GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #361  
Παλιό 23-08-2013, 22:54
liakosantonios Ο/Η liakosantonios βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2013
Περιοχή: ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ
Μoto: R 1200 GS ADVENTURE
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή Απάντηση: Λαδάκια;

πολύ καλή η ανάλυση από όλους σας και σας ευχαριστούμε. θα μπορούσε όμως κάποιο καλό παιδάκι να μας κάνει μία σύνοψη από τις αποδεκτές εταιρίες λιπαντικών και τους κατάλληλους τύπους? επίσης καλά φίλτρα λαδιού που θα βρούμε? και τέλος αυτή η τάπα στο κάρτερ με το μαγνητάκι κάνει δουλειά ή καλύτερα να αλλαζουμε φίλτρο μαζί με τα λάδια κάθε 5000 χλμ. ευχαριστώ πολύ, είμαι νεος στο χώρο και σε 750 χλμ πρέπει να αλλάξω λάδια οπότε ρωτάω από τώρα να προλάβω.
Reply With Quote
  #362  
Παλιό 24-08-2013, 21:57
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Λαδάκια;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από liakosantonios Εμφάνιση μηνυμάτων
πολύ καλή η ανάλυση από όλους σας και σας ευχαριστούμε. θα μπορούσε όμως κάποιο καλό παιδάκι να μας κάνει μία σύνοψη από τις αποδεκτές εταιρίες λιπαντικών και τους κατάλληλους τύπους? επίσης καλά φίλτρα λαδιού που θα βρούμε? και τέλος αυτή η τάπα στο κάρτερ με το μαγνητάκι κάνει δουλειά ή καλύτερα να αλλαζουμε φίλτρο μαζί με τα λάδια κάθε 5000 χλμ. ευχαριστώ πολύ, είμαι νεος στο χώρο και σε 750 χλμ πρέπει να αλλάξω λάδια οπότε ρωτάω από τώρα να προλάβω.


Aν διάβασες προσεκτικά, θα διαπίστωσες ότι δεν παίζει ρόλο η μάρκα, όσο ο τύπος του λαδιού. Ορυκτέλαιο, συνθετικό και το ιξώδες. Επίσης προσέχεις την κατηγορία ποιότητας κατά API ή JASO. Βασικά ακολουθείς τις οδηγίες του κατασκευαστή! Πάντα!
Φίλτρο λαδιού , επίσης ότι λέει το εργοστάσιο. Έτσι κι αλλιώς το κόστος είναι σχετικά μικρό και οι διαφορές δεν έχουν μεγάλη σημασία κάθε 10000χλμ που θέλει αλλαγή. Ακόμα και κάθε 5000χλμ να αλλάζεις, πάλι δεν είναι μεγάλο κόστος.
Τάπα με μαγνήτη στο κάρτερ , τι εννοείς?
Την τάπα λαδιού?
Ή την τάπα που ανοίγουμε για να βγάλουμε το λάδι? αυτές είναι μαγνήτες, ούτως ή άλλως....

Last edited by forester; 24-08-2013 at 21:59.
Reply With Quote
  #363  
Παλιό 25-08-2013, 08:09
liakosantonios Ο/Η liakosantonios βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2013
Περιοχή: ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ
Μoto: R 1200 GS ADVENTURE
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή Απάντηση: Λαδάκια;

