GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Γενικά - Μοτοσυκλέτα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 24-05-2011, 02:32
panGS Ο/Η panGS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 209
Προεπιλογή Απάντηση: Ψάχνομαι για το τι μοτοσυκλέτα να πάρω

Μην πάρεις, είναι επικίνδυνα τα μηχανάκια...

Reply With Quote
  #22  
Παλιό 24-05-2011, 09:02
ltsiorak Ο/Η ltsiorak βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: veroia
Μoto: VFR 1200 DCT, HONDA VARADERO 1000, XT 660R,
Μηνύματα: 433
Προεπιλογή Απάντηση: Ψάχνομαι για το τι μοτοσυκλέτα να πάρω

τη ακουν τα αφτια μου θεε μου ! ! ! ! ! !

ποιος ειπε για το transalp??? τιμωρια με το ενα ποδι στη γωνια....

φιλος, αν με ακουσεις, για μεσα στην πολη θεος ειναι το xt αλλα δεν κανει για ταξιδια, το τρανσαλπ ειναι ενα μεγαλο χτ αλλα κανει για ταξιδια.... καιει λιγο, φορτωνεται και ειναι ανετο και για την κυρα...

το βαραδερο ειναι το απολυτο μηχανημα για τα ταξιδια σου, απο ερημο μεχρι βορειο πολο, ποτε δεν θα σε προδωσει, ποτε δεν θα σε σπασει κινητηρα και αξονα... θα κοιμασε ησυχος... και οταν θελεις να αξιδεψεις απλα θα βαλεις εμπρος... και εφυγες...

το βαραδερο δεν ειναι για τοσο μεσα στην πολη, εγω το βαζω αλλ το εχω συηθειση, αν το μαθεις ειναι παπακι... αλλα βαρυ

απο την αλλη μπορεις να παρεις αυτα τα μηχανακια ... τα μπεμπε...
σπανε... ειδικα τα 1200... απο μοτερ μεχρι αξονες...
καινε του φουστη....
καλα μεσα στην πολη διοτι το συνεργειο θα σε ειναι κοντα...
ταξιδια... ομορφα και ανετα αρκει να εχεις χαρτες με τα συνεργεια ανα ευρώπη η περοιοχη...

το τρασαλπ θα το παρεις 8200 φουλ... ολα μεσα
το βαραντερο 12 000 φουλ
το GS 17 000 .... και τον καταλογο της touratek...διοτι πρεπει ν αριξεις αλλα 5000 για να γινει μηχανη....

διαλεγεις και παιρνεις...
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 24-05-2011, 10:31
squad Ο/Η squad βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2011
Περιοχή: ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ
Μoto: R1200GS'11 - Gilera vx125'05
Μηνύματα: 3,484
Προεπιλογή Απάντηση: Ψάχνομαι για το τι μοτοσυκλέτα να πάρω

φιλε η γνωμη μου ειναι σε αυτα που ζητας,μια f650 η ενα kawasaki wersys 650,μια χαρα σε καλυπτουν αυτα τα κυβικα.δεν χρειαζεσαι παραπανω.μην δωσεις τζαμπα λεφτα που μπορει αργοτερα να το μετανιωσεις.
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 24-05-2011, 11:26
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Ψάχνομαι για το τι μοτοσυκλέτα να πάρω

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ltsiorak Εμφάνιση μηνυμάτων
τη ακουν τα αφτια μου θεε μου ! ! ! ! ! !

ποιος ειπε για το transalp??? τιμωρια με το ενα ποδι στη γωνια....

φιλος, αν με ακουσεις, για μεσα στην πολη θεος ειναι το xt αλλα δεν κανει για ταξιδια, το τρανσαλπ ειναι ενα μεγαλο χτ αλλα κανει για ταξιδια.... καιει λιγο, φορτωνεται και ειναι ανετο και για την κυρα...

το βαραδερο ειναι το απολυτο μηχανημα για τα ταξιδια σου, απο ερημο μεχρι βορειο πολο, ποτε δεν θα σε προδωσει, ποτε δεν θα σε σπασει κινητηρα και αξονα... θα κοιμασε ησυχος... και οταν θελεις να αξιδεψεις απλα θα βαλεις εμπρος... και εφυγες...

