GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Γενικά - Μοτοσυκλέτα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 22-08-2010, 03:10
taksidiotis Ο/Η taksidiotis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης
Μoto: Af 750,steed 600
Μηνύματα: 3,720
Προεπιλογή Bmw Gs 1200 Adv <<My review>>

με αφορμη το κλεισιμο 1 χρονου με το ADV 1200 09 πλεον μπορω να εχω μια σιγουρη γνωμη σχετικα με την μηχανη αυτη μαζι με τα υπερ και τα κατα της.

Παραλαβη.
οταν πηγα να την παραλαβω εκεινο το αξεχαστο πρωι η μοτοσυκλετα με περιμενε μεσα στο service για να γινουν καποιοι ελεγχοι και μετα να παραδωθει στα χερια μου,η χαρα μου μεγαλη,η απορια ακομα μεγαλυτερη,οταν λεω απορια???για το αν θα καταφερω να την κουμανταρω χωρις να με κουμανταρει εκεινη.
οταν την εβγαλε εξω ο μηχανικος και την εστησε στην διπλη στεκα πραγματικα αναρωτηθηκα,μπορω να την κανω καλα εγω αυτην???πηγαινα στο μπροστινο της μερος κι απο την μια θαυμαζα τον πλουσιο ογκο της,ομως απο την αλλη,την φοβομουν.
αν και μικρος σχετικα,εχουν περασει παρα πολλες μηχανες απο τα χερια μου...και δε μιλαω για παπακια αλλα για μηχανες με αφθονο γκαζι,με αμετρητες καγκουριες στην πλατη μου κι ατελειωτες κλησεις στο ενεργητικο μου.
ομως ποτε μου δεν ειχα οδηγησει κατι τοσο μεγαλο,κατι τοσο βαρυ,αν εξαιρεσουμε το varadero που η συμβιωση μου μαζι του κρατησε 1 μηνα το πολυ,τοσο το αντεξα
με σφιγμενη την καρδια ηρθε η ωρα να ανεβω και να φυγω,σκεφτηκα,βρε να την κατεβασω απο την διπλη και να την παω λιγο παρακατω να ανεβω μην τυχων και με γυρισει και γινω και ρεζιλι???μπα,αστο,θα ανεβω.την κατεβαζω λοιπον και ανεβαινω ανετα πανω.γυριζω τον διακοπτη και το γνωριμο για μενα καντραν παιρνει ζωη.
παταω το μπουτον της μιζας και σε κλασματα δευτερολεπτου ο αειθαλης boxer κινητηρας της παιρνει ζωη χαριζοντας μου ειναι πλατυ χαμογελο.
την παιρνω και φευγω.

η κινηση στην πολη
πλακωθηκα λοιπον να κανω χιλιομετρα για να παω να κανω την πρωτη αλλαγη λαδιων.
λογω του οτι μενω κεντρικα η εμπλοκη μου μεσα στην κινηση ηταν αναποφευκτη.κι ομως το θηριο δεν εχει καταφερει να με ζορισει μεσα στην πολη,μονο με διπλο ατομο και λιγο βαρυ...κι οταν εννοω ζορισμα εννοω να περναω ζιγκ ζαγκ αναμεσα απο σταματημενα αυτοκινητα στα φαναρια.αλλα οχι κατι τραγικο.
το ζυγισμα της αψογο απλα,σε σημειο που μου δινει την ψευδαισθηση οτι ειναι πιο καλοζυγισμενο απο το απλο gs που ειχα.ισως να ναι και αληθεια.
με μηδενικα χιλιομετρα και παλι δε σε παιρνει αριστερα η δεξια,την εχεις στα χερια σου.
το μεγαλο τιμονι προσωπικα με βολευει αφανταστα.οπως επισης και το το μεγαλο κοψιμο του τιμονιου.
στις επιτοπιες στροφες θελει λιγο προσοχη,αν σβησει το πιο πιθανον ειναι απο ορθιος να βρεθεις πλαγιασμενος και κατω...2 φορες το εχω παθει και τις 2 ευτυχως δεν επεσα,ομως το αριστερο μου ποδι τραβηξε λιγο λουκι.με το varadero ειχα φαει περισσοτερο ομως.
τα κιλα της ενω με ενα μαγικο τροπο τα κρυβει μεσα στην κινηση η ακομα και στις επιτοπιες τα καταλαβαινεις οταν ειναι να την πας προς τα πισω καβαλα πανω της.εκει παιδια ναι,ειναι ζορικο...πρεπει να εισαι αρκετα ψηλος οπως επισης να εχεις και ποδια ατσαλι...οταν βλεπω οτι δε μπορω να το κανω απλα την μετακινω κατεβασμενος και μετα ανεβαινω με ασφαλεια πανω της.
το υψος μου ειναι μετριο,1,80,την φτανω καλα οταν ομως η ρυθμιση της esa ειναι για 1 ατομο.οταν ειναι ρυθμισμενη για 2 ατομα και ειμαι μονος αμεσως φαινεται η διαφορα καθως δεν την φτανω ανετα και τοσο σταθερα.με συνεπιβατη σαφως και δεν υπαρχει προβλημα.

