GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Ελλάδα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #81  
Παλιό 23-03-2010, 18:43
Mexicanos Ο/Η Mexicanos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Ξυλόκαστρο-Πάτρα
Μoto: BMW R 1150 GS ADV-KAWASAKI KLR 600
Μηνύματα: 622
Προεπιλογή Απάντηση: Πρέπει να μας το πουν οι ξένοι για να το καταλάβουμε...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλα,τωρα παραλογιζεσαι νομιζω!!! Εσυ με τον Χ οικογενειακο προγραμματισμο που διαθετεις μπορεις να κανεις 10 πραγματα μαζι???? κανεις μας δεν μπορει εκτος κι αν ειναι Βαρδινογιαννης!! Που κι αυτος προγραμματιζει μια - μια τις κινησεις του!!!!! Επειδη τα εχει δεν σημαινει οτι θα τα σκορπιζει οπου να'ναι με αμφιβολες αποδοσεις!!!
Με 50ε Γιωργο (500,000,000 ουτε σωστα) ουτε πετρελαιο στα λεωφορεια της ΕΘΕΛ δεν θα εβαζε!!!! 20,000,000,000 μεχρι τον Μαϊο χρειαζεται η Ελλαδα, και οχι για ρεμουλες αλλα για τοκοχρεωλυσια και μισθοδοσιες!!!




Προσθετα ξε-προσθετα μετρα η συμετοχη στην καταντια της Ελλαδας ειναι ολονών μας!!! Ειτε το θελουμε ειτε οχι!
Οχι ολοι το ιδιο βεβαια αλλα.... ολονων!!!!

Εγω παντα θα ελπιζω...με λαδολεμονο ¨η χωρις.... η ελπιδα ειναι παντα ελπιδα!!!!!!
Το κακο γιωργο μου ειναι οτι οταν η ελπιδα γινεται πραγματικοτητα επωφελουνται και οι εκ πεποιθησεως ¨η οχι απαισιοδοξοι που τοσα χρονια - μεχρι να γινει η ελπιδα πραγματικοτητα - φωναζαν εναντιον αυτων που δημιουργουσαν την ελπιδα ¨η αυτων που απλα πιστευαν σε αυτην!! Επωφελουνται και αυτοι οι ''αλλοι'' που απεργωντας και κατεβαινοντας σε απεργιες στους δρόμους παρεμποδιζαν την ελπιδα αυτη που σε πεισμα των εγινε πραγματικοτητα!!!
Eιναι οι ιδιοι που αρνουνται να φορολογηθουν δικαια με βιβλια εσοδων-εξοδων και αποδειξεις επιμενωντας στο πλαφον κι ας κερδιζουν πολλαπλασια!!
Ειναι οι ιδιοι που επιμενουν να περνουν μαυρα χρηματα του μοχθου των απλων ανθρωπων για μια ιατρικη επεμβαση.
Ειναι οι ιδιοι που σου πουλανε το Χ κρανος 500ε ενω το βρισκεις στην Αγγλια (οχι e-bay) με 300 αναγκαζοντας σε να δανειστεις συμετεχωντας κι εσυ στον δανεισμο της χωρας!!!
Ειναι οι ιδιοι που προσπαθουν να γλυτωσουν τα παιδια τους απο το να πανε να υπηρετησουν την θητεια τους, ειναι δε οι ιδιοι που οταν καταδεχονται, γιατι δεν μπορουν κιαλλιως, να στειλουν τον γιοκα τους στο στρατευμα βαζουν λυτους και δεμενους να ειναι ''καπου κοντα'' και σε γραφειο με καθημερινη εξοδο!!!
Ειναι οι ιδιοι που εις βαρος σου/μου ζουν αυτοι ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ απο τους υπόλοιπους και απαιτωντας (απεργωντας) απο ΕΣΕΝΑ ΚΙ ΕΜΕΝΑ να βγαλουμε το οικονομικο φιδι απο την τρυπα!
Ειναι οι ιδιοι που τοσα χρονια φαγανε με χρυσα κουταλια ειτε ανηκαν σε κυβερνηση ειτε οχι και τωρα αντιστεκονται μην τυχόν και αποκαλυφθεί ποιοι ειναι.
Ειναι οι ιδιοι, φιλε Γιωργο, που στον πόλεμο ειναι οι πρωτοι που την κανουν με ελαφρα πηδηματακια για ''αλλης γης άλλα μερη''!!!

Ξερεις πως τους αποκαλω αυτους?............... Ασε καλυτερα............!!!!