πρώτα από όλα να σε ευχαριστήσω για την άμεση απάντηση, μου είναι πραγματικά πολύτιμη, βλέπεις είμαι σε επαρχία, με σπάνια καλά συνεργεία και την πλησιέστερη αντιπροσωπεία να βρίσκεται σε λάρισα, πάτρα ή θεσσαλονίκη, όλα 3 ώρες δρόμος. αφού διάβασα όλο το μίτο, έψαξα εδώ που μένω και έχω βρεί castrol 20w50 και aral 20w50 ή 15w50. ο προηγούμενος ιδιοκτήτης εβαζε τα castrol είμαι ευχαριστημένος γενικά, δεν ακούγεται τίποτε στον κινητήρα παραμόνο ή ανάφλεξη των μπουζί. ωστόσο παρατηρώ στην εγνατία οτάν κινούμε με πάνω από 160 αναβάζει 5 γραμμές στην θερμοκρασία(μαζί με τη χοντρή κάτω κάτω κάτω). δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό για αυτό ψάχνω μήπως παίζουν ρόλο τα λάδια να δοκίμαζα κάτι άλλο, δεν ξέρω αυτα τα amsoil , torco, eneos, liquid molly αν θα βελτιωναν κάτι. κάθε προταση δεκτή.
όσον αφορά την τάπα εννοώ αυτήν που ανοίγουμε για να βγάλουμε το λάδι. δεν ξέρω αν είναι μαγνητική από το εργοστάσιο. απλά είδα που πουλάνε τέτοιες με μαγνήτη και νόμισα πως είναι άλλες από τις εργοστασιακές και ετοιμαζόμουν να παραγγείλω και μία να βάλω. τέλος για τα φίλτρα λαδιού είμαι διατεθειμένος να πληρώσω ένα καλό φίλτρο και να το αλλάζω και σε κάθε 5000 χλμ. έτσι κάνω και στα αυτοκίνητα χρόνια τωρα και ειμαι μια χαρά. δεν ξέρω όμως που θα βρώ καλά φίλτρα, αν έχεις υποψην κάποιο λινκ να παραγγείλω θα ήμουν υπόχρεος. και πάλι σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σου.
Reply With Quote
  #364  
Παλιό 25-08-2013, 14:57
syan Ο/Η syan βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R12RT
Μηνύματα: 7,143
Προεπιλογή Απάντηση: Λαδάκια;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από liakosantonios Εμφάνιση μηνυμάτων
....δεν ξέρω όμως που θα βρώ καλά φίλτρα, αν έχεις υποψην κάποιο λινκ να παραγγείλω θα ήμουν υπόχρεος. και πάλι σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σου.
Αν βρείς (που δύσκολα) το ΛΑΔΙ ARAL SAE 20W-50 MULTI ELASTIC θα σε συνιστούσα να το δοκιμάσεις (καλύτερο απο το Castrol), για το φίλτρο μόνον μαμάς και αν το αλλάζεις στα 5000 χλμ θα είσαι τέλειος !
Reply With Quote
  #365  
Παλιό 25-08-2013, 15:44
Petaloudas Ο/Η Petaloudas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1200GSA
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή Απάντηση: Λαδάκια;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από syan Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν βρείς (που δύσκολα) το ΛΑΔΙ ARAL SAE 20W-50 MULTI ELASTIC θα σε συνιστούσα να το δοκιμάσεις (καλύτερο απο το Castrol), για το φίλτρο μόνον μαμάς και αν το αλλάζεις στα 5000 χλμ θα είσαι τέλειος !
Θα συμφωνησω με τον φιλο αλλαγη φιλτρο λαδι καθε 5000 και θα προτεινω με τη σειρα μου και το 20w50 της Liqui Moly το οποιο θεωρω πως ειναι κορυφαιο απο ολες τις αποψεις και αδικημενο καθως η εταιρια δε χρηζει της αναλογης εκτιμησης στην Ελληνικη αγορα...οσο για το φιλτρο σιγουρα το γνησιο η ενναλακτικα σε aftermarket του εργοστασιου της Mahle η οποια ειναι και ο προμηθευτης της BMW για την πρωτη τοποθετηση οποτε ειναι σα να βαζεις γνησιο χωρις απλα τη σφαγιδα της bmw αρκετα φθηνοτερο ομως.θα προτεινα επισης να βαζεις καπου καπου και καποιο καθαριστικο βαλβιδων στη βενζινη εγω προσωπικα βαζω της Protec και καταλαβαινεις τη διαφορα στο δουλεμα απο το επομενο γεμισμα οποιο και να αγορασεις να ειναι επωνυμο παντως.
Reply With Quote
  #366  
Παλιό 26-08-2013, 00:12
liakosantonios Ο/Η liakosantonios βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2013
Περιοχή: ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ
Μoto: R 1200 GS ADVENTURE
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή Απάντηση: Λαδάκια;

μπράβο ρε παληκάρια, είμαι υπόχρεος...
σε μια πρόχειρη ερεύνα βρήκα τα εξης:
ΛΙΠΑΝΤΙΚΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ

Liqui Moly 20W50 | eBay

M.Elastic 20w50 1l

G-market.gr:>Aral Multi Elastic SAE 20W-50 1lit.


