GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιό 27-09-2013, 11:35
tattoopanther Ο/Η tattoopanther βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2010
Περιοχή: Chalkidiki
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 3,100
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόστιμο για κράνος;

πως καταφερνουμε να κάνουμε τα αυτονόητα.,.
τουρκικο σήριαλ., δεν μπορώ να καταλάβω.,.,.,




Reply With Quote
  #42  
Παλιό 27-09-2013, 11:50
GEORGE-XTreme Ο/Η GEORGE-XTreme βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2012
Περιοχή: ΛΟΥΤΡΑΚΙ
Μoto: ZZR-250 ADV TDM-850 TT 620
Μηνύματα: 901
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόστιμο για κράνος;

παντα κρανος και ΚΑΛΟ ΚΡΑΝΟΣ & σε [ full face ]
Reply With Quote
  #43  
Παλιό 27-09-2013, 11:59
steliosx Ο/Η steliosx βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μoto: BMW F650GS'08 (twin), ΧΤ500'01
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόστιμο για κράνος;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kostas8383 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι εγω πιστευω οτι ειναι θεμα οδηγικης παιδειας που δυστυχως στην ελλαδα δν εχουμε κ τοσο καλη...οπως κ γενικοτερα παιδεια αλλα τελος παντων... Οχι ΔΕΝ ειναι δικαιωμα σου να μην φορας κρανος!!κ στο λεει ενας ανθρωπος που πιστευει βαθια στις ατομικες ελευθεριες κ τα ανθρωπινα δικαιωματα. "Γιατι;;" Γιατι τι θα γινει αν παρεις καποιον αλλον στον λεμο σου..;;εντομο στο ματι κ παιρνεις σβαρνα εναν περαστικο για παραδειγμα... Ειναι δικαιωμα μας να κανουμε οτι θελουμε με τν εαυτο μας οσο αυτο δν επιρεαζει αλλους. Κ το να μη φοραμε κρανος μπορει να επιρεασει πολλους αλλους...οικογενεια,φιλους,υποψηφια θυματα κλπ...
Αν ειχαμε τελεια οδηγικη παιδεια μπορει να σου ελεγα οτι δν χρειαζεται τετοιος νομος γιατι ολοι θα φορουσαμε κρανος.επειδη ομως δν εχουμε καλα κανει κ υπαρχει αυτος ο νομος για οσους τους ενδιαφερει περισοτερο η τσεπη τους απο την υγεια τους! Προσωπικα θα ηθελα καποια μερα να σταματησουν αυτες οι συζητησεις κ να θεωρουμε ολοι αυτονοητο οτι πρεπει να φοραμε κρανος!!"ρομαντικος" τυπος...


Φίλε Κώστα τα είπες ΟΛΑ, και μάλιστα πολύ συμπυκωμένα !!


spam1: Μου φαίνεται ότι μερικές φορές τα νήματα μπαίνουν για να δημιουργήσουν εντάσεις και αντιπαραθέσεις, έτσι για χαβαλέ!! (μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια)
spam2: Τώρα το άλλο θέμα με τους δεύτερους λογαριασμούς τι παίζει ακριβώς ρε παιδιά !!! Είναι δυνατόν να κρυβόμαστε πίσω από ψευδώνυμα ; Αυτά είναι κατινιές!

Last edited by steliosx; 27-09-2013 at 12:01.
Reply With Quote
  #44  
Παλιό 27-09-2013, 12:34
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόστιμο για κράνος;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από steliosx Εμφάνιση μηνυμάτων
spam1: Μου φαίνεται ότι μερικές φορές τα νήματα μπαίνουν για να δημιουργήσουν εντάσεις και αντιπαραθέσεις, έτσι για χαβαλέ!! (μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια)
Σαν "πάλιουρας" που είσαι κάτι ξέρεις.
Reply With Quote
  #45  
Παλιό 27-09-2013, 12:39
VILLY Ο/Η VILLY βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: Varadero XL1000V '07
Μηνύματα: 548
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόστιμο για κράνος;

Αγαπητοί συνφορουμίτες.
Διάβασα με προσοχή έναν ένα τα ποστ σας αφού εγώ άνοιξα το συγκεκριμένο τόπικ (thread).
Καταρχήν να ξεκαθαρίσω ότι οι ερωτήσεις μου δεν ήταν προσωπικοί προβληματισμοί μου αφού στο μυαλό μου είναι ξεκάθαρο, όπως το έγραψα και στο 1ο ποστ, ότι η χρήση του κράνους σώζει ζωές.

