GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #51  
Παλιό 19-08-2013, 10:45
Gemat Ο/Η Gemat βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μυτιληνη
Μoto: Honda XL1000VA Varadero 2007
Μηνύματα: 1,006
Προεπιλογή Απάντηση: Ρωγμες στο ελαστικο

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από forester Εμφάνιση μηνυμάτων
μετά πώς θες βγάλεις χλμ στο δρόμο ρε φίλος



Άσχετο με το θέμα, αλλά για σένα: γιατί δεν καβατζάρεις ένα σετάκι ασφάλτινα για την πίστα? Να το ευχαριστιέσαι κιόλας!!! Τεράστια διαφορά!
Παντως και εκτος πιστας στα 12000 χιλιομετρα τα εχω τσακισει.... απλα η πιστα σε αυτη την αλλαγη κοστισε 3-4 χιλιαδες χιλιομετρα!!
Reply With Quote
  #52  
Παλιό 19-08-2013, 10:52
katsim Ο/Η katsim βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2011
Περιοχή: Ροδος
Μoto: Bmw R1150 GS-Bmw R51/3
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή Απάντηση: Ρωγμες στο ελαστικο

Είχα το ίδιο πρόβλημα με το Exp και μάλιστα με περισσότερες ρωγμές! Πάντα με σωστές πιέσεις και με λιγότερα από 10.000χμ!
Η απάντηση του λαστιχά ηταν ότι τα ´ματια τις γάτας ´(αυτά τα χαμηλα σιδερένια ανακλαστικά που υπάρχουν στους δρόμους) ευθύνονται για τα σκισιματα!

Δεν το εψαξα περαιτέρω αλλα exp δεν ξαναβαζω!


Amstrad 6128
Reply With Quote
  #53  
Παλιό 19-08-2013, 11:59
Giof Ο/Η Giof βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: ΤΡΙΠΟΛΗ
Μoto: BMW R1200GS ADVENTURE
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή Απάντηση: Ρωγμες στο ελαστικο

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Gemat Εμφάνιση μηνυμάτων
H πειρα που εχω σχετικα με τα ελαστικα λεει τα εξης...

1. απο 0 εως 200-300 χιλιομετρα ειναι επικινδυνα. Το κρατημα τους ειδικα υπο κλιση ειναι ανυπαρκτο!

2. απο 500-5000 ειναι απιθανα. Δεν μπορεις ουτε να τα σπιναρεις. Δεν γλυστρουν παρα μονο σε λαδια!

3. απο 5000-1000 δεν ειναι ασχημα, αλλα η αποδοση τους ειναι μειωμενη σε σχεση με τα πρωτα 5000.

4. μετα τα 10000 βαινουν προς το τελος της ζωης τους. Η μηχανη σπιναρει για πλακα σε σημειο που ειναι δυσκολο να υπολογισεις επιταχυνοντας αποτομα θα κανεις σουζα ή παντα....

Εγω μετα τα 10000 και με αφορμη το επομενο ταξιδι μου τα αλλαζω. Θεωρω οτι ειναι το πλεον κρισιμο εξαρτημα της μοτοσυκλετας μου και ενω γνωριζω οτι μπορω να κανω με μειωμενη αποδοση ακομη 5-6000 χιλιομετρα, επιλεγω να τα αλλαξω.

Τα παραπανω συμπερασματα τα εχω βγαλει κατα κυριο λογο με τα ΕΧΡ, με τα μισα χιλιομετρα σε ταξιδια με 2ο ατομο και αποσκευες και τα υπολοιπα σε καθημερινη νορμαλ χρηση με σχετικα χαμηλες ταχυτητες. Γενικα σεβομαι τα ελαστικα μου και δεν τα "ξοδευω" με ασκοπες γκαζιες...

Τυπικα τα παραπανω χιλιομετρα τα διανυω σε περιπου 12-15 μηνες. Σε αυτο το διαστημα και με λιγο πανω απο τα 12000 χιλιομετρα εχουν εμφανισει ραγαδες κυριως στο πλαι. Εχει μεινει περιπου 3-4 χιλιοστα πελμα στο κεντρο και περιπου 8 στις ακρες.
Και εγώ εμπειρικά κάπως έτσι τα νιώθω γι αυτο και μου κάνουν εντύπωση τα νούμερα που αναφέρουν τα παιδιά.
Reply With Quote
  #54  
Παλιό 19-08-2013, 12:23
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Ρωγμες στο ελαστικο

Μια ματιά και στα δικά μου ΕΧΡ, που κατά λάθος έγραψα ότι έχουν 14000χλμ

Συγνώμη, αλλά έκανα λάθος. ΄


Έχουν 16000χλμ και κάτι ψιλά. Στις 20550 τα έβαλα και έχω 37000 παρά κάτι.
Πάμε:



πίσω λάστιχο και η μεγαλύτερη φθορά - σκίσιμο σε τακούνι (όχι αποκόλλησ πέλματος) που έγινε στα χώματα του ακρόπολις, φέτος.



συνεχίζω με πίσω λάστιχο, πλαϊνό. Η κατάστασή του τι σας λέει? Υπάρχουν σκασίματα? Φαίνεται γυαλάδα καμμένης γόμας?



Πάλι πίσω λάστιχο. Φυσιολογική φθορά στο πέλμα και μάλλον μικρή για τα χλμ και τη χρήση.



κι άλλη μια το πίσω



μπροστινό


και από το πλάι.



