GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Ταξίδια - Συναντήσεις > Εκδρομές εντός Ελλάδος

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιό 17-03-2011, 18:52
Ταξιδευτης Ο/Η Ταξιδευτης βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: Αττική
Μoto: Honda VFR750 RC36 II
Μηνύματα: 697
Προεπιλογή Απάντηση: Βορεινός Άνεμος, 13-16.02.2010

Ο δρομος στενος και βουνισιος οπως μου αρεσει, και η χαραξη σε προκαλουσε σε αμαρτιες...

Ο ουρανος γκριζος και βαρυς αλλα εδενε με το χειμωνιατικο τοπιο ιδανικα και εγω σταματουσα καθε 5 λεπτα για φωτογραφιες... Δεν ειναι δυνατον να μην το κανεις αυτο οταν γυρω σου εχεις τετοια ομορφια...




Reply With Quote
  #42  
Παλιό 17-03-2011, 18:53
Ταξιδευτης Ο/Η Ταξιδευτης βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: Αττική
Μoto: Honda VFR750 RC36 II
Μηνύματα: 697
Προεπιλογή Απάντηση: Βορεινός Άνεμος, 13-16.02.2010

Πλησιαζαμε την Ελασσονα σιγα σιγα και το τοπιο γινοταν ολο και πιο χειμωνιατικο...


Καπου εδω μας ανταμωσαμε ενα μεγαλο τουρισταδικο BMW με ενα ζευγαρι επανω που μας χαιρετησαν με χαρα... Ηταν η πρωτη μηχανη που εβλεπα εδω και 4 μερες στο δρομο... Που ηταν ολοι οι αλλοι τωρα που με τις ζεστες τους βλεπεις να πλυμμηριζουν τους δρομους και τις καφετεριες;

Κατηφορισαμε το βουνο και σταση για μια φωτογραφια με τον Ολυμπο να δειχνει γιατι ειναι το Μυθικο Βουνο των Θεων...


Reply With Quote
  #43  
Παλιό 17-03-2011, 18:54
Ταξιδευτης Ο/Η Ταξιδευτης βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: Αττική
Μoto: Honda VFR750 RC36 II
Μηνύματα: 697
Προεπιλογή Απάντηση: Βορεινός Άνεμος, 13-16.02.2010

Λιγο αργοτερα και φτανοντας στην Ελασσονα βρηκαμε τα παιδια με την BMW και κατηφορισαμε παρεα για το χωριο.


Η ωρα ηταν περασμενη, ημασταν μουδιασμενοι, πεινασμενοι και παγωμενοι οποτε μια σταση για λιγη ξεκουραση και φαγητο ηταν επιτακτικη...



Συντομα ομως ανακαλυψαμε οτι τα μεσημερια οι ταβερνιαρηδες απαξιουσαν να δουλεψουν οποτε συμβιβαστηκαμε με μερικα σουβλακια στην ψησταρια στο πλαι του σταθμου των ΚΤΕΛ... Τι ειχαν μεσα δεν ρωτησα και δεν ηθελα να μαθω, αλλα το σιγουρο ηταν οτι εκεινη τη στιγμη μου φαινονταν σαν το καλυτερο εδεσμα του κοσμου...

Πιασαμε την κουβεντα με το ζευγαρι των παιδιων με την BMW... Αθηναιοι που κατεβαιναν απο ενα τριημερο στην Κοζανη, που μαζι τα καλοκαιρια γυρνουσαν την Ευρωπη... Δικοι μας!

Απλωσαμε τους χαρτες του μυαλου, και αρχισαμε τα σχεδια για τις ατελειωτες διαδρομες του καλοκαιριου, ενω χαζευαμε τον κοσμο στο σταθμο του ΚΤΕΛ να συνθετει μια γλυκα μελαγχολικη εικονα...
Reply With Quote
  #44  
Παλιό 17-03-2011, 18:55
Ταξιδευτης Ο/Η Ταξιδευτης βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: Αττική
Μoto: Honda VFR750 RC36 II
Μηνύματα: 697
Προεπιλογή Απάντηση: Βορεινός Άνεμος, 13-16.02.2010

Καποια στιγμη τα παιδια μας χαιρετησαν και κινησαν να φυγουν, οποτε ηταν ωρα και για εμας να πηγαινουμε σιγα σιγα...
Βγαινοντας απο το χωριο βρεθηκαμε σε κατι αθλιες παρακαμψεις που στο τελος οδηγουσαν σε χωματοδρομο και εγω αναρωτιομουν που στο διαολο παμε απο δω...

