GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 25-11-2010, 17:27
lostre7 Ο/Η lostre7 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2009
Περιοχή: piraeus
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή ΟΛΗ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΛΕΞΟΥΔΑ.....

Λοιπον η ιστορια ξεκιναει στις 11 Ιουλιου το βραδυ καθως γυρναγα το βραδυ απτην δουλεια, εξω απτο οακα σε μια στροφη εσβησε η μηχανη για πρωτη φορα.. την εσπρωξα μεχρι το σπιτι και την αλλη μερα την φορτωσα στην οδικη της bmw και την πηγα στο γνωστο συνεργειο στον Γερακα. Μου ειπαν πως πρεπει να γινουν καποιοι ελεγχοι να βρουν τι συμβαινει. Μετα απο καμια εβδομαδα και αφου επαιρνα καθε μερα τηλ. παω απο εκει και μου λεει οτι τους δειχνει μια βλαβη στην δεξια πλευρα της μοτο η οποια πρεπει να ειναι απτην πλεξουδα,και οτι δεν αφηνε ο εγκεφαλος να γινει καμια παρεμβαση. θα κανουμε μου λενε ακομα καποιες μετρησεις να σιγουρευτουμε σε συνεννοηση παντα με την Γερμανικη εταιρεια.Η εταιρεια ομως εκλεισε γα καποιες μερες το ιδιο και το συνεργειο τον Αυγουστο και ετσι περασε ο Αυγουστος. Αρχες Σεπτεμβρη παω παλι απο εκει και μου λενε οτι συνεχιζουν τις μετρησεις με εντολες της bmw γερμανιας και ψαχνουν να δουν τι συμβαινει.Μετα απο καμια 15 μερες παω απο εκει και μου λενε οτι δοκιμασαν αλλο εγκεφαλο και το προβλημα συνεχιζει να υπαρχει οποτε λεει λογικα ειναι η πλεξουδα.... Ωραια ρε φιλε τι κανουμε??? Θα στειλουμε μου λεει τις ενδειξεις στην Γερμανια να μας πουν τι θα κανουμε. καθε απαντηση απτην εταιρεια επαιρνε περιπου μια εβδομαδα.Γ@@ω τους υπολογιστες μου δηλαδη...Στελνει λοιπον η εταιρεια οτι πρεπει να αλλαχτει η πλεξουδα..Ωραια!!! Να σε ρωτησω ρε φιλε ποσο παει το μαλλι ξερεις??? Περιπου 1300-1400 ευρω χωρις τα εργατικα...
Πρωτο εμφραγμα...και τι κανουμε τωρα του λεω?? εγω μου λεει θα στειλω μειλ οτι η μηχανη ειναι απειραχτη χωρις καμια παρεμβαση απτην πλευρα του ιδιοκτητη και το πιο πιθανο ειναι να το καλυψει η εταιρεια μεσω της φιλικης εγγυησης μιας και η κανονικη εγγυηση εχει τελειωσει.
(gs 1200 07).Ωραια λεω παιζει να την γλυτωσουμε, καμια 15αρια μερες να ερθει η πλεξουδα και 1-2 μερες να φορεθει εχει περασει και ο μισος Οκτωβρης. Εγω απτην πλευρα μου επαιρνα καθε 2 μερες τηλ να ρωτησω που βρισκομαστε, οι κυριοι δεν μου εδιναν ποτε μια σαφη απαντηση και μου ελεγαν να ξαναπαρω.Αφου τελικα ξαναπερασα απτο συνεργειο μου ειπε ο κυριος απτα ανταλλακτικα οτι η Γερμανικη εταιρεια δεν καλυπτει την πλεξουδα και οτι περιμενουν απαντηση απτην ελληνικη μηπως το καλυψει αυτη.Εχω γινει εξαλλος με την ολη φαση καθως μεχρι σημερα εγω ηξερα οτι ΜΑΛΛΟΝ δεν θα πληρωνα και αφου εχει περασει τοσος καιρος και εχει αλλαχτει δεν μου ειχαν ξαναπει κατι τετοιο, εγω αδυνατω να πληρωσω... Τι προτεινετε λοιπον εσεις??? τι θα κανατε αν εισασταν στην θεση μου??
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 25-11-2010, 17:32
vasorfa Ο/Η vasorfa βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μoto: R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 5,340
Προεπιλογή Απάντηση: ΟΛΗ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΛΕΞΟΥΔΑ.....

φιλε μου αν τα 1300 με 1400 σε τρώνε να τα κανεις πλεξουδα οκ.....στην θέση σου--θα περίμενα λίγο ακόμα μπας και με καλυψουν στην εγγυηση.....(δύσκολοι καιροι και με 1300 ευρα αγοράζεις ένα ακόμα μηχανακι.....) αν απο εκει και περα αδυνατεις να πληρωσεις.....τοτε η λύση είναι μονοδρομος.....
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 25-11-2010, 17:37
lostre7 Ο/Η lostre7 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2009
Περιοχή: piraeus
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή Απάντηση: ΟΛΗ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΛΕΞΟΥΔΑ.....

Αστα δεν βγαζω ακρη....δυστυχως φιλε μου αγορασα ηδη αλλο μηχανακι!!!!! μαζι με τον αδερφο μου για να πηγαινω στην δουλεια... Περιμενω ετσι και αλλιως εδω και 5 μηνες..ποιος ακριβως ειναι ο μονοδρομος???
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 25-11-2010, 17:40
MARK Ο/Η MARK βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΡΕΘΥΜΝΟ
Μoto: GS 1200R ADVENTURE
Μηνύματα: 28,959
Προεπιλογή Απάντηση: ΟΛΗ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΛΕΞΟΥΔΑ.....

Δύσκολη κατάσταση,πρέπει να τους πείς και να τους πιέσεις μέσω του συνεργείου να καλύψουν αντικατάσταση της πλεξούδας ...Δεν φταίς εσύ και πρέπει να πιέσουν καταστάσεις στην μαμά BMW να στην αλλάξουν....
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 25-11-2010, 17:41
GSMAN Ο/Η GSMAN βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Ωροπός
Μηνύματα: 175
Προεπιλογή Απάντηση: ΟΛΗ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΛΕΞΟΥΔΑ.....

Παράξενο συνήθως η μαμά καλύπτει τις Μ @ Λ Α Κ Ι Ε Σ Τ Η Σ.

Ελπίζω να στα καλύψει η εδώ αντιπροσωπεία αν και αμφιβάλω......


Τώρα εσύ θα φταις να αλλάξεις μάρκα????

Μήπως από κανάτρακαρισμένο βρεις από έξω και τη γλυτώσεις....
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 25-11-2010, 17:46
vasorfa Ο/Η vasorfa βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μoto: R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 5,340
Προεπιλογή Απάντηση: ΟΛΗ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΛΕΞΟΥΔΑ.....

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από lostre7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αστα δεν βγαζω ακρη....δυστυχως φιλε μου αγορασα ηδη αλλο μηχανακι!!!!! μαζι με τον αδερφο μου για να πηγαινω στην δουλεια... Περιμενω ετσι και αλλιως εδω και 5 μηνες..ποιος ακριβως ειναι ο μονοδρομος???


είτε βρίσκεις απο το εξωτερικο σε ΛΟΓΙΚΗ ΤΙΜΗ...είτε πουλας το εργαλειο.-για την πρώτη περιπτωση---στειλε κανενα pm σε george81 που είναι μεγαλο ψαχτηρι,μπας και μπορει να σε βοηθησει,,,
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 25-11-2010, 20:32
manosamos Ο/Η manosamos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: ΠΕΡΑΜΑ-ΑΕΚΑΡΑ
Μoto: Varadero 1000 CBR 600F4 Honda C70 6V
Μηνύματα: 2,173
Προεπιλογή Απάντηση: ΟΛΗ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΛΕΞΟΥΔΑ.....

Πατριωτη βαλε αυτη και καθαρισες.
Με 166 ευρουλακια,εγω θα το ρισκαρα.
BMW GS 1200 ABS, Bj. 07 - Kabelbaum bei eBay.de: Markenspezifische Teile (endet 13.12.10 18:28:26 MEZ)
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 25-11-2010, 21:48
adventure Ο/Η adventure βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Ζάκυνθος
Μoto: BMW 1150GS Adventure Βασιλομήτωρ των ADV
Μηνύματα: 20,938
Προεπιλογή Απάντηση: ΟΛΗ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΛΕΞΟΥΔΑ.....


Χαράς την υπομονή σου φίλε μου .




Reply With Quote
  #9  
Παλιό 25-11-2010, 22:12
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: ΟΛΗ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΛΕΞΟΥΔΑ.....

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από lostre7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπον η ιστορια ξεκιναει στις 11 Ιουλιου το βραδυ καθως γυρναγα το βραδυ απτην δουλεια, εξω απτο οακα σε μια στροφη εσβησε η μηχανη για πρωτη φορα.. την εσπρωξα μεχρι το σπιτι και την αλλη μερα την φορτωσα στην οδικη της bmw και την πηγα στο γνωστο συνεργειο στον Γερακα. Μου ειπαν πως πρεπει να γινουν καποιοι ελεγχοι να βρουν τι συμβαινει. Μετα απο καμια εβδομαδα και αφου επαιρνα καθε μερα τηλ. παω απο εκει και μου λεει οτι τους δειχνει μια βλαβη στην δεξια πλευρα της μοτο η οποια πρεπει να ειναι απτην πλεξουδα,και οτι δεν αφηνε ο εγκεφαλος να γινει καμια παρεμβαση. θα κανουμε μου λενε ακομα καποιες μετρησεις να σιγουρευτουμε σε συνεννοηση παντα με την Γερμανικη εταιρεια.Η εταιρεια ομως εκλεισε γα καποιες μερες το ιδιο και το συνεργειο τον Αυγουστο και ετσι περασε ο Αυγουστος. Αρχες Σεπτεμβρη παω παλι απο εκει και μου λενε οτι συνεχιζουν τις μετρησεις με εντολες της bmw γερμανιας και ψαχνουν να δουν τι συμβαινει.Μετα απο καμια 15 μερες παω απο εκει και μου λενε οτι δοκιμασαν αλλο εγκεφαλο και το προβλημα συνεχιζει να υπαρχει οποτε λεει λογικα ειναι η πλεξουδα.... Ωραια ρε φιλε τι κανουμε??? Θα στειλουμε μου λεει τις ενδειξεις στην Γερμανια να μας πουν τι θα κανουμε. καθε απαντηση απτην εταιρεια επαιρνε περιπου μια εβδομαδα.Γ@@ω τους υπολογιστες μου δηλαδη...Στελνει λοιπον η εταιρεια οτι πρεπει να αλλαχτει η πλεξουδα..Ωραια!!! Να σε ρωτησω ρε φιλε ποσο παει το μαλλι ξερεις??? Περιπου 1300-1400 ευρω χωρις τα εργατικα...
Πρωτο εμφραγμα...και τι κανουμε τωρα του λεω?? εγω μου λεει θα στειλω μειλ οτι η μηχανη ειναι απειραχτη χωρις καμια παρεμβαση απτην πλευρα του ιδιοκτητη και το πιο πιθανο ειναι να το καλυψει η εταιρεια μεσω της φιλικης εγγυησης μιας και η κανονικη εγγυηση εχει τελειωσει.
(gs 1200 07).Ωραια λεω παιζει να την γλυτωσουμε, καμια 15αρια μερες να ερθει η πλεξουδα και 1-2 μερες να φορεθει εχει περασει και ο μισος Οκτωβρης. Εγω απτην πλευρα μου επαιρνα καθε 2 μερες τηλ να ρωτησω που βρισκομαστε, οι κυριοι δεν μου εδιναν ποτε μια σαφη απαντηση και μου ελεγαν να ξαναπαρω.Αφου τελικα ξαναπερασα απτο συνεργειο μου ειπε ο κυριος απτα ανταλλακτικα οτι η Γερμανικη εταιρεια δεν καλυπτει την πλεξουδα και οτι περιμενουν απαντηση απτην ελληνικη μηπως το καλυψει αυτη.Εχω γινει εξαλλος με την ολη φαση καθως μεχρι σημερα εγω ηξερα οτι ΜΑΛΛΟΝ δεν θα πληρωνα και αφου εχει περασει τοσος καιρος και εχει αλλαχτει δεν μου ειχαν ξαναπει κατι τετοιο, εγω αδυνατω να πληρωσω... Τι προτεινετε λοιπον εσεις??? τι θα κανατε αν εισασταν στην θεση μου??
Σε διαβασα προσεκτικα, η μηχανη εσβησε ετσι στα καλα καθουμενα, ξαναπηρε μπροστα την επομενη ημερα, την επομενη εβδομαδα? Και καλα, οταν εσβησε ετσι αποτομα, τι λαμπακια αναψαν στο ταμπλό? Ειδικα εκεινο που σου λεει τις πιθανες βλαβες π.χ. EWS κ.λ.π!!! Δεν μπορει να μην αναψε τιποτε!
Σε ρωταω γιατι τα συνεργεια σου λενε......πλεξουδα, ητοι 1300ε δηλαδη 20% συν εργατικα κερδος και πολυ πιθανον να ειναι μια αντενα ρινγκ, ενα κομενο καλωδιο καπου και καπως και απει λεγοντας!! Θυμισου τι λαμπακια αναψαν οταν εμεινε η μηχανη ειναι πολυ σημαντικο!!
Υστερα, τι ειναι αυτο το ''οτι τους δειχνει μια βλαβη στην δεξια πλευρα της μοτο η οποια πρεπει να ειναι απ την πλεξουδα,και οτι δεν αφηνε ο εγκεφαλος να γινει καμια παρεμβαση..''. Ωραια, δειχνει μια βλαβη, ονομα δεν εχει αυτη η βλαβη? και γιατι δεν αφηνε ο εγκεφαλος να γινει παρεμβαση? δηλαδη αν κατι χαλασει που το εχει αναγνωρισει ο εγκεφαλος ποτε σηκωνει τις μπαρες για να γινει επισκευη? ποτε δινει εντολη ο εγκεφαλος για επισκευη του και τι λεει??? Εγω, με συγχωρεις κιολας, αλαλ τα ακουω καπως παραξενα ολα αυτα!!!

