GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> ΑΝΑΒΑΤΗΣ > Εξοπλισμός αναβάτη > Κράνη

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 18-03-2013, 18:20
xrhstos Ο/Η xrhstos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2012
Περιοχή: hlioupolh
Μoto: R 1200 GS 11/2010
Μηνύματα: 89
Προεπιλογή Απάντηση: SHOEI GT AIR

Από το Motorcycle Jackets, Motorcycle Gear, Helmets & Accessories - RevZilla παρήγγειλα και μου ήρθαν ένα shoei gt-r για τη κοπέλα μου και ένα shoei neotec για μένα . Και τα δύο με double d ring . Στην Ελλάδα αυτά τα δύο κράνη έρχονται μόνο με κούμπωμα το οποίο είναι πολύ πιο βολικό , πλην όμως δε πληρεί κανόνες ασφαλείας που απαιτεί η αμερικανική αγορά (αν και για πρώτη φορά το κούμπωμα είναι φτιαγμένο από ατσάλι) . Για το gt-air έχω να σου πω πολύ καλά λόγια , αν και στην Ελλάδα πωλείται ακριβά . Έχει ίδια εφαρμογή με το xr-1100 , αεραγωγούς και γυαλί ηλίου από shoei neotec . Εμένα προσωπικά μου άρεσε πολύ σα κράνος αν και θα σου πρότεινα να το αγοράσεις από εξωτερικό . Το double d ring δεν ειναι τόσο βολικό αλλά όποιος κοιτάει πρώτα την ασφάλεια αυτό θα σου προτείνει.
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 18-03-2013, 20:09
Thodoras Ο/Η Thodoras βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2012
Περιοχή: Αργυρούπολη Αττικής
Μoto: r1200gs 08
Μηνύματα: 309
Προεπιλογή Απάντηση: SHOEI GT AIR

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από xrhstos Εμφάνιση μηνυμάτων
Από το Motorcycle Jackets, Motorcycle Gear, Helmets & Accessories - RevZilla παρήγγειλα και μου ήρθαν ένα shoei gt-r για τη κοπέλα μου και ένα shoei neotec για μένα . Και τα δύο με double d ring . Στην Ελλάδα αυτά τα δύο κράνη έρχονται μόνο με κούμπωμα το οποίο είναι πολύ πιο βολικό , πλην όμως δε πληρεί κανόνες ασφαλείας που απαιτεί η αμερικανική αγορά (αν και για πρώτη φορά το κούμπωμα είναι φτιαγμένο από ατσάλι) . Για το gt-air έχω να σου πω πολύ καλά λόγια , αν και στην Ελλάδα πωλείται ακριβά . Έχει ίδια εφαρμογή με το xr-1100 , αεραγωγούς και γυαλί ηλίου από shoei neotec . Εμένα προσωπικά μου άρεσε πολύ σα κράνος αν και θα σου πρότεινα να το αγοράσεις από εξωτερικό . Το double d ring δεν ειναι τόσο βολικό αλλά όποιος κοιτάει πρώτα την ασφάλεια αυτό θα σου προτείνει.
Τελωνείο τί πλήρωσες;;
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 18-03-2013, 20:12
nivo Ο/Η nivo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: L.A - lekanopedio attikis-
Μoto: BMW R 1100 GS ADVENTURE !!!
Μηνύματα: 3,701
Προεπιλογή Απάντηση: SHOEI GT AIR

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Papadopaidi Εμφάνιση μηνυμάτων
Χρησιμοποιώ κράνος με Double D ring κ είναι το
ΑΣΦΑΛΕΣΤΕΡΟ κλείσιμο για το κράνος. Ολα τα υπόλοιπα
έτυχε σε εμένα ή φίλους να έχουν ξεκουμπωθεί.
Να τονίσω πως δεν πιστεύω ότι το δικό μου είναι το καλύτερο
(ότι κ αν είναι αυτό).

