GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> ΑΝΑΒΑΤΗΣ > Εξοπλισμός αναβάτη > Ένδυση

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 28-01-2010, 12:35
wet & dirty Ο/Η wet & dirty βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: athens
Μoto: R1200GS ADVENTURE & UNIVEGA ALPINA HT-550
Μηνύματα: 2,942
Προεπιλογή Απάντηση: Εχει κανεις στολη για δοκιμη?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από emix Εμφάνιση μηνυμάτων
Ακριβως.Ετυχε. Γιατι εγω την εχω ενα χρονο και δεν εχει ανοιξει ραφή.
Και γω μετανιωσα που εδωσα την Rallye 2 Pro, αλλα σε καμια περιπτωση δεν ειχα τη διαθεση να ξαναδωσω 1200ευρω. Θα προτιμουσα να παρω δυο σετ Revit Cayenne Pro, παρα μια Rallye 2 Pro.

το θεμα ειναι και τι χρηση της κανεις αν την εχεις ενα χρονο και εχεις κανει 2 ταξιδια λογικο ειναι να μην παθει τιποτα!!
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 28-01-2010, 12:39
emix Ο/Η emix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ΚΤΜ 950 Super Enduro
Μηνύματα: 1,794
Προεπιλογή Απάντηση: Εχει κανεις στολη για δοκιμη?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από wet & dirty Εμφάνιση μηνυμάτων
το θεμα ειναι και τι χρηση της κανεις αν την εχεις ενα χρονο και εχεις κανει 2 ταξιδια λογικο ειναι να μην παθει τιποτα!!
Το οτι πηγα Σουηδια και γυρισα μ αυτη την στολη με το 80% της διαδρομης υπο καταρακτωδη βροχη, απο μονο του λεει κατι.Και σε αρκετα σημεια δεν φορουσα παντα το αδιαβροχο.

Επισης και αρκετα χωματινες διαδρομες.

Last edited by emix; 28-01-2010 at 12:40.
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 28-01-2010, 14:40
loulou1100gs Ο/Η loulou1100gs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-Κέντρο, πιό κέντρο δεν γίνεται...
Μoto: R1100GS-XRV 650 και NX650 Dominator-ΧRV 750 RD 07-XTZ 750 Super Tenere
Μηνύματα: 615
Προεπιλογή Απάντηση: Εχει κανεις στολη για δοκιμη?

Ταπεινή μου άποψη: όταν ακουμπάς "μαρουλάκι-παγκουΐ" έχεις απαιτήσεις και δεν υπάρχουν περιθώρια συμβιβασμών ή "τυχαίων" γεγονότων.Απαιτείς-τουλάχιστον-τα ωραία σου λεφτουδάκια να μην πηγαίνουν σε κατασκευές made in China (το μπουφάν), in Hungary (το παντελόνι) και πάει λέγοντας.Λες, τουλάχιστον τα έδωσα που τα έδωσα, ας πιάσουν τόπο, αλλα η μαμά εταιρία δεν...Ο παράς να πέφτει, τσάμπα διαφήμιση να της κάνεις και έχει ο Θεός. Λυπάμαι κύριοι αλλά das ist genuch όπως λένε και οι φίλοι μου οι Γερμανοί (όχι οι κατοχικοί,να μην παρεξηγούμαστε έτσι.Εντυπώσεις; Η cordura ρούφαγε το νερό σαν φίδι, η επένδυση goretex αν τσάκιζε στράγγιζε όλο το νερό από μέσα, τσέπες που μόλις και μετά βίας χώραγαν ένα πακέτο τσιγάρα, λερωνόταν πανεύκολα και ήθελε μετά εξειδικευμένο πλυντήριο. Vielen dank αλλα την επόμενη φορά δεν...
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 28-01-2010, 15:11
kostas-patra Ο/Η kostas-patra βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: α
Μηνύματα: 668
Προεπιλογή Απάντηση: Εχει κανεις στολη για δοκιμη?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από loulou1100gs Εμφάνιση μηνυμάτων
Κύριοι να με σχωράτε, τι σας έχει πιάσει όλους με τη συγκεκριμένη στολή; Είναι θέμα "μόδας", "ασορτί με τη μηχανή" ή μήπως "εφφέ"; Ρωτάω γιατί είχα και τις 2 σειρές και πραγματικά υπέφερα. Υπάρχουν στο εμπόριο αντίστοιχα προϊόντα που είναι παρασάγγας καλύτερα και κατά πολύ φθηνότερα.Δέστε στο Volkswagen AG Redirect Server τη σειρά "Pharao".Θα πάθετε πλάκα.Απίστευτη ποιότητα κατασκευής σε τιμή (η στολή) όσο ένα jacket Rallye.Πάντως όποιος ενδιαφέρεται να μάθει από πρώτο χέρι μυστικά της Rallye, εάν η διαχείριση το επιτρέψει, εγώ εδώ είμαι...