Δυστυχως ομως οταν κι αν η ελπιδα γινει πραγματικοτητα θα επωφεληθουν κι αυτοι!!!
Το πόσα χρειάζεται είναι εύκολο να το λες,το πως θα τα βγάλει μπορείς να μας το πεις μιας και τα 500.000.000 βρήκες που θα πάνε???
Ποιος είναι ο προυπολογισμός αναλυτικά που εσύ ελπίζεις ότι θα μας καλύψουν???
Το άκουσα κι αυτό......έτσι που το πας Γιώργο θα μας πεις ότι τους χρωστάμε............ήθελα να ήξερα τις ελπίδες τις έχεις από παλιά???
Reply With Quote
  #82  
Παλιό 24-03-2010, 19:25
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Πρέπει να μας το πουν οι ξένοι για να το καταλάβουμε...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Mexicanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Το πόσα χρειάζεται είναι εύκολο να το λες,το πως θα τα βγάλει μπορείς να μας το πεις μιας και τα 500.000.000 βρήκες που θα πάνε???
Ποιος είναι ο προυπολογισμός αναλυτικά που εσύ ελπίζεις ότι θα μας καλύψουν???
Το άκουσα κι αυτό......έτσι που το πας Γιώργο θα μας πεις ότι τους χρωστάμε............ήθελα να ήξερα τις ελπίδες τις έχεις από παλιά???
Γιωργο, απο τοτε που γεννηθηκα ειμαι αισιοδοξος κι ελπιζω!!!!!!! Ακομα και τωρα στα δυσκολα (απολυθηκα στα 47 μου την περασμενη Παρασκευη απο την εργασια μου και για πρωτη φορα στα 29 συνεχομενα χρόνια της καριερας μου- δεν εχω χασει ουτε ενα ενσημο απο της 02/02/1981) εχω ελπιδα οτι ολα θα πανε καλα...........καλυτερα απο οτι ητανε!! Και ξερεις γιατι? διοτι ξερω τις ικανοτητες μου και φροντιζω να τις μαθω και στους άλλους που συναντω ωστε να τους πεισω να με παρουν στην δούλεψη τους!!!
Καπως ετσι θα πρέπει να σκεφτονται και αυτοι που πανε να σωσουν την χωρα στην παρουσα φαση!!! Εχουν εμπιστοσυνη σε εσενα κι εμενα για τις ικανοτητες μας!! Εχουνε εμπιστοσυνη στην νοημοσυνη μας η οποια λεει οτι ''ναι δεν φταιμε εμεις για την κριση, οχι τοσο τουλαχιστον, αλλα θα πρέπει να δουλεψουμε ΟΛΟΙ, να παραξουμε, να πληρωσουμε για να βγουμε απο αυτην και ολα να γυρισουν προς το καλυτερο!!!' γιατι αν δεν γινει ετσι τοτε τα παιδια μας θα πεινασουν!!'' στα δυσκολα ΟΛΟΙ συνεισφερουν θελουν δεν θελουν!!! Αν γινει πολεμος με την Τουρκια και εισαι ακομη στην εφεδρεια να πεις ''οχι δεν παω να πολεμησω γιατι δεν φταιω εγω γιαυτον τον πόλεμο!!''

Θα το ξαναπω λοιπόν και θα ειναι η τελευταια φορά που ποσταρω σε αυτο το νημα!!

Το καθε κρατος ειναι σαν μια επιχειρηση η οποια στην προκειμενη περιπτωση δεν παει καλα!! Ειναι βυθισμενη στα χρεη λογω κακοδιαχειρησης! χρωστάει πανω απο το 100% του τζιρου της (λεγε με ΑΕΠ) σε διαφορους δανειοδοτες!! τι κανει λοιπόν ο ιδιοκτητης της? Μειωνει το προσωπικο (stagiers), μειωνει τους μισθους στους υπόλοιπους (ΔΥ), δεν ανανεωνει ''χρυσα συμβολαια'' διαφόρων managers' (Παναγόπουλων, Αθανασοπουλων κ.λ.π), κυνηγαει αυτους που χρωστανε στην επιχειρηση (φοροφυγαδες) και τους εσωτερικους κλέφτες της εταιρειας που λενε οτι εξοδεψαν τοσα για την ταδε εξωτερικη εργασια και ειτε δεν πηγαν ποτε σε αυτην και εκαναν την δουλεια απο το τηλεφωνο ειτε πηγαν αλλα ξοδεψαν λιγοτερα (οι απανταχου ''Μπαμπηδες'' δηλαδη) , αυξανει την τιμη των προιοντων της επιχειρησης ( αυξηση ΦΠΑ, εμμεσοι φοροι) κ.λ.π και ξαναδανειζεται με οσο χαμηλοτερο επιτοκιο γινεται!! Το συνολο των τοκων παλιων και καινουριων δανειων αλλα και μερος του δανεισμενου κεφαλαιου καλυπτεται απο τα μη καταβληθεντα χρηματα των παραπανω που ανεφερα και απο την αυξηση διαθεσης των προιοντων της επιχειρησης!!! Οταν βγει ενα μεγάλο μερος των χρεων και το χρέος της επιχειρησης (Δημοσιο) εχει πεσει κατω απο το 90% του παραγόμενου προιοντος (ΑΕΠ) ξαναδανειζεται και μεχρι και το 98% του παραγομενου προιοντος (του ΑΕΠ δηλαδη) ουτως ωστε να μην ξαναπερασει το 100% και για να μενει κι ενα 2% στην επιχειρηση ως αποταμιευτικο μεσον! το οποιο 2% στην συνεχεια και αφου μαζευτει αρκετο χρημα το δινει σε επενδυσεις (επιχορηγησεις μικρομεσαίων επιχειρησεων) που στοχευουν στην αναπτυξη της επιχειρησης (κρατους) ωστε να ξαναρχισει ο κυκλος του χρηματος!!!!!

