GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Ταξίδια - Συναντήσεις > Info ταξιδιών εσωτερικού > Info για Πελοπόνησο

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 19-07-2012, 12:13
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Από Αθήνα προς τα κάτω

Με αφορμή π.μ. από συνφορουμμίτη γνωστό και μή εξαιρετέο,

παραλίγο να τον κάνουμε υποδηματοπώλη το φιλαράκι...

Ο οποίος ζήτησε και έλαβε μιά πρόταση για μιά γύρα στην Νότια Πελοπόννησο και κυριως στα τρία ποδάρια της.....

Αποφάσισα λοιπόν να ανεβάσω σε κοινή θέα την πρόταση μου για κοινή χρήση και εξυπηρέτηση όλων μας

Πιθανή γνώση λεπτομερειών, προς επίσκεψη η αποφυγή,
από τα διάφορα μέρη που περνά η διαδρομή,
ας προστεθεί έτσι ώστε να γίνει κοινό κτήμα όλων μας εδώ μέσα...

Ακολουθεί αντιγραφή-επικόλληση της απάντησης μου:

Η πρόταση μου:

https://maps.google.gr/maps?saddr=%C...t=h&mra=ls&z=8

Επεξηγήσεις...

Μέχρι Λεωνίδιο
Καφέ και φαγητό:Παράλιο Άστρος, Παραλία Τυρός, Πλάκα Λεωνιδίου, Πούλιθρα...

C: Χωριό Κυπαρίσσι διανυκτέρευση και φαγητό

E: Νεάπολη, να πας να δεις το χωριό Βελανίδια και να ρωτήσεις να πας μέχρι όσο πάει ο χωματόδρομος μέχρι Κάβο Μαλέα,
επίσης από την Δυτική πλευρά του ακρωτηρίου πήγαινε μέχρι όσο πάει ο δρόμος...
χωριό Αγ. Νικόλας ακουσα καλή ταβέρνα, δεν την ξέρω...
Για διαμονή δεν ξέρω... (έχει πολλά καταλύμματα)
αν βαρεθείς πας και ένα 24ωρο Κύθηρα...(ταλαιπώρια)
Επίσης μονοήμερη Ελαφόννησο, παραλία Σίμος.


F: Μετά το Γύθειο 10 χιλ Περιοχή Βαθύ, ωραία Ταβέρνα της Κυρά Μαρίας
(νύφη Τότα σερβίρει, είναι μια κοντή τρελοκαμπέρω από Κύπρο,
ο άντρας της πολυλογάς καλό παιδί) φαγητό σπιτικό και φτηνά.

Παραλία στα δεξιά, με καθαρά νερά, μαυρη αμμο και ωραία καταλλύματα

(πρόταση είναι, μπορεί να πεταχτείς από Οίτυλο γιά αλλαγή, το Οίτυλο είναι πολύ κοντά... το Β είναι η ταβερνα και το C ειναι η Παραλία )

G:Ρωτα τιμές εδω και εδω μεχρι 79-80 το δικλινο θα είναι...
Αλλά στο Οίτυλο θα βρείς και μέσα στο κύμα φτηνότερα απλά να είσαι στα μέρη που θα κοιμηθείς νωρίς το απόγευμα...
Επίσης η διασημότερη ψαροταβέρνα της Ελλάδας...
στο Λιμένι...
Μονοήμερο προς Πόρτο Κάγιο και Νεκρομαντείο, Ακρωτήριο Ταίναρο, περπάτημα μισάωρο... αξίζει...




H: Φοινικούντας, πολλά ενοικιάζόμενα, πολλά ταβερνάκια,ωραίες παραλίες... αξίζει μια διανυκτερευση.


I:Κάστρο Μεθώνης, αν γουστάρεις δεν τρελαίνομαι απλά δεν γουστάρω την άλλη διαδρομή.
Από Μεθώνη για Πύλο είναι και το Κόστα Ναβαρίνο

Αν τελικά πας από Μεσσήνη>Πύλο, στην Χαραυγή ψάξε ρώτα για το Πολυλίμνιο,
έχει μισή ώρα περπάτημα αλλά θα αποζημιωθείς... πάρε και μαγιώ...


