GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Επικαιρότητα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #361  
Παλιό 19-12-2013, 10:19
peterv Ο/Η peterv βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Athens
Μoto: BMW R 1200 GS
Μηνύματα: 1,668
Προεπιλογή Απάντηση: ΘΕΤΙΚΟ ΙΣΟΖΥΓΙΟ ΠΡΟΣΛΗΨΕΩΝ-ΑΠΟΛΥΣΕΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων


Αει γεια σου........δοξα σοι ο Κυριος!!!! Δεν ειμαι μονος μου τελικα!!!!
Ποτέ δεν είσουνα μόνος σου Γιώργη !!!

Και ας διαφωνώ μαζι σου (σε αυτό το θέμα όχι σε όλα…).

Το ότι η εταιρία σου έχει την δική της φιλοσοφία για τους εργαζόμενους της, σίγουρα …
Αυτό δεν την κάνει καλύτερη η χειρότερη από άλλες …
Όπως επίσης επιμένω ότι καμία εταιρία δεν νοιάζεται για το ωράριο σου αρκεί να φέρνεις κέρδη σε αυτήν.
Άμα σταματήσεις απλά είσαι εκτός. Το να φέρνεις κέρδη όμως δεν εξαρτάται απόλυτα απο εσενα , παίζει και η αγορά, η κρίση , το νόμισμα και χίλιοι δυο άλλοι παράγοντες.

Την οικογένεια μας οφείλουμε και υποχρεούμαστε να την προστατεύουμε με κάθε κόστος.
Τι θα πει αυτός ο ´ανθρωπος στην οικογ´ενεια του αν σε μερικούς μήνες καταλάβει ότι δεν μπορεί να ανταποκριθεί στους απαιτούμενους τζίρους που θέλει η δουλειά του ; Σορυ γυρίζουμε πίσω ;
Τέτοιες κινήσεις τις θεωρώ παρακινδυνευμένες. Αν δεν ζήσεις , να δεις ότι μπορείς να τα καταφέρεις με την δουλειά , ότι είναι όλα οκ δεν μετακινείς οικογένεια. Επειδή απλα σου προσφέρουν την δουλειά, εκτός και αν ειναι βίσμα του εφοπλιστή και πάει σίγουρα σε καλή θέση.

Εγώ από την άλλη ειμαι από τους ανθρώπους που άφησα δουλειά το 1999 για να προστατευσω την οικογένεια μου.
Μου ζητούσαν να μένω στον χώρο εργασίας μαζί με την οικογένεια μου με πολλές άλλες παροχές.
Βλέποντας όμως πόσο δύσκολο ηταν αυτό για τα παιδιά των προκατόχων μου και τα προβλήματα που αντιμετώπιζαν τα παιδιά τους αποφάσισα ότι δεν θα πάρω δεν θα εγκλοβιστώ - εξαρτηθώ αποκλειστικά σε μία εργασία… με όποιο κόςτος οικονομικό, βέβαια άλλες εποχές τότε … αλλα δεν το μετάνιωσα ποτέ και σήμερα απολαμβάνω τις συνέπειες της τότε απόφασής μου …

Ελπίζω να τα καταφέρει ο φίλος σου … σήμερα η επαρχία ειναι πολύ καλύτερη από την Αθήνα, και σαν ποιότητα ζωής και με λιγότερο άγχος .....




Sent from my iPad using Tapatalk Pro
Reply With Quote
  #362  
Παλιό 19-12-2013, 11:44
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: ΘΕΤΙΚΟ ΙΣΟΖΥΓΙΟ ΠΡΟΣΛΗΨΕΩΝ-ΑΠΟΛΥΣΕΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ

Σήμερα πιά για όλους όσους έχουν παιδιά το σημαντικότερο είναι να ξέρεις ότι μπορείς να εξασφαλίσεις φαγητό σε αυτά. Υπό αυτό το πρίσμα αν η κατάσταση το επιβάλλει θα πάω και στη μέση του πουθενά.

Λέμε πολλές φορές "να χαίρεσαι τα παιδιά, να είναι υγιή κλπ", πολύ σωστό! Αυτό που πρέπει να αντιληφθούμε όμως όλοι είναι ότι για να είναι καλά τα παιδιά είναι υποχρεωτικό να είναι καλά οι γονείς. Ανεξάρτητα πως βλέπει και ερμηνεύει κάποιος την πραγματικότητα δεν έχει δικαίωμα να παραιτηθεί, ιδίως όταν εξαρτάται από αυτόν οικογένεια. Θεωρώ ότι ευκαιρίες πάντα υπάρχουν, αν όμως έχεις κλειστά τα μάτια δεν τις βλέπεις.

Ισως ξεπερνά λίγο το θέμα, αλλά θέλω να πω κάτι, που ίσως να μην είναι και τελείως σωστό..... η παρατεταμένη ανεργία σε πολλούς ανθρώπους ενεργεί κατασταλτικά, "χτυπάει" την αυτοεκτίμηση και την εμπιστοσύνη στις ικανότητές τους. Είναι πολύ δύσκολο για πάρα πολλούς να δεχτούν ότι είναι υποχρεωμένοι να κάνουν μιά καινούρια αρχή και φυσικά δεν τολμούν. Τελικά δημιουργείται φαύλος κύκλος και ενός κακού μύρια έπονται.