διαδρομες
πολλες φορες συνηθιζω τις μοναχικες βολτες μιας και μου αρεσουν περισσοτερο,παρα να πηγαινω με ολοκληρη φαλαγγα.και ειδικα οι νυχτερινες εξορμησεις.
η εθνικη ειναι το βασιλειο της και το φωναζει,δωσε μου δρομο...
μεχρι και τα σχεδον 4000 χιλιομετρα εστρωνα και ανοιγα σταδιακα ανα 1000χλμ 1000 στροφες παραπανω στο μοτερ.
εκανα λοιπον βολτουλες,συνηθως χαλαρες,ομως εχει δοκιμαστει και σε πιο καγκουριστικες συνθηκες.
οταν λεω καγκουριστηκες εννοω απλα πιο γρηγορα...ετσι κι αλλιως η μηχανη αυτη δεν σε προιδεαζει για σπασιμο και λιωσιμο,απαιτει σεβασμο.
σε στροφιλικια απλα δεν παιζεται,κι ας ειναι on/off κι ας ειναι βαρια,κι ας φυσαει...αυτα δεν την κλονιζουν,αμα την μαθεις και καταλαβεις την αναρτηση,ειδικα την μπροστινη η μηχανη ειναι απαιχτη.μπαινει απιστευτα και βλεπεις τον boxer να πλησιαζει απειλητικα το εδαφος...οχι,δεν ειναι street,η σταθεροτητα της ομως ειναι υποδειγματικη.αρχοντισσα και αλητισσα...οι 2 λεξεις που την χαρακτηριζουν,μπορει να κινηθει οπως εσυ γουσταρεις αρκει να την εχεις μαθει και να χεις περασει λιγο καιρο μαζι της.
στις στροφες κανενα αλλο on/off που ειχα δεν μπορει να της σταθει.δεν ξερω για το street new multistrada 1200 που σιγουρα θα μπαινει δαιμονικα στις στροφες,ομως οπως ειπα ειναι σαν street ψηλο με αφθονο γκαζι.
κομπιασματα στην εθνικη δεν εχω προσεξει.εκτος κι αν φυσαει που λογο ογκου η αντισταση στον αερα ειναι μεγαλη και το νιωθεις.ομως δεν εχει κουνηματα,οπως επισης και δεν παει σαν βαρκα στον γυαλο οσο κι αν φυσαει,περισσοτερο παλευω εγω παρα αυτη.
ειναι η μηχανη για να απολαυσεις βολτα,τελεια σχεδον καλυμμενη απο απο την ζελατινα αλλα κι απο τα μικρα ζελατινακια που εχει δεξια και αριστερα βιδωμενα στο πλαστικο που καταληγει στην ωραια της μυτη,σαν ανεμοθραυστες που παντως κανουν δουλεια και δεν ειναι μονο για την εμφανιση.
τα ποδια σου μπαινουν πισω απο την ντεποζιταρα της και κουμπωνεις αριστα πανω της.
οι ταχυτητες που μπορει να κινηθει ειναι και εως 210χλμ σε απολυτη ευθεια χωρις το στροφομετρο να χει παει κοφτη.
ok,το ξερουμε,δεν ειναι ουτε street,ουτε streetfighter...τα παει ομως ευκολα και ειδικα τα 180 τα εχει πανευκολα.
η ταχυτητα που μου αρεσει να οδηγω ειναι καπου στα 140-150.αναλογα τις συνθηκες βεβαια.
για on/off λοιπον μια χαρα και στα στροφιλικια αλλα και στην εθνικη.

