GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Απαραίτητα έγγραφα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 16-06-2010, 15:04
kalifas Ο/Η kalifas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: R 1100GS
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή ασφαλιστικες..........ελεος

πριν ενα μιση μηνα πεταχτηκε καποιος απο στοπ και βγηκε η μοτο μου εκτος.
3700 η ζημια,ολικη ειπαν.
μετα απο τοσο καιρο αναμονη αποφασισαν επιτελους οι ασφαλιστικες να μου πουν οτι θα μου δωσουν 700 ευρω στο χερι και αλλα 1300 που θα παρω απο την πωληση της για ανταλακτικα.
δηλαδη με αφησαν τοσο καιρο χωρις μηχανη και τωρα θα πρεπει να τους πω και ευχαριστω;
αν εφταιγα εγω το καταλαβαινω να πληρωσω απο την τσεπη μου,αλλα εδω στα καλα καθουμενα χανω την μηχανη και με τα λεφτα που αποφασιζουν να μου δωσουν δεν κανουν ουτε για παπι.
ελεος.
ξερει κανεις αν μπορω να απαιτησω να μου την επισκευασουν ή εφοσον βγηκε ολικη εχουν καποιο παραθυρακι;
η μοτο μου ειναι gs1100 ,'99 αδεια κυκλοφοριας.
και ρε παιδια 2000 κανει ;
τοσο κατω;
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 16-06-2010, 15:06
MARK Ο/Η MARK βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΡΕΘΥΜΝΟ
Μoto: GS 1200R ADVENTURE
Μηνύματα: 28,959
Προεπιλογή Απάντηση: ασφαλιστικες..........ελεος

Απαράδεκτοι.........
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 16-06-2010, 15:41
EOD-K9 Ο/Η EOD-K9 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ R1200GS
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 7,584
Προεπιλογή Απάντηση: ασφαλιστικες..........ελεος

Οχι βέβαια θα πρέπει να στα πληρώσουν όλα
αλλά ξέρουν μια και είναι απρόσωπες ότι δεν μπορείς να σπάσεις τα μούτρα του υπαλλήλου άρα θα πας δικαστικά άρα κόστος για σένα και για αυτούς σε βάθος χρόνου ...............μα πολύ βάθος ίσως πληρώσουν

Ρωτα ενα δικηγόρο να σου πει και κινήσου με αγωγές κατα της εταιρείας και του μακακα που σε τράκαρε

τροχαία φώναξες ???
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 16-06-2010, 16:04
ace_gln Ο/Η ace_gln βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: chalkida
Μoto: gs 1200 r 2007
Μηνύματα: 730
Προεπιλογή Απάντηση: ασφαλιστικες..........ελεος

επιβαλλεται να ζητησεις ολα τα χρηματα της τρεχων αξιας της μηχανης . Την τιμη μπορεις να την μαθεις ευκολα αν δεις ποσο πωλειται το συγκεκριμενο μοντελο μεσω Internet αλλα και μετα απο μια βολτα σε καταστηματα με μεταχειρισμενα ...
Η καθυστερηση οφειλεται στην εταιρεια που σε πληρωνει , του αλλου δηλαδη , οποτε δεν ειναι λαθος του ασφαλιστη σου .
αν ο ασφαλιστης σου εχει δυναμη και διαθεση , επεβαλε του να μαθει ποσο πωλειται η μηχανη αυτη τη στιγμη και πες του να ζητησει την αποζημιωση που πρεπει να παρεις ...

αν δεν παρεις τα χρηματα της τρεχων αξιας , αλλα μια μικρη αποζημιωση , η ευκολη λυση ειναι να παρεις αυτα τα λιγα χρηματα και να πουλησεις τα ανταλλακτικα μονος σου και οχι μεσω ασφαλιστικης , σιγουρα θα εισαι κερδισμενος κατα 20 % .
Η δυσκολη λυση και χρονοβορα ειναι να χρησιμοποιησεις τη νομικη προστασια , αν την εχει σαν καλυψη το συμβολαιο σου και να κινηθεις νομικα εναντιων της ασφαλιστικης εταιριας σε συννενοηση με τη δικη σου εταιρια κανοντας χρηση νομικης προστασιας .
αν δεν εχει το συμβολαιο σου νομικη προστασια , θα πληρωσεις τον δικηγορο σου και τα εξοδα της δικης , επομενως συμβουλεψου ενα δικηγορο πριν προχωρησεις .