Και όχι, δε θα το γυρίσω στο πολιτικό αν και σχετίζεται άμεσα με το θέμα και με αυτά που θα ήθελα να γράψω, αλλά είμαστε εκτός υπόγας!

Καλές γιορτές σε όλους!
Reply With Quote
  #363  
Παλιό 19-12-2013, 14:09
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: ΘΕΤΙΚΟ ΙΣΟΖΥΓΙΟ ΠΡΟΣΛΗΨΕΩΝ-ΑΠΟΛΥΣΕΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
Σήμερα πιά για όλους όσους έχουν παιδιά το σημαντικότερο είναι να ξέρεις ότι μπορείς να εξασφαλίσεις φαγητό σε αυτά. Υπό αυτό το πρίσμα αν η κατάσταση το επιβάλλει θα πάω και στη μέση του πουθενά.

Λέμε πολλές φορές "να χαίρεσαι τα παιδιά, να είναι υγιή κλπ", πολύ σωστό! Αυτό που πρέπει να αντιληφθούμε όμως όλοι είναι ότι για να είναι καλά τα παιδιά είναι υποχρεωτικό να είναι καλά οι γονείς. Ανεξάρτητα πως βλέπει και ερμηνεύει κάποιος την πραγματικότητα δεν έχει δικαίωμα να παραιτηθεί, ιδίως όταν εξαρτάται από αυτόν οικογένεια. Θεωρώ ότι ευκαιρίες πάντα υπάρχουν, αν όμως έχεις κλειστά τα μάτια δεν τις βλέπεις.

Ισως ξεπερνά λίγο το θέμα, αλλά θέλω να πω κάτι, που ίσως να μην είναι και τελείως σωστό..... η παρατεταμένη ανεργία σε πολλούς ανθρώπους ενεργεί κατασταλτικά, "χτυπάει" την αυτοεκτίμηση και την εμπιστοσύνη στις ικανότητές τους. Είναι πολύ δύσκολο για πάρα πολλούς να δεχτούν ότι είναι υποχρεωμένοι να κάνουν μιά καινούρια αρχή και φυσικά δεν τολμούν. Τελικά δημιουργείται φαύλος κύκλος και ενός κακού μύρια έπονται.

Και όχι, δε θα το γυρίσω στο πολιτικό αν και σχετίζεται άμεσα με το θέμα και με αυτά που θα ήθελα να γράψω, αλλά είμαστε εκτός υπόγας!

Καλές γιορτές σε όλους!
Φιλε Γιαννη, ειναι ισως η πρωτη φορα που θα συμφωνησω στο 100% μαζι σου.........
Εμενα ομως με στονοχωρει ο ελληνας και η νοοτροπια του.......
Με στενοχωρησε ο Πετρος (peterv) με αυτο που εγραψε πιο πανω περι ''λακου'' και ''φαβας'' μα πιο πολυ με στενοχωρησε στο μεταγενεστερο του που γραφει:
''Τι θα πει αυτός ο ´ανθρωπος στην οικογενεια του αν σε μερικούς μήνες καταλάβει ότι δεν μπορεί να ανταποκριθεί στους απαιτούμενους τζίρους που θέλει η δουλειά του ; Σορυ γυρίζουμε πίσω ;''

Γιατι να αποτυχει? η καθε εταιρεια επελεγη ανωτερο προσωπικο, οπως ο συγκεκριμενος, βαση προσοντων.....δλδ για να τον επελεξη σημαινει οτι ''κανει για την δουλεια'' ειναι ως εκ τουτου θεμα καθαρα δικο του αν θα τα καταφερει ¨η οχι.
Καμια εταιρεια δεν ζητα περισσοτερα απο οσα μπορει να προσφερει καποιος, ωρες εργασιας παραπανω μπορει να ζητησει οχι ομως γνωσεις! Αν τωρα τα δηλωθεντα κι εγγραφως προσοντα ειναι fake τοτε με συγχωρειτε αλλα.........

Εγω ξερω οτι την δουλεια την μαθαινεις μονος σου κι αποδιδεις σε αυτην συμφωνα με το ποσοστο θελησης που εχει ο καθενα μας να την μαθει. Ετσι αλλος την μαθαινει αριστα, αλλος μετρια κι αλλος καθολου!!!!

