GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 15-12-2009, 20:01
tsompanis Ο/Η tsompanis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ioannina
Μηνύματα: 3,084
Προεπιλογή ΠΕΡΙ ΦΘΗΝΩΝ ΑΝΤΑΛΑΚΤΙΚΩΝ...

Με αφορμή θέμα για την αλλαγή δίσκου ή ανάρτησης σε 1200gs, αλλά και επειδή έχω στο μυαλό μου την πρόσφατη γκρίνια ενός φίλου,που είναι κάτοχος ενός gs,θα ήθελα να υπενθυμήσω δυό πράγματα,έτσι για να μην ξεχνιόμαστε.

με γνώμονα,ότι τα μεταξωτά βρακιά θέλουν και μεταξωτούς κwλους !!
μήπως τελικά είναι προτιμότερο να μην απλώνουμε το χέρι μας εκεί που δεν μας παίρνει?
διότι δεν μπορεί να αγοράζεις μια μηχανή των 15.000 ευρώ και μετά να γκρινιάζεις για τα ανταλακτικά..
Αν τα έχεις τα φράγκα με γειά σου με χαρά σου.αν πάλι όχι,πρέπει να ξέρεις,ότι όλα τα μοτόρια φθείρονται και κάποια στιγμή,θα σου ζητήσουν κάτι.
και όλες οι εταιρίες έχουν βγάλει κάποια κομάτια ελατωματικά απο την γραμή παραγωγής.γιατί δηλαδή η bmw να μην χαλάει


απο την στιγμή λοιπόν,που έχεις στριμωγμένα οικονομικά,γιατί να μην αγοράσεις μια παλιά gs και μια ακόμη για ανταλακτικά,και να τελειώνεις.
να μην χρειαστει να πληρώσεις ποτέ και για τίποτε..άντε μια τοποθέτηση,αν είναι κάτι δύσκολο..


εγώ για παράδειγμα στο triumph,(αν και με μέχρι τώρα στα 120.000 χλμ δεν μου ζήτησε απολύτως τίποτα,ούτε καν δίσκους!) σε περίπτωση που χρειαστώ κάτι,περιμένει αυτό...




όπου με 800 ευρώ απο γερμανία,θα με ξεμπελιάσει για τα επόμενα 30 χρόνια,απο τρέξιμο,χρήμα και μηχανικούς που ζαλίζουν έρωτα.
να ξέρατε μόνο,πόσα παλιά gs σε πένα κατάσταση στην γερμανία και το βέλγιο,περιμένουν να γίνουν ανταλακτικά,με 2.000 και 3.000 ευρώ.

αντί αυτού όμως,βάζουμε το κεφάλι μας στον ντουρβά,άσχετα αν η τσέπη μας είναι άδεια και αγοράζουμε ότι μας κατέβει χωρίς κανέναν προγραματισμό.
ζήσε το σήμερα και το αύριο...αύριο!

αμ το άλλο που το πας...
να έχεις ξεφραγκιαστεί για να αγοράσεις το μοτόρι και μετά να τρέμει το φιλοκάρδι σου κάθε φορά που του ανοίγεις το γκάζι,μην φθαρεί...έλεος!
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 15-12-2009, 20:09
vasorfa Ο/Η vasorfa βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μoto: R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 5,340
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΕΡΙ ΦΘΗΝΩΝ ΑΝΤΑΛΑΚΤΙΚΩΝ...

Συμφωνω οτι ΟΛΟΙ μας πρεπει να απλωνουμε τιο χερι μας μεχρι εκει που φτανει........σε μια μηχανη των 20χιλιαδων μην κλαιμε για 3χιλιαρικα ανταλλακτικα η ζημια.....(αν και εγω θα εκλαιγα.....)
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 15-12-2009, 22:39
allen Ο/Η allen βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Μoto: GS 1200
Μηνύματα: 910
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΕΡΙ ΦΘΗΝΩΝ ΑΝΤΑΛΑΚΤΙΚΩΝ...