θα με ενδιέφερε φίλε μου να σε ακούσω και αν έχει κανένας αντίρηση από τους αδμίν, και με πμ
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 28-01-2010, 17:59
wet & dirty Ο/Η wet & dirty βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: athens
Μoto: R1200GS ADVENTURE & UNIVEGA ALPINA HT-550
Μηνύματα: 2,942
Προεπιλογή Απάντηση: Εχει κανεις στολη για δοκιμη?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από emix Εμφάνιση μηνυμάτων
Το οτι πηγα Σουηδια και γυρισα μ αυτη την στολη με το 80% της διαδρομης υπο καταρακτωδη βροχη, απο μονο του λεει κατι.Και σε αρκετα σημεια δεν φορουσα παντα το αδιαβροχο.

Επισης και αρκετα χωματινες διαδρομες.

Ηλια οδηγουσα 6 ωρες με βροχη απο τα Αγραφα με αρκετα παιδια απο το φορουμ και ειχα ξεχαση το αδιαβροχο μου...μονο με την φορμα και δεν περασε ουτε μια σταγονα...και δεν ηταν η μονη φορα που οδηγουσα με βροχη και σου λεω οτι μια κλωστη απο την φορμα δεν ειχε κοπη.τη φορμα την βλεπεις οταν φαει βροχη και στεγνωσει απο τα τεντόματα αρχιζουν να φευγουν οι ραφες.σε αντιθεση με του Πανου που δεν εφαγε βροχες αλλα οι ραφες εκαναν φτερα...και οταν την πουλησα η φορμα ηταν και ειναι ακομα γιατι το βλεπω το παιδι που την αγορασε σαν καινουργια!!!στην αρχη ημουν και εγω της λογικης οτι πληρωνουμε το λογοτυπο της BMW αλλα τελικα δεν ειναι ετσι..φιλος μου που εχει καταστημα με αξεσουαρ αναβατη (δεν μπορω να πω ονομα..αν θες ομως με πμ δεν εχω προβλημα)και φερνει revit οταν του ειπα για την φορμα του Πανου μου ειπε οτι μπορει να φτιαχνει η revit για την bmw αλλα τα σχεδια και της τεχνικες προδιαγραφες τις δινει η bmw και δεν ειναι ιδια με τα revit..δηλαδη απλα εχει το εργοστασιο η revit και φτιαχνει με τα υλικα & σχεδια που θα ζητηθουν απο την bmw ειναι οπως το φιλτρο αερα της bmw που λεει ΚΤΜ πανω αλλα δεν μπαινειν σε κανενα μηχανακι της ΚΤΜ μονο στο GS!!αυτα τα λίγα!!


ξερεις ειναι ασχημο να λες οτι ειναι το ιδιο πραγμα γιατι καποιος το εχει πληρωσει και δεν ειναι ωραιο να σκεφτει οτι ειναι μακακας που δεν πειρε REVIT ασε που οι εποχες ειναι και περιεργες!!
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 28-01-2010, 18:59
GAGARIN Ο/Η GAGARIN βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: ΚΕΡΚΥΡΑ
Μoto: R 1150 GS ADVENTURE
Μηνύματα: 538
Προεπιλογή Απάντηση: Εχει κανεις στολη για δοκιμη?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από lempoi Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα φιλε pharao. μηπως γνωριζεις και την αντιστοιχια στα νουμερα?? απ οτι ειδα το βγαζει σε M,L.XL,XXL,KAI XXXL.το φερνει καποιο καταστημα και στην ελλαδα??.. εγω σε rally pro φοραω το 50. και παντελονι 52.

