GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 19-02-2012, 21:25
Alkinoos Ο/Η Alkinoos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: BMW R1200GS Adventure
Μηνύματα: 982
Προεπιλογή Wunderlich power controller + dynojet wideband commander

Σημερα απο το πρωι νωρις κατεβηκα στο γκαραζ μου κ ασχοληθηκα με το bmw. Εδω κ μερες εχω αγορασει ενα power controller της wunderlich κ ηθελα να το βαλω επανω να δω τι κανει.
Το θεμα ειναι πως εψαχνα στο νετ πληροφοριες για το ποιες ειναι οι καταλληλες ρυθμισεις κ ο καθενας ελεγε το μακρυ του κ το κοντο του.
Οι αποψεις πολλες αλλα καμια δεν ηταν δικαιολογημενη.
Επειδη με τα καυσιμα δε παιζουμε αποφασισα να το σεταρο μονος μου.
Επιστρατευσα το wideband commander μου κ ξεκινησα.

Σχεδον ελυσα ολοι την μηχανη.
H πλεξουδα του WBC εχει πολλααααα καλωδια κ ο χωρος κατω απο την σελα ειναι πολυ μικρος συν οτι αφου εμπενε αυτο επρεπε να μεινει χωρος κ για το controller.


Η τοποθετιση εγινε με πολυ προσοχη κ δεν τραυματισα πουθενα την εργοστασιακη καλωδιωση. Ρευμα κ γειωση πηρα απευθειας απο το φαναρι του στοπ ωστε να ανοιγει κ να σβηνει απευθειας απο το διακοπτη.

Στη συνεχεια ενα test για να δω οτι αναβουν ολα κ συνεχιζω.


Κ μετα συνεχισα με τα δυσκολα.
Εβγαλα το Y pipe το τρυπησα κ του εβαλα υποδοχη για τον λαμδα του wideband.








Το σημειο που με ταλαιπορησε αρκετα ηταν το οργανακι.
Επρεπε να βρω τροπο να το τοποθετησω σε εμφανες σημειο ναι μεν προχειρα αλλα να μην φυγει κ στο δρομο.
Για να περασω την καλωδιωση του εβγαλα τελειως το ντεποζητο κ τα γυρο πλαστικα (τουλαχιστον μια ωρα μου εφαγε).
Το αποτελεσμα ειναι καπως ετσι.


κ μια με αναμμενω το οργανακι (σικ!!!)
Ναι, το ξερω ειναι καγκουρικο αλλα χρειαζεται να βρισκεται εκει. Παρακαλω μη κραξεται!


Πριν βαλω το power controller εβαλα εμπρος την μηχανη κ την δουλεψα λιγακι ωστε να παρω καποιες τυπικες ενδειξεις ΧΩΡΙΣ να εχω επεμβει στα μειγματα.
Αυτο που παρατηρησα ειναι οτι η μηχανη ελεο ρυπων κ αυτονομιας δουλευει παρα πολυ φτωχα.
Βεβαια εδω να ανφερω πως εγω δεν φοραω καταλυτη κ εχω ελευθερο τελικο. Προφανως για αλλη μοτοσυκλετα με εργοστασιακη εξατμιση κ καταλυτη τα νουμερα αλλαζουν.

Αφου ξεμπερδεψα με το πρωτο μπλιμπλικι συνεχισα με το δευτερο.
Το power controller μπαινει σε λιγοτερο απο μιση ωρα πανευκολα, χωρις να πρεπει να βγει ντεποζιτο η τιποτα αλλο.


Ενδεικτικα βαζω μια φωτο για να δειξω οτι η ολοι καλωδιωση αν κ ειναι μεγαλη κ ογκοδεις, αν μπει σωστα, δε φαινεται τιποτα.



