GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 26-08-2009, 19:33
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Τί έχει τελικά η εξάτμιση της μοτοσικλέτας μου και πρέπει να την αλλάξω;!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από soter3gm Εμφάνιση μηνυμάτων

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ
με τα παραπάνω του george ΑΠΟΛΥΤΑ
ΕΕΕρε μανούλες που έχουν να κλάψουν
Κλαινε ηδη αλλα αντε να το παραδεχτουν!!!!!

Κάποιος ''ψαγμενος'' Βαραντεριδης μου έλεγε οτι ''εχει αποκτησει τοσο νευρο στις χαμηλες....'' και οταν ανοιξαμε τις 5τες τον αφησα 3 Βαραντερο πισω!!! Διότι δεν μπορουσε να καταλαβει οτι η αισθηση του νευρου στις χαμηλες/μεσαιες υπάρχει λογω ελλειψης διαφραγματων ΚΑΙ ΟΧΙ ΛΟΓΩ ΠΑΡΑΓΩΓΗς ΕΡΓΟΥ!! Αλλα ειπαμε ''τι ειναι ο καβουρας τι ειανι το ζουμι του!!''
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 26-08-2009, 23:39
soter3gm Ο/Η soter3gm βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Αιγάλεω R1100 RT
Μoto: R1100RT
Μηνύματα: 1,040
Προεπιλογή Απάντηση: Τί έχει τελικά η εξάτμιση της μοτοσικλέτας μου και πρέπει να την αλλάξω;!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Κλαινε ηδη αλλα αντε να το παραδεχτουν!!!!!

Κάποιος ''ψαγμενος'' Βαραντεριδης μου έλεγε οτι ''εχει αποκτησει τοσο νευρο στις χαμηλες....'' και οταν ανοιξαμε τις 5τες τον αφησα 3 Βαραντερο πισω!!! Διότι δεν μπορουσε να καταλαβει οτι η αισθηση του νευρου στις χαμηλες/μεσαιες υπάρχει λογω ελλειψης διαφραγματων ΚΑΙ ΟΧΙ ΛΟΓΩ ΠΑΡΑΓΩΓΗς ΕΡΓΟΥ!! Αλλα ειπαμε ''τι ειναι ο καβουρας τι ειανι το ζουμι του!!''
Ετοιμάζω ταξίδι μοναχά για πάρτι μαααας
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 27-08-2009, 12:02
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Τί έχει τελικά η εξάτμιση της μοτοσικλέτας μου και πρέπει να την αλλάξω;!!!

άρα ΥΠΑΡΧΕΙ αντίλογος

ρε παιδιά διαβάσατε το post;
λέει πόσο ΚΑΛΟ κάνει η αλλαγή εξάτμισης
όχι πόσο κακό

εγώ είμαι της αντίθετης άποψης (στην απλή περίπτωση), ότι δίνει θόρυβο, κερδίζεις βάρος και πιθανότατα χάνεις άλλα πράγματα (και αλογάκια ή ροπή ίσως)

πάντως να πω έναν αντίλογο στον αντίλογο (μου)... έχω επικοινωνήσει με συγκεκριμένη εταιρία στο εξωτερικό, που στα γραφήματα της δείχνει μέχρι και 11 άλογα (!) πάνω με ΣΚΕΤΟ slip-on (δηλ. πράγμα απίστευτο εδώ που τα λέμε), δηλ. με στοκ χταπόδι και χωρίς άλλες μετατροπές (!) και τους ρώτησα ευθέως... "πως γίνεται και τι θα γίνει αν δεν συμβεί αυτό" και τι μου είπαν; ότι μου δίνουν γραπτή εγγύηση ότι θα βελτιώσει την απόδοση και δικαίωμα επιστροφής... τι απαντάει κάποιος σε αυτό;
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 27-08-2009, 12:26
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: Τί έχει τελικά η εξάτμιση της μοτοσικλέτας μου και πρέπει να την αλλάξω;!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
........κερδίζεις βάρος.....
Αν κόψεις τις μπύρες για κανά δυό βδομάδες να δείς πως κερδίζεις σε βάρος
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 27-08-2009, 12:28
ntinopoulos Ο/Η ntinopoulos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: NIKEA-PIREAS
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 10,013
Προεπιλογή Απάντηση: Τί έχει τελικά η εξάτμιση της μοτοσικλέτας μου και πρέπει να την αλλάξω;!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από aeriko Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν κόψεις τις μπύρες για κανά δυό βδομάδες να δείς πως κερδίζεις σε βάρος
ασε παναγιωτη,καλυτερα απ την εξατμιση,κι ας ερχεται και λιγο ακριβα!
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 27-08-2009, 12:42
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Τί έχει τελικά η εξάτμιση της μοτοσικλέτας μου και πρέπει να την αλλάξω;!!!