Υ.Γ πραγματικα ειναι πολυ ομορφο
Kαλησπερα και σε σενα εγω που ειμαι στο 58 πηρα το XXL κουτι πανω μου ουτε φουσκα ουτε να μην μπορω να σηκωσω το χερι να φτιαξω την ζελατινα και φυσικα αν βγαλεις την επενδυση ειναι λιγο πιο ανετο .............και εχει το ιδανικο μακρος ωστε να μην ανεβενεις στην μοτο και να φουσκωνει στο στηθος..........απο παντελονι δεν μπορω να σε βοηθησω πολυ αλλα ενα απο τα παντελονια μου που ειναι καλοκαιρινο pharao και γινεται και βερμουδα (θα το βρες στο site τους) ειναι και αυτο XXL και μου καθεται super ................ βεβαια θα μου πεις καλα ολα αυτα αλλα τι διαστασεις εχεις ρε φιλε pharao δεν μας ειπες...............ειμαι 1.90 και 110 kg (χωρις κοιλιες , γυμναζμενος θα λεγα αλλα μην φανταστεις και ετσι)

Last edited by GAGARIN; 28-01-2010 at 19:06.
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 28-01-2010, 22:51
lempoi Ο/Η lempoi βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 668
Προεπιλογή Απάντηση: Εχει κανεις στολη για δοκιμη?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από wet & dirty Εμφάνιση μηνυμάτων
Ηλια οδηγουσα 6 ωρες με βροχη απο τα Αγραφα με αρκετα παιδια απο το φορουμ και ειχα ξεχαση το αδιαβροχο μου...μονο με την φορμα και δεν περασε ουτε μια σταγονα...και δεν ηταν η μονη φορα που οδηγουσα με βροχη και σου λεω οτι μια κλωστη απο την φορμα δεν ειχε κοπη.τη φορμα την βλεπεις οταν φαει βροχη και στεγνωσει απο τα τεντόματα αρχιζουν να φευγουν οι ραφες.σε αντιθεση με του Πανου που δεν εφαγε βροχες αλλα οι ραφες εκαναν φτερα...και οταν την πουλησα η φορμα ηταν και ειναι ακομα γιατι το βλεπω το παιδι που την αγορασε σαν καινουργια!!!στην αρχη ημουν και εγω της λογικης οτι πληρωνουμε το λογοτυπο της BMW αλλα τελικα δεν ειναι ετσι..φιλος μου που εχει καταστημα με αξεσουαρ αναβατη (δεν μπορω να πω ονομα..αν θες ομως με πμ δεν εχω προβλημα)και φερνει revit οταν του ειπα για την φορμα του Πανου μου ειπε οτι μπορει να φτιαχνει η revit για την bmw αλλα τα σχεδια και της τεχνικες προδιαγραφες τις δινει η bmw και δεν ειναι ιδια με τα revit..δηλαδη απλα εχει το εργοστασιο η revit και φτιαχνει με τα υλικα & σχεδια που θα ζητηθουν απο την bmw ειναι οπως το φιλτρο αερα της bmw που λεει ΚΤΜ πανω αλλα δεν μπαινειν σε κανενα μηχανακι της ΚΤΜ μονο στο GS!!αυτα τα λίγα!!


ξερεις ειναι ασχημο να λες οτι ειναι το ιδιο πραγμα γιατι καποιος το εχει πληρωσει και δεν ειναι ωραιο να σκεφτει οτι ειναι μακακας που δεν πειρε REVIT ασε που οι εποχες ειναι και περιεργες!!
φιλαρακο εχεις πολυ δικιο.. οτι πληρωνεις παιρνεις τελικα!
Reply With Quote
  #28  
Παλιό 28-01-2010, 23:36
loulou1100gs Ο/Η loulou1100gs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-Κέντρο, πιό κέντρο δεν γίνεται...
Μoto: R1100GS-XRV 650 και NX650 Dominator-ΧRV 750 RD 07-XTZ 750 Super Tenere
Μηνύματα: 615
Προεπιλογή Απάντηση: Εχει κανεις στολη για δοκιμη?