Λιγο αργοτερα ομως μου εφυγε η απορια καθως βρεθηκαμε μπροστα σε εναν απο τους καλυτερους δρομους που εχω συναντησει στη ζωη μου! Μια τεραστια εθνικη οδο με μεσαιο στηθαιο, οδοστρωμα πιστας και απιστευτη χαραξη! Αυτο θα ηταν το καλυτερο δωρο για την βαρεμαρα ολων των υπολοιπων χιλιομετρων της εθνικης!

Οι ρυθμοι ανεβηκαν κατακορυφα οπως και η ευχαριστηση. Με τον Πανο να ακολουθει στιβοντας την BMW στα κοκκινα κατεβηκαμε τη στριφτερη διαδρομη αεροπορια βαλλεσθε και πριν το καταλαβουμε ημασταν στη Λαρισσα.

Με το τελευταιο φως της ημερας ειχαμε βγει στην γνωστη Εθνικη Οδο για την Αθηνα αλλα εκει ειδα οτι ο Πανος εμενε πολυ πισω. Εκοψα δεξια και στα 100-120 αλλα και παλι ειδα οτι δεν ακολουθουσε ευκολα.
Σταματησα στο επομενο parking και τον περιμενα. Συντομα εφτασε και μου ειπε οτι εδω και πολυ ωρα ηταν με τη ρεζερβα και αν δεν βρισκαμε αμεσα βενζιναδικο θα πηγαιναμε 300 κιλα πατακι...



Τη λυση την εδωσε το GPS που σε 5 χιλιομετρα μας εβγαλε απο την εθνικη και μας οδηγησε σε ενα μικρο χωριουδακι κοντα στη Σουρπη οπου ποτισαμε τα Γερμανικα και τα Γιαπωνεζικα αλογα...
Αυτη η σταση ομως ηταν ευκαιρια για ενα δυνατο καφεδακι για να μας κρατησει σε ενγρηγορση για τα τελευταια και δυσκολα λογω κουρασης χιλιομετρα.

Βρηκαμε το τοπικο χλιδο-καφενειο του χωριου και με τους ελαχιστους θαμωνες να μας κοιταζουν λιγο περιεργα κατσαμε και απολαυσαμε τον καφε μας κανοντας εναν απολογισμο του ταξιδιου...

1800 χιλιομετρα με τα περισσοτερα σε ορεινους δρομους και τρομακτικη κακοκαιρια, αλλα αν μας ρωτουσε κανεις αν θα το ξανακαναμε θα λεγαμε ναι διχως δευτερη σκεψη!

Τι ειναι αυτο που κανει μερικους ανθρωπους να διψανε για ατελειωτα χιλιομετρα και να χαιρονται σαν παιδια μεσα στη βροχη, το κρυο, το χαλασμο;
Τι ειναι αυτο που κανει μερικους ανθρωπους να νοιωθουν αδερφια με αλλους που δεν τους εχουν ξαναδει ποτε στη ζωη τους, απλα και μονο γιατι σταματησαν κατω απο την ιδια γεφυρα περιμενοντας να κοπασει η μπορα;
Τι ειναι αραγε αυτο που μας κανει να χαιρετιομαστε με χαρα στο δρομο μονο και μονο γιατι ειμαστε σε 2 ροδες;

Οτι και αν ειναι δεν θα μπορεσω να το εξηγησω ποτε σε ολους αυτους που μας κοιτουσαν σαν παλαβους τις προηγουμενες μερες προτιμοντας τα κλιματιζομενα, ηχομονωμενα, ανετα κουτακια τους...
Το μονο που ξερω ειναι οτι αυτο το ματσο σιδερα και πλαστικα, που στεκοταν εξω τωρα δεν ειναι απλα ενα χομπυ η μια ασχολια... Ειναι η Ζωη η ιδια, το μοναδικο εταιρο ημισι που δεν θα αποχωριστω ποτε...

Ομως το πραγματικο ταξιδι ηταν αυτο που για μια ακομα φορα εκανα στις καρδιες των φιλων που με δεχτηκαν στο σπιτι τους και με φιλοξενησαν σαν να ημουν αδερφος... Και αυτος ειναι ο μεγαλος λογος που ταξιδευω... Για να βρισκω αυτες τις Οασεις μεσα στην καταιγιδα.