J:Πύλος, κλασσικός προορισμός, δεν τον πολυξέρω, οπωσδήποτε επίσκεψη στην παραλία Βοιδοκοιλιά.

K: Χωριό Ελαία..Εδώ υπάρχει ένα μοναδικό Παράλιο Πευκοδάσος,
αν έχεις σκηνούλα ελευθερο καμπινκγ,
έχει νερό
2 ταβερνες μετριες
παραλιακα μπαράκια με ομπρέλλες
Απο εδώ βασικά ξεκινα η τεράστια δυτική παραλία της Πελοποννήσου...
(Μανιακέ τνχ)

L: Ζαχάρω, Λουτρά Καιάφα, αν γουστάρεις ιαματικές βουτιές να πας...
επίσης η τεράστια δυτική παραλία της Πελοποννήσου, συνεχίζει
Κοντά και το Κατάκννλο, αξίζει βραδάκι να πας...

Λίγο πιό πίσω από τη Ζαχάρω,υπάρχει διασταύρωση για την Νέδα, το μοναδικό ποτάμι της Ελλάδας με θηλυκό όνομα

M:Αν θες να δεις τους καταράκτες της Νέδα...Χωριό Πλατάνια, καλή παραδοσιακή ταβέρνα αν είναι ζωντανό το ηλικιωμένο ζευγάρι που την δουλεύει,
είναι η πρώτη δεξιά στο χωριο μέσα,
όχι στην είσοδο η νέα ταβέρνα αριστερα που μπαίνουμε, αν και αυτή καλή μου φάνηκε

N: Εδώ ξεκινά χωματόδρομος δύσκολος(πολύ σκόνη) αλλά σύντομος προς του καταρράκτες, παρκάρεις την μηχανή αλλά έχει περπάτημα για να προσεγγίσεις τους καταρράκτες με τις παγωμενες βαθρες...
για πολύ εξτρέμ ρώτατε και για το σπήλαιο που το διασχίζεις κολυμπώντας...,

O: Αρχαία Ολυμπία, αξίζει μια επίσκεψη αν σε συγκινουν οι Αρχαίες ιστορίες...

O<>P Από Πύργο Για Τρίπολη.... έχει χίλια δυό, Ερύμανθος ποταμός(λούτσισμα-μπανάκι)
πέστροφα μετά το χωριό Καλλιάνι,
καφέ στα Λαγκάδια η στη Βυτίνα..
ψηταριές στο Λεβίδι αλλά και πολύ καλό φαγητό εδώ
Λίγο μετά το σημείο Ο υπάρχει αριστερά πινακίδα και διαστάυρωση προς Φολόη και το ομώνυμο Δάσος

Φίλε Α.., στέλνε σμσ όπου είσαι η κάλεσε στο τηλ να σου λέω αν ξέρω...

Θα χαρώ αν βολέψει να πιούμε και να φάμε παρέα στο πήγαινε η στο έλα...

Σας χαιρετώ!!!


Οπως θα διαπιστώσετε, δεν είναι μια γενική οδηγία προς την Νότια Πελοπόννησο,
παραλείπονται πολλά μέρη και αυτό γιατί απάντησα σύμφωνα με την ερώτηση και την αρχική διαδρομή του φίλου μας

enjoy
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 19-07-2012, 12:46
ARGI Ο/Η ARGI βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: KARDITSA
Μoto: R 850 GS (Red Fat Lady!!!)
Μηνύματα: 9,816
Προεπιλογή Απάντηση: Από Αθήνα προς τα κάτω


Reply With Quote
  #3  
Παλιό 19-07-2012, 12:57
spitiko Ο/Η spitiko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Στα Χανιά της Κρήτης
Μoto: Tiger 07 abs
Μηνύματα: 2,225
Προεπιλογή Απάντηση: Από Αθήνα προς τα κάτω