Η ολοι διαδικασια μου εφαγε την μερα αλλα εγινε πολυ καλη δουλεια.
Δεν εχω πρωχωρησει ακομα σε σεταρισμα του controller. Αυτο θα γινει τις επομενες μερες παρατηροντας τις ενδειξεις κ κανοντας καποιες δοκιμες.

Ενδεικτικα μετα απο συντομη βολτα μπορω να πω πως συμφωνα με τις ρυθμισεις που εχει τωρα μεσα απο τον προηγουμενο ιδιοκτητη του, η μηχανη καιει τον πατο της σε χαμηλες κ μεσαιες ενω ψιλα δειχνει οτι θελει καυσιμο. Επισης στο κλεισιμο του γκαζιου παρατηρησα οτι το μειγμα φτωχαινει παααρα πολυ κ θελω να τσεκαρω λιγο τι γινεται με αυτο το θεμα.

Προσεχως θα κανω καποιο edit στο ποστ μου ωστε να το συνεχισω κ να σας αναφερω λεπτομερειες σχετικα με το σεταρισμα.

Stay TUNED!
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 19-02-2012, 21:39
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Wunderlich power controller + dynojet wideband commande

Κάτι άλλο να βάλεις περίσσεψε;!

καλή επιτυχία με τις ρυθμίσεις!!!!!
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 20-02-2012, 02:56
jmar Ο/Η jmar βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μoto: R 1200 GS '09
Μηνύματα: 4,932
Προεπιλογή Απάντηση: Wunderlich power controller + dynojet wideband commande

:ye29:
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 20-02-2012, 08:54
phoenix Ο/Η phoenix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Χαλκίδα
Μoto: R1200GS/05 βυζαντινο
Μηνύματα: 4,316
Προεπιλογή Απάντηση: Wunderlich power controller + dynojet wideband commande

ΜΠΡΑΒΟ ΥΠΟΜΟΝΗ ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΑΛΛΑ ΠΡΟΣΕΧΕ ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΚΕΡΑΤΙΛΙΚΙΑ
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 20-02-2012, 11:16
vasorfa Ο/Η vasorfa βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μoto: R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 5,340
Προεπιλογή Απάντηση: Wunderlich power controller + dynojet wideband commande

καλή τύχη με το σετάρισμα και πάντα να μπορείς να κάνεις undo
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 20-02-2012, 11:53
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Απάντηση: Wunderlich power controller + dynojet wideband commande

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Alkinoos Εμφάνιση μηνυμάτων
Σημερα απο το πρωι νωρις κατεβηκα στο γκαραζ μου κ ασχοληθηκα με το bmw. Εδω κ μερες εχω αγορασει ενα power controller της wunderlich κ ηθελα να το βαλω επανω να δω τι κανει.
Το θεμα ειναι πως εψαχνα στο νετ πληροφοριες για το ποιες ειναι οι καταλληλες ρυθμισεις κ ο καθενας ελεγε το μακρυ του κ το κοντο του.
Οι αποψεις πολλες αλλα καμια δεν ηταν δικαιολογημενη.
Επειδη με τα καυσιμα δε παιζουμε αποφασισα να το σεταρο μονος μου.
Επιστρατευσα το wideband commander μου κ ξεκινησα.

Σχεδον ελυσα ολοι την μηχανη.
H πλεξουδα του WBC εχει πολλααααα καλωδια κ ο χωρος κατω απο την σελα ειναι πολυ μικρος συν οτι αφου εμπενε αυτο επρεπε να μεινει χωρος κ για το controller.


Η τοποθετιση εγινε με πολυ προσοχη κ δεν τραυματισα πουθενα την εργοστασιακη καλωδιωση. Ρευμα κ γειωση πηρα απευθειας απο το φαναρι του στοπ ωστε να ανοιγει κ να σβηνει απευθειας απο το διακοπτη.

Στη συνεχεια ενα test για να δω οτι αναβουν ολα κ συνεχιζω.


Κ μετα συνεχισα με τα δυσκολα.
Εβγαλα το Y pipe το τρυπησα κ του εβαλα υποδοχη για τον λαμδα του wideband.







