GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 15-05-2012, 21:56
PavlosK Ο/Η PavlosK βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2012
Περιοχή: Πετράλωνα
Μoto: Gs1150
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή Απάντηση: 2007 vs 2008

Ευχαριστώ πολύ όλους για την τόσο άμεση απάντηση.
@ babisadve, τα χιλιόμετρα με τα bmw δεν τα πολυφοβάμαι. Πιστεύω στην σωστή συντήρηση. Είχα ένα 1150 του 2001 αγορασμένο στα 60.000χλμ και το έφτασα στα 135.000χλμ χωρίς προβλήματα με την σωστή συντήρηση. Τώρα θα μου πεις μπορεί τα 1200 να είναι διαφορετικά στην αντοχή. Δεν έχω ιδέα! (για να καταλάβεις πόσο ενημερωμένος είμαι). J
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 16-05-2012, 09:13
REK Ο/Η REK βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: ΚΑΝΤΖΑ ΑΤΤΙΚΗΣ
Μoto: BMW GS1200 ADV
Μηνύματα: 3,923
Προεπιλογή Απάντηση: 2007 vs 2008

εχω ενα 8άρι αγορασμένο "μαμα" του έχω κάνει 50.000 χλμ,χωρίς το παραμικρό θέμα,το αγόρασα χωρις ESA για τους γνωστούς λόγους εαν και απο αυτά που ξέρω το θέμα είναι στην ανάρτηση και οχι στα "περιφερειακά"αυτής..
θα έλεγα οτι του κάνω demi χρηση δλδ τσαλαβουτάω και σε κάτι λασπας και χώματακαι αρκετά χλμ σε άσφαλτο,τα service του και οι αλλαγές στα λάδια γινονονταί κανονικότατα και υστερα απο όλη αυτη την πολυλογία μου,κλείνω με εκείνο που ξεκίνησα...δεν έχει υπάρξει το παραμικρό θέμα
.
.
.
.
.
ααααααα ξέχασα έχουν φθαρεί τα grips
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 16-05-2012, 09:30
sliv Ο/Η sliv βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: BMW GS 1200 Adventure 07
Μηνύματα: 933
Προεπιλογή Απάντηση: 2007 vs 2008

έχω ένα 7αρι το έχω πάρει καινούργιο ..... κυκλοφορώ κάθε μέρα με αυτό...... έχει κανει και το χωματακι του ......δεν έχει βγάλει - μέχρι στιγμής - ούτε ένα πρόβλημα ....!!!!!!!!




τα Grips μου ....ειναι μια χαρα .... ......

άρα το μηχανάκι μου ειναι καλύτερο απο του RΕΚ
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 16-05-2012, 10:22
Ακιs Ο/Η Ακιs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: 1200 ADV μαυρη και χοντρη.... HONDA C90 84'
Μηνύματα: 6,038
Προεπιλογή Απάντηση: 2007 vs 2008

Εαν εχω κανει καλη μαντεψια,και οι 2 μοτο που εχεις βρει ειναι του 07.Εαν προσεξεις το στροφομετρο,τα κοκκινα ξεκινανε πριν τις 8000rpm ενω στα 08 στις 8000rpm ακριβως.Εκτος απο αυτο,στα 08 τα εσωτερικα κυλινδρα ειναι μαυρα και οχι ασημι [οχι τα καπακια],και νομιζω πως δεν εβγαινε 08 σε λευκο.Υπαρχουν ομως κι αλλες διαφορες.
Η κατασκευη λοιπον ειναι 07 και στα δυο αρα οι εργοστασιακες τους διαφορες δεν υφιστανται.Κανεις ελεγχο και οποιο ειναι καλυτερο,το παιρνεις....
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 16-05-2012, 11:03
REK Ο/Η REK βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: ΚΑΝΤΖΑ ΑΤΤΙΚΗΣ
Μoto: BMW GS1200 ADV
Μηνύματα: 3,923
Προεπιλογή Απάντηση: 2007 vs 2008

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από sliv Εμφάνιση μηνυμάτων
έχω ένα 7αρι το έχω πάρει καινούργιο ..... κυκλοφορώ κάθε μέρα με αυτό...... έχει κανει και το χωματακι του ......δεν έχει βγάλει - μέχρι στιγμής - ούτε ένα πρόβλημα ....!!!!!!!!