Στο ταξι δεν ειχα καμια προτερη εμπειρια, ΟΛΟΙ μου ελεγαν οτι θα πεινασω!!!!!!! Εγω ομως εφερνα στο σπιτι 1500 τον μηνα καθαρο!!!!! με πληρωμενες ΟΛΕΣ μου τις επαγγελματικες υποχρεωσεις οι οποιες ανερχοντο σε 2500 μηνιαιως!!!!! Δλδ σερβις , ασφαλεια αυτοκινητου, καυσιμα, ΟΑΕΕ, νοικι αδειας κ.λ.π. Δλδ εκανα μηνιαιο τζιρο τουλαχιστον 4000!!! Γιατι ομως το καταφερα αυτο ενω αλλοι πρωην συναδελφοι δεν το καταφερνουν? διοτι αν και ασχετος με το επαγγελμα εμαθα τις ''τρυπες'' που βγαζουν πελατες πολυ συντομα πραγμα που γνωριζουν καλλυτερα οι παλιοτεροι απο εμενα ταριφες και φυσικα και κυριοτερον δουλευα επι 14 ωρες την ημερα επι 25 (οχι 30) ημερες τον μηνα(!!!) πραγμα που δεν κανουν οι αλλοι ταριφες!!!!!! Αυτη ηταν η μεγαλυτερη διαφορα μας!!!

Ετσι λοιπον πιστευω αγαπητε Γιαννη και Πετρο οτι αυτος που πραγματικα θελει να δουλεψει δεν θα φτασει ΠΟΤΕ στο σημειο να ''καταλαβει οτι δεν μπορει να ανταποκριθει''.........χρειαζεται θεληση και δυναμη ΝΑΙ, αλλα τι ειναι αυτο που δεν τα χρειαζεται αυτα? μονον οι δημοσιες Υπηρεσιες.
Reply With Quote
  #364  
Παλιό 19-12-2013, 15:40
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: ΘΕΤΙΚΟ ΙΣΟΖΥΓΙΟ ΠΡΟΣΛΗΨΕΩΝ-ΑΠΟΛΥΣΕΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ

Θα συμπληρώσω μόνο για το ταξί. Ο γαμπρός μου έχει κάνει μιά πολύ καλή συνεργασία, φεύγει από το σπίτι του στις 3.30 τη νύχτα. Μέχρι να ξημερώσει έχει κάνει δύο δρομολόγια στο αεροδρόμιο. Πράγμα που σημαίνει ότι ξεκινά τη μέρα με 80-90 ευρώ κι ότι βγει στη συνέχεια στο 12ωρο που δουλεύει.

Ο γείτονας μου, πιτσιρικάς βγαίνει με το ταξί για μεροκάματο στις 9 το πρωί. Το μισό τζίρο του γαμπρού μου με το ζόρι κάνει.

Κι εγώ ρε παιδιά όταν επέστρεψα από τη Γερμανία πριν 10 χρόνια ήξερα ότι δε θα ήταν όπως εκεί. Το χιλιόμετρο που έχω ρίξει για να τα φέρνω βόλτα δεν το έχει ρίξει ούτε ντελιβεράς. Και τι να κάνω; να κάτσω με τα χέρια σταυρωμένα; Follow the money! Και για να μη με παρεξηγήσει όποιος δε με ξέρει......έχω τρύπιες τσέπες.
Reply With Quote
  #365  
Παλιό 19-12-2013, 16:07
asotosios Ο/Η asotosios βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Μεταμόρφωση
Μoto: MOTO GUZZI BREVA 1100 ABS 2007
Μηνύματα: 3,009
Προεπιλογή Απάντηση: ΘΕΤΙΚΟ ΙΣΟΖΥΓΙΟ ΠΡΟΣΛΗΨΕΩΝ-ΑΠΟΛΥΣΕΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ

Γιωργο μετα απο ΟΛΑΑΑΑΑΑΑ αυτα που εχουν γινει στην Ελλαδα τα τελευταια χρονια δεν μπορουν παρα να κανουν καποιους λιγο παραπανω καχυποπτους...δεν μπορεις να πεις...σε οτι αφορα τον Πετρο παραπανω...

Το να φυγει μια οικογενεια απο τον τοπο διαμονης του ειναι πιο δυσκολο απο το να φυγει ενας μονος του...

αλλα και τι να κανει...να μεινει πισω και να μην εχει να φαει...αυτο θα ειναι καλυτερο...???
οποιος εχει ζησει την ανεργια ξερει οτι ειναι βαναυσο πραγμα...ειδικα φανταζομαι αν εχεις εξαρτωμενα απο εσενα μελη βλεπε παιδια κτλ...
απο εκει και περα ο καθενας κρινει απο τις αναγκες του...και τα θελω του...
εγω προσωπικα θα το εκανα την ιδια μερα...

ειμαι και υπερ βεβαια της αποκεντρωσης και της ποιοτητας ζωης...κατι που στην Αθηνα απλα δεν υπαρχει εδω και αρκετα χρονια...

μακαρι λοιπον να δημιουργηθουν δουλειες ακομα και στην επαρχια και να γεμισουν επιτελους καποια μερη με νεους και λιγοτερους νεους ανθρωπους και να ξαναστηθουν αυτες οι πιο ανθρωπινες κοινωνιες...
Reply With Quote
  #366  
Παλιό 19-12-2013, 17:44
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: ΘΕΤΙΚΟ ΙΣΟΖΥΓΙΟ ΠΡΟΣΛΗΨΕΩΝ-ΑΠΟΛΥΣΕΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από asotosios Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιωργο μετα απο ΟΛΑΑΑΑΑΑΑ αυτα που εχουν γινει στην Ελλαδα τα τελευταια χρονια δεν μπορουν παρα να κανουν καποιους λιγο παραπανω καχυποπτους...δεν μπορεις να πεις...σε οτι αφορα τον Πετρο παραπανω...

