GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 17-03-2012, 19:46
Thanos Ο/Η Thanos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Cholargos
Μoto: F650GS Twin
Μηνύματα: 122
Lightbulb Μπαταρία για GS F800/65Οtwin?

Μιας και η μπαταρία μου τα τίναξε με τα κρύα και δεν καταλαβαίνει ούτε από επαναφόρτιση, ήρθε η ώρα να την ξανα-αλλάξω. Από ότι είδα στο threat της ομαδικής αγοράς μπαταρίας odyssey, δεν υπάρχει ακόμα διαθέσιμος τύπος για bmw GS F800/650twin.

Έχει κανείς να προτείνει κάποια άλλη καλή μπαταρία, τιμές και προμηθευτές, που να κάνουν για τα συγκεκριμένα μοντέλα?
Μέχρι τώρα έχω αλλάξει 2 μαμίσιες και δεν είμαι ικανοποιημένος.
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 17-03-2012, 19:56
stelios1977 Ο/Η stelios1977 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη-Σερρες
Μoto: 800gs
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή Απάντηση: Μπαταρία για GS F800/65Οtwin?

Εμενα μου την αλλαξανε στην εγγυηση
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 17-03-2012, 20:18
Thanos Ο/Η Thanos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Cholargos
Μoto: F650GS Twin
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή Απάντηση: Μπαταρία για GS F800/65Οtwin?

Το σκέφτηκα αυτό με την εγγύηση και δεν το έχω αποκλείσει, αλλά παρόλο που την έχω μόνο ένα χρόνο και σαφώς είναι εντός εγγύησης, μια ότι δεν είμαι ικανοποιημένος από την μπαταρία, μια ότι δεν βρίσκω την απόδειξη και ο επίσημος αντιπρόσωπος BMW από όπου την πήρα έχει κλείσει, λέω να δοκιμάσω κάτι διαφορετικό.
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 17-03-2012, 20:28
geod Ο/Η geod βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη-Aθηνα-Σαντορίνη
Μoto: F800GS
Μηνύματα: 583
Προεπιλογή Απάντηση: Μπαταρία για GS F800/65Οtwin?

Νομίζω ότι η exite της μαμάς είναι πολύ καλή (τουλάχιστον εμένα πάει για 4 χρόνια, χωρίς πρόβλημα) και αν την πάρεις από το εμπόριο, σίγουρα θα στοιχίσει λιγότερο.
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 17-03-2012, 20:44
mAthosalas Ο/Η mAthosalas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: F800GS 30years
Μηνύματα: 1,580
Προεπιλογή Απάντηση: Μπαταρία για GS F800/65Οtwin?

Kαπου πηρε το ματι μου οτι η PC535 της Odysee μπορει να μπει στο F800GS με ψιλομετατροπες πανευκολες...δεν ριχνεις μια ματια google;Γιατι αν μπαινει ειναι η κορυφη στη μπαταρια...
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 17-03-2012, 21:23
stelios1977 Ο/Η stelios1977 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη-Σερρες
Μoto: 800gs
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή Απάντηση: Μπαταρία για GS F800/65Οtwin?

[QUOTE=Thanos;631241]Το σκέφτηκα αυτό με την εγγύηση και δεν το έχω αποκλείσει, αλλά παρόλο που την έχω μόνο ένα χρόνο και σαφώς είναι εντός εγγύησης, μια ότι δεν είμαι ικανοποιημένος από την μπαταρία, μια ότι δεν βρίσκω την απόδειξη και ο επίσημος αντιπρόσωπος BMW από όπου την πήρα έχει κλείσει, λέω να δοκιμάσω κάτι διαφορετικό.[/

Ψαξτο,αποδειξη θα βρεις απο αλλο αντιπροσωπο θα ναι περασμενη στο ιστορικο της μηχανης.η μπαταρια της δικιας μου στο πρωτο χρονο εκοψε στοιχειο κ με μαζεψε η οδικη της bmw. Μην τους αφησεις ετσι καλυτερα παρτην και πουλα την κ βαλε αλλη.
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 19-03-2012, 22:54
Thanos Ο/Η Thanos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Cholargos
Μoto: F650GS Twin
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή Απάντηση: Μπαταρία για GS F800/65Οtwin?

Αποφάσισα να ακολουθήσω την συμβουλή σας για την εγγύηση και ανακάλυψα τι πραγματικά ισχύει με την εγγύηση των αξεσουάρ που αγοράζεις από επίσημο αντιπρόσωπο BMW.

Σύμφωνα με το εγχειρίδιο του κατασκευαστή κάθε τέτοιο αξεσουάρ καλύπτετε από διετή εγγύηση. Τι γίνεται όμως αν δεν έχεις κρατήσει την απόδειξη αγοράς? Όπως ορισμένοι συμφορήτες, έτσι και εγώ νόμιζα ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, μιας και οι αγορές έχουν περαστεί στο ιστορικό της μοτοσυκλέτας.

Λάθος. Αυτά που περνάνε στο ιστορικό είναι τα σέρβις, οι ανακλήσεις, οι εγγυήσεις επιστροφής ανταλλακτικών, αλλά όχι οι νέες αγορές που έχεις κάνει (π.χ. νέα μπαταρία). Άρα για να ισχύει η εγγύηση αυτών, πρέπει να έχεις κρατήσει (και αν το έχεις βάλει στα έξοδα της εφορίας, να έχεις βγάλει αντίγραφο), την απόδειξη αγοράς του, ή να ζητήσεις ένα νέα αντίγραφο από τον αντιπρόσωπο που το αγόρασες. Τι γίνεται όμως στην περίπτωση που, όπως έτυχε σε εμένα το αξεσουάρ το αγόρασες από κατάστημα του επίσημου δικτύου BMW, που έχει κλείσει, και δεν μπορείς να πάρεις το αντίγραφο?