Εξω ειχε πιασει παλι να βρεχει και χαμογελασα σαν χαζος... Το Ταξιδι ποτε δεν τελειωνει...

ΤΕΛΟΣ




ΥΓ. Αδερφε Πανο... Σε ευχαριστω...
Reply With Quote
  #45  
Παλιό 17-03-2011, 18:57
dim orestiada Ο/Η dim orestiada βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2010
Περιοχή: Ορεστιαδα
Μoto: gs 1200 adventure 08
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή Απάντηση: Βορεινός Άνεμος, 13-16.02.2010

για αλλη μια φορα μας καθυλοσες...
Reply With Quote
  #46  
Παλιό 17-03-2011, 19:40
vaska Ο/Η vaska βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: YAMAHA IT 490 SUZUKI DR 650 SE BMW R1200GS
Μηνύματα: 1,289
Προεπιλογή Απάντηση: Βορεινός Άνεμος, 13-16.02.2010

Θες ότι έχω καιρό να βγω έξω, θες το καλογραμμένο κείμενο και οι όμορφες φωτο που το συνόδευαν, βράχηκα και πάγωσα κι εγώ μαζί σας, ήμουν έτοιμος να κλωτσήσω τον "ΡΟΧΑΛΗΤΗ", γενικά απόλαυσα κι εγώ μαζί σας την όμορφη βόλτα σας. Άντε και στην επόμενη.

Καλά χλμ και πάντα όρθιοι παίδες.
Reply With Quote
  #47  
Παλιό 17-03-2011, 19:42
N4pSt3R Ο/Η N4pSt3R βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2010
Περιοχή: Ορεστιάδα N 41.500269,E 26.532206
Μoto: R1200 GS TT Desierto 3
Μηνύματα: 3,259
Προεπιλογή Απάντηση: Βορεινός Άνεμος, 13-16.02.2010

Πολύ καλό και αυτό!!Άντε σιγά σιγά και κατα τον έβρο να σε γνωρίσουμε και να τα πούμε και από κοντά!!!
Reply With Quote
  #48  
Παλιό 17-03-2011, 19:49
yns Ο/Η yns βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: F800GS (απ'τα χωμάτινα), DR250R
Μηνύματα: 4,854
Προεπιλογή Απάντηση: Βορεινός Άνεμος, 13-16.02.2010

Απίστευτος ξανά... Εύγε Νικόλα!!
Reply With Quote
  #49  
Παλιό 17-03-2011, 20:07
panagiotis.farmer Ο/Η panagiotis.farmer βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Ανω Διμηνιο Κορινθιας
Μoto: R1150GS(02) DRZ400S(04) DT175(80)
Μηνύματα: 4,764
Προεπιλογή Απάντηση: Βορεινός Άνεμος, 13-16.02.2010

:sm5:
Reply With Quote
  #50  
Παλιό 17-03-2011, 20:36
Magelanos Ο/Η Magelanos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2010
Περιοχή: Athina
Μoto: Κ1200S
Μηνύματα: 846
Προεπιλογή Απάντηση: Βορεινός Άνεμος, 13-16.02.2010

Για σου ρε Νικολα αδερφε...τι μου θυμησες ρε φιλε!!! Απο τα καλυτερα ταξιδακια που καναμε παρεα. Να εισαι παντα καλα φιλε, και αμα σε τρωει ποτε το χερι σου παρε, τηλ και ειμαι πανετοιμος, για καινουρια ταξιδιωτικη περιπετεια..
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
GS Forum ΚΑΖΑΝΕΜΑΤΑ 2010 13/14 Νοεμβρίου 2010 Βόνη Ηρακλείου pirate Συναντήσεις - Εκδηλώσεις (Μόνο επίσημες συναντήσεις) 123 17-11-2010 00:02
15-16 ΜΑΙΟΥ 2010 ΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΝΥΧΤΑ ΜΟΥΣΕΙΩΝ 2010 - ΜΟΥΣΕΙΟ ΓΟΥΛΑΝΔΡΗ ΦΥΣΙΚΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ skippybi Πολιτισμός 5 12-05-2010 06:41
ΓΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ - ΤΑΙΝΑΡΟ 02/01/2010 - 03/01/2010 Black_Shadow Εκδρομές εντός Ελλάδος 50 08-01-2010 21:32


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:30.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!