GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 03-06-2009, 01:49
nek21 Ο/Η nek21 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: ΘΕΡΜΗ-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: R1200ADV
Μηνύματα: 779
Προεπιλογή Απάντηση: service 20.000 χλμ. F800GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από emix Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειναι δυνατον τοσο πολλα χρηματα;
Στο δικο μου (R1200GS, για οσους δεν ξερουν), πανω απο 200ευρω δεν εχω δωσει. Και οταν πρεπει ν αλλαξω τακακια τους παω δικα μου ή τ' αλλαζω μονος μου, που πανω απο 45 με ΦΠΑ, δεν εχω δωσει ποτε και ειναι και πανευκολη η αλλαγη τους.

Αγαπητε θα πρεπει να το ψαξεις λιγο καλυτερα απο δω και περα.
430ευρω πιστευω οτι ειναι παρα πολλα.
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 03-06-2009, 01:53
nek21 Ο/Η nek21 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: ΘΕΡΜΗ-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: R1200ADV
Μηνύματα: 779
Προεπιλογή Απάντηση: service 20.000 χλμ. F800GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
2X72+ΦΠΑ=171,36ε για εμπρος τακακια μιας μοτοσυκλετας που ζυγιζει 200κιλα!!!!!!!!
Τοτε εμεις οι Βαραντεριδηδες που πληρωνουμε 2Χ50+ΦΠΑ=119ε για 250-270κιλα τα οποια κι αλλαζουμε καθε 30,000κμ κι αν, και τολμαμε να γκρινιάζουμε θα πρέπει να ειμαστε το λιγοτερο......γραφικοί!!!!! Δεν το λεω για να μας/σας θιξω αλλα ρε παιδια 171ε για τακακια μοτοσυκλετας ειναι παρα πολλα!! Τοσο εχουν του Golf TSI αλλα ειναι 10 φορες μεγαλυτερα!!!
http://www.brakes4u.co.uk/
Μηπως, λεω μηπως θα πρεπει να αποτανθείτε καπου σαν αυτο εδω που εχει τακακια της EBC σε δυο τυπους οργανικα και μεταλικα απο 17-23ε το ζευγάρι μαζι με το ΦΠΑ + 12ε εξοδα αποστολης? Λέω μηπως? Και μην ακουσω κανεναν να λεει οτι τα ''μαμα'' ειναι παντα καλυτερα γιατι δεν ισχυει!! Μονον για ψυχολογικους λογους ισχυει!! Και μακροιτερη διαρκεια ζωής και προστασια της δισκοπλακας!!!
αστο φιλε ειχα βαραντερο και τα αλλαζα το πολυ καθε 8000.εσυ μαλλον πας αφρεναριστος.επισης ξεχασα να σου πω οτι η bmw φρεναρει,προσεξε φρεναρει μιλαμε.εγω στο gsa εχω 15000 και ακομη δεν τα χω αλλαξει.
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 03-06-2009, 01:57
nek21 Ο/Η nek21 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: ΘΕΡΜΗ-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: R1200ADV
Μηνύματα: 779
Προεπιλογή Απάντηση: service 20.000 χλμ. F800GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από wet & dirty Εμφάνιση μηνυμάτων
καλα τοτε μας επιασε στην αναγκη φίλε!!!!και έγινε ο φίλος αναγκαστικα μεροκάματο γιατι δεν είχαμε αλλη λυση ποιο κοντα...

τωρα τα τακακια εγω τα πισω τα αλλαξα πρώτη φορα στα 20.000χιλ και τα μπροστα ακομα έχουν....(26.000χιλ.)
καλα ρε φιλε με τοσα χλμ που το φορτωσες απορω πως θα το πουλησεις?
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 03-06-2009, 02:18
kostas_366 Ο/Η kostas_366 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Επίδαυρος-Κερατσίνι
Μoto: R 1100 gs και τώρα R 1150 gs
Μηνύματα: 7,799
Προεπιλογή Απάντηση: service 20.000 χλμ. F800GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από wet & dirty Εμφάνιση μηνυμάτων

