GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Διάφορα > Τι μας έτυχε

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 30-08-2011, 19:22
BOXER Ο/Η BOXER βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μοσχατο
Μoto: R1200gs
Μηνύματα: 2,806
Προεπιλογή Απάντηση: Ύποπτος γιατί φορούσα μπουφάν .....

Εγω παιδια, καταλαβαινω την θεση τους και συμφωνω με αυτες τους τις πραξεις!

Ειναι πολυ καλυτερα να ειναι ετοιμοι (οσο περισσοτερο γινεται) για το "κακο", παρα να ειναι χαλαροι...
Αυτο στις μερες μας, τους κοστιζει ζωες, καταστρεφονται οι οικογενειες τους, πονος, θλιψη κτλ κτλ...

Τωρα, σημαντικο ρολο παιζει οπως ειπε και φιλος frits, η η συμπεριφορα του αναβατη-οδηγου ή οπως αλλιως θελετε να το πειτε.
Ναι, αν ειχε καποιο αλλο χαρακτηρα, πιο οξυθυμο, ισως να ειχε παρει αλλη τροπη αυτος ο ελεγχος. (εδω παιζει μεγαλο ρολο για μενα, η παιδεια που του εχουν μεταδωσει οι γονεις του, ο χαρακτηρας που εν μερει του εχουν διαμορφωσει ή πλασει αν θελετε)
Οι αστυνομικοι ομως, δεν εχουν ολη την μερα μπροστα τους να μιλησουν-ψυχολογισουν τον προς ελεγχο ανθρωπο. Εχουν ελαχιστα δευτερολεπτα για αυτο.

Για αυτο συμφωνω μαζι τους.
Παντα με ευγενεια απο πλευρας μας, οσο "δυσκολο" και αν μας φαινεται καποιες φορες στην αρχη τετοιων ελεγχων, τους "κερδιζεις".
Δεν ειναι ζωα, αλλα ανθρωποι με αισθηματα και κριση.
Δωστε τους χρονο και οσοι ειναι "καθαροι" δεν εχουν να φοβηθουν τιποτα.

Υ.Γ
Παρομοια περιπτωση μου εχει τυχει εμενα με το αυτοκινητο βραδινη ωρα.
Οταν με σταματησαν, αρχισαν φωνες του στυλ:
Σβησε τον κινητηρα...
Τα χερια εξω απο το παραθυρο γρηγορα...
Μην κουνιεσαι...
Τα οπλα με σημαδευαν συνεχεια, απο το εμπρος τζαμι και απο το πισω, και μαλιστα ολη την ωρα ειχα φακους στο προσωπο μου και δεν εβλεπα τιποτα εμπρος μου.
Αυτα τα πρωτα δευτερολεπτα παντα. Μολις με αργες κινησεις, συμφωνα παντα με τις οδηγιες τους, μου ελεγξαν τα χαρτια, το αυτοκινητο ολο κτλ, εγυραν τα οπλα κατω, μου ζητησαν συγνωμη για την ταλαιπωρια, με καληνυχτισαν και εφυγα. Ο ενας μαλιστα με χαιρετισε και "στρατιωτικα".
Σε ολη αυτην την γρηγορη διαρκεια, ημουν (και θα ειμαι) ευγενεστατος και απολυτα συνεργασιμος.
Δεν τους προκαλεσα ουτε στιγμη, δεν αντιμιλησα ουτε στιγμη.
Πριν φυγω, σε ερωτηση μου, προς τι ολος αυτος ο χαμος, μου ειπαν οτι εψαχναν ληστες που σκοτωσαν ανθρωπο.
Αν λεω, σταματουσαν κατα τυχη σε αυτο το μπλοκο, αυτους που ειχαν σκοτωσει, και ηταν μες στην "τρελη χαρα" οι αστυνομικοι, πολυ πιθανον να υπηρχε... συνεχεια στους σκοτωμους!!!

