GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Ελλάδα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 08-07-2010, 15:42
MARK Ο/Η MARK βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΡΕΘΥΜΝΟ
Μoto: GS 1200R ADVENTURE
Μηνύματα: 28,959
Προεπιλογή Αλυτο μυστήριο με τον τάφο του καταδρομέα!

Αλυτο μυστήριο με τον τάφο του καταδρομέα!




Τι γνωρίζουν οι αρμόδιες αρχές για τον τάφο 20ετούς στρατιώτου, που όπως αναγράφεται, «εφονεύθη στα Ιμια» το 1997;
Αλυτο μυστήριο παραμένει το πώς έχασε τελικά τη ζωή του ο 20χρονος καταδρομέας. Το μόνο που κατορθώσαμε να μάθουμε είναι ότι κατάγεται από τη Λάρισα.
Η επιτύμβια πλάκα γράφει:
«Τιμή και δόξα σε αυτούς που έδωσαν τη ζωή τους για την πατρίδα – Εφονεύθη εκτελώντας εντεταλμένη αποστολή στο Ν.Α. Αιγαίο (Ίμια) – ΣΤΡΑΤΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΑΡΑΓΑΪΤΑΝΗΣ – ΑΠΕΒ. 28-3-1997 – ΕΤΩΝ 20».
Διαβάστε και την ερώτηση που κατέθεσε στη βουλή ο Κυριάκος Βελόπουλος: Συμφώνως με πρωτοσέλιδο δημοσίευμα της εφημερίδος «Ελεύθερη Ωρα» της 8ης Ιουνίου, όσο και αναρτήσεις ιστοσελίδων αμυντικού περιεχομένου, που συνοδεύονται από ευκρινέστατη φωτογραφία, απεικονίζεται ο τάφος ενός 20ετούς στρατιώτου, όπου αναγράφονται ότι «εφονεύθη εκτελώντας εντεταλμένη αποστολή στο Ν.Α. Αιγαίο (Ιμια)», ενώ πιο κάτω, έχει τα στοιχεία «Στράτος – Αλέξανδρος Καραγαϊτάνης – 28/03/1997 – ετών 20»! Επίσης αναγράφεται ακόμα, «τιμή και δόξα σε αυτούς που έδωσαν την ζωή τους για την πατρίδα!»
ΕΡΩΤΑΤΑΙ Ο ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΑΜΥΝΗΣ.
1. Τι γνωρίζουν και ποια στοιχεία υπάρχουν στις αρμόδιες αρχές, για τον «φονευθέντα σε εντεταλμένη αποστολή» 20ετή στρατιώτη, στα Ιμια τον Μάρτιο του 1997;
2. Μπορεί να μας πληροφορήσει το Υπουργείο, κάτω από ποιες συνθήκες έλαβε χώρα, η αναγραφόμενη αποστολή, ποια μονάδα την έφερε σε πέρας και ποια ήσαν τα αποτελέσματα τότε; Υπάρχουν και άλλοι στρατιώτες που εφονεύθησαν στην αποστολή;
H αλήθεια πρέπει να αποκαλυφθεί…
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 08-07-2010, 15:50
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή Απάντηση: Αλυτο μυστήριο με τον τάφο του καταδρομέα!

Τα γεγονότα στα Ίμια, έλαβαν χώρα, έναν χρόνο πριν.
Το 1996...
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 08-07-2010, 16:09
Captain_Andreas Ο/Η Captain_Andreas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: Athens
Μoto: BMW R1200 GS
Μηνύματα: 279
Προεπιλογή Απάντηση: Αλυτο μυστήριο με τον τάφο του καταδρομέα!

