GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιό 30-08-2012, 08:50
dionysisgs Ο/Η dionysisgs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Κρυονέρι Αττικής
Μoto: R1200RT Sportster 983XL
Μηνύματα: 328
Προεπιλογή Απάντηση: Επαναπρογραμματισμός ECU BMW GS 1100

θα μας τρελάνεις συνάδελφε.τα θερμά μου συγχαρητήρια. Για να πετύχω κατέβασμα της ροπής λιγο χαμηλότερα άλλαξα τα γρανάζια μετάδοσης στον μόνο εκκεντροφορο πειραζωντας το avans κατά 9 μοίρες. γεμίσαμε όλα τα μεσαία εκεί δηλαδή που είχε τα κενά και έδωσε βοήθεια στα χαμηλά. η κατανάλωση μάλλον μειώθηκε ακόμη το τσεκάρω. θέλω άλλο ένα modifixation να γίνει και έχει να κάνει με χαμηλά του.δηλαδή ροπή από τις 1000. αφού το κατέχεις.το άθλημα μπορείς να τσεκάρεις αν γίνεται τίποτα με τους δικούς μας εγκεφάλους?

Last edited by dionysisgs; 30-08-2012 at 08:52.
Reply With Quote
  #32  
Παλιό 30-08-2012, 09:49
phoenix Ο/Η phoenix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Χαλκίδα
Μoto: R1200GS/05 βυζαντινο
Μηνύματα: 4,316
Προεπιλογή Απάντηση: Επαναπρογραμματισμός ECU BMW GS 1100

μπραβο φιλαρακι αν και δεν ειναι το φορτε μου η αναγνωση τετοιων πινακων καταλαβα οτι αυτο που λες ειναι σωστο
στο τελευταιο σερβις που του εκανα μου ειπε ο μαστορας οτι και η μαμα bmw αλαξε κατι με τους επαναπρογραματιζμους
και οτι χρειαζομαι και εγω (το μηχανακι) με εμενα δεν γινετε τιποτα
καλη συνεχεια
Reply With Quote
  #33  
Παλιό 30-08-2012, 09:56
JohnGS1100 Ο/Η JohnGS1100 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 772
Προεπιλογή Απάντηση: Επαναπρογραμματισμός ECU BMW GS 1100

Καλημέρα παιδιά.

Να ρωτήσω και το 1200 το ίδιο πρόβλημα έχει ? Δηλ. αλλάζεις ταχύτητα κ αργεί η ροπή του ?

Θα το ψάξω, αλλά εδώ είναι πιο περίπλοκα τα πράγματα ο εγγέφαλος σε εσάς ελέγχει μία σειρά από παραμέτρους που αφορούν κ άλλες λειτουργίες της μηχανής.

Οπότε πρέπει να μάθω αν :
1. Έχει μπρίζα κάτι σαν OBD (γιατί με chip σίγουρα δε γίνεται).
2. Αν έχει 2 αισθητήρες λ ?
3. Αν έχει στανταρ immo.
4. Αν ελέγχει αυτοματισμούς όπως στα αυτοκίνητα πχ. cruise, αναμα φώτων κλπ.

Για το μηχανικό μέρος τώρα, μήπως άλλαζοντας το αβανς στον εκκεντροφόρο έχασες δύναμη στις ψηλές ? Δε θα ήταν προτιμότερο να άλλαζες κάποιο γρανάζι πχ. στις σχέσεις μετάδοσης μιας κ έχεις 6η ??(δε θα σου φανεί στην τελική). Επίσης ένα άλλο κόλπο για την ελτίωση ροπής στις χαμηλές είναι να βελτιώσεις την αναπνοή κ συγκεκριμένα την ταχύτητα ροής του εισερχομενου-εξερχόμενου αέρα. Δηλ. μπορείς να τοποθετήσεις στενότερους αυλούς εξαγωγής εξάτμισης κ μακρύτερους λαιμούς στις εισαγωγές + ένα φιλτρο τύπου χοάνας μέσα στο φιλτροκούτι. Δημιουργείται έτσι φαινόμενο "βεντούρι" και γεμίζει κανονικά τις χαμηλομεσαίες με φοβερή οικονομία καυσίμου, χάνοντας ελάχιστα στις ψηλές.