τωρα τα τακακια εγω τα πισω τα αλλαξα πρώτη φορα στα 20.000χιλ και τα μπροστα ακομα έχουν....(26.000χιλ.)
Kαλά, δεν πατάς καθόλου φρένο εσύ????
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 03-06-2009, 14:05
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: service 20.000 χλμ. F800GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από nek21 Εμφάνιση μηνυμάτων
αστο φιλε ειχα βαραντερο και τα αλλαζα το πολυ καθε 8000.εσυ μαλλον πας αφρεναριστος.επισης ξεχασα να σου πω οτι η bmw φρεναρει,προσεξε φρεναρει μιλαμε.εγω στο gsa εχω 15000 και ακομη δεν τα χω αλλαξει.
Αστο φιλε, εσυ ειχες ενα εγω αισίως καβαλάω το τριτο μου!!!! Για εμπρος τακακια μιλάω φίλε μου!!!! 27000κμ κι ακομα εχουν καπου στο 1mm!! Το πισω ναι αν εισαι πισωφρενάκιας! Στα τρια δικα μου βαραντερο με σχεδόν αποκλειστικη χρηση εμπρος φρενου, με διορθωτικα ΜΟΝΟΝ πατηματα στο ποδοφρενο (δεν κατεβαινω την Συγγρου με 120 και ταματαω με πισω φρενο στην Ιντεραμερικαν π.χ), το πισω τακακι αλλαζεται καθε 15000-20000κμ και τα μπροστά ως ειπα πιο πανω!!!

Και το Βαραντερο φρεναρει αγαπητέ μου, προσεξε κι εσυ....φρεναρει!!!!! Απλα η αισθηση που σου δινει το GS ειναι καλυτερη απο το Βαραντερο λογω λιγοτερου μπρουμουτισματος ελεω εμπρος εναλλακτικου συστηματος της BMW. Αν πας στα συγκριτικα των μοτοπεριοδικων μεταξυ των δύο μοτοσυκλετων οι αποστασεις φρεναρισματος ειναι ιδιες!! Με κατι εκατοστα υπερ του Βαραντερο!!!

Last edited by GeorgeP; 03-06-2009 at 14:07.
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 03-06-2009, 23:01
nek21 Ο/Η nek21 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: ΘΕΡΜΗ-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: R1200ADV
Μηνύματα: 779
Προεπιλογή Απάντηση: service 20.000 χλμ. F800GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Αστο φιλε, εσυ ειχες ενα εγω αισίως καβαλάω το τριτο μου!!!! Για εμπρος τακακια μιλάω φίλε μου!!!! 27000κμ κι ακομα εχουν καπου στο 1mm!! Το πισω ναι αν εισαι πισωφρενάκιας! Στα τρια δικα μου βαραντερο με σχεδόν αποκλειστικη χρηση εμπρος φρενου, με διορθωτικα ΜΟΝΟΝ πατηματα στο ποδοφρενο (δεν κατεβαινω την Συγγρου με 120 και ταματαω με πισω φρενο στην Ιντεραμερικαν π.χ), το πισω τακακι αλλαζεται καθε 15000-20000κμ και τα μπροστά ως ειπα πιο πανω!!!

Και το Βαραντερο φρεναρει αγαπητέ μου, προσεξε κι εσυ....φρεναρει!!!!! Απλα η αισθηση που σου δινει το GS ειναι καλυτερη απο το Βαραντερο λογω λιγοτερου μπρουμουτισματος ελεω εμπρος εναλλακτικου συστηματος της BMW. Αν πας στα συγκριτικα των μοτοπεριοδικων μεταξυ των δύο μοτοσυκλετων οι αποστασεις φρεναρισματος ειναι ιδιες!! Με κατι εκατοστα υπερ του Βαραντερο!!!
μαλλον τοτε ηρθε ο καιρος να αλλαξεις μηχανη.μπραβο ρε θηριο,3 και την παλευεις ακομη.πλακα κανω αδερφε αλλα νομιζω οτι τα φρενα της μιας με την αλλη ειναι σαν τη μερα με τη νυχτα.α που εισαι μηπως τα συγκριτικα που διαβαζεις δινουν το varadero καλυτερο και σ ολες τις υπολοιπες επιδοσεις?
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 04-06-2009, 09:52
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: service 20.000 χλμ. F800GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από nek21 Εμφάνιση μηνυμάτων
μαλλον τοτε ηρθε ο καιρος να αλλαξεις μηχανη.μπραβο ρε θηριο,3 και την παλευεις ακομη.πλακα κανω αδερφε αλλα νομιζω οτι τα φρενα της μιας με την αλλη ειναι σαν τη μερα με τη νυχτα.α που εισαι μηπως τα συγκριτικα που διαβαζεις δινουν το varadero καλυτερο και σ ολες τις υπολοιπες επιδοσεις?
πλακιτσα, πλακιτσα????