φιλικα.
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 16-06-2010, 16:26
kalifas Ο/Η kalifas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: R 1100GS
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή Απάντηση: ασφαλιστικες..........ελεος

και εγω για δικηγορο το βλεπω.
θα περιμενω μεχρι αυριο γιατι στο ακουσμα οτι θα το παω δικαστικως μου ειπε οτι θα το δουν αυριο καλυτερα,αλλα... χλωμο το κοβω.
παντος πρωτη μου απαιτηση ηταν να την επισκευασουν και τα λεφτα που μου δινουν να τα κρατησουν.
μια ερευνα που εκανα στο διαδυκτιο ειδα να τις πουλανε απο 4000 μεχρι 5500 ευρω.
πουθενα 2000!!!!!
αντε παλι εξοδα απο το πουθενα για δικαστηρια
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 16-06-2010, 16:32
xenos Ο/Η xenos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα-Κολονος
Μoto: gs 1200-06
Μηνύματα: 1,852
Προεπιλογή Απάντηση: ασφαλιστικες..........ελεος

άστα βραστα..όρεξη να έχεις να τρέχεις...καλό κουράγιο!!
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 16-06-2010, 16:56
syan Ο/Η syan βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R12RT
Μηνύματα: 7,143
Προεπιλογή Απάντηση: ασφαλιστικες..........ελεος

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kalifas Εμφάνιση μηνυμάτων
αντε παλι εξοδα απο το πουθενα για δικαστηρια
Εκ των όσων γνωρίζω τα δικαστικά έξοδα πληρώνονται απο τον χαμένο της δίκης...Υπάρχουν νομικοί και στο φόρουμ που θα μπορούσαν να σε συμβουλεύσουν..!
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 16-06-2010, 20:44
nibo Ο/Η nibo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: BMW 800GS
Μηνύματα: 408
Προεπιλογή Απάντηση: ασφαλιστικες..........ελεος

Πηγαινε τους δικαστικα φιλαρακο και καλο κουραγιο, θα αργησεις να παρεις τα λεφτα σου αλλα θα τα παρεις. Απο την στιγμη που η μηχανη σου παιζει σημερα στα 4000-5500ευρω θα τους υποχρεωσει το δικαστηριο να σου δωσουν την διαφορα απο τα 2000ευρω που πηρες ηδη, και νομιζω οτι ειναι υποχρεωμενοι να σου πληρωσουν και τα δικαστικα σου εξοδα. Βρες και καποιο αποδεικτικο οτι η μηχανη πιανει 4000-5500ευρω σημερα, απο π.χ. ενα περιοδικο με τιμες μεταχειρισμενων, και κρατησε το για το δικαστηριο. Αλλα αυτα θα στα πει καλυτερα ενας δικηγορος.

Και νομιζω οτι πρεπει να τις πηγενουμε δικαστικος τις ασφαλιστικες εταιριες σε αντιστοιχες περιπτωσεις, οταν πανε να μας φανε ποσοστο των χρηματων που δικαιουμαστε. Γιατι οι εταιριες που τα κανουν αυτα ειναι απαραδεκτες, απο την στιγμη που πληρωνουμε τοσα λεφτα καθε χρονο σε ασφαλιστρα, και οταν τους χρειαστουμε πανε να μας φανε και ποσοστο των χρηματων που πραγματικα δικαιουμαστε. Δεν νομιζω ομως οτι το κανουν ολες οι εταιριες αυτο. Αλλα καποιες εταιριες το κανουν και το εχουν και σαν παγια τακτικη τους, να δινουν με νταβαντζιλικη λιγοτερα λεφτα απο αυτα που δικαιουμαστε. Και πονταρουν στο οτι οι πιο πολλοι θα πουν 'δεν βαριεσε ας παρω οσα μου δωσουν', και δεν το συνεχιζουν δικαστικα. Και αυτο απο οτι γνωριζω, το κανουν οι εταιριες συνηθως σε μικροποσα, επειδη θεωρουν οτι για μικροποσα δεν αξιζει να τους παει καποιος δικαστικος. Και μιλαω και απο πρωσοπικη εμπειρια γιατι μου εχει τυχει και εμενα το ιδιο με εσενα. Ειχα επισκευασει την μηχανη, την πληρωσα κανονικα μετα απο ατυχημα που δεν εφταιγα και οταν τους εστειλα τα τιμολογια δεν μου εδωσαν ολοκληρο το ποσο που ειχα πληρωσει, αλλα μου εδωσαν μικροτερο ποσο. Αλλα για ολα αυτα νομιζω οτι μπορει να μας διαφωτισει καλυτερα καποιος ασφαλιστης, ο οποιος τα γνωριζει και καλυτερα, και εχει διαθεση να τα πει εξω απο τα δοντια.
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 16-06-2010, 21:09
kostasx Ο/Η kostasx βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2009
Περιοχή: ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
Μoto: 990 ADV
Μηνύματα: 2,793
Προεπιλογή Απάντηση: ασφαλιστικες..........ελεος

