μπροστα ειναι οι Σουηδοι κ.λ.π. Σκανδιναυοι........

Αρα το παραδειγμα μου ειναι το ακρως αντιθετο του ατυχες.........


Άρα το παράδειγμα σαφώς και είναι ατυχές

Η διαφορά στα νούμερα που αρχικά έγραψες, με αυτά που ισχύουν (ότι νομίζεις δηλαδή, σε σχέση με την πραγματικότητα) γκρεμίζουν τους ισχυρισμούς σου Γιώργο.


Επειδή έχεις την τάση να θίγεις τα πάντα στο σύνολό τους και πιάνεις σε κάθε πρόταση κι ένα θέμα (που χρήζει ανάλυσης σελίδων....) , δεν μπαίνω στη διαδικασία να σου απαντήσω σε κάθε πρόταση.
Σε πολλά συμφωνώ με το σκεπτικό σου, να το ξέρεις, αλλά σε κάποια είσαι υπερβολικός και σε κάποια άλλα με εσφαλμένη εικόνα (όπως παραπάνω).
Το χειρότερο είναι ότι δε μένεις σε μια διαφωνία σεβόμενος την άλλη άποψη, αλλά προσπαθείς να πείσεις όλους μας, να συμπλεύσουμε με τη δική σου άποψη.

Σε άλλο νήμα (σε μια απάντηση του Γιάννη ortho νομίζω...)παραδέχεσαι τα κακώς κείμενα του κράτους, ενώ εδώ μας λες ότι λειτουργεί, ή ότι προσπαθεί*.....

Αποφάσισε και πες μας.

Για να ξέρεις τη δική μου άποψη περί λειτουργίας του κράτους, θα σου πω ότι το κράτος ΔΕΝ λειτουργεί χρόνια τώρα! Προσπαθεί τελευταία να κάνει πως λειτουργεί, αλλά ακόμα οι ενέργειες είναι σπασμωδικές, μη καλά σχεδιασμένες και καταδικασμένες να βολοδέρνουν μέχρι να ναυαγήσουν. Εχουμε πολύ δρόμο ακόμα. Αυτό πιστεύω εγώ. Παραδείγματα άπειρα και καθημερινά.


*έτσι όπως το παρουσιάζεις, η προσπάθεια φαίνεται επιτυχής, ενώ εγώ πιστεύω το αντίθετο.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:42.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!