βασικά για μένα το μεγαλύτερο performance gain θα είναι από τη δίαιτα - 20 κιλάκια δεν κερδίζεις και .αμώ τα performance;
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 27-08-2009, 12:52
soter3gm Ο/Η soter3gm βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Αιγάλεω R1100 RT
Μoto: R1100RT
Μηνύματα: 1,040
Προεπιλογή Απάντηση: Τί έχει τελικά η εξάτμιση της μοτοσικλέτας μου και πρέπει να την αλλάξω;!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
άρα ΥΠΑΡΧΕΙ αντίλογος

ρε παιδιά διαβάσατε το post;
λέει πόσο ΚΑΛΟ κάνει η αλλαγή εξάτμισης
όχι πόσο κακό

εγώ είμαι της αντίθετης άποψης (στην απλή περίπτωση), ότι δίνει θόρυβο, κερδίζεις βάρος και πιθανότατα χάνεις άλλα πράγματα (και αλογάκια ή ροπή ίσως)

πάντως να πω έναν αντίλογο στον αντίλογο (μου)... έχω επικοινωνήσει με συγκεκριμένη εταιρία στο εξωτερικό, που στα γραφήματα της δείχνει μέχρι και 11 άλογα (!) πάνω με ΣΚΕΤΟ slip-on (δηλ. πράγμα απίστευτο εδώ που τα λέμε), δηλ. με στοκ χταπόδι και χωρίς άλλες μετατροπές (!) και τους ρώτησα ευθέως... "πως γίνεται και τι θα γίνει αν δεν συμβεί αυτό" και τι μου είπαν; ότι μου δίνουν γραπτή εγγύηση ότι θα βελτιώσει την απόδοση και δικαίωμα επιστροφής... τι απαντάει κάποιος σε αυτό;
Αν η εταιρία είχε τη βάση της στην Ελλάδα να δούμε τι θα έλεγαν από μακριά ότι θέλουν λένε ....Άλλωστε το είπαμε τα έχουμε δει όχι μόνο στο δρόμο αλλά και στα δυναμόμετρα τι "ψάρια πιάνουν" και μέχρι τώρα Άνθρακες ο θησαυρός
Παίδες.....στη πίστα ο μόνος που έχει το λόγο των επιδόσεων είναι το χρονόμετρο ότι γράφει αυτό είναι ο ΟΔΗΓΟΣ στης επιδώσεις και στην απόδοση των ιπποδυνάμεων της ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΣ ο μόνος που μπορεί να μιλήσει είναι το δυναμόμετρο (ο ακριβέστερος "ρουφιάνος") όλα τα άλλα είναι για τη κουβέντα να περνάει η ώρα
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 27-08-2009, 13:35
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Τί έχει τελικά η εξάτμιση της μοτοσικλέτας μου και πρέπει να την αλλάξω;!!!

συμφωνούμε απόλυτα

αλλά δεν προκαλεί να δοκιμάσεις (και εννοείται να βάλεις στο δυναμόμετρο) όταν σου δίνουν τέτοια δυνατότητα;
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 27-08-2009, 13:39
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Τί έχει τελικά η εξάτμιση της μοτοσικλέτας μου και πρέπει να την αλλάξω;!!!

...και για του λόγου το αληθές δυο αποσπάσματα από δυο mail τους:

Ρώτησα αν το γράφημα είναι μόνο από το τελικό...

Απόσπασμα:
The power-increase comes only from the <edit>-pipe. Our <edit> pipe changes the back pressure to increase the HP and Nm.
και (στο ένα είχα ρωτήσει αν βάλω χταπόδι αν θα δω κι άλλη βελτίωση, στο δυο το θέμα του "αν δεν, τι;")

Απόσπασμα:
1) if the headers are well syntonized it can bring some better performance.

2) We have a satisfaction guaranty, that means you can test our double-pipe for 2 weeks or 1000 kilometers. In that time you can test it on a engine test bench. If the increase is lower than you expect it, just send the product, indicating your banking details, back to us and we will return the entire purchasing price.
...μετά από αυτό τι κάνει κανείς;
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 27-08-2009, 13:56
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: Τί έχει τελικά η εξάτμιση της μοτοσικλέτας μου και πρέπει να την αλλάξω;!!!

Στου κασίδη το κεφάλι
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Τι πρέπει να γνωρίζω για την σωστή χρήση του κράνους Γιώργος Σαββίδης Κράνη 39 17-07-2012 09:56
Τί πρέπει να κάνω σε περίπτωση κλοπής αυτοκινήτου/μοτό ;;;; ΜΑΚΑΡΙΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ Γενικά - Μοτοσυκλέτα 11 09-06-2012 00:55
Τι πρέπει να γνωρίζω για την ασφάλεια του κράνους Γιώργος Σαββίδης Κράνη 11 12-07-2010 09:12
οσμή καμμένου από την εξάτμιση... GS_maniac Τεχνικά θέματα διάφορα 12 27-05-2009 14:19
Όλα όσα πρέπει να ξέρουμε για το λάδι της μοτοσυκλέτας μας.!!! riko46 Τεχνικά θέματα διάφορα 9 24-05-2009 05:45


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 04:55.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!