τα Grips μου ....ειναι μια χαρα .... ......

άρα το μηχανάκι μου ειναι καλύτερο απο του RΕΚ
η αλήθεια είναι οτι το bush enduro βοηθάει στην προστασία των grips...
(stop spam)
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 16-05-2012, 12:03
stelth1 Ο/Η stelth1 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2011
Περιοχή: ΧΙΟΣ-ΑΘΗΝΑ-ΜΥΤΙΛΗΝΗ
Μoto: GS 1200 ADV 2007-KTM EXC 400- BEVERLY 300
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή Απάντηση: 2007 vs 2008

Οτι ειναι να παρεις ΨΑΞΕ το καλα!
Σου παραθετω απο γειτονικο forum αποψεις κ αληθειες,αφου η εγγυηση των 2 ετων εχει παρέλθει.



ΤΟ ΤΡΑΒΆΕΙ Η ΌΡΕΞΗ ΣΑΣ...είπα να σταματήσω να γράφω, αλλά δε με αφήνεται να αγιάσω ρε παλιόπαιδα...



Η αλήθεια είναι πάντα ή σχεδόν πάντα, κάπου στην μέση....

Για τα λεφτά που σκάμε, αγοράζουμε πολύ λίγη αξιοπιστία....σε όλα τα επίπεδα...και άσχετα με μοντέλο…

Προκαλώ όλους τους φίλους του forum, να πάρουν ένα καφέ και να στηθούν έξω από τα 2 μεγαλύτερα εξουσιοδοτημένα της Αθήνας μια Δευτέρα πρωί από τις 08:00 μέχρι τις 11:00….θα έλεγα και περισσότερο, αλλά ο πόνος είναι μεγάλος και δεν αντέχεται….

Οι ατάκες που παίζουν απλά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΝ… «αίμα δάκρια και ιδρώτας…»

Quote:
Originally Posted by NickGS1200
Εξάλλου ποιό δεν χαλάει? Εδώ το μόνο γιαπωνέζικο που πέρασε απο τα χέρια μου, ένα V Strom καινούριο, έβγαλε πίσω σύστημα φρένων στα 4.000 χλμ και στο επίσημο συνεργείο μου είπανε να στείλω γράμμα στον Σφακιανάκη!!
Κατά καιρούς, διαβάζω και κάτι τέτοια posts και με κάνουν να νιώθω λίγο καλύτερα που έχω BMW

….βέβαια για να πω την αλήθεια, δεν έχω πετύχει ακόμα χριστιανό με V-strom που να είχε πρόβλημα το οποίο δεν λύθηκε σε απλό συνεργείο με κανένα 300άρι ευρώ… (και για να προλάβω τους ιδιοκτήτες με “μετοχές” στην BMW, ξεκαθαρίζω ότι το R1200GS των 16.000 ευρώ, είναι σαφώς καλύτερο σχεδόν σε ΟΛΑ τα σημεία από το πολύ μικρότερο του V-Strom των 7.500 ευρώ, ΟΜΩΣ πέρα από το πρεστίζ και την τρομερή ενεργητική ασφάλεια που προσφέρει, τα ΤΟΣΑ λεφτά του θα τα δικαιολογούσε ΜΟΝΟ αν είχε τα 2/3 της αξιοπιστία ενός V-Strom…

Και για να πούμε και του στραβού το δίκιο, οι περσότεροι V-stromάδες τους πεινούν το αίμα και στα service τους δεν είναι και οι πιο συνεπείς…

Προσωπικά έχω βαρεθεί να ακούω για της BMW τα:

Διαφορικά
Άξονες
Δίσκους
Συμπλέκτες
Σβησίματα
Μονάδες ABS
Μονάδες ρελαντί
Μονάδες ESA
Sensors
Σασμάν
…..