Εδώ είναι το μεγάλο λάθος μας, στο σαθρό επιχείρημα του "ό,τι πληρώνεις, παίρνεις". Λυπάμαι αγαπητέ φίλε αλλά μετά από 3 σχεδόν δεκαετίες και απίστευτα ποσά σε εξοπλισμό, διαφωνώ κάθετα (και πάντα καλοπροαίρετα, έτσι. Να γίνω σαφής:
1.Θα συγκρίνω τη σειρά κρανών της B.M.W. με αντίστοιχες σειρές των Arai/Shoei/OGK/AGV/BELL/Lazer; Ούτε για πλάκα βέβαια.Χρεώνει το carbon 999,00 € (ούτε 1000 δηλαδή) την στιγμή κατά την οποία εξαιρετικά αντίστοιχα κράνη κοστίζουν λιγότερο από τα μισά λεφτά (δες το Caberg και θα με θυμηθείς...).
2.Χρεώνει μόνο την εσωτερική επένδυση goretex των μπουφάν 129,00 € λιανική με ξεχωριστό τύπο για κάθε επί μέρους μοντέλο. Αντιστοίχως η Dainese έχει ένα τύπο για όλα της σειράς με goretex.
3.Αντί να χρησιμοποιεί Cordura 1000'αρα, αγοράζει τη φτηνή με ό,τι αυτό συνεπάγεται.
Θα μου πείς όλα στραβά τα βλέπεις;Οχι βέβαια.Το body armour είναι εξαιρετικό. Το σύστημα εξαερισμού είναι υποδειγματικό και το αντιγράφουν όλοι.Τα ανακλαστικά είναι ανθεκτικά στο χρόνο.Ο πίσω αποσπώμενος σάκκος/τσέπες είναι εξαιρετικά πρακτικός και λειτουργικός.Ομως: δεν έχει σωστή ρύθμιση σύσφιξης στο κολλάρο, όταν βάλεις ένα φλισάκι από μέσα το σώμα "κλειδώνει" και περιορίζει την ελευθερία κινήσεων.Τι θα του άλλαζα:επένδυση dual layer goretex με πλάτη και στήθος πλήρως fleece, μικρότερα τα φερμουάρ εξαερισμού στις πηχεοκαρπικές, φερμουάρ εξαερισμού πλάτης οριζόντιο και όχι κάθετα, κολλάρο με μικρή ζώνη σύσφιξης.Και φυσικά κατασκευή επί γερμανικού εδάφους.Για την ιστορία, είστε τόσο σίγουροι ότι η Rev'It φτιάχνει για την B.M.W.; Λέω εγώ τώρα...Το σχεδιάκι του Rallye,πόσο παλιό είναι και από ποιόν και πότε πρωτοεμφανίστηκε, μήπως ξέρει κανένας "πάλιουρας"; Κερνάω τις μπύρες...
Reply With Quote
  #29  
Παλιό 28-01-2010, 23:38
lempoi Ο/Η lempoi βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 668
Προεπιλογή Απάντηση: Εχει κανεις στολη για δοκιμη?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από pharao Εμφάνιση μηνυμάτων
Kαλησπερα και σε σενα εγω που ειμαι στο 58 πηρα το XXL κουτι πανω μου ουτε φουσκα ουτε να μην μπορω να σηκωσω το χερι να φτιαξω την ζελατινα και φυσικα αν βγαλεις την επενδυση ειναι λιγο πιο ανετο .............και εχει το ιδανικο μακρος ωστε να μην ανεβενεις στην μοτο και να φουσκωνει στο στηθος..........απο παντελονι δεν μπορω να σε βοηθησω πολυ αλλα ενα απο τα παντελονια μου που ειναι καλοκαιρινο pharao και γινεται και βερμουδα (θα το βρες στο site τους) ειναι και αυτο XXL και μου καθεται super ................ βεβαια θα μου πεις καλα ολα αυτα αλλα τι διαστασεις εχεις ρε φιλε pharao δεν μας ειπες...............ειμαι 1.90 και 110 kg (χωρις κοιλιες , γυμναζμενος θα λεγα αλλα μην φανταστεις και ετσι)
τελικα απ οτι καταλαβα μαλλον μου λες οτι το MEDIUM ΘΑ ΕΙΝΑΙ το νουμερο μου.
Reply With Quote
  #30  
Παλιό 29-01-2010, 00:53
emix Ο/Η emix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ΚΤΜ 950 Super Enduro
Μηνύματα: 1,794
Προεπιλογή Απάντηση: Εχει κανεις στολη για δοκιμη?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από wet & dirty Εμφάνιση μηνυμάτων
Ηλια οδηγουσα 6 ωρες με βροχη απο τα Αγραφα με αρκετα παιδια απο το φορουμ και ειχα ξεχαση το αδιαβροχο μου...μονο με την φορμα και δεν περασε ουτε μια σταγονα...και δεν ηταν η μονη φορα που οδηγουσα με βροχη και σου λεω οτι μια κλωστη απο την φορμα δεν ειχε κοπη.τη φορμα την βλεπεις οταν φαει βροχη και στεγνωσει απο τα τεντόματα αρχιζουν να φευγουν οι ραφες.σε αντιθεση με του Πανου που δεν εφαγε βροχες αλλα οι ραφες εκαναν φτερα...και οταν την πουλησα η φορμα ηταν και ειναι ακομα γιατι το βλεπω το παιδι που την αγορασε σαν καινουργια!!!στην αρχη ημουν και εγω της λογικης οτι πληρωνουμε το λογοτυπο της BMW αλλα τελικα δεν ειναι ετσι..φιλος μου που εχει καταστημα με αξεσουαρ αναβατη (δεν μπορω να πω ονομα..αν θες ομως με πμ δεν εχω προβλημα)και φερνει revit οταν του ειπα για την φορμα του Πανου μου ειπε οτι μπορει να φτιαχνει η revit για την bmw αλλα τα σχεδια και της τεχνικες προδιαγραφες τις δινει η bmw και δεν ειναι ιδια με τα revit..δηλαδη απλα εχει το εργοστασιο η revit και φτιαχνει με τα υλικα & σχεδια που θα ζητηθουν απο την bmw ειναι οπως το φιλτρο αερα της bmw που λεει ΚΤΜ πανω αλλα δεν μπαινειν σε κανενα μηχανακι της ΚΤΜ μονο στο GS!!αυτα τα λίγα!!


