GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Ταξίδια - Συναντήσεις > Προτάσεις για κοπάνα - μοτοσυναντήσεις/μοτοπαρέες

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #261  
Παλιό 15-11-2010, 21:08
CPretenteriS Ο/Η CPretenteriS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Spata
Μoto: BMW R1200GS (mod. 2010)
Μηνύματα: 19,474
Προεπιλογή Απάντηση: Ορεινή εκδρομή και κοψιδο-κατάσταση στον Παρνασσό το Σάββατο 13/11/2010 !!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από comander Εμφάνιση μηνυμάτων
μηπως ειχατε ενα μπλε varAdero μεσα στην παρεα γιατι τον ειχαμε στην τουρκια και σκορπουσε με αποτελεσμα να μην τρεχουμε πολυ...!!!!!!



ποντος 2 !!!!!
Το νου σου κομμάνταρε.... γιατί αυτός με το μπλε varadero.... παρακολουθεί το thread......



Τεοοοοοοοοοοοοοοοοοο που εισαιιιιι??????????????? Θέλουμε τη συνέχειαααααα.............
Reply With Quote
  #262  
Παλιό 15-11-2010, 22:54
teo71 Ο/Η teo71 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2009
Περιοχή: ζωγραφου
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,983
Προεπιλογή Απάντηση: Ορεινή εκδρομή και κοψιδο-κατάσταση στον Παρνασσό το Σάββατο 13/11/2010 !!!

Η ομάδα έφτασε στα διόδια, και ο καπιτάν Πρετεντέρης ανέλαβε να τα πληρώσει, με σκοπό να αποφύγουμε τις καθυστερήσεις. Άλλο ένα σκοτεινό σημείο της εκδρομής: Αφού ο καπετάνιος χρειάζεται περίπου όσο χρόνο χρειαζόμαστε όλοι οι υπόλοιποι συνολικά, για να βγάλει τα γάντια του, ποιες καθυστερήσεις θα αποφύγουμε? (Δεν τόλμησα φυσικά ποτέ, να εκφράσω δημοσίως την απορία μου)

Κάποια στιγμή εμφανίστηκε σαν όαση στα μάτια μου το 90, και ήδη είχα αρχίσει να βγάζω στο μυαλό μου τη σειρά με την οποία θα έπαιρνα τα τηλέφωνα, ώστε να ενημερωθώ ενδελεχώς για τα καθήκοντα της σκούπας....
Πριν προλάβει κάποιος να κατέβει από τις μηχανές, ο καπιτάν Πρετεντέρης ως αίλουρος, είχε κάνει αναστροφή και είχε αρχίσει να μας ρωτάει όλους, έναν προς ένα, αν θέλουμε τελικά να σταματήσουμε. Δεν ξέρω για ποιο λόγο, όλοι συμφώνησαν να μην σταματήσουμε εγώ πάντως το έκανα για να μη φέρω αντίρηση στη θέληση του αρχηγού...
Έχοντας, πάει στράφι το πλάνο μου, ξαναβγήκαμε στην εθνική... Τα εργοστάσια είχαν τελειώσει έτσι λοιπόν επικέντρωσα ξανά τη σκέψη μου στα καθήκοντα της σκούπας...
Βγαίνοντας από την εθνική ο καλός Θεός πρέπει να εισάκουσε τις προσευχές μου και άρχισε ρίχνει κάποιες σταγόνες βροχής.

SAFETY FIRST

Αυτή ήταν η πρώτη σκέψη, που κυρίεψε το μυαλό του καπετάνιου και έκανε δεξιά στο πρώτο καφενείο.

"Βάλτε όλοι αδιάβροχα και φεύγουμε" είπε με αυστηρό πατρικό ύφος.
"Καπετάνιε εγώ δεν θα βάλω γιατί θέλω να δοκιμάσω την αδιαβροχοποίηση του μπουφάν, μπορώ να πάρω ένα κάφε" αποκρίθηκα.
Κοντοστάθηκε, κοίταξε εμένα, μετά την υπόλοιπη ομάδα και αναφώνησε: "Θα κάνουμε στάση για 20 λέπτα".
Τα 20 λεπτά περάσανε, γρήγορη σύνοψη του προγράμματος από τον καπετάνιο, "σε 40 λεπτά θα είμαστε στο Πολικό για καφέ, θα καθήσουμε εκεί 1 ώρα, θα κάνουμε μία περιήγηση στο βουνο, για ένα μισάωρο και θα πάμε για φαί", και η ομάδα φορώντας τα αδιάβροχα της, πλην εμού, ξεκίνησε να ανηφορίζει στο βουνό...
Ο καλός Θεός, προφανώς αναγνωρίζοντας το ζόρι που τραβάω, με τα περίπλοκα καθήκοντα της σκούπας, έβγαλε έναν υπέροχο ήλιο, που τους βρήκε όλους, πλην εμού μέσα στα αδιάβροχα τους.