Μπραβο Χαρη αναλυτικοτατος.
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 19-07-2012, 12:58
ckk Ο/Η ckk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Εκάλη
Μoto: BMW R1200GS
Μηνύματα: 5,181
Προεπιλογή Απάντηση: Από Αθήνα προς τα κάτω

Σε ευχαριστούμε Χάρη.
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 19-07-2012, 13:17
REK Ο/Η REK βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: ΚΑΝΤΖΑ ΑΤΤΙΚΗΣ
Μoto: BMW GS1200 ADV
Μηνύματα: 3,923
Προεπιλογή Απάντηση: Από Αθήνα προς τα κάτω

Reply With Quote
  #6  
Παλιό 19-07-2012, 14:13
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: Από Αθήνα προς τα κάτω

τι να μας πουν οι τουριστικοι οδηγοι..............
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 19-07-2012, 14:20
panagiotis.farmer Ο/Η panagiotis.farmer βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Ανω Διμηνιο Κορινθιας
Μoto: R1150GS(02) DRZ400S(04) DT175(80)
Μηνύματα: 4,764
Προεπιλογή Απάντηση: Από Αθήνα προς τα κάτω

Μα ποιος εισαι η Δομη?????
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 19-07-2012, 14:27
Giof Ο/Η Giof βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: ΤΡΙΠΟΛΗ
Μoto: BMW R1200GS ADVENTURE
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή Απάντηση: Από Αθήνα προς τα κάτω

Σε γενικές γραμμές νομίζω ότι είναι πλήρης η διαδρομή απλά αν μπορώ να συμπληρώσω.

Ξεκινώντας για την πρώτη μέρα προσπάθησε να αποφύγεις το φαγητό σε μέρη με πολύ κόσμο. Άστρος πχ απέφυγε το σα τον διάολο το λιβάνι,
κακό φαγητό, κακές υπηρεσίες και θα σου πιάσουν και τον κ.....ο. Μπορείς να φας στην διαδρομή από Άστρος προς το Λεωνίδιο στον άγιο
Χριστόφορο, είναι κατάσταση πλαστική καρέκλα αλλά με πάρα πολύ καλό φαγητό και πολύ καλές τιμές. Εναλλακτικά στα πούληθρα στον Τάκη (θα
το βρεις δεν έχει και πολλά), όμορφο εστιατόριο με καλό φαγητό.

Κοσμάς όλα τα λεφτά. Πριν φτάσεις Κοσμά στάση στην μονή Ελωνης. Από τα πιο όμορφα μοναστήρια .

Εναλλακτικά της διαδρομής Άστρος Λεωνίδιο που είναι πολύ όμορφη μπορείς να πας και από ορεινά, από καστάνιτσα, πολύδροσο και να βγεις λίγο μετά τον Κοσμά.

Κυπαρίσσι καλή επιλογή και για φαγητό και για ύπνο.

Ελαφόνησο θα σου πρότεινα να πας οπωσδήποτε και για μπάνιο και για φαγητό(στο φαγητό στον πιάνουν λίγο αλλά
η τελευταία ταβέρνα είναι όλα τα λεφτά). Ούτος η άλλος είναι πολύ κοντά (10 λεπτά από Νεάπολη για να πάρεις το καραβάκι).

Μετά το Γύθειο καλύτερα είναι να κατέβεις από την διαδρομή σκουτάρι, κοτρονα και να γυρίσεις γύρω γύρω όλο το πόδι . Διανυκτέρευση
είναι καλύτερα γερολιμένα. Εναλλακτικά στο μαρμάρι σε ένα ξενοδοχείο που έχει ο παπας της περιοχης (ήσυχα και με ωραία παραλία από κάτω).
Φαγητό στον Τάκη στο λιμένι (πολύ καλός αλλά υπερτιμημένος)
Να δεις τη βαθεια και τα σπήλαια Δυρού αν έχεις χρόνο.