Οπλίσου με κουράγιο και δύναμη και τρέχτους στα δικαστήρια..

..υπάρχει περίπτωση να μάθουμε τις ασφαλιστηκές εταιρίες ??
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 16-06-2010, 21:15
fmargaritis Ο/Η fmargaritis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: R 1100 RT
Μηνύματα: 526
Προεπιλογή Απάντηση: ασφαλιστικες..........ελεος

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από nibo Εμφάνιση μηνυμάτων
Πηγαινε τους δικαστικα φιλαρακο και καλο κουραγιο, θα αργησεις να παρεις τα λεφτα σου αλλα θα τα παρεις. Απο την στιγμη που η μηχανη σου παιζει σημερα στα 4000-5500ευρω θα τους υποχρεωσει το δικαστηριο να σου δωσουν την διαφορα απο τα 2000ευρω που πηρες ηδη, και νομιζω οτι ειναι υποχρεωμενοι να σου πληρωσουν και τα δικαστικα σου εξοδα. Βρες και καποιο αποδεικτικο οτι η μηχανη πιανει 4000-5500ευρω σημερα, απο π.χ. ενα περιοδικο με τιμες μεταχειρισμενων, και κρατησε το για το δικαστηριο. Αλλα αυτα θα στα πει καλυτερα ενας δικηγορος.

Και νομιζω οτι πρεπει να τις πηγενουμε δικαστικος τις ασφαλιστικες εταιριες σε αντιστοιχες περιπτωσεις, οταν πανε να μας φανε ποσοστο των χρηματων που δικαιουμαστε. Γιατι οι εταιριες που τα κανουν αυτα ειναι απαραδεκτες, απο την στιγμη που πληρωνουμε τοσα λεφτα καθε χρονο σε ασφαλιστρα, και οταν τους χρειαστουμε πανε να μας φανε και ποσοστο των χρηματων που πραγματικα δικαιουμαστε. Δεν νομιζω ομως οτι το κανουν ολες οι εταιριες αυτο. Αλλα καποιες εταιριες το κανουν και το εχουν και σαν παγια τακτικη τους, να δινουν με νταβαντζιλικη λιγοτερα λεφτα απο αυτα που δικαιουμαστε. Και πονταρουν στο οτι οι πιο πολλοι θα πουν 'δεν βαριεσε ας παρω οσα μου δωσουν', και δεν το συνεχιζουν δικαστικα. Και αυτο απο οτι γνωριζω, το κανουν οι εταιριες συνηθως σε μικροποσα, επειδη θεωρουν οτι για μικροποσα δεν αξιζει να τους παει καποιος δικαστικος. Και μιλαω και απο πρωσοπικη εμπειρια γιατι μου εχει τυχει και εμενα το ιδιο με εσενα. Ειχα επισκευασει την μηχανη, την πληρωσα κανονικα μετα απο ατυχημα που δεν εφταιγα και οταν τους εστειλα τα τιμολογια δεν μου εδωσαν ολοκληρο το ποσο που ειχα πληρωσει, αλλα μου εδωσαν μικροτερο ποσο. Αλλα για ολα αυτα νομιζω οτι μπορει να μας διαφωτισει καλυτερα καποιος ασφαλιστης, ο οποιος τα γνωριζει και καλυτερα, και εχει διαθεση να τα πει εξω απο τα δοντια.
...και εγώ τους πήγα δικαστικά , περίμενα 2 χρόνια αλλά τα πήρα ( και μάλιστα από την Ασπίς).
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:24.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!