ΚΑΛΑ ΤΑ ΛΕΣ !! ΑΛΛΑ ΒΡΕΣΜΟΥ ΠΟΣΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΠΙΛΕΓΟΥΝ ΜΟΤΟ ΜΕ ΛΟΓΙΚΗ!(ΔΕΝ ΛΕΜΕ ΝΑ ΠΕΙΝΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ BMW)

Last edited by allen; 15-12-2009 at 22:42.
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 15-12-2009, 22:40
allen Ο/Η allen βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Μoto: GS 1200
Μηνύματα: 910
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΕΡΙ ΦΘΗΝΩΝ ΑΝΤΑΛΑΚΤΙΚΩΝ...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από tsompanis Εμφάνιση μηνυμάτων
Με αφορμή θέμα για την αλλαγή δίσκου ή ανάρτησης σε 1200gs, αλλά και επειδή έχω στο μυαλό μου την πρόσφατη γκρίνια ενός φίλου,που είναι κάτοχος ενός gs,θα ήθελα να υπενθυμήσω δυό πράγματα,έτσι για να μην ξεχνιόμαστε.

με γνώμονα,ότι τα μεταξωτά βρακιά θέλουν και μεταξωτούς κwλους !!
μήπως τελικά είναι προτιμότερο να μην απλώνουμε το χέρι μας εκεί που δεν μας παίρνει?
διότι δεν μπορεί να αγοράζεις μια μηχανή των 15.000 ευρώ και μετά να γκρινιάζεις για τα ανταλακτικά..
Αν τα έχεις τα φράγκα με γειά σου με χαρά σου.αν πάλι όχι,πρέπει να ξέρεις,ότι όλα τα μοτόρια φθείρονται και κάποια στιγμή,θα σου ζητήσουν κάτι.
και όλες οι εταιρίες έχουν βγάλει κάποια κομάτια ελατωματικά απο την γραμή παραγωγής.γιατί δηλαδή η bmw να μην χαλάει


απο την στιγμή λοιπόν,που έχεις στριμωγμένα οικονομικά,γιατί να μην αγοράσεις μια παλιά gs και μια ακόμη για ανταλακτικά,και να τελειώνεις.
να μην χρειαστει να πληρώσεις ποτέ και για τίποτε..άντε μια τοποθέτηση,αν είναι κάτι δύσκολο..


εγώ για παράδειγμα στο triumph,(αν και με μέχρι τώρα στα 120.000 χλμ δεν μου ζήτησε απολύτως τίποτα,ούτε καν δίσκους!) σε περίπτωση που χρειαστώ κάτι,περιμένει αυτό...




όπου με 800 ευρώ απο γερμανία,θα με ξεμπελιάσει για τα επόμενα 30 χρόνια,απο τρέξιμο,χρήμα και μηχανικούς που ζαλίζουν έρωτα.
να ξέρατε μόνο,πόσα παλιά gs σε πένα κατάσταση στην γερμανία και το βέλγιο,περιμένουν να γίνουν ανταλακτικά,με 2.000 και 3.000 ευρώ.

αντί αυτού όμως,βάζουμε το κεφάλι μας στον ντουρβά,άσχετα αν η τσέπη μας είναι άδεια και αγοράζουμε ότι μας κατέβει χωρίς κανέναν προγραματισμό.
ζήσε το σήμερα και το αύριο...αύριο!

αμ το άλλο που το πας...
να έχεις ξεφραγκιαστεί για να αγοράσεις το μοτόρι και μετά να τρέμει το φιλοκάρδι σου κάθε φορά που του ανοίγεις το γκάζι,μην φθαρεί...έλεος!
ΚΑΛΑ ΤΑ ΛΕΣ !! ΑΛΛΑ ΒΡΕΣΜΟΥ ΠΟΣΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΠΙΛΕΓΟΥΝ ΜΟΤΟ ΜΕ ΛΟΓΙΚΗ!(ΔΕΝ ΛΕΜΕ ΝΑ ΠΕΙΝΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ BMW)
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 15-12-2009, 22:54
portman Ο/Η portman βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: Mets
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΕΡΙ ΦΘΗΝΩΝ ΑΝΤΑΛΑΚΤΙΚΩΝ...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από tsompanis Εμφάνιση μηνυμάτων
Με αφορμή θέμα για την αλλαγή δίσκου ή ανάρτησης σε 1200gs, αλλά και επειδή έχω στο μυαλό μου την πρόσφατη γκρίνια ενός φίλου,που είναι κάτοχος ενός gs,θα ήθελα να υπενθυμήσω δυό πράγματα,έτσι για να μην ξεχνιόμαστε.