Το να φυγει μια οικογενεια απο τον τοπο διαμονης του ειναι πιο δυσκολο απο το να φυγει ενας μονος του...

αλλα και τι να κανει...να μεινει πισω και να μην εχει να φαει...αυτο θα ειναι καλυτερο...???
οποιος εχει ζησει την ανεργια ξερει οτι ειναι βαναυσο πραγμα...ειδικα φανταζομαι αν εχεις εξαρτωμενα απο εσενα μελη βλεπε παιδια κτλ...
απο εκει και περα ο καθενας κρινει απο τις αναγκες του...και τα θελω του...
εγω προσωπικα θα το εκανα την ιδια μερα...

ειμαι και υπερ βεβαια της αποκεντρωσης και της ποιοτητας ζωης...κατι που στην Αθηνα απλα δεν υπαρχει εδω και αρκετα χρονια...

μακαρι λοιπον να δημιουργηθουν δουλειες ακομα και στην επαρχια και να γεμισουν επιτελους καποια μερη με νεους και λιγοτερους νεους ανθρωπους και να ξαναστηθουν αυτες οι πιο ανθρωπινες κοινωνιες...
Ετσι ακριβως ειναι Ευγενιε.........
ελα ομως που ΑΚΟΜΑ η πλειοψηφια δεν το βλεπει ετσι!!!!
Ειναι δυνατον μονον 28 αιτησεις κι αυτες χωρις τα απιτουμενα προσοντα για μια τετοια δουλεια μονον και μονο επειδη ηταν στην επαρχια? Δλδ αγγλομαθεις ανεργοι μονον 28 υπαρχουν?
Μου κανει τρομερη εντυπωση........και γιαυτο, μαζι βεβαια και
α) με την μηδενικη απηχηση που ειχαν οι αλλες δυο αγγελιες που μπηκαν στο φορουμ πριν λιγο καιρο,
β) με την αντιμετωπιση της καθε αγγελιας με καχυποψια αν ειναι υψηλα αμοιβομενη,
γ) με την αντιμετωπιση της καθε αγγελιας με απαξιωση αν ειναι χαμηλα αμοιβομενη,
δ) με τον τζιρο των ιντερνετικων αγορων για το 10μηνο του 2013 να υπερβαινει τα 8,5δις(!!)
......και με ποσα αλλα που κατα καιρους δημοσιευω (και δεχομαι επιθεσεις φυσικα) αναρωτιεμαι αν πραγματικα συμβαινουν ΟΟΟΟΟΛΑ αυτα στην ελλαδα ¨η εμεις οι πολιτες αλληλοδουλευομαστε!!!!!!
Δεν μπορεις να να λες οτι ''πειναω'' αλαλ να αρνεισαι να πας στην επαρχια να δουλεψεις και μαλιστα για αυτα τα λεφτα διοτι υποψιαζεσαι οτι ''καποιον λακο εχει η φαβα''!!!!!.
Δεν μπορεις να λες οτι ''πειναω'' και να αρνεισαι να δουλεψεις για 500,300...200 εστω ευρο χωρις να ξενιτευθεις!!!!
Δεν μπορεις να λες οτι ''πειναω'' σαν λαος και να ξοδευεις σαν λαος 8,5δις σε ιντερνετικες αγορες!!! Αν ειχαν πεσει τα λεφτα αυτα στην εγχωρια αγορα θα μιλαγαμε ''για πεινα?'' Σκεψου οτι συμφωνα με τα στοιχεια της ΕΣΕΕ ο τζιρος των καταστηματων το 2010 ηταν 18δις ευρο, το 2013 θα κλεισει με 11δις, αν προσθεσεις και τα 8,5δις του ιντερνετ δεν θα ειχαμε καμια διαφορα απο το 2010!!!!!!
Δεν μπορεις, κι ερχομαι στον αγαπητο Πετρο, να εισαι καχυποπτος για το τι θα σου ζητησει η εταιρεια να κανεις κρινοντας απο τα λεφτα που σε πληρωνει!!!!!
Εσυ, εγω ο αλλος πειναμε, οτι και να μας ζητησει απο πλευρας ΝΟΜΙΜΗΣ δουλειας ΟΦΕΙΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ να το κανουμε!!!!!

