GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 23-03-2010, 02:24
dimalx Ο/Η dimalx βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: athina
Μoto: BMW R1150 GS 02
Μηνύματα: 117
Προεπιλογή Θόρυβος απο αντλία βενζίνης σε R1150 GS

Καλησπέρα καταρχάς σε όλους...
Μετά απο 2 χρόνια σχεδόν, απροβλημάτιστης λειτουργίας ενός v-strom 650, είπα και εγώ να εκπληρώσω το ονειρό μου και να πάρω ένα R1150GS....ομολογώ πως μόνο αυτό ήθελα εξαρχής, οραίο και το 1200 αλλα πολλά ηλεκτρονικά και περισσότερα πλαστικά....τεσπα..αγόρασα ενα 1150 αφου σκότωσα το vstromaki mou...
όλα καλα με την μπεμπα οραία θέση οδήγησης, τέλεια φρένα, αρκετή ροπή, τρένο στο δρόμο,άνετη θέση για να ξαπλώσεις αφου έχεις διανύσει πολλά χιλιόμετρα με τα ποδια στους boxer και το κεφάλι στην βαλίτσα (κρεβάτι κανονικό), πανέμορφη μηχανή (προσωπικά η ομορφοτερη) αλλά....
κάνει ένα τρελό θόρυβο απο την αντλία βενζίνης....έτοιμη να σκάσει η στρέφει πολυ πιο γρήγορα, φοβάμαι μην την δω να περνάει μπροστά απο τα μάτια μου καθώς οδηγώ...ο τύπος απο τον οποίο την αγόρασα μου είχες πει οτι και αυτουνου ετσι του έκανε απο τα 70000km (έγω την πηρα στα 90000)....ακόμα και τώρα βουίζουν τα αυτιά μου...τεσπα...λοιπον την πρώτη φορά σκέφτηκα οτι φταίει το τεπόζιτο που είναι μισοάδειο, το γεμίζω αλλά τπτ...τσεκάρω τις τιμές για καινούργια αντλία 255Ε + εργατικά, άντε πες οτι θα την αλλάξω εγώ μιας και πιάνουν τα χέρια μου λιγο...αλλά γιατι να μου την σπάει έτσι....μήπως το όνειρο μου γίνει ο χειρότερος εφιάλτης μου....
το πρωί πάντος θα περάσω απο κανένα συνεργείο να ρωτησω να αγοράσω και τα ανταλλακτικα για τισ κάνω ένα γενικό μόνος μου....
συμφορουμίτες please τα xenon σας ....
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 23-03-2010, 12:21
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: Θόρυβος απο αντλία βενζίνης σε R1150 GS

πάρε τιμές από Ελλάδα και μετά να ψαχτείς στο ιντερνετ..
πχ Motorworks - BMW Motorcycle Spares - home

σήμερα η ισοτιμία είναι 1 λίρα = 1,11 ευρώ
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 23-03-2010, 16:05
kostasvar Ο/Η kostasvar βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μoto: R1150GS
Μηνύματα: 831
Προεπιλογή Απάντηση: Θόρυβος απο αντλία βενζίνης σε R1150 GS

Αν κάνεις λίγο υπομονή να ζεστάνει ο καιρός και θα ησηχάσεις!!!


Λοιπόν , και εγώ παρατήρησα αυξημένο θόρυβο στην αντλία με τα πρώτα κρύα του χειμώνα και όταν πήγα στην αντιπροσωπεία μου είπαν ότι συμβαίνει σε αρκετά μηχανάκια.Μου είπαν μάλιστα ότι δεν χρειάζετε να κάνω κάτι (μέχρι να ξεμείνω φαντάζομαι)!!!

Για ψάξε λίγο στο εξωτερικό γιατι ένας φίλος μου έφερε καινούργιο hole με 190€ και εδώ του ζήτησαν 270€.
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 23-03-2010, 20:45
dimalx Ο/Η dimalx βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: athina
Μoto: BMW R1150 GS 02
Μηνύματα: 117
Προεπιλογή Απάντηση: Θόρυβος απο αντλία βενζίνης σε R1150 GS

Φίλε vpentza έχεις δίκιο πολύ πιο φθηνά απο έξω και μαλλον προς τα εκει θα κινηθώ thanks...
Φίλε kostasvar δεν νομίζω να μου κάνει την χάρη το καλοκαίρι,πιο πιθανόν ειναι να ξεμυτίσει και να που πει (φεύγω πάω για μπάνιο,έσκασα) και μπαμ....
Σήμερα ρώτησα σε 3 συνεργεια (αντιπροσωπείας) και μου είπαν όλοι τα ίδια....300-320Ε η να την αφήσω μέχρι να με αφήσει... για πολλά γέλια...αν είναι δυνατόν....βέβαια τα ψιλοπήρα με τις αντιπροσωπείες και τα λεφτά που ζητάνε για ανταλλακτικά BMW...
επειδή αύριο θα ανοίξω το μωρό μου πήγα και ψώνισα.
πήρα μόνο τα τακάκια, το φιλτρο λαδιού απο την αντιπροσωεία,όλα τα άλλα (λάδια ARAL 20-50 5.5E/L,ΜΠΟΥΖΊ 5,5/ΤΕΜ, ΒΑΛΒΟΛΙΝΕΣ 7Ε/L,ΥΓΡΑ ΦΡΕΝΩΝ 10Ε/L) απο τΑ (JUMBO).....απο ένα μαγαζι στον πειραία απο οπου ψωνίζω και για το αυτοκίνητο....αύριο θα τα αλλάξω όλα και θα κάνω και ρύθμιση βαλβίδων...δεν ξαναβάζει κανένας άλλοσ χέρι στο μωρό μου...
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 24-03-2010, 19:46
kostas-patra Ο/Η kostas-patra βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: α
Μηνύματα: 668
Προεπιλογή Απάντηση: Θόρυβος απο αντλία βενζίνης σε R1150 GS