Νίκο θα κάνω 2-3 παρατηρήσεις χωρίς να παρεξηγηθώ.
Φοβερός σχεδιασμός, καλή ποιότητα βαφής, πολλοί
κ μεγάλοι αεραγωγοί (βασικό για εμάς με ζελατίνα).
-Το SHOEI GT AIR δεν το είδα στις μετρήσεις της
SHARP κ πιθανόν να είναι λογικό γιατί είναι ολοκαίνουργιο.
Απλά μου αρέσει να έχω μέτρο σύγκρισης κ σε δοκιμές.
-Τα 1400 γρ για κορυφαίο κράνος τα θεωρώ ΠΟΛΛΑ κ εγώ
κ το καραφλό κεφάλι μου.
-Από τι υλικό είναι φτιαγμένο κ τι ημερομηνία λήξης έχει;
-Ζελατίνα πόσα χιλιοστά κ είναι άθραυστη;
-490-580 ευρώ (ανάλογα με την έκδοση) τα θεωρώ ΠΟΛΛΑ
για το συγκεκριμένο κράνος.
δεν ξερω να σου πω για sharp ,ειναι κατι που δεν το εχω λαβει υποψην ποτε,σε μια γρηγορη ματια που εριξα δεν υπαρχει αυτο το κρανος,ειδα ομως αλλα οπως πχ arai να τα βγαζει με 3 αστερια και το Ν102 με 4 δεν ξερω τι κρυβετε πισω απο τετοιες δοκιμες και αν ειναι πραγματικα αντικειμενικες ,το υλικο ειναι το γνωστο aim(πολλαπλων στρωσεων) χωρις ημερομηνια ληξης,οσο για τα 1400 +κατι γραμμαρια δε μου φανηκε το βαρος οταν το δοκιμασα ,ειναι ενα καλα ζυγισμενο κρανος ,το ειχα στην κεφαλα μου κανα 10λεπτο και δε μπορω να πω οτι με ενοχλησε...οσο για χρημα 479 το λευκο ,με λιγο ψαξιμο εδω ελλαδα 410 το παιρνω,λιγο με εβαλε σε σκεψη το double ring που δεν ερχετε με αυτο το κουμπωμα στην ελλαδα...ειδομεν..
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 18-03-2013, 20:15
nivo Ο/Η nivo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: L.A - lekanopedio attikis-
Μoto: BMW R 1100 GS ADVENTURE !!!
Μηνύματα: 3,701
Προεπιλογή Απάντηση: SHOEI GT AIR

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από xrhstos Εμφάνιση μηνυμάτων
Από το Motorcycle Jackets, Motorcycle Gear, Helmets & Accessories - RevZilla παρήγγειλα και μου ήρθαν ένα shoei gt-r για τη κοπέλα μου και ένα shoei neotec για μένα . Και τα δύο με double d ring . Στην Ελλάδα αυτά τα δύο κράνη έρχονται μόνο με κούμπωμα το οποίο είναι πολύ πιο βολικό , πλην όμως δε πληρεί κανόνες ασφαλείας που απαιτεί η αμερικανική αγορά (αν και για πρώτη φορά το κούμπωμα είναι φτιαγμένο από ατσάλι) . Για το gt-air έχω να σου πω πολύ καλά λόγια , αν και στην Ελλάδα πωλείται ακριβά . Έχει ίδια εφαρμογή με το xr-1100 , αεραγωγούς και γυαλί ηλίου από shoei neotec . Εμένα προσωπικά μου άρεσε πολύ σα κράνος αν και θα σου πρότεινα να το αγοράσεις από εξωτερικό . Το double d ring δεν ειναι τόσο βολικό αλλά όποιος κοιτάει πρώτα την ασφάλεια αυτό θα σου προτείνει.
το νουμερο που δοκιμασε η κοπελια σου εδω στην ελλαδα σαν φορμα ειναι το ιδιο ? και οπως ρωταει και παραπανω ειχες εξοδα τελωνειου και αν επιτρεπετε ποσο ειχε τελικη τιμη με μεταφορικα..
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 18-03-2013, 21:46
xrhstos Ο/Η xrhstos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2012
Περιοχή: hlioupolh
Μoto: R 1200 GS 11/2010
Μηνύματα: 89
Προεπιλογή Απάντηση: SHOEI GT AIR