Εαν συμβαινουν ολα αυτα που αναφερω τοτε ΑΠΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΠΕΙΝΑΕΙ. ¨Η τεσπα πεινανε ελαχιστοι κι ελαφρα αυξημενοι απο αυτους που πεινουσαν πριν την κριση.
Αν δουμε τα στοιχεια της φτωχεια στην Ελλαδα επιβεβαιωνουν αυτα που λεω πιο πανω, η ''σχετικη φτωχεια'' η οποια χαρακτηρίζει το εισόδημα και την κοινωνική θέση ενός ανθρώπου σε σχέση με το περιβάλλον του το 2008 ηταν 20% και το 2012 23% δλδ αυξηση μολις 3%........
Σε ''κινδυνο φτωχειας'' το 2008 βρισκοταν το 27% του πλυθησμου ενω το 2012 το 34%........τα ποσοστα δεν ειναι τραγικα εν σχεση τουλαχιστον με αυτα που μας λενε......

Τελος να πουμε οτι φτωχεια θεωρειται το εισοδημα των 6000ε ανα ατομο τον χρονο ενω για τις οικογενειες με 2 παιδια κατω των 14 ετων τα 12,500ε......

Το 2008 ο κατωτατος μισθος ηταν 701ε μικτα δλδ 585 καθαρα.
Το 2013 ο κατωτατος μισθος ειναι 586ε μικτα δλδ 489 καθαρα.
Ητοι 8190 καθαρα (μαζι με δωρα) το 2008 και 6850 καθαρα το 2013 (μαζι με δωρα).......1340ε διαφορα σε ετησια βαση.......ποσο επιρεαζει αυτη η διαφορα το τοτε που δεν μιλαγε κανεις με το τωρα που μιλανε ολοι για φτωχεια?
Μην μου πειτε για μισθους 200ε διοτι και τοτε υπηρχαν οι ωρομισθιες εργασιες με τα ιδια ποσα π.χ. οι καθαριστριες των 3ε την ωρα........, οι 3ωροι και 4ωροι υπαλληλοι σε διαφορες εταιρειες με 330ε τον μηνα και 400.......
Απλως, το 2008 ο με τα 701ε επαιρνε και 10 δανεια και ζουσε ομορφα ενω σημερα δανεια γιοκ αρα φτωχυναμε.........αυτο λοιπον ειναι το προβλημα μας?

Για τους ανεργους δεν υπαρχουν στοιχεια διαβιωσης και ολες οι μετρησεις τους εντασσουν στο ποσοστο της ''φτωχειας''...γιατι? εγω ημουν φτωχος σαν ανεργος? ΟΧΙ!!! Αν δεν μετρηθουν τα περιουσιακα στοιχεια του καθε ανεργου δεν μπορουν να χαρακτηριστουν φτωχοι........
Το οτι το ''χαρατσι'' αλλα και τα πασης φυσεως χαρατσια πληρωνονται απο το 95% των ελληνων φορολογουμενων αποδικνυει το πασιφανες, σφιγγομαστε μεν αλλα δεν πειναμε δε........και γιαυτο ψαχνουμε να βρουμε αιτιες για να μηυν παμε στην επαρχια, να απορριψουμε δουλειες των 500ε κ.λ.π.

Ετσι λοιπον φτανουμε στα 8,5δις ιντερνετικη καταναλωση η οποια πρεπει να προστεθει στην οποια εσωτερικη (11δις η εκτιμηση) αρα θα αυξηθει το ποσο αυτο κι ετσι γεννιουνται οι αμφιβολιες για το ΑΝ πραγματικα υπαρχει η φτωχεια που θελουν να μας πεισουν διαφοροι πολιτικοι σχηματισμοι.

.........γιαυτο ΑΚΟΜΑ επιλεγουμε ΑΝ και ΠΟΥ αλλα και με ΠΟΣΑ θα δουλεψουμε!!!!


Last edited by GeorgeP; 19-12-2013 at 17:55.
Reply With Quote
  #367  
Παλιό 19-12-2013, 18:42
peterv Ο/Η peterv βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Athens
Μoto: BMW R 1200 GS
Μηνύματα: 1,668
Προεπιλογή Απάντηση: ΘΕΤΙΚΟ ΙΣΟΖΥΓΙΟ ΠΡΟΣΛΗΨΕΩΝ-ΑΠΟΛΥΣΕΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ

Γιώργη αυτά περί πραγματικής η μη φτώχιας μπορείς να τα πείς στους άστεγους που τρώνε στα συσίτια της εκκλησίας.

Και βεβαίως η πλειονότητα αυτών θα μπορούσε να δουλέψει μια χαρά. Ιδιαίτερα όσο μείνουν σε αυτή την κατάσταση τόσο ποιο αδιάφοροι (ψυχικά) γίνονται για την κοινωνία μας , τις δουλειές της και τις παροχές της.

Μην κρίνεις απο άτομα σαν και εσένα που πάλεψαν για να βγούν από το τέλμα. Δεν ειναι όλοι έτσι. Οι περισσότεροι ειναι αλλιώς.

Το να βρεις μια καλή δουλειά και να μετακομίσεις επαρχία με υψηλό εισόδημα δεν το συζητώ φανταστικό είναι αλλά δεν συμβαίνει ούτε στα ποιο τρελά μας όνειρα.