Οσο για τον προυπολογισμο που αναρωτιεσαι ''ποιος ειναι'' μπες στο σαιτ του Υπ. Οικονομικων και θα τον βρεις. Ειναι καπου στις 1000 σελιδες!!!!!!

Last edited by GeorgeP; 24-03-2010 at 19:35.
Reply With Quote
  #83  
Παλιό 25-03-2010, 02:11
Mexicanos Ο/Η Mexicanos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Ξυλόκαστρο-Πάτρα
Μoto: BMW R 1150 GS ADV-KAWASAKI KLR 600
Μηνύματα: 622
Προεπιλογή Απάντηση: Πρέπει να μας το πουν οι ξένοι για να το καταλάβουμε...

Δεν διαφωνώ μαζί σου Γιώργο στις ικανότητες του κάθε Έλληνα.
Η μόνη διαφορά είναι ότι εσύ πιστεύεις στις ικανότητες για να βοθήσεις τα λαμόγια κι εγώ πιστεύω στις ικανότητες για να μην τους έχω ανάγκη.
Όσο για τις σελίδες γνωρίζω πολύ καλά..............και που θα πάνε.
Απλά η απορία μου είναι τι σε κάνει να πιστεύεις ότι θα γίνει κάτι ΤΩΡΑ ενώ εδώ και χρόνια δεν γίνεται τίποτα.........τι άλλαξε????

Δεν χρειάζεται ν'απαντήσεις (δυστυχώς οι απαντήσεις του σκεπτικού ελπίζω,κόψανε από το μισθό τους κλπ δεν με καλύπτουν) ο χρόνος θα δείξει...........
Reply With Quote
  #84  
Παλιό 25-03-2010, 10:34
ntinopoulos Ο/Η ntinopoulos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: NIKEA-PIREAS
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 10,013
Προεπιλογή Απάντηση: Πρέπει να μας το πουν οι ξένοι για να το καταλάβουμε...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Mexicanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν διαφωνώ μαζί σου Γιώργο στις ικανότητες του κάθε Έλληνα.
Η μόνη διαφορά είναι ότι εσύ πιστεύεις στις ικανότητες για να βοθήσεις τα λαμόγια κι εγώ πιστεύω στις ικανότητες για να μην τους έχω ανάγκη.
Όσο για τις σελίδες γνωρίζω πολύ καλά..............και που θα πάνε.
Απλά η απορία μου είναι τι σε κάνει να πιστεύεις ότι θα γίνει κάτι ΤΩΡΑ ενώ εδώ και χρόνια δεν γίνεται τίποτα.........τι άλλαξε????

Δεν χρειάζεται ν'απαντήσεις (δυστυχώς οι απαντήσεις του σκεπτικού ελπίζω,κόψανε από το μισθό τους κλπ δεν με καλύπτουν) ο χρόνος θα δείξει...........
τι αλλαξε?
μα ...ηρθε το πασοκ!
Reply With Quote
  #85  
Παλιό 25-03-2010, 13:00
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή Απάντηση: Πρέπει να μας το πουν οι ξένοι για να το καταλάβουμε...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ntinopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
τι αλλαξε?
μα ...ηρθε το πασοκ!
Στην παρούσα φάση, μου είναι πραγματικά αδιάφορο, ποια κομματική ταμπέλα βρίσκεται στην πόρτα του Μαξίμου.

Πραγματικά, τα γραφόμενα του GeorgeP, αποπνέουν ελπίδα και αισιοδοξία.
Μακάρι να είναι έτσι τα πράγματα...
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Τι άλλο θα κάνουν οι διαφημιστές για να μας τραβήξουν την προσοχή ;;;; ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Αστεία Video 94 25-02-2010 17:22
Αντε να περνουμε τα πανω μας οι 800ρηδες!! Kwstas_kef Φωτογραφίες - Video (μόνο για τις δικές μας μοτό) 20 06-10-2009 04:44
Πως να κάνετε το ταιρι σας να πέσει απ'το κρεβάτι! georgekostas Χιούμορ 10 28-09-2009 20:45
Όλα όσα πρέπει να ξέρουμε για το λάδι της μοτοσυκλέτας μας.!!! riko46 Τεχνικά θέματα διάφορα 9 24-05-2009 05:45
Τι είπαν οι ξένοι για την γλώσσα μας syan Πολιτισμός 16 02-05-2009 01:43


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:00.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!