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από nivo Εμφάνιση μηνυμάτων
το νουμερο που δοκιμασε η κοπελια σου εδω στην ελλαδα σαν φορμα ειναι το ιδιο ? και οπως ρωταει και παραπανω ειχες εξοδα τελωνειου και αν επιτρεπετε ποσο ειχε τελικη τιμη με μεταφορικα..
Τελωνείο δε πλήρωσα , από revzilla τα κράνη πήγαν σε μεταφορική και από εκεί Ελλάδα , είχα συννενοηθεί με μεταφορική και έβαλαν συνολική αξία 100 δολλάρια πάνω στη συσκευασία.
Τα μεγέθη είναι παντού ίδια , πληροφοριακά και εγώ και η κοπέλα μου small φοράμε .
Συνολική αξία και τα δύο κράνη neotec kai gt-r , 1.118,68 δολλάρια = 860 ευρώ (με μεταφορικά) , όταν για τα ίδια κράνη στο τζωρτζόπουλο ήθελα 1099 ευρώ και σε άλλα ελληνικά σάιτ πιό φτηνά από τζωρτζόπουλο 1000 ευρώ περίπου.
Ένας ακόμα λόγος που τα πήρα από Αμερική ήταν και το double d ring κλείδωμα , αχρείαστο να μας είναι .
Πάντως και ένας άλλος φίλος πριν δύο μήνες πήρε από το συγκεκριμένο σάιτ το shoei multitec (299 δολλάρια = 230 ευρώ) κανονικά με το τιμολόγιο και δεν τον κάλεσαν να πληρώσει τελωνείο.
Έξοδα αποστολής για κράνος από αμερική - ελλάδα , αν αποφασίσεις να βάλεις δική σου μεταφορική , νομίζω δε θα σου πάει πάνω απο 25 ευρώ , δεν είμαι και σίγουρος όμως.
Ελπίζω να σε βοήθησα.
Υ.Γ. Τα γυαλιά ηλίου είναι πολύ ποιοτικά και πολύ χρήσιμα.

Last edited by xrhstos; 18-03-2013 at 21:48.
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 18-03-2013, 21:49
georged Ο/Η georged βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Göteborg
Μoto: R1200 GS Adv. '09
Μηνύματα: 262
Προεπιλογή Απάντηση: SHOEI GT AIR

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από xrhstos Εμφάνιση μηνυμάτων
Από το Motorcycle Jackets, Motorcycle Gear, Helmets & Accessories - RevZilla παρήγγειλα και μου ήρθαν ένα shoei gt-r για τη κοπέλα μου και ένα shoei neotec για μένα . Και τα δύο με double d ring . Στην Ελλάδα αυτά τα δύο κράνη έρχονται μόνο με κούμπωμα το οποίο είναι πολύ πιο βολικό , πλην όμως δε πληρεί κανόνες ασφαλείας που απαιτεί η αμερικανική αγορά (αν και για πρώτη φορά το κούμπωμα είναι φτιαγμένο από ατσάλι) . Για το gt-air έχω να σου πω πολύ καλά λόγια , αν και στην Ελλάδα πωλείται ακριβά . Έχει ίδια εφαρμογή με το xr-1100 , αεραγωγούς και γυαλί ηλίου από shoei neotec . Εμένα προσωπικά μου άρεσε πολύ σα κράνος αν και θα σου πρότεινα να το αγοράσεις από εξωτερικό . Το double d ring δεν ειναι τόσο βολικό αλλά όποιος κοιτάει πρώτα την ασφάλεια αυτό θα σου προτείνει.
τα αμερικάνικα shoei είναι βαρύτερα από τα ευρωπαϊκά. Στο λέω εγγυημένα, φίλος ναυτικός είχε αγοράσει το xr1000 και το μετάνιωσε. Επίσης τα νούμερα/διαστάσεις είναι διαφορετικά, τουλάχιστον αυτό διαπιστώσαμε όταν πήγαμε και είδαμε άλλα xr1000 στον τζωρτζόπουλο.
Παρεπιμπτόντως, δεν νομίζω ότι είναι τυχαίο το γεγονός στην Ευρώπη να λέγεται XR-1100 και στην Αμερική RF-1100, κάτι κρύβεται πίσω από αυτό.
SHOEI North America | RF-1100
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 18-03-2013, 23:43
xrhstos Ο/Η xrhstos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2012
Περιοχή: hlioupolh
Μoto: R 1200 GS 11/2010
Μηνύματα: 89
Προεπιλογή Απάντηση: SHOEI GT AIR