με γνώμονα,ότι τα μεταξωτά βρακιά θέλουν και μεταξωτούς κwλους !!
μήπως τελικά είναι προτιμότερο να μην απλώνουμε το χέρι μας εκεί που δεν μας παίρνει?
διότι δεν μπορεί να αγοράζεις μια μηχανή των 15.000 ευρώ και μετά να γκρινιάζεις για τα ανταλακτικά..
Αν τα έχεις τα φράγκα με γειά σου με χαρά σου.αν πάλι όχι,πρέπει να ξέρεις,ότι όλα τα μοτόρια φθείρονται και κάποια στιγμή,θα σου ζητήσουν κάτι.
και όλες οι εταιρίες έχουν βγάλει κάποια κομάτια ελατωματικά απο την γραμή παραγωγής.γιατί δηλαδή η bmw να μην χαλάει


απο την στιγμή λοιπόν,που έχεις στριμωγμένα οικονομικά,γιατί να μην αγοράσεις μια παλιά gs και μια ακόμη για ανταλακτικά,και να τελειώνεις.
να μην χρειαστει να πληρώσεις ποτέ και για τίποτε..άντε μια τοποθέτηση,αν είναι κάτι δύσκολο..


εγώ για παράδειγμα στο triumph,(αν και με μέχρι τώρα στα 120.000 χλμ δεν μου ζήτησε απολύτως τίποτα,ούτε καν δίσκους!) σε περίπτωση που χρειαστώ κάτι,περιμένει αυτό...




όπου με 800 ευρώ απο γερμανία,θα με ξεμπελιάσει για τα επόμενα 30 χρόνια,απο τρέξιμο,χρήμα και μηχανικούς που ζαλίζουν έρωτα.
να ξέρατε μόνο,πόσα παλιά gs σε πένα κατάσταση στην γερμανία και το βέλγιο,περιμένουν να γίνουν ανταλακτικά,με 2.000 και 3.000 ευρώ.

αντί αυτού όμως,βάζουμε το κεφάλι μας στον ντουρβά,άσχετα αν η τσέπη μας είναι άδεια και αγοράζουμε ότι μας κατέβει χωρίς κανέναν προγραματισμό.
ζήσε το σήμερα και το αύριο...αύριο!

αμ το άλλο που το πας...
να έχεις ξεφραγκιαστεί για να αγοράσεις το μοτόρι και μετά να τρέμει το φιλοκάρδι σου κάθε φορά που του ανοίγεις το γκάζι,μην φθαρεί...έλεος!
Φίλε "tsompanis" σ'ευχαριστώ που ανέβασες αυτό το θέμα!!!

Κάπως έτσι σκεφτόμουν όταν έγραψα την άποψη μου στο
θέμα ασφάλεια μοτοσικλέτας.. Όσοι πρόλαβαν να το διαβάσουν..
όταν το κεφάλαιο ξεκινά απο 15000€ και πάνω όχι πως τα 11, 12, 13, 14000€ είναι λίγα χρήματα πρέπει να έχεις στο μυαλό σου και όλα τα υπόλοιπα έξοδα..
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 15-12-2009, 22:58
katsab Ο/Η katsab βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μoto: GS 1200 R
Μηνύματα: 812
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΕΡΙ ΦΘΗΝΩΝ ΑΝΤΑΛΑΚΤΙΚΩΝ...

ΜΕΡΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ.ΚΑΙ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΙΜΗ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ....ΕΥΤΥΧΩΣ.ΓΙΑΤΙ ΑΛΟΙΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΗΤΑΝ ΟΝΕΙΡΑ.ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ ΣΕ ΚΡΑΤΑΕΙ ΖΩΝΤΑΝΟ ΚΑΙ ΔΙΨΑΣΜΕΝΟ ΓΙΑ ΖΩΗ!!!Μ΄ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΥ ΑΚΟΜΑ ΔΙΨΑΩ!!!
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 15-12-2009, 23:07
allen Ο/Η allen βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Μoto: GS 1200
Μηνύματα: 910
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΕΡΙ ΦΘΗΝΩΝ ΑΝΤΑΛΑΚΤΙΚΩΝ...