το βαραδερο δεν ειναι για τοσο μεσα στην πολη, εγω το βαζω αλλ το εχω συηθειση, αν το μαθεις ειναι παπακι... αλλα βαρυ

απο την αλλη μπορεις να παρεις αυτα τα μηχανακια ... τα μπεμπε...
σπανε... ειδικα τα 1200... απο μοτερ μεχρι αξονες...
καινε του φουστη....
καλα μεσα στην πολη διοτι το συνεργειο θα σε ειναι κοντα...
ταξιδια... ομορφα και ανετα αρκει να εχεις χαρτες με τα συνεργεια ανα ευρώπη η περοιοχη...

το τρασαλπ θα το παρεις 8200 φουλ... ολα μεσα
το βαραντερο 12 000 φουλ
το GS 17 000 .... και τον καταλογο της touratek...διοτι πρεπει ν αριξεις αλλα 5000 για να γινει μηχανη....

διαλεγεις και παιρνεις...
να ξαναρωτήσω, τι είπαμε κάνεις εδώ;
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 24-05-2011, 13:08
asotosios Ο/Η asotosios βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Μεταμόρφωση
Μoto: MOTO GUZZI BREVA 1100 ABS 2007
Μηνύματα: 3,009
Προεπιλογή Απάντηση: Ψάχνομαι για το τι μοτοσυκλέτα να πάρω

versys 2010 και μετα το εχω δει στον δρομο και μπορω να πω οτι μου αρεσει παρα πολυ...
απλα τωρα τελευταια πετυχαινω και πολλα gs1200 και επισης μου αρεσουν παρα πολυ...μου κανει οτι στα ταξιδια πρεπει να ειναι αρχοντας...
επισης και τα gs800 ειναι πολυ ομορφα και ισως να ειναι το ενδιμεσω απο τα παραπανω δυο...
οσον αφορα το βαραντερο...ειναι πολυ ογκωδη την εχει ενας φιλος εχω υπαρξη μονο συνεπιβατης και απο την θεση του συνεπιβατη μπορω να πω οτι ηταν σαν να καθομουνα σε πολυθρονα...
απο αποψη ομορφιας...Versys 2010-2011, και GS 1200 & 800 ισοβαθμουν (περιορεξεως κολοκυθοπιτα)...το βαραντερο δεν μου αρεσει προσωπικα (αυτο που λεγαμε για την κολοκυθοπιτα)...

η αληθεια ειναι οτι ψαχνω κατι να ειναι απολυτα πρακτικο και να μπορει να ταξιδεψει αξιοπρεπως...και φυσικα να μην καει τα αντερα του και για εντος και για εκτος (ταχυτητες ταξιδιου δεν με πολυενδιφερουν για πανω απο 140 σταθερα...αντε και κατι παραπανω)...

μιας και το θελω για καθε μερα, εντος και εκτος πολης αλλα και για χειμωνα και καλοκαιρι...
οποτε πρεπει να ειναι "ιδανικη" λυση...

ερωτηση ενα gs1200 ποσο καει...δεν εχω ακουσει τιποτα περι αυτου...???

Last edited by asotosios; 24-05-2011 at 13:11.
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 24-05-2011, 13:11
asotosios Ο/Η asotosios βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Μεταμόρφωση
Μoto: MOTO GUZZI BREVA 1100 ABS 2007
Μηνύματα: 3,009
Προεπιλογή Απάντηση: Ψάχνομαι για το τι μοτοσυκλέτα να πάρω

διπλο ποστ
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 24-05-2011, 13:15
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Ψάχνομαι για το τι μοτοσυκλέτα να πάρω

να οδηγήσεις ότι μπορεί να αγοράσεις

το πόσο καίει το 1200 θα βρεις αρκετά threads εδώ μέσα

εμένα καίει περί τα 6.8 lt/100 και η οδήγηση μου είναι σπάνια κάτω από τα 120

το versys είναι "έξυπνο" μηχανάκι αλλά δεν μου λέει τίποτα προσωπικά και φυσικά δεν ξέρω πως κάποιος τα βάζει μαζί με το 1200GS (ή με το varadero)

είναι σαν να λέμε κοιτάω και σκούτερ, κοιτάω και γουρούνα (καλά όχι τόσο μακριά)

πρώτα πρέπει να καταλήξεις στο ΤΙ θέλεις ΩΣ ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΧΡΗΣΗ
αυτό θα σε οδηγήσει