Θα παω και για το τεταρτο και βάλε αν αλλαξει τα μηχανολογικα του!!!! 10 χρονια με τα ιδια ψιλοβαρεθηκα!! αν οχι θα μεινω με αυτο εδω!!

Το να αλλαξω brand name το επιχειρησα και το εκανα πραγματικοτητα το 1999 φευγοντας απο το Αφρικα Τουιν μου (κι απο αυτα 3 ειχα) και πηγαινοντας στην GS 1150!! Αντεξα 6-7 μηνες ¨η χρονο δεν θυμαμαι, παντως κατω απο 12 μηνες!!! Εχω ποσταρει σχετικά!! Προβληματα μηχανο/ηλεκτρικα πολλα και το μπροστινο δεν συνηθιζόταν με τιποτα!!! Το τελευταίο, που θα πηγαινε θα το συνηθιζα αλλα τα άλλα με τιποτα!! 7 μηνες φίλε μου 15 φορές συνεργείο πηγε για διαφορα!!! Αστα!! αν θες περισσοτερες πληροφορίες για εκεινη την αξεχαστη περίοδο της ζωης μου με ΠΜ, μην το μαμησουμε το νημα!!!

Η GS ειναι καλυτερη στα γκαζια φυσικά!! Οσο για τα φρένα ξερεις ο καθενας οδηγός, τεσταδόρος, καθημερινος χρηστης εχει και μια διαφορετικη άποψη περι ''καλλυτερου''!!Ετσι διαβαζοντας χιλια δυο ξενα και ελληνικα περιοδικα του ειδικου τύπου ο καθενας λεει την προσωπικη του άποψη!! Οσο για μενα πειδη ειχα και BMW ιθεωρω τα του Βαραντερο καλυτερα σε αισθηση λογω εναλαλκτικου μπροστινου της GS, πραγμα που συμφωνουν ολοι οι ξενοι κι ελληνες τεστμαν, και για μενα αποδοση!!

τι να σου πω ο καθεις με την αποψη του!!!!

Last edited by GeorgeP; 04-06-2009 at 09:57.
Reply With Quote
  #28  
Παλιό 04-03-2012, 14:13
vkf800gs Ο/Η vkf800gs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: KAVALA
Μoto: F 800 GS
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή Απάντηση: service 20.000 χλμ. F800GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιάννη

εγω δεν εχω BMW αλλα μιλάω μεσα στο φορουμ για διαφορα μηχανολογικα που ειναι κοινα σε όλες τις μοτοσυκλετες!! Ετσι και σε αυτο το νημα θα σου παραθεσω την άποψη μου, οχι για να σε πεισω οτι ηταν πολλα τα χρηματα αλα για να σε προβληματισω λιγο και την επομενη φορά να το εξετασεις καλυτερα!!
Καταρχην να σου πω οτι παγιος κανονας για εναν μοτοσυκλετιστη ειναι να ακολουθει κατα γράμμα τα προγραμματισμενα σερβις οπως περιγραφονται στο βιβλιαρακι που σου παραδόθηκε με την μοτοσυκλετα σου! Εκει περιγραφεται στα ποσα κμ χρειαζεται το ταδε εξαρτημα αλλαγη ¨η στους ποσους μηνες! Διότι επι παραδειγματι δεν μπορει να συνιστά αλλαγη υγρων φρενων στα 20000κμ και κατω απο δυο χρονια χρηση!! πρωτη φορα ακουω κατι τετοιο στα 30 χρονια που ειμαι πανω σε μια σέλλα!! Εκτος κι αν μενεις σε περιοχη με υγρασία Μυκονου (μικρο νησί δηλαδη) οπου και συνισταται η συχνοτερη αλλαγη των λογω υγροσκοπικοτητας των! Τωρα αν η BMW ειναι εξαιρεση σε αυτον τον κανονα να μου το πεις και μενα για να τα ψάλλω στο περιοδικο μοτο που την διαφημιζει απο τις φτηνότερες μοτοσυκλετες στα σερβις της!!
Παμε παρακάτω, φλαντζες καπακιου, νομιζω οτι κατι ειχε παιχτει με αυτο το μοντέλο με τα λαστιχα των καπακιων και η εταιρεία τα αντικαθιστουσε εντος εγγυησης αλλα κι εκτος αυτης μιας και ηταν ελλατωμα απο το εργοστασιο, ψάχτο!!
Φιλτρο αερα/λαδιου, λαδια και δαχτυλιδι ειναι αναλωσιμα και δεν νομιζω να στοιχιζουν ακριβα, πλης ισως των λαδιών που απαντες οι εξουσιοδοτημενοι χρεωνουν το +300% επι της χονδρικης που αγοραζουν!!