Reply With Quote
  #8  
Παλιό 16-12-2009, 13:56
BOXER Ο/Η BOXER βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μοσχατο
Μoto: R1200gs
Μηνύματα: 2,806
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΕΡΙ ΦΘΗΝΩΝ ΑΝΤΑΛΑΚΤΙΚΩΝ...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από tsompanis Εμφάνιση μηνυμάτων
όλα τα μοτόρια φθείρονται και κάποια στιγμή,θα σου ζητήσουν.
Αυτο τα λεει ολα !!!!!!!!!!!
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 16-12-2009, 14:22
portman Ο/Η portman βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: Mets
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΕΡΙ ΦΘΗΝΩΝ ΑΝΤΑΛΑΚΤΙΚΩΝ...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από katsab Εμφάνιση μηνυμάτων
ΜΕΡΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ.ΚΑΙ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΙΜΗ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ....ΕΥΤΥΧΩΣ.ΓΙΑΤΙ ΑΛΟΙΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΗΤΑΝ ΟΝΕΙΡΑ.ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ ΣΕ ΚΡΑΤΑΕΙ ΖΩΝΤΑΝΟ ΚΑΙ ΔΙΨΑΣΜΕΝΟ ΓΙΑ ΖΩΗ!!!Μ΄ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΥ ΑΚΟΜΑ ΔΙΨΑΩ!!!
Συμφωνώ μαζί σου, όμως σκέψου όταν τα όνειρα σταματούν και ξεκινούν οι Εφιάλτες..
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 16-12-2009, 20:05
tsompanis Ο/Η tsompanis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ioannina
Μηνύματα: 3,084
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΕΡΙ ΦΘΗΝΩΝ ΑΝΤΑΛΑΚΤΙΚΩΝ...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από allen Εμφάνιση μηνυμάτων
ΚΑΛΑ ΤΑ ΛΕΣ !! ΑΛΛΑ ΒΡΕΣΜΟΥ ΠΟΣΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΠΙΛΕΓΟΥΝ ΜΟΤΟ ΜΕ ΛΟΓΙΚΗ!(ΔΕΝ ΛΕΜΕ ΝΑ ΠΕΙΝΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ BMW)

κι όμως φίλε μου,οι περισότεροι που αγοράζουν καινούργιες μηχανές και ακριβές,συνηθως,περπατούν σε τεντωμένο σχοινί.αυτό δείχνουν και οι λίστες με τα κατασχεμένα οχήματα και απλήρωτες δόσεις.
μακάρι να μπορούσαμε όλοι να αγοράσουμε αυτό που πραγματικά θέλουμε.

πάντως,
η λύση της ανταλακτικιάς μοτοσυκλέτας,είναι πολύ συμφέρουσα κίνηση,ίδιως αν πιάνουν τα χέρια σου.
εξάλου,αλλιώς είναι να φτιάχνεις μόνος σου την καλή σου,με την φραπεδιά στην γωνία και μουσικουλα,με καθαρά χεράκια,φροντίδα και προδέρμ και
αλλιώς να την πιάνουν τα μπιχλιάρικα και γεμάτο βιασύνη χέρια του μάστορα,μέσα σε ένα σωρό σιδερικά..και να σε κοιτάει και μέ μισό ματι επειδη παρακολουθεις,ή θέλεις να βοηθήσεις.΄

και κάτι τελευταίο
το θέμα το έκανα για να υπενθυμήσω,ότι υπάρχουν και λύσεις για λίγα βαλάντια.
θυμάμαι,πιτσιρικάς,που οι απολαβές μου σαν δημόσιος υπάλληλος ήταν λίγες και τα γούστα πολλά και ο έρωτας για τα δίχρονα μεγάλος , τον φόβο που είχα γενικά για το μοτέρ! μπιέλες,κόμβια,ελατήρια....
ακόμη και τώρα,θυμάμαι πολύ καλά,πως ένιωθα,τα φλάς που έτρωγα και την πίκρα,κάθε φορά που άκουγα πάνω στις τσίτες,φτούυυυυυ
γγκροουυυάαααααρρρρτσικιτσικιγλουπχτονιγκπρσσσσσςςςς.......
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:44.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!