Η πραγματικότητα ειναι άλλη. Και αφού θες πραγματικά γεγονότα στα παραθέτω :
Φίλος κολλητός με πτυχίο από Αγγλία και μεταπτυχιακό. Πρώην διευθυντής στα Dia έχει κάνει πάνω από 2000 αιτήσεις και βιογραφικά στα δύο τελευταία χρόνια. Έχει δεν ξέρω και εγώ πόσες συνετεύξεις μεςω skype για θέσεις στην Αγγλία κάποια στιγμή μάλιστα πήγε με δανεικά λεφτά στο Λονδίνο για συνέντευξη.
Εργάζεται σποραδικά εδώ και εκει μεχρι να βρεί κάτι αρκετό για να συντηρήσει την οικογενεια του.
Έχει στεγαστικό για σπίτι α κατοικίας που δεν μπορεί να αποπληρώσει και οσονουπο του κόβουν και το ρεύμα. Προσπάθειες κάνει αλλά αδύνατον να ανταπεξέλθει στις υποχρεώσεις έχει και παιδιά , ειναι τόσο αποκαρδιομένος που "κάτι" κάνει και δεν τον παίρνει κανείς για δουλειά όταν πάει για συνετεύξεις . Ασχολείται με ζειρονακτική εργασία αλλά δεν τα καταφέρνει σωματικά.
Μάλλον είχε συνηθήσει στα εύκολα και στα δύσκολα δεν τα βγάζει πέρα παρόλο το καλό του βιογραφικό.
Γενικά έχει πάρει την κάτω βόλτα.
Αυτός και κάτι εκατομύρια εκεί έξω.

Θέλω να πώ με όλα αυτά ότι τελικά η εργασία έχει πάψει πια να συμπεριλαμβάνεται στα ανθρώπινα δικαιώματα στην Ελλάδα.

Μεγάλο μισθό σου δίνουν "σχεδόν πάντα" για να μην πω "πάντα" για να μην έχεις τύψεις για αυτά που κάνεις για αυτούς. Αν μπορούσαν να σε έχουν με λιγότερα λεφτά σίγουρα θα το έκαναν. Σπάνια δουλειές έχουν ηθική ως προς τους εργαζόμενους και αυτές ειναι θέμα χρόνου πότε θα τις πετάξει έξω ο ανελέητος ανταγωνισμός ειδικά τώρα με την κρίση.

Καλή δουλειά για τον εργοδότη ειναι κακή για τον εργαζόμενο και το ανάποδο. Σε αυτές τις δουλειές που ο εργοδότης ειναι με τον εργαζόμενο ή το ανάποδο , απλά ο ένας "δουλευει" τον άλλο και δεν το έχουν πάρει χαμπάρι.

Δεν θα ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε. !!!


Sent from my iPhone using Tapatalk 2
Reply With Quote
  #368  
Παλιό 20-12-2013, 10:31
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: ΘΕΤΙΚΟ ΙΣΟΖΥΓΙΟ ΠΡΟΣΛΗΨΕΩΝ-ΑΠΟΛΥΣΕΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από peterv Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιώργη αυτά περί πραγματικής η μη φτώχιας μπορείς να τα πείς στους άστεγους που τρώνε στα συσίτια της εκκλησίας.

Και βεβαίως η πλειονότητα αυτών θα μπορούσε να δουλέψει μια χαρά. Ιδιαίτερα όσο μείνουν σε αυτή την κατάσταση τόσο ποιο αδιάφοροι (ψυχικά) γίνονται για την κοινωνία μας , τις δουλειές της και τις παροχές της.

Μην κρίνεις απο άτομα σαν και εσένα που πάλεψαν για να βγούν από το τέλμα. Δεν ειναι όλοι έτσι. Οι περισσότεροι ειναι αλλιώς.

Το να βρεις μια καλή δουλειά και να μετακομίσεις επαρχία με υψηλό εισόδημα δεν το συζητώ φανταστικό είναι αλλά δεν συμβαίνει ούτε στα ποιο τρελά μας όνειρα.

Η πραγματικότητα ειναι άλλη. Και αφού θες πραγματικά γεγονότα στα παραθέτω :
Φίλος κολλητός με πτυχίο από Αγγλία και μεταπτυχιακό. Πρώην διευθυντής στα Dia έχει κάνει πάνω από 2000 αιτήσεις και βιογραφικά στα δύο τελευταία χρόνια. Έχει δεν ξέρω και εγώ πόσες συνετεύξεις μεςω skype για θέσεις στην Αγγλία κάποια στιγμή μάλιστα πήγε με δανεικά λεφτά στο Λονδίνο για συνέντευξη.
Εργάζεται σποραδικά εδώ και εκει μεχρι να βρεί κάτι αρκετό για να συντηρήσει την οικογενεια του.
Έχει στεγαστικό για σπίτι α κατοικίας που δεν μπορεί να αποπληρώσει και οσονουπο του κόβουν και το ρεύμα. Προσπάθειες κάνει αλλά αδύνατον να ανταπεξέλθει στις υποχρεώσεις έχει και παιδιά , ειναι τόσο αποκαρδιομένος που "κάτι" κάνει και δεν τον παίρνει κανείς για δουλειά όταν πάει για συνετεύξεις . Ασχολείται με ζειρονακτική εργασία αλλά δεν τα καταφέρνει σωματικά.
Μάλλον είχε συνηθήσει στα εύκολα και στα δύσκολα δεν τα βγάζει πέρα παρόλο το καλό του βιογραφικό.
Γενικά έχει πάρει την κάτω βόλτα.
Αυτός και κάτι εκατομύρια εκεί έξω.