χωμα
μπορει αυτο το μαστοδοντο να παει χωμα???
με καποιες υποχωρησεις ναι.
δεν ειναι μηχανη για να την βαλεις χωμα και να της πιεις το αιμα,τουλαχιστον εγω δεν το κανω αυτο.
θα σε παει ανετα σε μονοπατια με χωμα χωρις να κολλησει καπου,για καποια αναβαση δεν το δοκιμασα για να μην εχω ασχημη καταβαση...δεν ειναι το ktm adv που ειχα...
αν παντως κολλησεις καπου θα πρεπει μαλλον να κατεβεις γιατι το να την κανεις πισω ειναι σχεδον αδυνατον.
υπαρχουν βεβαια και πιλοταρες που μπορουν να κανουν πολλα με αυτη την μηχανη,εγω παντως δεν ρισκαρω να προσπαθησω να τιθασευσω ενα μηχανημα 280 κιλων σχεδον.οποτε κι εχω δοκιμασει ηρεμες χωματινες διαδρομες κι οχι κατι extreme.

φρενα
με μια λεξη???αψογα,για τα δικα μου θελω...
δαγκωνουν δυνατα και σου δινουν την αισθηση της απολυτης ασφαλειας.για μενα την εχουν,καμια μηχανη ως σημερα <<on/off>> δεν εχει καταφερει να εχει τα φρενα της που για μενα λειτουργουν υποδειγματικα.ειδικα το μπροστινο οπου και ειναι το μονο που χρησιμοποιω.
το πισω οχι και τοσο γιατι το abs στους δρομους μας κανει αμεσως την εμφανιση του και δε βολευει και τοσο.
αριστα λοιπον στον τομεα των φρενων.

αξιζει???
ειναι αναλογα το τι ζηταει ο καθενας.
προς το παρον απο θεμα βλαβης δεν μου εχει παρουσιασει το παραμικρο οπως και προηγουμενα gs που ειχα.
εχει πληθωρικη εμφανιση που σημαινει για μενα επιβλητικη,κινηται ανετα παρα τον μεγαλο της ογκο.το κεντρο βαρους της ειναι σωστο,τα φρενα της υποδειγματικα.
εξαιρεση αποτελει το να την κανεις πισω καθως εκει καταλαβαινεις το βαρος της,η να θελεις να την πας χωμα με κλειστα μονοπατια,εκει θελει προσοχη για να μην σε φερει προ εκπληξεων και σωματικα αλλα και χρηματικα.
παντως στο θεμα βαρους το επαναλαμβανω,δεν εχω αντιμετωπισει καποιο σοβαρο προβλημα...αν και χοντρουλα καταφερνει με εναν μοναδικο τροπο να εξαφανιζει τα κιλα της.
μεχρι τωρα ειμαι ευχαριστημενος με την χρηση που της κανω.αργοτερα που θα βγαινω και προς εξωτερικο ισως να θελω το κατι παραπανω,που νομιζω οτι θα το θελω.αλλα εκει παμε σε αλλη κατηγορια.
μεχρι τα χιλιομετρα που μπορει να παει τα παει ανετα και χωρις ιδιαιτερο κομπιασμα παρολο που λενε οτι ο boxer δεν θελει και τοσο υψηλες στροφες.
πιστευω λοιπον οτι αξιζει,αν κανει ο αγοραστης καποιες υποχωρησεις σχετικα με το βαρος,υψος και ξερει τι θελει απο την μηχανη του.αν θες πιο ανετα ταξιδακια και βολτες δεν θα πας σε αυτην αλλα σε μια rt-gt που ειναι πιο ανετες ακομα και ειδικα η δευτερη σαφως και πολυ πιο γρηγορη ομως σε περιοριζουν σε αλλες χρησεις που ισως θελησεις να κανεις.
η σελα της παντως ειναι επισης για πολλα ανετα χιλιομετρα,αρχοντισα πραγματικα.
αν την αλλαζα παντως προσωπικα θα πηγαινα σε gt-1300 γιατι αν συνηθισεις την ανεση μιας adventure τοτε δεν θελεις υποχωρησεις στον τομεα αυτον.
προς το παρον ομως ανηκω ακομα στην κατηγορια των on/off.
ευχαριστημενος λοιπον προς το παρον απο το θηριο μου.ροπατο,ομορφο,ιδιαιτερο,αριστα φρενα,πολυ καλο στριψιμο παρολο τον ογκο του,πολυ ανετη για μεγαλες αποστασεις αλλα και με τεραστια αυτονομια για μακρινες βολτες χωρις σταση,μεγαλη γκαμα αξεσουαρ after market...και τελος...ειναι BMW.

