GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Γενικά - Μοτοσυκλέτα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιό 05-06-2009, 14:51
Billakos Ο/Η Billakos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Νεαπολη (Νικαια)/Σιφνος
Μoto: στο αμεσο μελλον F650 :) τωρα το 660χ('07) του father
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή Απάντηση: bmw F650 gs VS honda xl 650 transalp

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Fuji Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα πω απλά, πως αν δε σε χαλάει το θέμα ύψους, είσαι δηλ. πάνω από 1.80 εκ, με τη μηχανή έχεις θα 'χεις τα πάντα. Ότι με το απλό GS από θέμα οδικής συμπεριφοράς, μεγαλύτερες διαδρομές αναρτήσεων, 21' εμπρός τροχό, πλούσιο κάθισμα, ελαφρώς καλύτερη προστασία από αέρα, αν δε κάνω λάθος έχει άλλη χαρτογράφηση απ' το απλό, συν ότι πας και τα χωμάτινα μονοπατάκια σου καλύτερα. Άσε που το τιμόνι σου περνά πάνω απ' τους καθρέπτες των αυτ/των ... μιλάμε για θέα αφ' υψηλού στο μποτιλιάρισμα!
Θα βρεις μοντελάκι του '05 άνετα, με 5.000 ευρώ (ίσως λέω και πολλά), και δες να 'χει πάνω όλα τα καλούδια (ΑΒS, θερμαινόμενα, κλπ κλπ).
Έχεις κάτι παραπάνω με το Dakar
μαλλον με καλυπτει 1,95 ειμαι θα το κοιταξω λοιπον κι αυτο γιατι στην αρχη το ειχα αποκλεισει γιατι πιστευα οτι λογο διαδρομης αναρτησης και εμπρος τροχου δεν θα ειναι τοσο σταθερο στο ταξιδι στην ασφαλτο οσο το απλο
Reply With Quote
  #32  
Παλιό 05-06-2009, 16:34
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: bmw F650 gs VS honda xl 650 transalp

χοχοχο πόσο λάθος κάνεις

εγώ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ έμενα με το Dakar - το 1200GS μου είναι υπερκαταναλωτισμός και μόνο αυτό

η μηχανή αυτή απλά δεν υπάρχει (ερμ... πραγματικά δηλαδή αφού βλακωδώς το κατάργησαν)
Reply With Quote
  #33  
Παλιό 05-06-2009, 18:28
Fuji Ο/Η Fuji βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Βόλος - Σκόπελος
Μoto: BMW F650GS/DAKAR
Μηνύματα: 2,856
Προεπιλογή Απάντηση: bmw F650 gs VS honda xl 650 transalp

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Billakos Εμφάνιση μηνυμάτων
μαλλον με καλυπτει 1,95 ειμαι θα το κοιταξω λοιπον κι αυτο γιατι στην αρχη το ειχα αποκλεισει γιατι πιστευα οτι λογο διαδρομης αναρτησης και εμπρος τροχου δεν θα ειναι τοσο σταθερο στο ταξιδι στην ασφαλτο οσο το απλο
1,95;;; και το συζητάς ακόμη; Κάθησε στο απλό, και στο Dakar και θα κρίνεις ... Ο κουμπάρος μου περί του 1,85 εκ πήρε το απλό (παρά την επιμονή μου να πάρει ένα Dakarάκι) και πλέον νιώθει ότι καβαλάει παπί, όχι εσύ! Θα ξενερώσεις, μην το σκέφτεσαι. Δεν ξέρω το Transalp τι ύψος έχει ...
Αλλά ταπεινή μου άποψη, ότι πάρεις, πριν καταλήξεις, πρώτα να το ανέβεις - οδηγήσεις.
Άσχετο με το θέμα σου, αλλά το "στρώμα" το 'χεις σκεφτεί;
Reply With Quote
  #34  
Παλιό 05-06-2009, 18:34
Fuji Ο/Η Fuji βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Βόλος - Σκόπελος
Μoto: BMW F650GS/DAKAR
Μηνύματα: 2,856
Προεπιλογή Απάντηση: bmw F650 gs VS honda xl 650 transalp

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
χοχοχο πόσο λάθος κάνεις

εγώ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ έμενα με το Dakar - το 1200GS μου είναι υπερκαταναλωτισμός και μόνο αυτό

η μηχανή αυτή απλά δεν υπάρχει (ερμ... πραγματικά δηλαδή αφού βλακωδώς το κατάργησαν)
και η πλάκα είναι, πως χθες από περιέργεια ρώτησα σ' έναν έμπορο που 'χε το F800GS καινούριο (δική του εισαγωγή) πόσο θα μπορούσα να δώσω το Dakar για ανταλλαγή, μου λέει "ε, 4.000 με 4.500 ευρώ μάξιμουμ να το πάρει, αφού βγήκε το G με 6.800 ευρώ, τα 'χει παρασύρει κάτω" !!! Άλλαξα χρώμα. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο ρε αδερφέ! Θα πεθάνω με το ντακάρ (που για τη χρήση που κάνω με τη μοτο, με υπερκαλύπτει), 4.500 δε στο δίνω! Πως πέφτουμε ώρες-ώρες στη παγίδα της περιττής κατανάλωσης ...
Reply With Quote
  #35  
Παλιό 05-06-2009, 18:50
Billakos Ο/Η Billakos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Νεαπολη (Νικαια)/Σιφνος
Μoto: στο αμεσο μελλον F650 :) τωρα το 660χ('07) του father
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή Απάντηση: bmw F650 gs VS honda xl 650 transalp