…και ακόμα ρε μάγκες συζητάμε για αξιοπιστία και παπαριές….εντάξει δε λέω, τα γουστάρουμε τα μηχανάκια μας, αλλά σε αυτό τον τομέα δεν μας παίρνει να μιλάμε...

…πλέον δεν υπάρχει άνθρωπος (ή τουλάχιστον δεν ξέρω εγώ κανένα) με BMW που να μην έχει φάει κάζο 500ευρού και πάνω…

…επίσης, η ατάκα «μου το πέρασαν στην εγγύηση», δεν κάνει το μηχανάκι μας αξιόπιστο….απλά σε πρώτη φάση γλύτωσες κάποια λεφτά…την επόμενη απλά θα τον πιεις…γλυκά…

Επίσης η φάση της εγγύησης είναι δίκοπο μαχαίρι και στην ουσία, άσχετα με το αν πλήρωσες ή όχι, φεύγεις ξενερωμένος…, χώρια που η όποια επισκευή εντός εγγύησης συνοδεύεται από μουρμούρα, κλάψα ή καβγά…ή και από πνιγμένο θυμό, διότι δεν θες να τα σπάσεις όλα εκεί μέσ μιας και το μηχανάκι στο πούλησαν λες και είναι το Space Sattle οπότε μόνο αυτοί ξέρουν να το φτιάχνουν...και φυσικά θα πρέπει να ξαναπάς...

Η δουλειά μιας μοτό BMW είναι να ταξιδεύει και όχι να σε κάνει κολλητό με τα συνεργεία…

Το μόνιμο άγχος του συγχρόνου BMWδάκια είναι:

Τελικά τι λάδι να βάλω στο ματρακά;
Πόσο έκαψε;
Σας πετάει και εσάς τις ταχύτητες;
Ρε κούκλε, σε ποιο συνεργείο πας;
Παίζει καμιά καμπάνια;
Ρε φίλε, στα πόσα χλμ αρχίζει να πατινάρει;
Ξέρει κανένας, κανένα καλό site στο ebay να πάρουμε κανένα ανταλλακτικό;

…και άλλα τέτοια, που όλοι ξέρουμε…!!!

Αν η BMW συνεχίσει έτσι και σε συνέχεια της έκτασης που έχει πάρει η κρίση στην Ελλάδα, δεν τους βλέπω καλά…
__________________Αυτο δεν σημαινει οτι ειναι ολες ετσι.Καλη επιλογη!
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 16-05-2012, 12:35
sotve Ο/Η sotve βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2011
Περιοχή: athina-hania
Μoto: gs1200r
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή Απάντηση: 2007 vs 2008

Εγώ θα έπαιρνα το νεότερο.
1. Στα τόσα χιλ. θα έχει βγάλει οτι πρόβλημα υπάρχει και θα έχει επισκευαστεί.
2. Είναι ένα χιλιάρικο λιγότερο.
3. Είναι πιο καινούριο μοντέλο με κάτι ψιλολίφτ που έχει το οχτάρι.
Καλή επιλογή.
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 16-05-2012, 16:17
PavlosK Ο/Η PavlosK βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2012
Περιοχή: Πετράλωνα
Μoto: Gs1150
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή Απάντηση: 2007 vs 2008

Και πάλι σας ευχαριστώ όλους. Οι πληροφορίες που μου δίνεται είναι πολύ σημαντικές.
Reply With Quote
Απάντηση

Tags
1200, 2007, 2008, gs

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης
Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο

Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Πωλείται BMW R1200GS μοντέλο 05/2007 gemara Πωλήσεις μοτοσυκλετών 59 27-02-2013 14:36
Πισω φως 2007 stelth1 Τεχνικά θέματα διάφορα 3 07-05-2011 08:41
Gs Adventure 2006, 2007 ή 2008 blast Γενικά - Μοτοσυκλέτα 13 23-08-2010 06:48
Καλοκαίρι 2007 Mexicanos Ταξίδια στο εξωτερικό 11 19-03-2010 22:13
2 TANK BENZINHS GIA ADVENTURE 2008-2007 KOSTASB Πωλήσεις αξεσουάρ/ανταλλακτικών μοτοσυκλετών 4 01-03-2010 21:53


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 00:17.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!