Αυτα ειχα να σου πω παντα φιλικα
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ, ΦΙΛΕ ΓΙΑΝΝΗ ΑΝ ΠΛΗΡΩΣΕΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΦΛΑΝΤΖΕΣ ΚΕΦΑΛΗΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΣ ΣΤΟ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΠΟΥ ΤΗΝ ΠΗΓΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΖΗΤΗΣΕΙΣ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΙΣΩ ΔΙΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΕΓΓΥΗΣΗ ΕΠΕΙΔΗ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΗΤΑΝ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΥΣΙΔΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΜΟΝΤΕΛΑ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ (ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ 02/2009). ΕΓΩ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΣΑ ΦΡΑΓΚΟ ΣΤΗΝ ΞΑΝΘΗ ΠΟΥ ΤΟ ΠΗΓΑΙΝΩ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ.
Reply With Quote
  #29  
Παλιό 04-03-2012, 20:31
panosv Ο/Η panosv βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2011
Περιοχή: Καματερο
Μoto: f800gs
Μηνύματα: 702
Προεπιλογή Απάντηση: service 20.000 χλμ. F800GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vkf800gs Εμφάνιση μηνυμάτων
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ, ΦΙΛΕ ΓΙΑΝΝΗ ΑΝ ΠΛΗΡΩΣΕΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΦΛΑΝΤΖΕΣ ΚΕΦΑΛΗΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΣ ΣΤΟ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΠΟΥ ΤΗΝ ΠΗΓΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΖΗΤΗΣΕΙΣ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΙΣΩ ΔΙΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΕΓΓΥΗΣΗ ΕΠΕΙΔΗ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΗΤΑΝ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΥΣΙΔΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΜΟΝΤΕΛΑ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ (ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ 02/2009). ΕΓΩ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΣΑ ΦΡΑΓΚΟ ΣΤΗΝ ΞΑΝΘΗ ΠΟΥ ΤΟ ΠΗΓΑΙΝΩ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ.
Στις 20.000χλμ δίνει ρύθμιση βαλβίδων για το 800 κ σε υποχρεώνει να αλλάξεις φλάτζες,ασχέτως απ΄τό πρόβλημα που είχαν τα 08 κ σε κάλυπτε η εγγύηση στο θέμα φλαντζών.
Reply With Quote
  #30  
Παλιό 27-03-2012, 18:05
johnny walker Ο/Η johnny walker βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2012
Περιοχή: ΘΗΒΑ
Μoto: F800GS
Μηνύματα: 173
Προεπιλογή Απάντηση: service 20.000 χλμ. F800GS

φιλε μου το service των 20000χιλ το εκανα περσυ και σε εναν προχειρο λογαρισμο που εκανα βγαινει ελλειμα για σενα 50ε δηλ:εγω πληρωσα χωρις τακακια πουθενα 165 και συ 430 τα κακια κοστιζουν 72*2+33,7*23%=218.45+165 (αυτα που επρεπε να πληρωσεις σωρις τακακια)=383,45
Εσυ πληρωσες430 η σου πηρε κατι παραπανω για την εργασια στα τα κακια η σε δαγλωσε η αλλαξε και τιποτε αλλο!Εγω παντως το παω σε εναν που βρισκεται στο γερακα!ονοματα δε λεμε!
Reply With Quote
Απάντηση

Tags
1100, 1150, 1200, bmw, bmw gs moto, bmw moto, bmw moto gs, bmwmoto, forum, forumgs, gs 1150, gs forum, gs moto bmw, gs_gs, gs1100, gsbmw, gsbmwmoto, gsforum, gsmoto, moto, moto bmw, motobmw

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης
Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο

Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Πωλούνται Bridgestone για F800GS killbill Πωλήσεις αξεσουάρ/ανταλλακτικών μοτοσυκλετών 3 24-10-2009 23:14
fairing for F800GS highwaystar Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 7 19-06-2009 00:46
Remus Hexacone για F800GS ves Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 12 30-05-2009 16:06
AC Schnitzer do the BMW F800GS syan Νέα μοντέλα BMW 6 15-05-2009 19:58
Bridgestone για F800GS(μισή τιμή) killbill Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 3 10-05-2009 22:06


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:27.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!