Μην φοβάσαι την αντλία, εκτός ακι αν ξεμένεις από βενζίνη συνέχεια
ας κάνει θόρυβο, δεν σε αφήνει
μην αφήσεις κανένα λαμόγιο να σου την βγάλει άχρηστη, για να σου βάλει άλλη, γιατί η δική σου άχρηστη θα πουληθεί στο άψε σβήσε

αν δεν έχεις πειστεί ακόμα, πάρε το 1150 κανενός φίλου σου και θα ακούσεις τον ήχο τον δικό σου

καλό μηχανάκι έδωσες, καλό μηχανάκι πήρες, μόνο που αυτό που πήρες δεν φημίζεται για την ησυχία του, χωρίς να είανι απαραίτητα κακό αυτό, απλά έτσι είανι, δέξου το για καλό της τσέπης σου ή δώσε τα, ως προσκαιρη λύση
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 28-03-2010, 23:56
dimalx Ο/Η dimalx βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: athina
Μoto: BMW R1150 GS 02
Μηνύματα: 117
Προεπιλογή Απάντηση: Θόρυβος απο αντλία βενζίνης σε R1150 GS

ευχαριστω κωστα μου εφτιαξε λιγο την διαθεση...το μονο που φοβαμαι αν αφησω την ιδια αντλια μην με αφησει στον δρομο...αλλα τεσπα τουλαχιστον πηρα την μηχανη που ηθελα παντα οτι ειναι να γινει θα γινει...ευχαριστω!!!
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 29-03-2010, 00:26
sokin Ο/Η sokin βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: corfu
Μoto: R 1150 GS adv
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή Απάντηση: Θόρυβος απο αντλία βενζίνης σε R1150 GS

εγώ πάντως στο στρώμα 1000 και από αντλία με είχε αφήσει και από tps ξέρεις πως μεταφράζετε αυτό σε ευρώ! τι μπέμπα μη την φοβάσαι μάθε μερικά πράγματα να τα κανείς μόνος και ότι θες από ανταλλακτικά κτύπα τα από εξωτερικό
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 04-05-2010, 02:34
MIKEVIII Ο/Η MIKEVIII βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: ΒΑΡΥΜΠΟΜΠΗ
Μoto: BMW R1150GS
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή Απάντηση: Θόρυβος απο αντλία βενζίνης σε R1150 GS

θα σου πρότεινα μιας και είμαι παθών να μην παίζεις με την τυxη σου και πριν καλοκαιριάσει για τα καλά πάρε από έξω μια τρόμπα και άλλαξε την...
πρόπερσι το καλοκαίρι σε νησί 15αύγουστο... μου κάνει για πρώτη φορα τον χαρακτηριστικό ήχο... σταματάω μετά από 5 λεπτά και δοκιμάζω να ξανά βάλω μπροστά την μηχανή και τίποτα...μου χάλασαν οι διακοπές μου... 15αύγουστος τα πάντα κλειστά...
ότι θα στην κάνει το θεωρώ δεδομένο...απλά δεν ξέρεις το ποτε...

άνοιξε την τάπα του ντεπόζιτου και ελενξε αν έχει σκουριές το ντεπόζιτο...
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 05-05-2010, 13:21
Wicked_GS Ο/Η Wicked_GS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: N.Heraklio
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή Απάντηση: Θόρυβος απο αντλία βενζίνης σε R1150 GS

Για ριξε μια ματια εδω...Aftermarket Replacement Fuel Pump Kit R850/1100/1150
Εγω την εχω βαλει και ειμαι 100% ευχαριστημενος!!!!!!
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 05-05-2010, 23:17
stavrouliasp Ο/Η stavrouliasp βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Καβάλα
Μηνύματα: 451
Προεπιλογή Απάντηση: Θόρυβος απο αντλία βενζίνης σε R1150 GS

Με το τελωνείο δεν είχες κανένα θεματάκι...?
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
R1150 GS / 2003 kostasvar Πωλήσεις μοτοσυκλετών 10 29-12-2009 17:47
BMW R1150 GS ADVENTURE Πάνος Πωλήσεις μοτοσυκλετών 17 29-12-2009 04:40
Κράνος Μοτοσικλέτας Θόρυβος !!!!!!!!!! riko46 Ασφάλεια και τεχνικές οδήγησης 12 25-04-2009 12:30
ΕΛΑΣΤΙΚΑ ΓΙΑ R1150 RT fidemporas Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 3 19-03-2009 14:03
Γεια Χαρα σε ολους απο Ζακυνθο Arathon Καλώς ήλθατε 39 10-02-2009 21:06


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:18.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!