Αυτά τα λάστιχα δεν έχουν ζωή 2-3 μηνών ακόμα?
Να τα 20000χλμ λοιπόν!
Reply With Quote
  #55  
Παλιό 19-08-2013, 13:10
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: Ρωγμες στο ελαστικο

Η παναγια κοντα σας λοιπον.......
Για οσους ρισκαρουν να καβαλανε τέτοιες μηχανες, να βαζουν φορτια 400 κιλων , συν το βαρος μηχανης, καυσιμων.......και να ταξιδευουν στα ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΟΔΟΣΤΡΩΜΑΤΑ

Νομιζω οτι πρεπει να αναθεωρησετε τις αποψεις σας......
Γνωμη μου.....μπορει και να κανω λάθος
Reply With Quote
  #56  
Παλιό 19-08-2013, 13:18
AKIS_21 Ο/Η AKIS_21 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: athina
Μoto: Gs 1200 adv 07 K1200 rs. 97
Μηνύματα: 1,305
Προεπιλογή Απάντηση: Ρωγμες στο ελαστικο

Φανταστού Γερμανό μηχανοβιο με καινουρια λάστιχα να αποβιβαζεται Πάτρα και να κάνει λίγα χιλιόμετρα στους δρόμους μας και εμεις θεωρούμε ....... Να κάνουμε περισσότερα χιλιόμετρα με τα ίδια λάστιχα.
Αν ξέραμε θα τα αλλάξαμε κάθε 10000 χλμ για τους δρόμους μας και όχι οσο λένε οι κατασκευαστές .
Τ θέμα ειναι να κάνουμε ξένοιαστα χιλιόμετρα και όχι να παίζουμε με τη ζωη μας.
Reply With Quote
  #57  
Παλιό 19-08-2013, 14:58
vasorfa Ο/Η vasorfa βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μoto: R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 5,340
Προεπιλογή Απάντηση: Ρωγμες στο ελαστικο

Metleleria tourance...exp......εχω αλλαξει αρκετα ζευγαρια...με παντα ιδια μαρκα.....



Τι αποκομησα........


Ετσι πως οδηγω εγω.....τη χοντρη.........αλλαγη θελουν μετα τα 25 χιλιαρικα.......εχω βγαλει....ε ....σχετικη παντα ασφαλεια η 32 η 33 χιλιαρικα........




Εχει τυχει να αλλαξω στα 18......για μενα απαραδεκτο...αλλα..γλυσυρουυυυυυυσαν......





Επισης....


Ετυχε...στα 15.......να σκιστουν οπως στο φιλο......


Πηγα στο λαστιχα και τα ΑΝΤΙΚΑΤΕΣΤΗΣΕ χωρις δευτερη κουβεντα.......πληρωσα μονο το πισω....που δεν ειχε σκιστει......


Οχι τιποτα αλλο να ξερουμε τι μας γινεται.......


Αρκετα exp βγαλαν ελατωματα.....εχουν τρεξει αναλογα ιεματα.......





Τελευταια exp που εβαλα.....εχω κατι πανω απο 12 χιλιαρικα και γλυστρανε........δεν τα βλεπω για πολυ αλομα επανω.......



Μαλλον ξεφτυλισαν τελικα την ποιοτητα.. ...

Last edited by vasorfa; 19-08-2013 at 15:01.
Reply With Quote
  #58  
Παλιό 19-08-2013, 16:48
jtnakos Ο/Η jtnakos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Σιατιστα
Μoto: MΠΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ MW(είχα και θα ξανα πάρω)
Μηνύματα: 4,783
Προεπιλογή Απάντηση: Ρωγμες στο ελαστικο

Παρτε ενα ελαστικο με 6700 χλμ στο οποιο τα τελευταια χιλιομετρα εκανα ντριφτ σε καθε στροφη...







Το επομενο ηταν metzeler exp και αυτο αλλαχτικε ΚΑΤΩ απο τα 7000 χλμ και στην ιδια κατασταση...τα εχει παρει ο εμπορος να τα στειλει στα κεντρικα απο περιση ΑΛΛΑ εχω παρει ,,,,,,,,,,,,δια μου μεχρι τωρα σε απαντηση..



ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ..οπως ο καθε ενας μας εχει τον δικο του τροπο οδηγησης -συμπεριφορας και γνωμης για το καθε πραγμα ειτε ειναι κρανος-λαδια-λαστιχα κτλ...
Ειναι το πως θα κατσει στον καθε ενα μας...

Τωρα οσο για το προβλημα-προβληματισμο του φιλου μας νομιζω οτι ΟΛΟΙ λεμε το ιδιο πραγμα στην ουσια..απο τα αν το ελαστικο ειναι-ηταν προβληματικο η οι πιεσεις η το οδοστρωμα η κτλ κτλ κτλ κτλ μπορουμε να γραφουμε μεχρι το 2015 και ΟΛΑ να ειναι σωστα..

Ο καθε ενας μας εχει αντίληψη και ειναι κυριος της σωματικης του ακεραιωτητας του,λαμβανοντας υποψιν την εμπιρια του κρινει ΠΟΤΕ ειναι αναγκαια η αντικατασταση του αντικειμενου ειτε ειναι ελαστικο, ειτε ειναι λαδια, ειτε ειναι κρανος κτλ κτλ..


ΚΑΛΑ ΜΑΣ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΟΡΘΙΑ...
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:38.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!