Επομένως και επειδή κάποιοι είδα ότι αναρωτήθηκαν… εγώ προσωπικά φοράω πάντα κράνος!!

Όμως λόγω της επαγγελματικής μου ιδιότητας συχνά πυκνά, θέτω ερωτήματα για να προβληματιζόμαστε περισσότερο.

Το ερώτημα μου λοιπόν ΣΑΦΩΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΗΤΑΝ αν πρέπει να φοράμε κράνος και εκεί ίσως έκαναν το λάθος ορισμένοι και άναψαν και λίγο (ίσως) τα αίματα σε μερικούς.
Το ερώτημα ήταν αν θα πρέπει να είμαστε υποχρεωμένοι να φοράμε κράνος όπου σε αντίθετη περίπτωση πληρώνουμε το κράτος.

Αυτά για τα μυγάκια στα μάτια κλπ, τα θεωρώ υπερβολές διότι έτσι θα πρέπει να ποινικοποιήσουμε όλες τις μορφές του δευτερογενούς κινδύνου.

Επί παραδείγματι κι αν είναι έτσι … θα πρέπει να μας υποχρεώνει ο νομοθέτης να οδηγούμε με κλειστά παράθυρα στο ιχ μας αφού όταν μπει η σφήκα μέσα, συνήθως καταλήγουμε στο … μοιραίο.
Και πιστέψτε με φίλοι μου… είναι συντριπτικά περισσότερες οι φορές που έχουμε κινδυνέψει από σφήκα ή μέλισσα στο ιχ μας παρά από εκείνες που κινδυνέψαμε να μας τσιμπήσει μία την ώρα που δεν φοράγαμε κράνος!! Για να μην αναφερθώ στα θύματα των τροχαίων από είσοδο σφήκας/μέλισσας σε ιχ!! 'Ομως, ο νομοθέτης μας επιτρέπει να οδηγούμε ... με ανοιχτά παράθυρα: ye33:

Εν κατακλείδι θα μπορούσαμε να αντιπαραθετόμαστε επί μέρες με παραδείγματα και αντιπαραδείγματα και άκρη να μην βγάλουμε ποτέ.
Άλλωστε το thread δεν το ανέβασα για βγάλουμε άκρη, αλλά για να … ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΟΥΜΕ!

Το σκεπτικό λοιπόν είναι αν το κράτος θα πρέπει να έχει εισπρακτικό μηχανισμό για τη χρήση κράνους ή όχι.
Και η δική μου θέση σε αυτό και παρότι φορώ πάντα κράνος είναι ΟΧΙ.
Είμαι κάθετα αντίθετος με τους εισπρακτικούς μηχανισμούς … για το δήθεν καλό μας.

Το θέμα φίλοι μου δεν είναι τόσο απλό και έχει πολυσχιδείς προεκτάσεις
Ως δημοσιογράφος και παρουσιαστής εκπομπών σε tv & radio τόσα χρόνια, έχω αμέτρητες ώρες εμπλοκής με θεσμικούς παράγοντες του τόπου μας και έχω σαφή συμπεράσματα από το σκοτεινό παρασκήνιο που κρύβεται πίσω από όλα αυτά. Σας θυμίζω το νόμο του Γιωργάκη (Παπανδρέου) πριν από 3 χρόνια για την καταβολή προστίμου στους καπνιστές στα μαγαζιά με δέλεαρ και πάλι το καλό μας. Μετά από λίγους μήνες, βγήκε η κυβέρνηση και είπε τόσο απλά ... "όσα μαγαζιά θέλουν το καπνιστές εντός, θα πληρώνουν τόσα ευρώ το τετραγωνικό!!


Κλείνοντας θα ήθελα να πω… ότι σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από frits Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε θα εκπλαγείς από το πόσο ώριμο είναι το φόρουμ σε αυτά τα θέματα.
Αν θα δεις είμαι όπως κι εσύ, από τα πρώτα μέλη του forum, επομένως γνωρίζω την ωριμότητα του και για αυτό βρίσκομαι και εδώ. Σ΄ευχαριστώ.
Reply With Quote
  #46  
Παλιό 27-09-2013, 13:28
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόστιμο για κράνος;

Θα έλεγα πως το πρόβλημα είμαστε εμείς οι ίδιοι. Αντιμετωπίζουμε τα πρόστιμα ως επιδρομή στην τσέπη μας κι όχι ως αυτό που θα έπρεπε να είναι, νουθεσία. Από την άλλη δεν έχουμε κι άδικο διότι οι νόμοι κι οι ποινές όταν δεν τηρούνται εφαρμόζονται ανάλογα με τη συγκυρία και τις εισπρακτικές ανάγκες του κράτους ή την προθυμία των εντεταλμένων οργάνων να εφαρμόσουν τους νόμους.
Είτε μας αρέσει είτε όχι, ο νόμος είναι νόμος κι η μη συμμόρφωση επιφέρει ποινή.
Η δυστυχία της Ελλάδας κατά τη γνώμη μου οφείλεται στην αποσπασματική κι επιλεκτική εφαρμογή των νόμων.