Reply With Quote
  #2  
Παλιό 22-08-2010, 03:25
vasorfa Ο/Η vasorfa βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μoto: R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 5,340
Προεπιλογή Απάντηση: Bmw Gs 1200 Adv <<My review>>

+1200!!!
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 22-08-2010, 03:25
taksidiotis Ο/Η taksidiotis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης
Μoto: Af 750,steed 600
Μηνύματα: 3,720
Προεπιλογή Απάντηση: Bmw Gs 1200 Adv <<My review>>

κάτι που δεν ανέφερα.
ίσως το μοναδικό μείον στην όλη κατάσταση να είναι η αρνητική συμπεριφορά της servin ηρακλείου την περίοδο που αγόρασα την μηχανή καθώς ο κουτόπονηρός κύριος που έχουν ως πωλητή κι ενώ ήμουν μέσα στην διορία της προσφοράς που είχε τότε η bmw δεν μου έδωσε κανένα δώρο ούτε τα 1000 ευρώ σε αξεσουάρ που είχαμε συμφωνήσει,ήρθα σε επικοινωνία με bmw Hellas και οι κύριοι μου είπαν ότι όντως υπήρχε η προσφορά αλλά οποία αντιπροσωπεία ήθελε την εφάρμοζε,δηλαδή ότι τυπήρχαν και αντιπροσωπείες που δεν χρησιμοποίησαν την προσφορά σε πελάτες τους.είχα ανοίξει και θέμα,δεν ξέρω τι είναι αλήθεια και τι οχι,το παρόν παράπονο μου πάντως θα δημοσιευτεί σε περιοδικό και ίσως και σε τοπική εφημερίδα αν όντως τα πράγματα δεν είναι έτσι όπως μου τα είπαν από την bmw Hellas.όπως και να χει πάντως από δω μηχανή δεν πρόκειται να πάρω ξανά.από το εν λόγω κύριο που με δούλεψε.

Last edited by taksidiotis; 22-08-2010 at 03:27.
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 22-08-2010, 03:43
vasorfa Ο/Η vasorfa βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μoto: R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 5,340
Προεπιλογή Απάντηση: Bmw Gs 1200 Adv <<My review>>

να συμπληρωσω και εγω κατι ακομα.......

οταν με το καλο βγεις εκτος συνορων....τοτε θα καταλαβεις τι σημαινειadventure!!!
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 22-08-2010, 12:19
MARK Ο/Η MARK βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΡΕΘΥΜΝΟ
Μoto: GS 1200R ADVENTURE
Μηνύματα: 28,959
Προεπιλογή Απάντηση: Bmw Gs 1200 Adv <<My review>>

Reply With Quote
  #6  
Παλιό 22-08-2010, 15:15
pirate Ο/Η pirate βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: Ηράκλειο - ΚΡΗΤΗΣ
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 7,343
Προεπιλογή Απάντηση: Bmw Gs 1200 Adv <<My review>>

Γιάννη τελικά την πουλάς την adv ????
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 22-08-2010, 15:17
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: Bmw Gs 1200 Adv <<My review>>