Ευτυχώς, ο καπετάνιος δεν μας ξανασταμάτησε για να τα βγάλουμε......

Ο καφές στο Πολικό ήταν άλλη μια δυσάρεστη στιγμή, για εμένα στην κατά τα άλλα υπέροχη εμπειρία της εκδρομής. Ξεκινήσαμε να μιλάμε για ταξίδια, κάτι είπα εγώ για Πίνδο, για Ροδόπη, για Βαλκάνια και άρχισαν να βομβαρδίζουν οι υπόλοιποι με πυράυλους patriot.
Ό ένας έλεγε κάτι για Ιταλίες και Άλπεις, τα πήρε στο κρανίο ο Magelanos και αφού μας διηγήθηκε το ταξίδι στην Ισλανδία, μας είπε με ανατριχιαστικές λεπτομέριες τα σχέδια του επόμενου ταξιδιού του στη Ρωσία.
Ο γιατρός (Dent) μέχρι εκείνη την ώρα χασμούριοταν, και κατάλαβα το γιατί όταν έπαιξε τα ρέστα με κάτι χώρες που ούτε τις ξέρω. Μοζαμβίκη είπε, Μαγαδασκάρη είπε, Τανζανία είπε, θα σας γελάσω... Την Αφρική πάντως που είπε την θυμάμαι σίγουρα....
Έψαχνα να βρω καρέκλες να κρυφτώ, με τη χαζομάρα που έκανα να ανοίξω τέτοια συζήτηση και η φωνή του καπετάνιου ακούστηκε λυτρωτική στα αυτιά μου...

Ξεκινάμε....

Συνεχίζεται.....
Reply With Quote
  #263  
Παλιό 15-11-2010, 23:44
CPretenteriS Ο/Η CPretenteriS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Spata
Μoto: BMW R1200GS (mod. 2010)
Μηνύματα: 19,474
Προεπιλογή Απάντηση: Ορεινή εκδρομή και κοψιδο-κατάσταση στον Παρνασσό το Σάββατο 13/11/2010 !!!

Μη διανοηθείς να πέσεις για ύπνο... αν δεν ολοκληρώσεις την ιστορία !!!
Reply With Quote
  #264  
Παλιό 16-11-2010, 01:56
CPretenteriS Ο/Η CPretenteriS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Spata
Μoto: BMW R1200GS (mod. 2010)
Μηνύματα: 19,474
Προεπιλογή Απάντηση: Ορεινή εκδρομή και κοψιδο-κατάσταση στον Παρνασσό το Σάββατο 13/11/2010 !!!

Έλεγα ότι ο Χατζηλίας είναι κορυφαίος στις αφηγήσεις... αλλά εδώ πλέον μιλάμε.... για συγγραφέα...!!!!

Γεια σου Θοδωράκο... ΑΡΧΟΝΤΑ !!!!!! Από εδώ και στο εξής... πριν ανεβάσω εκδρομή... θα έχω πρώτα συμφωνήσει μαζί σου ότι θα συμμετέχεις!!!!!

Χαίρομαι πραγματικά που ησουν μαζί μας.... αν και στο διαγώνισμα για τους κανονισμούς της σκούπας... απέτυχες....


Να πας εδώ να μελετήσεις...

Υ.Γ. Teo71: Από τα πολύ καλά και αγνά παιδια στο forum !!!

Last edited by CPretenteriS; 16-11-2010 at 02:00.
Reply With Quote
  #265  
Παλιό 16-11-2010, 03:11
dimitrisb Ο/Η dimitrisb βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Πεύκη (Αθήνα)
Μoto: R1200GS (κίτρινο)
Μηνύματα: 2,458
Προεπιλογή Απάντηση: Ορεινή εκδρομή και κοψιδο-κατάσταση στον Παρνασσό το Σάββατο 13/11/2010 !!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από teo71 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ηταν η πιο "politically correct" εκδρομή, στην οποία έχω συμμετάσχει. Αυτός θα ήταν ο ιδανικός τίτλος για την εκδρομή, αν δεν υπήρχε ένας άλλος καλύτερος:


Dr. Jekyl & Mr Hayde.

Ο CpretenteriS έδωσε στο C την πραγματική του διάσταση:

Captain

Και μετατράπηκε από Dr. Jekyl σε Mr Hayde.