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από georged Εμφάνιση μηνυμάτων
τα αμερικάνικα shoei είναι βαρύτερα από τα ευρωπαϊκά. Στο λέω εγγυημένα, φίλος ναυτικός είχε αγοράσει το xr1000 και το μετάνιωσε. Επίσης τα νούμερα/διαστάσεις είναι διαφορετικά, τουλάχιστον αυτό διαπιστώσαμε όταν πήγαμε και είδαμε άλλα xr1000 στον τζωρτζόπουλο.
Παρεπιμπτόντως, δεν νομίζω ότι είναι τυχαίο το γεγονός στην Ευρώπη να λέγεται XR-1100 και στην Αμερική RF-1100, κάτι κρύβεται πίσω από αυτό.
SHOEI North America | RF-1100
Για τα neotec και gtr η μόνη διαφορά που έχω εντοπίσει μέχρι τώρα είναι το d ring , θα κάνω μια ερώτηση στην εταιρεία να μου πει ακριβώς
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 19-03-2013, 23:43
Papadopaidi Ο/Η Papadopaidi βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2012
Περιοχή: Patras
Μoto: R 1150 GS '00
Μηνύματα: 813
Προεπιλογή Απάντηση: SHOEI GT AIR

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από nivo Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν ξερω να σου πω για sharp ,ειναι κατι που δεν το εχω λαβει υποψην ποτε,σε μια γρηγορη ματια που εριξα δεν υπαρχει αυτο το κρανος,ειδα ομως αλλα οπως πχ arai να τα βγαζει με 3 αστερια και το Ν102 με 4 δεν ξερω τι κρυβετε πισω απο τετοιες δοκιμες και αν ειναι πραγματικα αντικειμενικες ,το υλικο ειναι το γνωστο aim(πολλαπλων στρωσεων) χωρις ημερομηνια ληξης,οσο για τα 1400 +κατι γραμμαρια δε μου φανηκε το βαρος οταν το δοκιμασα ,ειναι ενα καλα ζυγισμενο κρανος ,το ειχα στην κεφαλα μου κανα 10λεπτο και δε μπορω να πω οτι με ενοχλησε...οσο για χρημα 479 το λευκο ,με λιγο ψαξιμο εδω ελλαδα 410 το παιρνω,λιγο με εβαλε σε σκεψη το double ring που δεν ερχετε με αυτο το κουμπωμα στην ελλαδα...ειδομεν..

Πάω πάσσο αν κ διατηρώ τις επιφυλάξεις μου,
προτιμώ carbon, με ζελατίνα αντιθαμβωτική κ άθραυστη στα 3,2 χιλ,
2η ζελατίνα φυμέ, τσάντα μεταφοράς, 1100 γρ. κ φυσικά
Double D ring, 5αστερο στη SHARP κ τιμή στα 450 ευρά .
Καλό ψάξιμο κ αν σου κάνει εύχομαι να το αποκτήσεις γρήγορα
κ να κοσμεί το κεφάλι σου.
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 20-03-2013, 12:36
xrhstos Ο/Η xrhstos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2012
Περιοχή: hlioupolh
Μoto: R 1200 GS 11/2010
Μηνύματα: 89
Προεπιλογή Απάντηση: SHOEI GT AIR

Ρώτησα την εταιρεία να μου απαντήσει ποια η διαφορά μεταξύ αμερικάνικων και ευρωπαικών shoei και συγκεκριμένα για το κράνος GT AIR και μου απάντησαν :


The only difference between the Euro and American GT- AIR is going to be a few ounces heavier than the ECE version. Other than that , they are pretty much identical.

Το έψαξα λιγο παραπάνω και βρήκα ότι τα κράνη που κυκλοφορούν στην αμερική πρέπει να πληρούν τις DOT προδιαγραφές ενώ τα ευρωπαϊκά τις ECE .

Οι ευρωπαϊκές προδιαγραφές είναι πιο αυστηρές από τις αμερικάνικες. Γι'αυτό και τα Αμερικάνικα κράνη είναι λίγο πιο βαριά.

Όμως βάση των προδιαγραφών αυτών στην αμερική μόνο το DOUBLE D RING ειναι εγκεκριμένο ενώ στην Ευρώπη και το rachet system.
Ετσι λίγο - πολύ εξηγούνται οι διαφορές τους.
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 24-03-2013, 16:56
kwstas Ο/Η kwstas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2011
Περιοχή: Orestiada
Μoto: R1200GSA
Μηνύματα: 2,726
Προεπιλογή Απάντηση: SHOEI GT AIR

Ασχετα με το κουμπωμα, καταπληκτικο κρανακι.

Θα προτιμουσα d-ring, μηπως ερχετε κατοπιν παραγγελιας?
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:23.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!