Last edited by JohnGS1100; 30-08-2012 at 10:07.
Reply With Quote
  #34  
Παλιό 30-08-2012, 10:09
JohnGS1100 Ο/Η JohnGS1100 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 772
Προεπιλογή Απάντηση: Επαναπρογραμματισμός ECU BMW GS 1100

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από phoenix Εμφάνιση μηνυμάτων
μπραβο φιλαρακι αν και δεν ειναι το φορτε μου η αναγνωση τετοιων πινακων καταλαβα οτι αυτο που λες ειναι σωστο
στο τελευταιο σερβις που του εκανα μου ειπε ο μαστορας οτι και η μαμα bmw αλαξε κατι με τους επαναπρογραματιζμους
και οτι χρειαζομαι και εγω (το μηχανακι) με εμενα δεν γινετε τιποτα
καλη συνεχεια
Στις αντιπροσωπείας αν επιμείνεις λίγο μπορούν να κάνουν update on line με νέους χάρτες από Γερμανία (για μοντέλα άνω του 2004 κ με μπρίζα). Το κάνουν στα σπορ αυτοκίνητα κ είναι δωρεάν, μόνο τα εργατικά πληρώνεις.

Εδιτ : Προς το παρόν, με chipάκι απλά κ γρήγορα γίνεται στα R 1100 GS, R 1150 GS και R 850 GS.

Last edited by JohnGS1100; 30-08-2012 at 10:13.
Reply With Quote
  #35  
Παλιό 30-08-2012, 10:41
nivam Ο/Η nivam βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Βόλος
Μoto: R1200GS 07 ΚawasakiTOP48(χορτοκοπτικό)
Μηνύματα: 3,193
Προεπιλογή Απάντηση: Επαναπρογραμματισμός ECU BMW GS 1100

Για το 1200 δεν νομίζω πως γίνεται, προς το παρόν τουλάχιστον, γιατί επάνω στο BMS-K, είναι και το software του EWS που "διαβάζει" το κλειδί.
Reply With Quote
  #36  
Παλιό 30-08-2012, 12:45
Nikosone Ο/Η Nikosone βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Rethymno
Μoto: R1200GSA 2008
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Ευχαριστώ όλο και κάτι θα βρεθεί για μας τους 1200δες
Reply With Quote
  #37  
Παλιό 31-08-2012, 00:07
dionysisgs Ο/Η dionysisgs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Κρυονέρι Αττικής
Μoto: R1200RT Sportster 983XL
Μηνύματα: 328
Προεπιλογή Απάντηση: Επαναπρογραμματισμός ECU BMW GS 1100

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από JohnGS1100 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα παιδιά.

Να ρωτήσω και το 1200 το ίδιο πρόβλημα έχει ? Δηλ. αλλάζεις ταχύτητα κ αργεί η ροπή του ?

Θα το ψάξω, αλλά εδώ είναι πιο περίπλοκα τα πράγματα ο εγγέφαλος σε εσάς ελέγχει μία σειρά από παραμέτρους που αφορούν κ άλλες λειτουργίες της μηχανής.

Οπότε πρέπει να μάθω αν :
1. Έχει μπρίζα κάτι σαν OBD (γιατί με chip σίγουρα δε γίνεται).
2. Αν έχει 2 αισθητήρες λ ?
3. Αν έχει στανταρ immo.
4. Αν ελέγχει αυτοματισμούς όπως στα αυτοκίνητα πχ. cruise, αναμα φώτων κλπ.