Πριν αρκετά χρόνια στη Γερμανία σε έλεγχο σε αυτοκίνητο ο αστυνομικός βεβαίωσε πρόστιμο επειδή ο επιβάτης του πίσω καθίσματος δε φορούσε ζώνη.
Στο δικό μου αυτοκίνητο ζητώ από τους πίσω να βάλουν ζώνες. Το απαιτώ. Δεν ξέρω τι λέει ο ΚΟΚ επί του θέματος, αλλά στην απευκταια δε θέλω να γίνω σάντουιτς ανάμεσα σε κάθισμα κι αεροσακο- τιμόνι.
Αυτά από μένα.

_________________________
...εκσυγχρονίστηκα......τρομάρα μου!
Reply With Quote
  #47  
Παλιό 27-09-2013, 13:56
Troublemaker Ο/Η Troublemaker βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Ερμουπολη
Μηνύματα: 1,359
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόστιμο για κράνος;

Ναι μεν, αλλα!
Το κρατος σαφως και δεν το πηρε ο "πονος" για το αν θα σπασουμε εμεις τα κεφαλια μας ή οχι, ειναι ομως κατι που κυμαινεται στα πλαισια της "νομιμοτητας" αν θελετε, οπως κ το να εχεις διπλωμα κ ασφαλεια.
Γιατι το λεω αυτο?
Γιατι κυκλοφορουμε σε δημοσιους δρομους και γιατι το "αν θα σπασω εγω το κεφαλι μου", δεν ειναι τελικα τοσο πολυ "δικη μου υποθεση".
Γιατι ο αλλος που ισως εμπλακει σε ατυχημα μαζι μου κ ας φταιω εγω, κ δεν φοραω κρανος κ με σκοτωσει ή με αφησει "βασιλικος-θα-γινω-στο-παραθυρι-σου" οχι μονο θα εχει να δωσει απολογια κ θα τον τρεχουν, αλλα θα εχει κ ενα ψυχολογικο που ισως του στερησει την ικανοτητα της οδηγησης... (γνωριζω αναλογο πριστατικο)
Οποτε δεν ειναι "καθαρα" δικη μου δουλεια το τι θα κανω εφ'οσον κυκλοφορω αναμεσα σε αλλους οδηγους.
Reply With Quote
  #48  
Παλιό 27-09-2013, 14:03
jmar Ο/Η jmar βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μoto: R 1200 GS '09
Μηνύματα: 4,932
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόστιμο για κράνος;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από tattoopanther Εμφάνιση μηνυμάτων
πως καταφερνουμε να κάνουμε τα αυτονόητα.,.
τουρκικο σήριαλ., δεν μπορώ να καταλάβω.,.,.,




200
Reply With Quote
  #49  
Παλιό 27-09-2013, 15:47
AKIS_21 Ο/Η AKIS_21 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: athina
Μoto: Gs 1200 adv 07 K1200 rs. 97
Μηνύματα: 1,305
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόστιμο για κράνος;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από paschalis Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχεις μεριδιο Κωστ-ακη.
Με εμπνεεις ενα πραμα
Έλα τώρα σε έπιασα πως ξέρεις βρε πονηρούλη το ονομα μου?

Αν βρεις και ποτέ γιορτάζω θα σου κάνω δώρο ένα jet κράνος
Reply With Quote
  #50  
Παλιό 27-09-2013, 21:24
xurxes Ο/Η xurxes βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1200GSA
Μηνύματα: 4,060
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόστιμο για κράνος;

τελικα είναι θέμα παιδείας
να παρακαλας τον άλλο να φορά κράνος
και να μην το καταλαβαίνει.....


τα αυτονόητα!!!!!!!!
τζάμπα φαιά ουσία για το κεφάλι του αλλού
πού ναι κ αγυριστο......


spam:
σε γειτονικό φόρουμ διάβασα ένα καταπληκτικό άρθρο
με ποσοστά τραυματισμού στα διάφορα μέρη του κράνους....
τα μεγαλύτερα τα έχει το σιαγονι


αυτα.......
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:48.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!