Τίποτα απολυτός. Άν νομίζεται ότι τα στοιχεία των πελατών έχουν μεταφερθεί στα κεντρικά απατάστε. Απλά ήσουν άτυχος που νόμιζες ότι υπάρχει κάποια στοιχειώδης επικοινωνία μεταξύ των αντιπροσώπων-συνεργείων του «δικτίου» BMW, ή ότι υπάρχει μια συνέχεια στην εξυπηρέτηση των πελατών.

Το ποσό στην περίπτωσή μου δεν είναι σημαντικό για να ξεκινήσει κανείς άλλου είδους διεκδικήσεις, αλλά φανταστείτε τι θα γινόταν αν επρόκειτο για μια αγορά ενός από τα πολλά ακριβά αξεσουάρ της εταιρίας.

Γι΄ αυτό λοιπόν κρατάτε τουλάχιστον αποδείξεις από τα πάντα.

P.S.: Ποστάρω το θέμα εδώ, μιας και είναι η συνέχεια του συγκεκριμένου threat, αλλά είναι στο χέρι των moderator’s να το ανεβάσουν και σε νέο threat, μιας και νομίζω ότι αφορά αρκετό κόσμο
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 25-03-2012, 10:46
moican Ο/Η moican βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: F800GS
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή Απάντηση: Μπαταρία για GS F800/65Οtwin?

Τελικα την αλλαξες;Αν οχι ακομα,αλλαξα προσφατα της δικης μου μοτο,στην Βουλιαγμενης στο κεντρο μπαταριας με μια Bosch.Η τιμη καμμια σχεση με την μαμισια.
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 26-03-2012, 00:39
Thanos Ο/Η Thanos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Cholargos
Μoto: F650GS Twin
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή Απάντηση: Μπαταρία για GS F800/65Οtwin?

Thanks για το tip.
Έχει ψωμί ακόμα η υπόθεση. Θα σας γράψω συγκεντρωτικά τι θα γίνει στο τέλος.
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 22-04-2012, 15:11
Thanos Ο/Η Thanos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Cholargos
Μoto: F650GS Twin
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή Απάντηση: Μπαταρία για GS F800/65Οtwin?

Τελικά μετά από 3 εβδομάδες αναμονής ξαναπήρα την μηχανή από το συνεργείο. Το πρόβλημα δεν ήταν στην μπαταρία, μιας και 2 δεύτερη που έβαλα άδειασε μέσα σε 4 μέρες.
Το πήγα σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο να δούμε τι τρέχει και η διάγνωση ήταν… καμένα πηνία. Αυτό πραγματικά δεν το περίμενα, ειδικά με τόσα λίγα χιλιόμετρα (37.000) και με στρωτή οδήγηση, χωρίς καμιά προσθήκη στα ηλεκτρολογικά της μηχανής. Όταν άκουσα και το κόστος του ανταλλακτικού (περίπου 600 χωρίς φ.π.α.), εκεί είναι που τρελάθηκα. Ξεκινήσαμε την διαδικασία «φιλικού αιτήματος» προς την εταιρία, μήπως και καλυφτεί ένα μέρος του κόστους από αυτούς, λόγω του είδους της ζημιάς και του πρότερου ιστορικού της μοτοσυκλέτας (πλήρες service στην ώρα τους από το δίκτυο της ΒΜW) και μας καλύπτανε το 50% της αξίας του ανταλλακτικού. Τελική τιμή, κάτι λιγότερο από 500 €.
Το έψαξα λίγο και είδα ότι και άλλοι είχαν την ίδια ζημία στα F650/800GS, και προτίμησαν να κάνουν νέα περιέλιξη από το να πληρώσουν το μαμίσιο από την αρχή. Αυτό έκανα και εγώ, με τελικό κόστος με εργατικά και συναφή στα 210 €. Το καλό με την περιέλιξη είναι ότι η διάμετρος του καινούργιου αγωγού είναι λίγο πιο μεγάλη, επιτρέποντας την πιο ξεκούραστη λειτουργία του πηνίου, αλλά έχει μόνο έναν χρόνο εγγύηση, με όλους του περιορισμούς των μη εργοστασιακών κατασκευών ενώ το αυθεντικό έχει 2 χρόνια εγγύηση και αντικατάσταση αν ξανακαεί. Προτίμησα να το ρισκάρω, μιας και δεν μου περισσεύουν, και ο Θεός βοηθός…
Reply With Quote
Απάντηση

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης
Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο

Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Διάφορα για F800-650gs Aggelos-Syros Πωλήσεις αξεσουάρ/ανταλλακτικών μοτοσυκλετών 41 11-04-2012 07:56
σελα για f800 gs Geo888 Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 10 24-12-2011 13:46
BMW Tankbag για F800 ST και F800 S, 60 €. macrozan Πωλήσεις αξεσουάρ/ανταλλακτικών μοτοσυκλετών 0 12-09-2010 01:03
ΖΕΛΑΤΙΝΑ για f800 gs regaki Πωλήσεις αξεσουάρ/ανταλλακτικών μοτοσυκλετών 1 06-02-2010 21:08
Χουφτες για F800 GS καινουργιες ves Πωλήσεις αξεσουάρ/ανταλλακτικών μοτοσυκλετών 5 19-03-2009 19:58


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:16.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!