Δωστε τους χρονο, δεν ειναι ευκολο το επαγγελμα τους και εχουν να κανουν σε παρα πολλες περιπτωσεις με καθηκια, δολοφονους κτλ...
Λογικοτατη η συμπεριφορα τους για εμενα.
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 30-08-2011, 19:28
BOXER Ο/Η BOXER βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μοσχατο
Μoto: R1200gs
Μηνύματα: 2,806
Προεπιλογή Απάντηση: Ύποπτος γιατί φορούσα μπουφάν .....

Ελπιζω με αυτο το ποσταρισμα μου, να μην υπαρξουν παλι, αντιπαραθεσεις του στυλ, οι αστυνομικοι αυτο, οι αστυνομικοι το αλλο κτλ κτλ...

Ολα τα επαγγελματα παντα ειχαν και θα εχουν, εχουν τους δικους τους... "ηλιθιους"!!!
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 30-08-2011, 19:34
PACO Ο/Η PACO βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: kareas
Μoto: GS1150ADV
Μηνύματα: 1,087
Προεπιλογή Απάντηση: Ύποπτος γιατί φορούσα μπουφάν .....

ασφαλεια με χχ honda, klr 650 και κατι αλλο που δεν θυμαμαι πριν 12αρια χρονια ανεβασμα αλιμου 2μοτο δικαβαλοι ο τριτος μονος νοηματα για να σταματησω κλεισιματα στη μηχανη μου και ο δικαβαλος πισω με παρατεταμενο περιστροφο...
τι εγινε???
ειχε εμπλακει σε ληστεια μια tdr250 2 ατομα με κρανη...
εε πληρουσα τις περιγραφες.......
φαντασου τωρα με αυτα που γινονται

Last edited by PACO; 30-08-2011 at 19:35.
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 30-08-2011, 19:52
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: Ύποπτος γιατί φορούσα μπουφάν .....

Όπως ήδη έγραψα δεν είναι η πρώτη φορά που "πέφτω σε έλεγχο" είναι όμως η πρώτη φορά που έφυγα από τον έλεγχο "χαλασμένος-θυμωμένος" δεν ξέρω αν έχω δίκιο αλλά έτσι ένιωσα.

Και δεν έχω θέμα με την αστυνομία, υπάρχει μία λεπτή γραμμή στην άσκηση εξουσίας που θέλει μεγάλη παιδεία για να την διαχειριστείς...
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 30-08-2011, 19:55
BOXER Ο/Η BOXER βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μοσχατο
Μoto: R1200gs
Μηνύματα: 2,806
Προεπιλογή Απάντηση: Ύποπτος γιατί φορούσα μπουφάν .....

Πω πω !!!

Τωρα διαβαζα το θεμα του Γιωργου (gemara) "ΕΛ.ΑΣ το μεγαλειο σου"!!!

Ελπιζω να μην γινει και εδω χαμος απο τα παραπανω ποσταρισματα μου !!!
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 30-08-2011, 19:57
BOXER Ο/Η BOXER βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μοσχατο
Μoto: R1200gs
Μηνύματα: 2,806
Προεπιλογή Απάντηση: Ύποπτος γιατί φορούσα μπουφάν .....

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από frits Εμφάνιση μηνυμάτων
Όπως ήδη έγραψα δεν είναι η πρώτη φορά που "πέφτω σε έλεγχο" είναι όμως η πρώτη φορά που έφυγα από τον έλεγχο "χαλασμένος-θυμωμένος" δεν ξέρω αν έχω δίκιο αλλά έτσι ένιωσα.

Και δεν έχω θέμα με την αστυνομία, υπάρχει μία λεπτή γραμμή στην άσκηση εξουσίας που θέλει μεγάλη παιδεία για να την διαχειριστείς...

Πολυ σωστο και αυτο!!!
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 30-08-2011, 20:02
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: Ύποπτος γιατί φορούσα μπουφάν .....

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από BOXER Εμφάνιση μηνυμάτων
Πω πω !!!