Θέλω να πώ με όλα αυτά ότι τελικά η εργασία έχει πάψει πια να συμπεριλαμβάνεται στα ανθρώπινα δικαιώματα στην Ελλάδα.

Μεγάλο μισθό σου δίνουν "σχεδόν πάντα" για να μην πω "πάντα" για να μην έχεις τύψεις για αυτά που κάνεις για αυτούς. Αν μπορούσαν να σε έχουν με λιγότερα λεφτά σίγουρα θα το έκαναν. Σπάνια δουλειές έχουν ηθική ως προς τους εργαζόμενους και αυτές ειναι θέμα χρόνου πότε θα τις πετάξει έξω ο ανελέητος ανταγωνισμός ειδικά τώρα με την κρίση.

Καλή δουλειά για τον εργοδότη ειναι κακή για τον εργαζόμενο και το ανάποδο. Σε αυτές τις δουλειές που ο εργοδότης ειναι με τον εργαζόμενο ή το ανάποδο , απλά ο ένας "δουλευει" τον άλλο και δεν το έχουν πάρει χαμπάρι.

Δεν θα ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε. !!!


Sent from my iPhone using Tapatalk 2
Πετρο,

οι αστεγοι υπηρχαν απο παντα και κανεις δεν ασχολουταν μαζι τους μεχρι να ερθει η κριση.......
Τα νουμερα τα λεω στους αστεγους αλαλ αυτοι δεν δινουν σημασια αφου σε ερευνα του δημου Αθηναιων δεν επιθυμουν κανενος ειδους βοηθεια ουτε απο την εκκλησια ουτε απο τον δημο περαν του φαγητου....ουτε να εργαστους επιθυμουν, τους αρεσει αυτο που ειναι.
Αν διαβασεις την ερευνα οι μισοι (46%) ειναι αφρικανοι.......καιρος λοιπον να κανουν χρηση του προγραμματος της Ελαλδος και της ΕΕ και να γυρισουν στις πατριδες τους, ετσι δεν θα βλεπουμε αστεγους στον δρομους, θα βλεπουμε οσους υπηρχαν και πριν την κριση και ηταν αφαντοι.

Η περιπτωση του φιλου σου, ΝΑΙ υπαρχουν κι αυτες, αλαλ δεν ειναι φαινομενο σημερινο, εμενα στις αλλες εταρειες που ειμουν ερχοντουσαν αναλογοι πτυχιουχοι οι οποιοι , λογω πτυχιων, ζηταγαν Δ/κη θεση με το καλημερα.....ακομα ανεργοι ειναι!!!!!!
Απο μια και δυο περιπτωσεις δεν μπορεις να κρινεις το συνολο.
και πες στον φιλο σου να διαβαζει τις αγγελιες διοτι εχασε τα......Λεχαινα, ¨η δεν θα πηγαινε λες?

Τις δυο τελευταιες παραγραφους σου τις αφηνω ασχολιαστες.........ειλικρινα σου μιλαω και με ολη τον σεβασμο και την φιλια που αισθανομαι για το προσωπο σου αντιληψεις σαν κι αυτες μου επιβεβαιωνουν τον κανονα γιατι ο Ελληνας ειναι ανεργος και χθες και σημερα.........και αν δεν αλαλξει μυαλα θα ειναι και αυριο μετα την κριση!!!!
Reply With Quote
  #369  
Παλιό 20-12-2013, 10:54
asotosios Ο/Η asotosios βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Μεταμόρφωση
Μoto: MOTO GUZZI BREVA 1100 ABS 2007
Μηνύματα: 3,009
Προεπιλογή Απάντηση: ΘΕΤΙΚΟ ΙΣΟΖΥΓΙΟ ΠΡΟΣΛΗΨΕΩΝ-ΑΠΟΛΥΣΕΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ

Γιωργο...
απλα να σου επισυμανω οτι...
Ητοι 8190 καθαρα (μαζι με δωρα) το 2008 και 6850 καθαρα το 2013 (μαζι με δωρα).......1340ε διαφορα σε ετησια βαση.......ποσο επιρεαζει αυτη η διαφορα το τοτε που δεν μιλαγε κανεις με το τωρα που μιλανε ολοι για φτωχεια?

η διαφορα μεταξυ 2008 και 2013 ειναι της ταξης του 17% σε ενα ηδη οριακο (2008) εισοδημα...δεν ειναι αμμελητεο ποσο οπως μπορεις να καταλαβεις...αυτο και μονο μπορει να κανει καποιον που εβγαζε ισα ισα τον μηνα του απλα να μην μπορει να τον βγαλει...