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από pirate Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιάννη τελικά την πουλάς την adv ????
αφου δεν του εβγαλε προβλημα......γιατι να την κρατησει;;;;;
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 22-08-2010, 15:21
pirate Ο/Η pirate βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: Ηράκλειο - ΚΡΗΤΗΣ
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 7,343
Προεπιλογή Απάντηση: Bmw Gs 1200 Adv <<My review>>

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
αφου δεν του εβγαλε προβλημα......γιατι να την κρατησει;;;;;
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 22-08-2010, 17:06
taksidiotis Ο/Η taksidiotis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης
Μoto: Af 750,steed 600
Μηνύματα: 3,720
Προεπιλογή Απάντηση: Bmw Gs 1200 Adv <<My review>>

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
αφου δεν του εβγαλε προβλημα......γιατι να την κρατησει;;;;;


ετσι λεω,αν βρω καμια gt 1300,κι αφου πρωτα την δοκιμασω...
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 22-08-2010, 19:16
pantam Ο/Η pantam βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2010
Περιοχή: Florina
Μoto: GS1200R
Μηνύματα: 113
Προεπιλογή Απάντηση: Bmw Gs 1200 Adv <<My review>>

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από taksidiotis Εμφάνιση μηνυμάτων

Παραλαβη.
οταν πηγα να την παραλαβω εκεινο το αξεχαστο πρωι η μοτοσυκλετα με περιμενε μεσα στο service για να γινουν καποιοι ελεγχοι και μετα να παραδωθει στα χερια μου,η χαρα μου μεγαλη,η απορια ακομα μεγαλυτερη,οταν λεω απορια???για το αν θα καταφερω να την κουμανταρω χωρις να με κουμανταρει εκεινη.
οταν την εβγαλε εξω ο μηχανικος και την εστησε στην διπλη στεκα πραγματικα αναρωτηθηκα,μπορω να την κανω καλα εγω αυτην???πηγαινα στο μπροστινο της μερος κι απο την μια θαυμαζα τον πλουσιο ογκο της,ομως απο την αλλη,την φοβομουν.
αν και μικρος σχετικα,εχουν περασει παρα πολλες μηχανες απο τα χερια μου...και δε μιλαω για παπακια αλλα για μηχανες με αφθονο γκαζι,με αμετρητες καγκουριες στην πλατη μου κι ατελειωτες κλησεις στο ενεργητικο μου.
ομως ποτε μου δεν ειχα οδηγησει κατι τοσο μεγαλο,κατι τοσο βαρυ,αν εξαιρεσουμε το varadero που η συμβιωση μου μαζι του κρατησε 1 μηνα το πολυ,τοσο το αντεξα
με σφιγμενη την καρδια ηρθε η ωρα να ανεβω και να φυγω,σκεφτηκα,βρε να την κατεβασω απο την διπλη και να την παω λιγο παρακατω να ανεβω μην τυχων και με γυρισει και γινω και ρεζιλι???μπα,αστο,θα ανεβω.την κατεβαζω λοιπον και ανεβαινω ανετα πανω.γυριζω τον διακοπτη και το γνωριμο για μενα καντραν παιρνει ζωη.
παταω το μπουτον της μιζας και σε κλασματα δευτερολεπτου ο αειθαλης boxer κινητηρας της παιρνει ζωη χαριζοντας μου ειναι πλατυ χαμογελο.
την παιρνω και φευγω.




Σαν να τα έγραφα εγώ. Δεν θα ξεχάσω ποτέ εκείνη την ημέρα.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Bαλιτσες για Gs 1200 - ADV 1200 με βασεις κουτσαφτης βασιλης Πωλήσεις αξεσουάρ/ανταλλακτικών μοτοσυκλετών 9 19-03-2012 23:33
Ρυθμισόμενη ζελατίνα BMW R 1200 GS/ADV εγκατάσταση - review D_Artagian Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 14 01-05-2011 21:16
ΠΩΛΕΙΤΑΙ R 1200 GS ADVENTURE 4/09 Η' ΑΝΤΑΛΑΣΣΕΤΑΙ ΜΕ R 1200 GS SPECIAL EDITION 09 jmar Πωλήσεις μοτοσυκλετών 40 11-10-2010 16:13
GS 1200 07/08 element Ζήτηση 4 05-07-2010 13:44


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:23.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!