Για το μηχανικό μέρος τώρα, μήπως άλλαζοντας το αβανς στον εκκεντροφόρο έχασες δύναμη στις ψηλές ? Δε θα ήταν προτιμότερο να άλλαζες κάποιο γρανάζι πχ. στις σχέσεις μετάδοσης μιας κ έχεις 6η ??(δε θα σου φανεί στην τελική). Επίσης ένα άλλο κόλπο για την ελτίωση ροπής στις χαμηλές είναι να βελτιώσεις την αναπνοή κ συγκεκριμένα την ταχύτητα ροής του εισερχομενου-εξερχόμενου αέρα. Δηλ. μπορείς να τοποθετήσεις στενότερους αυλούς εξαγωγής εξάτμισης κ μακρύτερους λαιμούς στις εισαγωγές + ένα φιλτρο τύπου χοάνας μέσα στο φιλτροκούτι. Δημιουργείται έτσι φαινόμενο "βεντούρι" και γεμίζει κανονικά τις χαμηλομεσαίες με φοβερή οικονομία καυσίμου, χάνοντας ελάχιστα στις ψηλές.
κατά τα ξένα forums που ασχολούνται με το θέμα www.pelicanparts etc. χάνεις.περίπου 2 άλογα στις πολύ υψηλές στροφές. εγώ δεν κατάλαβα διάφορα μιας και δεν είμαι.οδηγός των τελικών. όμως το κέρδος που έχω στις μεσαίες από τις 1500 έως και τις.6000 είναι.τεράστιο μιας και.ουσιαστικά το πρόβλημα.του κενού που υπήρχε εξαφανίστηκε. τώρα μπορώ να οδηγώ με μια σχέση επάνω χωρίς.σκορτσαρισματα. και η επιτάχυνση.είναι.σαφώς βελτιωμένη. προσοχή....δεν.αύξησΑ την υποδυναμη αλλά στους χ.Ψ. αξωνες. η ροπή MAX κατέβηκε κατά 800 με 1000 στροφές με οτι αυτό συνεπάγεται.όσο αφορά την τελική σχέση μετάδοσης το μόνο που είναι εφικτό είναι η αλλαγή με αυτή του GS αλλά ουσιαστικά αλλοιώνεται.ο χαρακτήρας της μοτοσυκλέτας που είναι καθαρό touring. απλά την έχω κάνει πολύ.πιο φιλική στα ένδον τα τοίχων της πρωτεύουσας.

Last edited by dionysisgs; 31-08-2012 at 00:15.
Reply With Quote
  #38  
Παλιό 31-08-2012, 00:11
dionysisgs Ο/Η dionysisgs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Κρυονέρι Αττικής
Μoto: R1200RT Sportster 983XL
Μηνύματα: 328
Προεπιλογή Απάντηση: Επαναπρογραμματισμός ECU BMW GS 1100

αααα....ξέχασα..... μικροθεματακια.στο ρελαντί. εξαφανίστηκαν...ώρες ώρες μου θυμίζει Άπω ανατολή και όχι βαρβάριανς.
Reply With Quote
  #39  
Παλιό 31-08-2012, 06:10
java Ο/Η java βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Πύργος Ηλείας
Μoto: f800GS Yellow, XT600 '88 Blue
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή Απάντηση: Επαναπρογραμματισμός ECU BMW GS 1100

Ευχαριστώ κι εγώ για το ωραίο θέμα που άνοιξες JohnGS1100.
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι που μπορεί να είναι αστείο για όσους γνωρίζουν το θέμα.
Γιατί μέχρι το 69% του γκαζιού βλέπουμε οτι η παροχή καυσίμου μειώνεται καθώς αυξάνονται οι στροφές, ενώ από το 75% και μετά η παροχή ανεβοκατεβαίνει καθώς αυξάνονται οι στροφές;
Reply With Quote
  #40  
Παλιό 31-08-2012, 10:35
JohnGS1100 Ο/Η JohnGS1100 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 772
Προεπιλογή Απάντηση: Επαναπρογραμματισμός ECU BMW GS 1100

Από τα λίγα μηχανολογικά που ξέρω έχει να κάνει με την εισορή αέρα η οποία ανεβαινει γεωμετρικά όσο ανοίγεις το γκάζι κ αυξάνονται οι στροφές. Επίσης έχει να κάνει κ με το σκοπό χρήσης του κινητήρα, πχ. με σταθερό γκάζι πρέπει να σταματάει να ανεβάζει στροφές κ να πηγαίνει σταθερά, ενώ με τέρμα άνοιγμα το μίγμα πρέπει εμπλουτίζεται γρήγορα για να μη κάνει διακοπές από την απότομη εισροή αέρα κ να μπορεί να επιταχύνει.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:36.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!