Ανηφόρισα μετά τα πρώτα διόδια, περιμένωντας να βρω το γελαστό παιδάκι, που μόλις έχει αποκτήσει το καινούριο το παιχνίδι για να κάνουμε τρέλες και συνάντησα τον Καπιτάν Πρετεντέρη.
Με έντονο τόνο στη φωνή, με μέμφθηκε, γιατί δεν είχα βάλει στη σειρά με τις άλλες την μηχανή μου, για να βγουν καλύτερες οι φωτογραφίες και έφυγε.
"Μπα θα μου φάνηκε, επειδή είμαι αγουροξυπνημένος", σκέφτηκα, αλλά είχα κάνει λάθος. Ο λόγος που δε το συνέχισε είναι ότι υπήρχαν άλλες 2 μηχανές σε λάθος θέση και γλίτωσα τα χειρότερα.
Μετά από 2 τσιγάρα, ακούω από το βάθος τη φωνή του Καπιτάν Πρετεντέρη, γρήγορη και κοφτή να δίνει οδηγίες. Δεν συγκράτησα και πολλά, αφου είχα αποφασίσει να πιω τον 2ο κάφε της ημέρας στο 90, αλλά κάτι 120 άκουσα, κάτι χιαστί και άρχισαν να μου μπαίνουν ψύλλοι στ'αυτιά γι'αυτό που θα ακολουθούσε.
Το μυστήριο, λύθηκε 2 λεπτά αργότερα, όταν την ώρα που πήγαινα στη μηχανή μου, εμφανίζεται μπροστά μου η ευθυτενής κορμοστασιά του Καπιτάν Πρετεντέρη και με κοφτή φωνή μου ανακοίνωσε: "Θα μπεις σκούπα".
Ασυναίσθητα το χέρι μου έκανε την κίνηση να τον χαιρετίσει στρατιωτικά, αλλά είχα περασμένο το κράνος και δεν μπόρεσα.

Ξεκινήσαμε και έμεινα τελευταίος (αυτό ήταν το μοναδικό πράγμα που θυμόμουν, από αυτά που πρέπει να κάνει μία σκούπα).
Η διαδρόμη για μένα μέχρι το 90 ήταν πολύ ενδιαφέρουσα αν και λίγο αγχωτική:
Στην αρχή προσπαθούσα να επαναφέρω στη μνήμη μου αυτά που είχα διαβάσει στο forum για τα καθήκοντα της σκούπας, (δεν είχα και πιει και 2ο καφέ). Κάτι πρέπει να έχει γράψει ο Λεοντόκαρδος ή μήπως ήταν κάποιος Ρίκο. Τέλος πάντων, λίγο κάτι θυμήθηκα, λίγο κάτι κουράστηκα, σταμάτησα να σκέφτομαι και το βλέμμα μου έπεσε στο κατράν. Το οποίο έγραφε 110. Το κοίταγα το ξανακοίταγα εκεί αυτό."Ρε μπας και χάλασε σκεφτηκα. Όχι τίποτα άλλο αλλά ποιος τον ακούει τον GeorgeP μετά".
Τέλος πάντων, η δική μου μηχανή είναι αξιόπιστη και αφού γράφει ότι πάμε με 110, δεν έχω λόγο να μη το πιστέψω. Και μιας και δεν έχω ξαναπάει με 110 σε άδεια εθνική αποφάσισα να το εκμεταλευτώ. Άρχισα να διαβάζω όλες τις επιγραφές των εργαστασίων που περνάγαμε, να παρατηρώ το σχήμα τους με αποκορύφωμα, ότι μέτρησα και πόσες πόρτες για φορτηγά έχει ο Βασιλόπουλος στην κεντρική του αποθήκη (17).......

Μπορεί όπως έγραψε και ο Κ. Καββαθάς όταν ήμουν έφηβος, "η ζωή ξεκινάει στα 200", αλλά σας διαβεβαιώ ότι και τα 110 έχουν τη γλύκα τους.

Συνεχίζεται............
Reply With Quote
  #266  
Παλιό 16-11-2010, 03:16
dimitrisb Ο/Η dimitrisb βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Πεύκη (Αθήνα)
Μoto: R1200GS (κίτρινο)
Μηνύματα: 2,458
Προεπιλογή Απάντηση: Ορεινή εκδρομή και κοψιδο-κατάσταση στον Παρνασσό το Σάββατο 13/11/2010 !!!

teo είσαι φοβερός!! Τι να πω ... τόσο γέλιο ... !!!
Υ.Γ. Στην επόμενη θα κάτσω εγώ σκούπα!! Δεν έχω διαβάσει τις ταμπέλες της Εθνικής... να είμαι και ανενημέρωτος ?? Δεν λέει!!!
Περιμένουμε συνέχεια... το νου σου... !!