Για να αποκαλυφθεί η αλήθεια πρέπει να πέσουν κεφάλια...αλλιώς θα πάει και αυτός στο Πάνθεον των Αγνώστων Ελλήνων Ηρώων.
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 08-07-2010, 18:39
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Αλυτο μυστήριο με τον τάφο του καταδρομέα!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Captain_Andreas Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να αποκαλυφθεί η αλήθεια πρέπει να πέσουν κεφάλια...αλλιώς θα πάει και αυτός στο Πάνθεον των Αγνώστων Ελλήνων Ηρώων.
Αν κανετε τον κοπο και διαβασετε το βιβλιο τα ''ΙΜΙΑ'' των Ιγναντιου και Ελλις θα παρετε πολλες απαντησεις!!
Στο βιβλιο δεν υπαρχουν ουτε προτασεις, ουτε γνωμες, ουτε αφηγηση......τιποτα.... απο τους συγγραφεις του!!! Υπαρχουν μονον τα αρχεια του αμερικανικου ΥΠΕΞ και της CIA με τους Ελληνες και τους Τουρκους πολιτικους και στρατιωτικους του τότε!!! υπαρχουν και αποσπασματα απο το βιβλιο του Αρχιναυαρχου Βασσιλικοπουλου και το άλλο του Σιμητη!!!!

Ολα τα υπολοιπα ειναι παραφυλλολογιες, υποψιες, τεχνασματα για διεκδικησεις χρηματικες ¨η επαγγελματικες και γενικα θεωριες που στερουνται βασης!! JUST SPECULATIONS!!!!!
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 08-07-2010, 18:46
Captain_Andreas Ο/Η Captain_Andreas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: Athens
Μoto: BMW R1200 GS
Μηνύματα: 279
Προεπιλογή Απάντηση: Αλυτο μυστήριο με τον τάφο του καταδρομέα!

Θα διαφωνήσω φίλε μου GeorgeP. Το βιβλίο ΚΡΥΒΕΙ ΤΕΧΝΗΕΝΤΩΣ πίσω από τον "απόρρητο" μανδύα (και καλά) την πλειονότητα των εγγράφων και διαλόγων... Μιλάμε για ΠΟΛΥ ΒΡΩΜΙΑ...
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 08-07-2010, 20:17
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: Αλυτο μυστήριο με τον τάφο του καταδρομέα!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν κανετε τον κοπο και διαβασετε το βιβλιο τα ''ΙΜΙΑ'' των Ιγναντιου και Ελλις θα παρετε πολλες απαντησεις!!
Στο βιβλιο δεν υπαρχουν ουτε προτασεις, ουτε γνωμες, ουτε αφηγηση......τιποτα.... απο τους συγγραφεις του!!! Υπαρχουν μονον τα αρχεια του αμερικανικου ΥΠΕΞ και της CIA με τους Ελληνες και τους Τουρκους πολιτικους και στρατιωτικους του τότε!!! υπαρχουν και αποσπασματα απο το βιβλιο του Αρχιναυαρχου Βασσιλικοπουλου και το άλλο του Σιμητη!!!!

Ολα τα υπολοιπα ειναι παραφυλλολογιες, υποψιες, τεχνασματα για διεκδικησεις χρηματικες ¨η επαγγελματικες και γενικα θεωριες που στερουνται βασης!! JUST SPECULATIONS!!!!!
Φίλε GeorgeP επειδή τα Ίμια τα έχω ζήσει στο πετσί μου λεπτό προς λεπτό, ΟΛΑ, μα ΟΛΑ που έχουν γραφτεί από δημοσιογράφους και έχει δείξει η τηλεόραση εκείνη την εποχή αλλά και αργότερα, είναι παντελώς ψέματα και ουδεμία, επαναλαμβάνω ουδεμία σχέση έχουν με την πραγματικότητα.