Το σημειο που με ταλαιπορησε αρκετα ηταν το οργανακι.
Επρεπε να βρω τροπο να το τοποθετησω σε εμφανες σημειο ναι μεν προχειρα αλλα να μην φυγει κ στο δρομο.
Για να περασω την καλωδιωση του εβγαλα τελειως το ντεποζητο κ τα γυρο πλαστικα (τουλαχιστον μια ωρα μου εφαγε).
Το αποτελεσμα ειναι καπως ετσι.


κ μια με αναμμενω το οργανακι (σικ!!!)
Ναι, το ξερω ειναι καγκουρικο αλλα χρειαζεται να βρισκεται εκει. Παρακαλω μη κραξεται!


Πριν βαλω το power controller εβαλα εμπρος την μηχανη κ την δουλεψα λιγακι ωστε να παρω καποιες τυπικες ενδειξεις ΧΩΡΙΣ να εχω επεμβει στα μειγματα.
Αυτο που παρατηρησα ειναι οτι η μηχανη ελεο ρυπων κ αυτονομιας δουλευει παρα πολυ φτωχα.
Βεβαια εδω να ανφερω πως εγω δεν φοραω καταλυτη κ εχω ελευθερο τελικο. Προφανως για αλλη μοτοσυκλετα με εργοστασιακη εξατμιση κ καταλυτη τα νουμερα αλλαζουν.

Αφου ξεμπερδεψα με το πρωτο μπλιμπλικι συνεχισα με το δευτερο.
Το power controller μπαινει σε λιγοτερο απο μιση ωρα πανευκολα, χωρις να πρεπει να βγει ντεποζιτο η τιποτα αλλο.


Ενδεικτικα βαζω μια φωτο για να δειξω οτι η ολοι καλωδιωση αν κ ειναι μεγαλη κ ογκοδεις, αν μπει σωστα, δε φαινεται τιποτα.



Η ολοι διαδικασια μου εφαγε την μερα αλλα εγινε πολυ καλη δουλεια.
Δεν εχω πρωχωρησει ακομα σε σεταρισμα του controller. Αυτο θα γινει τις επομενες μερες παρατηροντας τις ενδειξεις κ κανοντας καποιες δοκιμες.

Ενδεικτικα μετα απο συντομη βολτα μπορω να πω πως συμφωνα με τις ρυθμισεις που εχει τωρα μεσα απο τον προηγουμενο ιδιοκτητη του, η μηχανη καιει τον πατο της σε χαμηλες κ μεσαιες ενω ψιλα δειχνει οτι θελει καυσιμο. Επισης στο κλεισιμο του γκαζιου παρατηρησα οτι το μειγμα φτωχαινει παααρα πολυ κ θελω να τσεκαρω λιγο τι γινεται με αυτο το θεμα.

Προσεχως θα κανω καποιο edit στο ποστ μου ωστε να το συνεχισω κ να σας αναφερω λεπτομερειες σχετικα με το σεταρισμα.

Stay TUNED!


I will stay tuned

Πολύ "προχώ" ρε φιλαράκι....

σε διαβάζω κ μου πέφτουν τα σαγόνια...

τα γουστάρω πολύ αυτά τα κόψε-ράψε όταν γίνοντε απο χέρια έμπειρα και φέρνουν αποτελέσματα...

πάρε μια στην υγειά σου
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 20-02-2012, 11:59
Alkinoos Ο/Η Alkinoos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: BMW R1200GS Adventure
Μηνύματα: 982
Προεπιλογή

Το undo είναι το μόνο εύκολο.
Το wunderlich μπαίνει κ βγαίνει σε μιση ώρα.
Το wideband ήθελε αρκετή ώρα ώστε να μπει σωστά χωρίς να τραυματιστεί κανένα καλώδιο απο την εργοστασιακη πλεξουδα αλλα πλεον βγαίνει κ αυτο σχετικά εύκολα.