Η BMW εχει ενα περιπλοκο και ζημιαρικο ηλεκτρικο συστημα το οποιο ομως οδηγειται απο ενα σοφιστικε high tech can bas το οποιο εχει την δυνατοτητα να ανιχνευει καμενη λαμπα και να ελεγχει παμπολλες αλλες παραμετρους δινοντας ενδειξη για το τι συμβαινει σε καθε περιπτωση (σχεδον)! Δεν μπορει λοιπόν να συνδέθει ο εγκεφαλος στο διαγνωστικο μηχανημα του αντιπροσωπου και να εδειξε ''......μια καποια βλαβη στην δεξια πλευρα της μοτο (καπου στην δεξια μερια) η οποια πρεπει να ειναι απ την πλεξουδα,και οτι δεν αφηνε ο εγκεφαλος (θα πυροβολουσε ετσι και.....) να γινει καμια παρεμβαση..''
Το διαγνωστικο θα εδειχνε εναν κωδικο ο οποιος αντιστοιχει και σε μια βλαβη ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ!! Εδω το Βαραντερο εχει 23 συγκεκριμενους κωδικους που ο καθενας αντιστοιχει σε συγκεκριμενη βλαβη ολοι ανιχνευομενοι απο το διαγνωστικο της χοντα και κοτζαμ BMW λεει ''μια καποια βλαβη απο την δεξια μερια του κινητρα που πρέπει να ειναι απο την πλεξουδα????''. Αν το βαραντερο εχει 23 κωδικους η GS πρέπει να εχει 123!!!!!!!!

Για ψαξε το βαθυτερα!!!
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 25-11-2010, 22:39
tsompanis Ο/Η tsompanis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ioannina
Μηνύματα: 3,084
Προεπιλογή Απάντηση: ΟΛΗ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΛΕΞΟΥΔΑ.....

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από lostre7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αστα δεν βγαζω ακρη....δυστυχως φιλε μου αγορασα ηδη αλλο μηχανακι!!!!! μαζι με τον αδερφο μου για να πηγαινω στην δουλεια... Περιμενω ετσι και αλλιως εδω και 5 μηνες..ποιος ακριβως ειναι ο μονοδρομος???

καλά...μιλάμε για την απόλυτη πίκρα.


μόνο δυο πράγματα απο μένα,μιας και δεν ξέρω πως να βοηθήσω..

καλά..μια πλεξούδα..1300 γιούρια?? θα πηδηχτώ απ το παράθυρο!

θυμάμαι τις παλιές καλές εποχές που βάζαμε την μηχανή σε ένα παχύ ίσκιο,που παίρναμε την καρέκλα και καθόμασταν και κάναμε μπίλιες την πλεξούδα με δυό μονωτικές ταινίες και ένα κοφτάκη..

υπομονή φίλε και αν είναι να τα σκάσεις τελικά,τουλάχιστον ψάξτο καλά.ακόμα και στα μεταχειρισμένα
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΜΙΖΑ allen Τεχνικά θέματα διάφορα 25 12-09-2010 21:58
ΑΠΟΡΙΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΤΟΥ ZUMO 660 KAI ΤΗΝ ΠΑΡΟΧΗ ΡΕΥΜΑΤΟΣ dimisp Πλοήγηση - Hardware και Software 30 09-08-2010 10:48
ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΙΣΩ ΑΝΑΡΤΗΣΗ ESA teo71 Τεχνικά θέματα διάφορα 53 14-05-2010 22:48
ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ Η ΦΘΗΝΟΤΕΡΗ ΒΕΝΖΙΝΗ pirate Χρήσιμα 12 30-04-2010 18:20
ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΟ ΕΘΝΙΚΙΣΤΙΚΟ ΣΥΜΒΟΛΟ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΗΜΑΙΑ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΕ ΑΡΗΣ Brink Ελλάδα 5 23-03-2010 09:45


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 10:31.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!