Στη μεσσηνιακή Μάνη νομίζω ότι το καλύτερο μέρος για να μείνεις είναι η Καρδαμύλη μιας και προσπαθούν να κρατήσουν
το παραδοσιακό σε αντίθεση με τη στούπα που είναι τουριστικ.

Για το κομμάτι Μεθώνης Κορώνης Πύλου δεν λέω τίποτα γιατί ποτέ δεν μου άρεσε.

Αν θες κάτι πιο ορεινό. Γυρνώντας από πύργο μπες από Κρεσταινα, Ανδρίτσαινα , Καρύταινα (μπορείς να πας με κατεύθυνση προς βλαχόραφτη
και στο γεφύρι που ξεκινούν για ραφτινγκ να κάνεις και ένα μπανάκι στο λούσιο), ελληνικό, στεμνίτσα, Δημητσάνα . Πιάνεις εθνική και μετά μπαίνεις
να δεις βαλτεσινικο, λαστα(καφεδάκι και λουκούμι στο σελφ σερβισ καφενείο), μαγουλιανα και πάλι εθνική. Εναλλακτικά μετά το ελληνικό πας
δεξιά αντί για αριστερά που πάει στεμνιτσα και πας από ελάτη για να βγεις εθνική( η αγαπημένη μου διαδρομή μέσα σε δάσος). Για φαγητό , λεβιδι
στον κουμπουρη. βυτίνα στον Γιάννη στο στενάκι διπλά από το περιφερικό ιατρείο. Δημητσάνα στεμνιτσα και τα υπόλοιπα της βυτίνας απέφυγετα στο φαγητό.

Αύγουστος μήνας στην Πελοπόννησο είναι δίκοπο μαχαίρι. Αν αποφύγεις τα τουριστικά μέρη δεν θα έχεις πρόβλημα αλλά αν πας στα τουριστικά
καλύτερα φύγε για Μόντε Κάρλο , πιο φτηνά θα σου έρθει.

Και το δικό μου τηλέφωνο είναι διαθέσιμο για βοήθεια οποιαδήποτε στιγμή, ο καφές εξυπακούεται

Last edited by Giof; 19-07-2012 at 14:36.
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 19-07-2012, 15:12
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Απάντηση: Από Αθήνα προς τα κάτω

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Giof Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε γενικές γραμμές νομίζω ότι είναι πλήρης η διαδρομή απλά αν μπορώ να συμπληρώσω.

Ξεκινώντας για την πρώτη μέρα προσπάθησε να αποφύγεις το φαγητό σε μέρη με πολύ κόσμο. Άστρος πχ απέφυγε το σα τον διάολο το λιβάνι,
κακό φαγητό, κακές υπηρεσίες και θα σου πιάσουν και τον κ.....ο. Μπορείς να φας στην διαδρομή από Άστρος προς το Λεωνίδιο στον άγιο
Χριστόφορο, είναι κατάσταση πλαστική καρέκλα αλλά με πάρα πολύ καλό φαγητό και πολύ καλές τιμές. Εναλλακτικά στα πούληθρα στον Τάκη (θα
το βρεις δεν έχει και πολλά), όμορφο εστιατόριο με καλό φαγητό.

Κοσμάς όλα τα λεφτά. Πριν φτάσεις Κοσμά στάση στην μονή Ελωνης. Από τα πιο όμορφα μοναστήρια .

Εναλλακτικά της διαδρομής Άστρος Λεωνίδιο που είναι πολύ όμορφη μπορείς να πας και από ορεινά, από καστάνιτσα, πολύδροσο και να βγεις λίγο μετά τον Κοσμά.

Κυπαρίσσι καλή επιλογή και για φαγητό και για ύπνο.

Ελαφόνησο θα σου πρότεινα να πας οπωσδήποτε και για μπάνιο και για φαγητό(στο φαγητό στον πιάνουν λίγο αλλά
η τελευταία ταβέρνα είναι όλα τα λεφτά). Ούτος η άλλος είναι πολύ κοντά (10 λεπτά από Νεάπολη για να πάρεις το καραβάκι).