Το καλο με το όργανο του wideband είναι ότι τα βλέπεις όλα σε real time άσχετα αν το wunderlich δεν ρυθμίζεται σε alpha-N (γωνία πεταλούδας σε συνάρτηση στροφών κηνητηρα).
Αυτός ήταν κ ο λόγος που δεν ενεργοποίησα την λειτουργία data log.

Σήμερα το πρωι έβαλα όλες τις ρυθμίσεις του controller στη θέση 1 που σημαίνει ότι η μηχανη δουλεύει στις εργοστασιακες ρυθμίσεις.
Παρατηρώντας το όργανο είδα ότι η μηχανη εώς τις 4000 στροφές δουλεύει απο 14,3/1 εώς 15,9/1.
Αυτο σημαίνει πως οι λαμδα του gs κάνουν παρα πολυ καλη δουλεια σε χαμηλές στροφές κ χαλαρούς ρυθμούς εντός πόλεως.
Θα πάρω κ άλλες μετρήσεις σε διάφορες συνθήκες κ θα προσπαθήσω να κάνω τις ιδανικές ρυθμίσεις (οι οποίες δεν είναι ούτε πολλές ούτε κ δύσκολες).
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 23-02-2012, 22:13
Alkinoos Ο/Η Alkinoos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: BMW R1200GS Adventure
Μηνύματα: 982
Προεπιλογή

Update!
Το μηχανάκι γαζωνει!!!

Δεν έχω τελειώσει ακόμα. Λογικά σαββατοκύριακο θα κάνω τις τελευταίες αλαγες.

Πρώτες εντυπώσεις.
Ρελαντί δουλεύει όπως ακριβώς απο το εργοστάσιο. Απο ότι κατάλαβα αυτο δεν αλλάζει όσο κ να σκαλίσω τα κουμπακια.
Απο εκει κ πέρα, σεταρα να δουλεύει με σταθερο γκάζι 14,3/1 εώς 15,1/1 (απο 14,9/1 εώς 15,9/1) κ κατα την φάση της επιτάχυνσης να μην ξεπερνάει τα 14,5.
Στο τέρμα γκάζι προσωρινά το έχω παρα πολυ πλούσιο (12,5/1 εώς 13,2/1) κ το νοιώθω να πνίγεται ελαφρά.

Το μηχανάκι δεν έχει καμία επαφή με πριν. Περιμένω το σαββατοκύριακο κ αν έχει καλο καιρο με βλέπω να κάνω πάνω κάτω την Αττική οδό όλο το μεσημέρι!
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 23-02-2012, 22:17
vasorfa Ο/Η vasorfa βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μoto: R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 5,340
Προεπιλογή Απάντηση: Wunderlich power controller + dynojet wideband commande

γεια σου αλκινοε με τη. Γαζιερα σου




δηλωνω εθελοντης για τεστ Ride!

Last edited by vasorfa; 23-02-2012 at 22:18.
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 23-02-2012, 22:27
gs77 Ο/Η gs77 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2011
Περιοχή: ΚΑΛΛΙΘΕΑ
Μoto: Husgvarna TE630
Μηνύματα: 1,196
Προεπιλογή Απάντηση: Wunderlich power controller + dynojet wideband commande

Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
POWER COMMANDER by Dynojet loulou1100gs Πωλήσεις αξεσουάρ/ανταλλακτικών μοτοσυκλετών 0 08-12-2011 21:23
Power Commander V Ted Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 29 16-08-2011 10:55
Power commander - R 1200 GS + Adventure bis Bj.´07 fotisgs Πωλήσεις αξεσουάρ/ανταλλακτικών μοτοσυκλετών 4 27-05-2010 16:13
POWER COMMANDER !!!!!!!!!!!!!! riko46 Τεχνικά θέματα διάφορα 33 13-09-2009 02:09


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:24.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!