Ζούσα γεγονότα από μέσα και έβλεπα μετά από 2-3 ώρες το πως μεταφέρονταν στην τηλεόραση και έτριβα τα μάτια μου. Είναι δυνατόν λέω να λένε τέτοια πράγματα;;;

Μίλαγε γνωστός γελοίος δημοσιογράφος επί των στρατιωτικών και έλεγε απίστευτες μπαρούφες, οπότε δίπλα μου αξιωματικός που τον ήξερε τον έπαιρνε στο κινητό την ώρα που μίλαγε στον SKY (τότε) και του έλεγε επί λέξει:"Βρε μ@λ@κ@ καραγκιόζη, που τα βρήκες αυτά και τα λες, άλλα σου είπα εγώ!!!", δεν ακουγόταν η ομιλία του βέβαια στον αέρα, οπότε ο Βερύκιος (ωπ, μου ξέφυγε) μίλαγε on camera: "Απ' ότι με πληροφορούν μόλις τώρα..." κλπ.

Για ποιο βιβλίο του Αντιναύαρχου Βασιλικόπουλου μιλάς; Έχει γράψει και αυτός, εκτός από τον Λυμπέρη;

Και όσοι έχετε όρεξη και κουράγιο να κατεβάσετε και να ακούσετε 1,5gb από γεγονότα, ρίχτε μια ματιά εδώ http://www.paterikoslogos.com/avraam/Lymperis/IMIA.avi

Ο Ναύαρχος Λυμπέρης (τότε ΓΕΕΘΑ) όποτε μιλάει δημοσίως πλέον για το θέμα και ερωτάται σχετικά, αυτό που λέει είναι ότι: "Μετάνιωσα που χαιρέτησα τενεκέδες" και εννοεί τους Πάγκαλο, Αρσένη και Σημίτη, που ως "υφιστάμενός" τους, τους απεύθυνε τον δέοντα στρατιωτικό χαιρετισμό.

Συμπέρασμα: Μην περιμένετε ποτέ από δημοσιογράφους και τηλεοπτικές εκπομπές να μάθετε την παραμικρή αλήθεια για το τι συνέβη στα Ίμια. Το μεροκάματό τους βγάζουν κι αυτοί με τους αδαείς πολίτες...
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 08-07-2010, 20:20
Captain_Andreas Ο/Η Captain_Andreas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: Athens
Μoto: BMW R1200 GS
Μηνύματα: 279
Προεπιλογή Απάντηση: Αλυτο μυστήριο με τον τάφο του καταδρομέα!

Πες τα gemara!!! Πες τα!!! Το βιβλίο που μάλλον αναφέρεται πιο πάνω είναι το βιβλίου του Ναυάρχου Λυμπέρη. Ενός ανθρώπου που τίμησε την στολή και τα γαλόνια του... Όποιος έχει κότσια (να κλάψει γιατί θα κλάψει) ας το αναζητήσει να το διαβάσει...
Οι δημοσιοκάφροι ξέρουν και παίζουν τον ρόλο τους (έχουμε πρόσφατα δείγματα) το θέμα είναι ΕΜΕΙΣ να αναζητούμε την αλήθεια...
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 08-07-2010, 23:27
MARK Ο/Η MARK βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΡΕΘΥΜΝΟ
Μoto: GS 1200R ADVENTURE
Μηνύματα: 28,959
Προεπιλογή Απάντηση: Αλυτο μυστήριο με τον τάφο του καταδρομέα!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gemara Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε GeorgeP επειδή τα Ίμια τα έχω ζήσει στο πετσί μου λεπτό προς λεπτό, ΟΛΑ, μα ΟΛΑ που έχουν γραφτεί από δημοσιογράφους και έχει δείξει η τηλεόραση εκείνη την εποχή αλλά και αργότερα, είναι παντελώς ψέματα και ουδεμία, επαναλαμβάνω ουδεμία σχέση έχουν με την πραγματικότητα.