"στρωμα"ειναι το V-strom ?παμε σχεδον καθε τριτη χαλκιδα με αυτο(ειμαι συνοδηγος)το εχω οδηγησει.ωραια μηχανη αλλα σε σχεση με το GS ειναι λες και εισαι πανω σε ενα ξυλο με ενα κινητηρα.καμια σχεση το ζυγισμα.δεν ξερω μου μοιαζουν διαφορετικες μηχανες.αλλα ειμαι και αρχαριος και ενδεχομενος να μην ξερω να κρινω.μεσα στην πολη παντως πιο ευκολοδηγητο μου μοιζει το ΧΤ σε σχεση με το στρομ.φυσικα πιο φιδι μου μοιαζει το gs. τι να πω.μαλλον ειναι η θεση οδηγησης λογο υψους . τωρα dakar δεν εχω οδηγησει.καλυτερη φουρνια χρονολογιακα?μετα το 2004 και αυτο?
Reply With Quote
  #36  
Παλιό 05-06-2009, 20:03
Fuji Ο/Η Fuji βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Βόλος - Σκόπελος
Μoto: BMW F650GS/DAKAR
Μηνύματα: 2,856
Προεπιλογή Απάντηση: bmw F650 gs VS honda xl 650 transalp

Ναι, από '04 και μετά, το δίμπουζο δηλαδή. Ρίξε μια ματιά στη χρυσή ευκαιρία, πήρε τρία - τέσσερα το μάτι μου (ψάχνει ο κουμπάρος να αλλάξει το απλό με ντακάρ, και κοιτάμε 'δω κι εκεί )
Reply With Quote
  #37  
Παλιό 05-06-2009, 20:11
Billakos Ο/Η Billakos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Νεαπολη (Νικαια)/Σιφνος
Μoto: στο αμεσο μελλον F650 :) τωρα το 660χ('07) του father
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή Απάντηση: bmw F650 gs VS honda xl 650 transalp

οκ ευχαριστω πολυ
Reply With Quote
  #38  
Παλιό 05-06-2009, 21:04
Fuji Ο/Η Fuji βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Βόλος - Σκόπελος
Μoto: BMW F650GS/DAKAR
Μηνύματα: 2,856
Προεπιλογή Απάντηση: bmw F650 gs VS honda xl 650 transalp

Reply With Quote
  #39  
Παλιό 05-06-2009, 23:00
Ionlab Ο/Η Ionlab βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: BMW R-1150GS
Μηνύματα: 198
Προεπιλογή Απάντηση: bmw F650 gs VS honda xl 650 transalp

Την λύση του 1100 την έχεις απορρίψει; Γιατί μοντέλα 98-99 κυμαίνονται στα λεφτά σου και είναι πραγματικά ΑΛΛΟ μηχανάκι. Το χρόνια δεν θα πρέπει να σε φοβίζουν και φυσικά ούτε τα κιλά.
Reply With Quote
  #40  
Παλιό 05-06-2009, 23:02
Billakos Ο/Η Billakos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Νεαπολη (Νικαια)/Σιφνος
Μoto: στο αμεσο μελλον F650 :) τωρα το 660χ('07) του father
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή Απάντηση: bmw F650 gs VS honda xl 650 transalp

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Ionlab Εμφάνιση μηνυμάτων
Την λύση του 1100 την έχεις απορρίψει; Γιατί μοντέλα 98-99 κυμαίνονται στα λεφτά σου και είναι πραγματικά ΑΛΛΟ μηχανάκι. Το χρόνια δεν θα πρέπει να σε φοβίζουν και φυσικά ούτε τα κιλά.
σκεφτομουν πως τα κιβικα ειναι πολλα για αρχη.επισης και ο ογκος.ηθελα κατι σβελτο μεσα στην πολη.απο αποψη τεχνολογιας δεδομενης της παλαιοτητας τι λεει?μου κανει πιστευεις?
Reply With Quote
Απάντηση

Tags
1100, 1150, 1200, bmw, bmw gs moto, bmw moto, bmw moto gs, bmwmoto, forum, forumgs, gs 1150, gs forum, gs moto bmw, gs_gs, gs1100, gsbmw, gsbmwmoto, gsforum, gsmoto, moto, moto bmw, motobmw


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Honda Varadero 2009 Black_Shadow Νέα μοντέλα BMW 49 06-05-2009 13:01
Για F650 GS ΜΑΚΑΡΙΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ Πωλήσεις μοτοσυκλετών 0 27-04-2009 11:47
TRANSALP 650 antonis1150GSA Πωλήσεις μοτοσυκλετών 8 20-03-2009 15:40
ΔΟΚΙΜΗ Honda Jazz 1.4: arisxios Αυτοκίνητο 2 27-12-2008 21:50
Ανακλήσεις μοτοσικλετών Honda !!! ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Άλλες εταιρίες 2 22-12-2008 14:12


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:28.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!