Last edited by asotosios; 20-12-2013 at 11:01.
Reply With Quote
  #370  
Παλιό 20-12-2013, 13:32
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: ΘΕΤΙΚΟ ΙΣΟΖΥΓΙΟ ΠΡΟΣΛΗΨΕΩΝ-ΑΠΟΛΥΣΕΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από asotosios Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιωργο...
απλα να σου επισυμανω οτι...
Ητοι 8190 καθαρα (μαζι με δωρα) το 2008 και 6850 καθαρα το 2013 (μαζι με δωρα).......1340ε διαφορα σε ετησια βαση.......ποσο επιρεαζει αυτη η διαφορα το τοτε που δεν μιλαγε κανεις με το τωρα που μιλανε ολοι για φτωχεια?

η διαφορα μεταξυ 2008 και 2013 ειναι της ταξης του 17% σε ενα ηδη οριακο (2008) εισοδημα...δεν ειναι αμελητεο ποσο οπως μπορεις να καταλαβεις...αυτο και μονο μπορει να κανει καποιον που εβγαζε ισα ισα τον μηνα του απλα να μην μπορει να τον βγαλει...
Ελπιζω Ευγενιε να αστειευεσαι διοτι:
α) ο με 700ε του 2008 εβαζε δανειο για αυτοκινητο (το 58% αυτων των δανειων συμφωνα με την ΤτΕ) και φορτωνε τις πανω απο μια καρτες του με καταναλωτικα αγαθα ταυτοχρονα (το 65% των κατοχων πιστωτικων καρτων συμφωνα με την ΤτΕ)....γιαυτο και κανεις ΤΟΥΣ/ΜΑΣ δεν γκρινιαζε τοτε!!!!!!!
β) ο με 700ε εμενε (οπως και ο σημερινος με τα 586) με τους γονεις του αφου αυτοι οι μισθοι αφορουσαν κυριως @γ@μους (80% συμφωνα με την ττΕ) αρα μηδεν εξοδα διαβιωσης.
γ) ο με 700ε ηταν σε μεγαλο ποσοστο κι ανεξαρτητως ηλικιας συμβασιουχος Δ.Υ. ο οποιος περιμενε να μονιμοποιηθει..........
δ) ο με 700ε ειχε καθαρο εισοδημα 8190ε τον χρονο....πολυ μακρια απο το οριο της φτωχειας των 6000, αρα δεν ηταν φτωχος.
ε) ο με 586ε εχει καθαρο εισοδημα 6850ε τον χρονο....αρα πανω απο το οριο της φτωχειας των 6000, αρα δεν ειναι φτωχος.
στ) οι με 700ε, ητοι εργαζομενα ζευγαρια με παιδια ¨η οχι, ειχαν καθαρο εισοδημα 16380ε τον χρονο....πολυ μακρια απο το οριο της φτωχειας των 12,500, αρα δεν ηταν φτωχοι.
ζ) οι με 586ε, ητοι εργαζομενα ζευγαρια με παιδια ¨η οχι, εχουν καθαρο εισοδημα 13700ε τον χρονο....επισης πανω απο το οριο της φτωχειας των 12500ε αρα δεν ειναι φτωχοι.

Οι παραπανω λοιπον ειτε με 700 ειτε με 586 στην ιδια μοιρα ηταν και τοτε και τωρα, απλως τωρα θα κοψουν λιγο το καπνισμα, θα ελαττωσουν τους καφεδες στο Da Cappo Κολωνακιου των 5,5ε και Avenue Ν.Σμυρνης με 4,5ε και θα τον πινουν στα everest με 1ε........κι αλλα τετοια.
Οσοι απο αυτους χουν δανεια εχουν πραγματι προβλημα αλλα τα δανεια δεν μπηκαν μονα τους και ως εκ τουτου δεν μπορουν να ζητανε βοηθεια απο κανεναν και κυριως να θεωρουν αλλους φταιχτες.......

Οσοι ειναι εγγεγραμμενοι ανεργοι θα πρεπει, το ξαναλεω, να διερευνηθει η περιουσιακη τους κατασταση διοτι δεν ειναι δυνατον 140,000 απο τους εγγεγραμμενους ανεργους στον ΟΑΕΔ ΔΕΝ ΑΝΑΖΗΤΟΥΝ ΕΡΓΑΣΙΑ!!
Λες να βαρεθηκαν? και αρα δεν πρεπει να λογιζονται ως ''φτωχοι'' και να αυξανουν τα ποσοστα ''φτωχειας'' στην Ελαλδα.

το παρηγορο παντως, και επιβεβαιωση του τιτλου του νηματος ειναι αυτο:

ΟΑΕΔ: Μικρή μείωση των εγγεγραμμένων ανέργων τον Σεπτέμβριο - Οικονομία - Επικαιρότητα - Τα Νέα Οnline

Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:40.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!