για τα φίλτρα βρήκα αυτά τα τρια:

Πωλείται ΦΙΛΤΡΟ ΛΑΔΙΟΥ (MAHLE) BMW - € 10 EUR - Car.gr

BMW-Store Genuine BMW oil filter for R1200GS and R1200GS Adventure 11 42 7 673 541

R1200GS Oil Change

στο mahle βλέπω έναν κωδικό 10wκατι ενώ στο γνήσιο εχει 6w18. παιζει κάποιον ρόλο?
Reply With Quote
  #367  
Παλιό 26-08-2013, 12:03
Petaloudas Ο/Η Petaloudas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1200GSA
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή Απάντηση: Λαδάκια;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από liakosantonios Εμφάνιση μηνυμάτων
μπράβο ρε παληκάρια, είμαι υπόχρεος...
σε μια πρόχειρη ερεύνα βρήκα τα εξης:
ΛΙΠΑΝΤΙΚΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ

Liqui Moly 20W50 | eBay

M.Elastic 20w50 1l

G-market.gr:>Aral Multi Elastic SAE 20W-50 1lit.


για τα φίλτρα βρήκα αυτά τα τρια:

Πωλείται ΦΙΛΤΡΟ ΛΑΔΙΟΥ (MAHLE) BMW - € 10 EUR - Car.gr

BMW-Store Genuine BMW oil filter for R1200GS and R1200GS Adventure 11 42 7 673 541

R1200GS Oil Change

στο mahle βλέπω έναν κωδικό 10wκατι ενώ στο γνήσιο εχει 6w18. παιζει κάποιον ρόλο?
Τα 20w50 τα racing χρησιμοποιω γιατι βλεπω εχει πολλα οσο για το φιλτρο ο κωδικος του σε mahle ειναι OC 306 το υπολοιπο που βλεπεις αφορα την ημερομηνια παραγωγης ας πουμε για παραδειγμα αυτο που βλεπεις στη φωτο ειναι κατασκευασμενο το 2010 το w σημαινει week(εβδομαδα) και μετα γραφει τον αριθμο εβδομαδας του ετους.
Reply With Quote
  #368  
Παλιό 27-08-2013, 22:57
liakosantonios Ο/Η liakosantonios βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2013
Περιοχή: ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ
Μoto: R 1200 GS ADVENTURE
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή Απάντηση: Λαδάκια;

ευχαριστώ και πάλι, αναμένω τα αιθερια ελεα και το φιλτρο. αυτο που δεν καταλαβα είναι αν η ταπα στο καρτερ ειναι εκ κατασκευης σαν αυτην : Μαγνητική τάπα κάρτερ BMW R 1100/1200**/K 1200** ή αν θα ήταν καλύτερα να πάρω μια τετοια σε περίπτωση που δεν φοράω τέτοια. φυσικά θα το διαπιστωσω όταν την βγάλω αλλά δεν θέλω να περιμένω να μου ερθει κανα δυο μέρες να μου ερθει
Reply With Quote
  #369  
Παλιό 28-08-2013, 00:23
white angel Ο/Η white angel βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2012
Περιοχή: σαλαμινα
Μoto: R1200GS ''04''
Μηνύματα: 688
Προεπιλογή Απάντηση: Λαδάκια;

μαγνητική είναι μοναχα η τάπα του σασμάν.
Reply With Quote
  #370  
Παλιό 05-09-2013, 15:34
Achilleas1956 Ο/Η Achilleas1956 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2013
Περιοχή: Μαρούσι
Μoto: BMW R 1200 GS 2007
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή Λαδάκια;

Κύριοι,
Μια τελευταία ερώτηση που δεν απαντήθηκε στις 37 σελίδες του θέματος, αν και η BMW λέει κάθε 10.000 km από που προκύπτει ότι αλλάζουμε φίλτρο και λάδι κάθε 5000 km.
Ειδικά σε έναν κινητήρα που το λάδι του δεν χρησιμοποιείται από το κιβώτιο.

Ευχαριστώ

Last edited by Achilleas1956; 05-09-2013 at 15:59.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:11.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!