Ζούσα γεγονότα από μέσα και έβλεπα μετά από 2-3 ώρες το πως μεταφέρονταν στην τηλεόραση και έτριβα τα μάτια μου. Είναι δυνατόν λέω να λένε τέτοια πράγματα;;;

Μίλαγε γνωστός γελοίος δημοσιογράφος επί των στρατιωτικών και έλεγε απίστευτες μπαρούφες, οπότε δίπλα μου αξιωματικός που τον ήξερε τον έπαιρνε στο κινητό την ώρα που μίλαγε στον SKY (τότε) και του έλεγε επί λέξει:"Βρε μ@λ@κ@ καραγκιόζη, που τα βρήκες αυτά και τα λες, άλλα σου είπα εγώ!!!", δεν ακουγόταν η ομιλία του βέβαια στον αέρα, οπότε ο Βερύκιος (ωπ, μου ξέφυγε) μίλαγε on camera: "Απ' ότι με πληροφορούν μόλις τώρα..." κλπ.

Για ποιο βιβλίο του Αντιναύαρχου Βασιλικόπουλου μιλάς; Έχει γράψει και αυτός, εκτός από τον Λυμπέρη;

Και όσοι έχετε όρεξη και κουράγιο να κατεβάσετε και να ακούσετε 1,5gb από γεγονότα, ρίχτε μια ματιά εδώ http://www.paterikoslogos.com/avraam/Lymperis/IMIA.avi

Ο Ναύαρχος Λυμπέρης (τότε ΓΕΕΘΑ) όποτε μιλάει δημοσίως πλέον για το θέμα και ερωτάται σχετικά, αυτό που λέει είναι ότι: "Μετάνιωσα που χαιρέτησα τενεκέδες" και εννοεί τους Πάγκαλο, Αρσένη και Σημίτη, που ως "υφιστάμενός" τους, τους απεύθυνε τον δέοντα στρατιωτικό χαιρετισμό.

Συμπέρασμα: Μην περιμένετε ποτέ από δημοσιογράφους και τηλεοπτικές εκπομπές να μάθετε την παραμικρή αλήθεια για το τι συνέβη στα Ίμια. Το μεροκάματό τους βγάζουν κι αυτοί με τους αδαείς πολίτες...

Καλά τα λές..............
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 08-07-2010, 23:47
Carduelis Ο/Η Carduelis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Mπραχάμι - Αθήνα
Μoto: Τη "Χιονάτη"
Μηνύματα: 2,286
Προεπιλογή Απάντηση: Αλυτο μυστήριο με τον τάφο του καταδρομέα!

Αν και δεν έχω ήχο στο pc μου, αυτό νομίζω είναι συνέντευξη του Λυμπέρη.. αν και πολύ θα ήθελα να τα ακούσω από το Gemara.
#!

Last edited by Carduelis; 08-07-2010 at 23:49.
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 08-07-2010, 23:50
MARK Ο/Η MARK βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΡΕΘΥΜΝΟ
Μoto: GS 1200R ADVENTURE
Μηνύματα: 28,959
Προεπιλογή Απάντηση: Αλυτο μυστήριο με τον τάφο του καταδρομέα!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Carduelis Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν και δεν έχω ήχο στο pc μου, αυτό νομίζω είναι συνέντευξη του Λυμπέρη.. αν και πολύ θα ήθελα να τα ακούσω από το Gemara.
YouTube - ΛΥΜΠΕΡΗΣ ΙΜΙΑ#!

Ο τύπος έχει μεγάλα καρύδια..................
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Το 20% του πληθυσμού στην Ελλάδα βρίσκεται αντιμέτωπο με τον κίνδυνο της φτώχειας με MARK Επικαιρότητα 11 11-07-2010 03:12
Το μυστήριο των chemtrails...! georgekostas Διάφορα 2 15-12-2009 18:19
Μόλυνε την σύζυγο του με τον ιό HIV!!!!! riko46 Επικαιρότητα 6 12-12-2009 11:49
Πoυλάει τον τάφο να πληρώσει το στεγαστικό! Black_Shadow Κόσμος 10 25-08-2009 21:52
Πέρασε για θήραμα τον εγγονό του και τον πυροβόλησε BATIGOL Διάφορα 9 10-01-2009 23:24


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:08.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!