Μετά το Γύθειο καλύτερα είναι να κατέβεις από την διαδρομή σκουτάρι, κοτρονα και να γυρίσεις γύρω γύρω όλο το πόδι . Διανυκτέρευση
είναι καλύτερα γερολιμένα. Εναλλακτικά στο μαρμάρι σε ένα ξενοδοχείο που έχει ο παπας της περιοχης (ήσυχα και με ωραία παραλία από κάτω).
Φαγητό στον Τάκη στο λιμένι (πολύ καλός αλλά υπερτιμημένος)
Να δεις τη βαθεια και τα σπήλαια Δυρού αν έχεις χρόνο.

Στη μεσσηνιακή Μάνη νομίζω ότι το καλύτερο μέρος για να μείνεις είναι η Καρδαμύλη μιας και προσπαθούν να κρατήσουν
το παραδοσιακό σε αντίθεση με τη στούπα που είναι τουριστικ.

Για το κομμάτι Μεθώνης Κορώνης Πύλου δεν λέω τίποτα γιατί ποτέ δεν μου άρεσε.

Αν θες κάτι πιο ορεινό. Γυρνώντας από πύργο μπες από Κρεσταινα, Ανδρίτσαινα , Καρύταινα (μπορείς να πας με κατεύθυνση προς βλαχόραφτη
και στο γεφύρι που ξεκινούν για ραφτινγκ να κάνεις και ένα μπανάκι στο λούσιο), ελληνικό, στεμνίτσα, Δημητσάνα . Πιάνεις εθνική και μετά μπαίνεις
να δεις βαλτεσινικο, λαστα(καφεδάκι και λουκούμι στο σελφ σερβισ καφενείο), μαγουλιανα και πάλι εθνική. Εναλλακτικά μετά το ελληνικό πας
δεξιά αντί για αριστερά που πάει στεμνιτσα και πας από ελάτη για να βγεις εθνική( η αγαπημένη μου διαδρομή μέσα σε δάσος). Για φαγητό , λεβιδι
στον κουμπουρη. βυτίνα στον Γιάννη στο στενάκι διπλά από το περιφερικό ιατρείο. Δημητσάνα στεμνιτσα και τα υπόλοιπα της βυτίνας απέφυγετα στο φαγητό.

Αύγουστος μήνας στην Πελοπόννησο είναι δίκοπο μαχαίρι. Αν αποφύγεις τα τουριστικά μέρη δεν θα έχεις πρόβλημα αλλά αν πας στα τουριστικά
καλύτερα φύγε για Μόντε Κάρλο , πιο φτηνά θα σου έρθει.

Και το δικό μου τηλέφωνο είναι διαθέσιμο για βοήθεια οποιαδήποτε στιγμή, ο καφές εξυπακούεται
200
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 19-07-2012, 20:06
Ακιs Ο/Η Ακιs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: 1200 ADV μαυρη και χοντρη.... HONDA C90 84'
Μηνύματα: 6,038
Προεπιλογή Απάντηση: Από Αθήνα προς τα κάτω

Xαρη,δεν εχω λογια για να σε ευχαριστησω.....την αρχικη μου ιδεα,την συμπληρωσες με τον καλυτερο τροπο.Η βοηθεια σου ανεκτιμητη και μοναδικη.Πραγματικα,οπως ειπε και ο Κωστας,τουριστικος οδηγος με τα ολα του!
Θα τα πουμε και απο κοντα...

Φιλε Γιωργο [Giof],ευχομαι να μπορεσουμε να το πιουμε το καφεδακι,εφοσον θα εισαι διαθεσιμος.Θα χαρω πολυ πραγματικα!
Σε ευχαριστω και για τις πολυτιμες πληροφοριες σου,οσο για το Μοντε Καρλο,το βλεπω για του χρονου...

Ο παραλιγο ''υποδηματοπωλης''......
Reply With Quote
Απάντηση

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης
Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο

Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:59.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!