πχ. αν ρωτήσεις πολλούς (ΚΑΙ εμένα πχ. που έχω 1200) πιστεύουν ότι πάνω από τα 650/800 είναι υπερβολή για Ελλάδα
επίσης άλλος θα πει "θέλω και χώμα" και εννοεί "θα πάω σε έναν πατημένο καλό χωματόδρομο δυο φορές το καλοκαίρι για μπάνιο" (άρα πάρε και TDM μια χαρά θα είσαι)
άλλος την βρίσκει με "βόλτες" στην Ισπανία και στο Εσκί Σεχίρ
άλλος θέλει να ανεβαίνει εκεί που δυσκολεύεται να σκαρφαλώσει και με τα πόδια
δες πρώτα τι θες να κάνεις και υπολογίζεις ΝΑ το κάνεις

ξαναλέω ΧΩΡΙΣ να οδηγήσεις μην αποφασίσεις

και να πω και το "επαναστατικό" μου:
επίσης μην πάρεις κάτι καλό αλλά να μην είναι αυτό που θες (το κάνουν πολλοί Έλληνες με γνωστά αποτελέσματα)
αν ΔΕΝ πάρεις αυτό που θες και έχεις πάρει κάτι καλό κάνεις πολλαπλό κακό (και στην τσέπη σου τελικά)... θα το θες μέσα σου το άλλο, θα ψάχνεις να βρεις γιατί προτίμησες αυτό που πήρες, πολλές φορές θα βρίσκεις και ηλίθιες δικαιολογίες κλπ.
ενώ αν δεν μπορείς να πάρεις αυτό που θες, πάρε κάτι φτηνό και μέτριο... αφού σε αυτό που θες θα καταλήξεις τελικά

Last edited by NLS; 24-05-2011 at 13:19.
Reply With Quote
  #28  
Παλιό 24-05-2011, 13:18
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: Ψάχνομαι για το τι μοτοσυκλέτα να πάρω

μεταξύ μας, έχεις αποφασίσει να πάρεις το πιό ακριβό από αυτά που σου αρέσουν και θέλεις επιβεβαίωση και καλά κάνεις...

πάρε αγόρι μου ένα 1200GS μετά το 2008, αν έχεις "μαλακό" χέρι η κατανάλωση θα μένει μαξ στα 6+ στη πόλη, στα 5+ στην Εθνική...
αν είσαι για ξερογκαζιές και απότομα ανοίγματα, και παπί να πάρεις, την κατανάλωση θα την εκτοξεύσεις....το θέμα είναι στο δεξί σου καρπό και το πόσο σε τρώει......

ξέρεις ότι με το 1200 (που δεν πρεπει να το συγκρίνεις με το 800, είναι άλλης φιλοσοφίας μοτό) πας παντού λόγω σέλας (το 800..δεν...), οδηγικής ασφάλειας, στησίματος και ανεξάντλητης ροπής από χαμηλά.....

με KAWA μη μπαίνεις σε συγκρίσεις..μόνο η τιμή είναι ενδιαφέρουσα....τα λοιπά...αδιάφορα.....ακόμα μια μοτό χωρίς προσωπικότητα...
Reply With Quote
  #29  
Παλιό 24-05-2011, 13:19
squad Ο/Η squad βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2011
Περιοχή: ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ
Μoto: R1200GS'11 - Gilera vx125'05
Μηνύματα: 3,484
Προεπιλογή Απάντηση: Ψάχνομαι για το τι μοτοσυκλέτα να πάρω

NLS,εδω μεσα ηρθε ο istoriak να μας πει οτι η τρακαντερο,ειναι μηχανη!εδω γελαει και το παρδαλο κατσικι,και αυτα περι 17.000 που λες ειναι λογια δικα σου αγορασα την προηγουμενη εβδομαδα την gs.περασε μια βολτα απο τις αντιπροσωπειες να μαθεις τιμες.
Reply With Quote
  #30  
Παλιό 24-05-2011, 13:21
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Ψάχνομαι για το τι μοτοσυκλέτα να πάρω

(edited my previous post - πρέπει να το κόψω αυτό γιατί τις αλλαγές δεν τις διαβάζουν)
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Strauss Kahn...να τι εγινε...το ειδαν οι Κινεζοι πρωτοι!!! Wicked_GS Αστεία Video 6 17-05-2011 20:38
Πως να πάρω το βίντεο από την κάμερα στο pc μου ??? babis66 Yπολογιστές - Διαδίκτυο - Consol - Games 25 18-03-2011 14:48
Τί σκάφος να πάρω ;;; Michael Chatzilias Διάφορα 70 24-04-2010 07:34
Πρέπει να μας το πουν οι ξένοι για να το καταλάβουμε... Arkas Ελλάδα 84 25-03-2010 13:00
Ψάχνομαι για να την λασπώσω .... don Διάφορα 8 08-02-2010 12:14


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:35.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!