ξερεις ειναι ασχημο να λες οτι ειναι το ιδιο πραγμα γιατι καποιος το εχει πληρωσει και δεν ειναι ωραιο να σκεφτει οτι ειναι μακακας που δεν πειρε REVIT ασε που οι εποχες ειναι και περιεργες!!
Τασο ανεφερα πουθενα οτι ειναι το ιδιο πραγμα;
Δεν το ειπα ποτε.
Ειπα οτι μερικες φορες μπορεις με λιγοτερα χρηματα να κανεις το ιδιο ή και καλυτερα την δουλεια σου.Οπως εσυ που αντι να δωσεις 19000ευρω για το HP2 πηρες το ΚΤΜ Super Enduro. Ενα παραδειγμα απλο ηταν αυτο, μην το αναλυσουμε περισσοτερο.Ετσι;
Και οχι, δεν πιστευω οτι "ο,τι πληρωνεις παιρνεις".
Πιστευω οτι η bmw υπερτιμολογει τα προιοντα της (και σε αμαξια και σε μηχανες) διοτι πολυ απλα σου λεει "θες να εχεις bmw; πληρωσε".
Δεν πιστευω οτι οι τεχνικες προδιαγραφες ενα Rallye 2 Pro αξιζουν τα διπλασια χρηματα απο ενα Revit.
Τελος παντων.
Δεν αξιζει νομιζω περισσοτερη αναλυση.
Ο καθενας κανει οτι του αρεσει και περι ορεξεως κολοκυθοπιτα.
Reply With Quote
Απάντηση

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης
Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο

Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
ξερει κανεις να driftarei...? Για να παθουμε εγκεφαλικο... ace_gln Διάφορα 23 24-12-2011 19:20
μην το κανεις wolferin Τι μας έτυχε 3 07-10-2009 12:55
σκυλο κανεις? kostasmats Κοινωνική ευαισθησία 6 15-09-2009 23:57
Τι ειπες θα με κανεις το Πασχα???????? Troublemaker Αστεία Video 7 03-09-2009 23:44
Φραπεδακι κανεις; georgekostas Χιούμορ 7 19-06-2009 00:06


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 09:39.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!