Last edited by dimitrisb; 16-11-2010 at 03:21.
Reply With Quote
  #267  
Παλιό 16-11-2010, 03:55
dimitrisb Ο/Η dimitrisb βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Πεύκη (Αθήνα)
Μoto: R1200GS (κίτρινο)
Μηνύματα: 2,458
Προεπιλογή Απάντηση: Ορεινή εκδρομή και κοψιδο-κατάσταση στον Παρνασσό το Σάββατο 13/11/2010 !!!

Και μερικές φωτο από μένα...

Φτάνοντας έξω από τη Λιβαδειά άρχισε το ψιλόβροχο, σταματάμε για αδιάβροχα (ήθελε και ο teo τόσο πολύ!!) και μετά από λίγο σταμάτησε να βρέχει!



Το όμορφο ουράνιο τόξο στο "Πολικό"!!





Ξεκουράζονται οι κούκλες, αν και δεν το χρειάζονται!!



Ο "Captain" Κώστας όπως λέει και ο Teo, πάει να κανονίσει το μαγαζί που θα "τσιμπίσουμε"!! Οργανωτικός και υπεύθυνος!!!!



Μην ξεχνάμε ότι είμαστε στην ύπαιθρο!!



Κώστας - Νατάσσα!!


Ετοιμοπόλεμος!!



Κελάρια...












Reply With Quote
  #268  
Παλιό 16-11-2010, 04:05
dimitrisb Ο/Η dimitrisb βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Πεύκη (Αθήνα)
Μoto: R1200GS (κίτρινο)
Μηνύματα: 2,458
Προεπιλογή Απάντηση: Ορεινή εκδρομή και κοψιδο-κατάσταση στον Παρνασσό το Σάββατο 13/11/2010 !!!

Και μερικές ακόμη!!!

Είναι κούκλες όλες μαζί ... !!!



Ο Κωστής "οδηγός" της παρέας!







Reply With Quote
  #269  
Παλιό 16-11-2010, 04:15
dimitrisb Ο/Η dimitrisb βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Πεύκη (Αθήνα)
Μoto: R1200GS (κίτρινο)
Μηνύματα: 2,458
Προεπιλογή Απάντηση: Ορεινή εκδρομή και κοψιδο-κατάσταση στον Παρνασσό το Σάββατο 13/11/2010 !!!

Το βουνό μας άνοιξε την όρεξη οπότε... (το βουνό περιμέναμε!!)



Μία τελευταία στάση στο γυρισμό ...











Σημείωση : Ο Παναγιώτης είπε την ατάκα ... " έχω μία λιγούρα, μήπως να τσιμπάγαμε κάτι... " !!!
Reply With Quote
  #270  
Παλιό 16-11-2010, 04:17
dimitrisb Ο/Η dimitrisb βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Πεύκη (Αθήνα)
Μoto: R1200GS (κίτρινο)
Μηνύματα: 2,458
Προεπιλογή Απάντηση: Ορεινή εκδρομή και κοψιδο-κατάσταση στον Παρνασσό το Σάββατο 13/11/2010 !!!

Περάσαμε πολύ ωραία!Να είμαστε καλά να πάμε και σε άλλα μέρη και να περάσουμε το ίδιο καλά και καλύτερα!
Υ.Γ. Τeo... η περιγραφή σου... ??? !!! χιχιχχι!!!
Reply With Quote
Απάντηση

Tags
αράχωβα, παρνασσός, βουνό, κοψίδια, εκδρομή


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Φωτογραφίες απ' την εκδρομή στον Βόλο ... ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Εκδρομές εντός Ελλάδος 30 08-05-2012 14:28
Θεσσαλονικο - Αθηναϊκός μεζές το Σάββατο 16 Οκτωβρίου 2010! Arkas Συναντήσεις - Εκδηλώσεις (Μόνο επίσημες συναντήσεις) 57 19-10-2010 17:57
Έκτακτο Χανιώτικο μπανάκι και... εδέσματα - Σάββατο 14-8-2010 !!! CPretenteriS Προτάσεις για κοπάνα - μοτοσυναντήσεις/μοτοπαρέες 66 14-08-2010 22:13
Το GS Forum και το newsit.gr στον καφέ της Τετάρτης 10-3-2010! Arkas Συναντήσεις - Εκδηλώσεις (Μόνο επίσημες συναντήσεις) 59 13-03-2010 19:41
Ημερήσια εκδρομή Σάββατο 9-1-10 giotis Προτάσεις για κοπάνα - μοτοσυναντήσεις/μοτοπαρέες 11 11-01-2010 09:46


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:17.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!