Τωρα διαβαζα το θεμα του Γιωργου (gemara) "ΕΛ.ΑΣ το μεγαλειο σου"!!!

Ελπιζω να μην γινει και εδω χαμος απο τα παραπανω ποσταρισματα μου !!!
Δεν νομίζω ότι υπάρχει Κάποιος συσχετισμός με το άλλο θέμα.....
Αλίμονο αν δεν έκαναν ελενχους .......η δουλεια τους είναι
Αλλα θα πρέπει όταν είναι εκτός υπηρεσίας να είναι και οι ίδιοι ΝΟΜΙΜΟΙ...
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 30-08-2011, 20:06
kostastenere Ο/Η kostastenere βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: athina
Μoto: ktm 990 adventure s
Μηνύματα: 275
Προεπιλογή Απάντηση: Ύποπτος γιατί φορούσα μπουφάν .....

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από frits Εμφάνιση μηνυμάτων

Γιατί φοράτε μπουφάν κύριε μου λένε, αυτό είναι ύποπτο και τι μηχανάκι είναι αυτό...με αυτά κάνουν ληστείες...(όριστε ένας καλός λόγος να έχεις σκούτερ..).

Το μπουφάν του λέω το βάζω για προστασία.........

Να πάρεις σκέτα προστατευτικά μου λέει σαν τα δικά μας γιατί το μπουφάν είναι ύποπτο το καλοκαίρι....

.
ληστεία με το ttr θα σου δίνω το ΚΤΜ να γυρνας από δουλειά και από δω και πέρα θώρακα μποτες και επιγονατίδες!!!!!!! Α ρε γέλια που έχουν να πέσουν!!!!!! Εχεις και εσύ ρε Σταύρο φάτσα τρομοκράτη και ληστή!!!!
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 30-08-2011, 20:07
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: Ύποπτος γιατί φορούσα μπουφάν .....

Σταύρε δεν γλυτωνεις με τίποτε....
με το γιαπωνέζικο και το μπουφάν θα σε κυνηγάει η ΔΙΑΣ, με το BMW και το μπουφάν θα σε κυνηγάει το ΣΔΟΕ ως ...μεγαλοκαρχαρία και μεγαλοοφειλέτη του δημοσίου....
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 30-08-2011, 20:18
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: Ύποπτος γιατί φορούσα μπουφάν .....

Σταύρο τι να κάνεις, έπεσες στην περίπτωση. Έχουν καεί με το χυλό και φυσάνε και το γιαούρτι. Άλλη φορά, βγάζε την πινακίδα να σε περνάνε για δικό τους!

Πέραν την πλάκας όμως, αν όντως είχαν πληροφορία για ύποπτο στην περιοχή και συ νομίζω συμφωνείς ότι καλά έκαναν και το έκαναν ευγενικά απ΄ότι κατάλαβα.

Στην Αμερική, το ξέρουν όλοι οι οδηγοί και οι κατά τόπους αρχές ενημερώνουν όλους τους αλλοδαπούς που προτίθενται να οδηγήσουν αυτοκίνητο εκεί (έτσι με είχαν ενημερώσει και μένα) ότι η διαδικασία είναι η εξής: Αν σε σταματήσει περιπολικό της Αστυνομίας, ανοίγεις το παράθυρό σου και μένεις με τα 2 χέρια στην πάνω μεριά του τιμονιού. Αν σου ζητήσουν χαρτιά, τα παίρνεις αργά αργά με το δεξί σου χέρι μόνο και πάντα να σε βλέπουν, ενώ ο πίσω σε σημαδεύει με το πιστόλι. Η πλάκα είναι όταν έρχονται στην πόρτα σου, σε καλημερίζουν με το όνομά σου, γιατί ήδη με το online λαπτοπ που έχουν στην καμπίνα τους, έχουν δει ποιος είσαι από τις πινακίδες σου... Τώρα, αν έχεις ελληνικό επίθετο σπας πλάκα με την προσπάθειά τους να το προφέρουν σωστά...


Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:32.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!