GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Επικαιρότητα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 29-10-2010, 12:17
MARK Ο/Η MARK βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΡΕΘΥΜΝΟ
Μoto: GS 1200R ADVENTURE
Μηνύματα: 28,959
Thumbs down Σε "βασίλειο" των πολυεθνικών έχει μετατραπεί η Ελλάδα

Σε "βασίλειο" των πολυεθνικών έχει μετατραπεί η Ελλάδα




Τη στιγμή που οι μισθοί στη χώρα μας έχουν μειωθεί, οι Έλληνες εξακολουθούν να ακριβοπληρώνουν τα βασικά καταναλωτικά προϊόντα σε σχέση με άλλες ευρωπαϊκές χώρες. Για το λόγο αυτό, οι εκπρόσωποι των μικρομεσαίων επιχειρήσεων και οι καταναλωτικές οργανώσεις κάνουν σαφές ότι θα στηρίξουν κάθε ενέργεια του υπουργού Περιφερειακής Ανάπτυξης και Ανταγωνιστικότητας, Μιχάλη Χρυσοχοΐδη, ενάντια στην κερδοσκοπία και τις εναρμονισμένες πρακτικές των ενδοομιλικών συναλλαγών των πολυεθνικών εταιριών.
Σύμφωνα με έρευνα της Γενικής Γραμματείας Εμπορίου, που συνέκρινε τις τιμές 70 προϊόντων σε έξι χώρες (Ισπανία, Γερμανία, Γαλλία, Κύπρο, Σλοβενία και Ελλάδα), πολλά προϊόντα πολυεθνικών ομίλων πωλούνται πανάκριβα στην ελληνική αγορά.
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 29-10-2010, 13:40
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Σε "βασίλειο" των πολυεθνικών έχει μετατραπεί η Ελλάδα

κι από ότι έχει πάρει το αυτί μου,
τα πληρώνουμε μάλλινα τα προϊόντα,
και δεν πληρώνουν και τους φόρους εδώ
έχοντας σε άλλες χώρες την έδρα των εταιρειών.
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 29-10-2010, 14:52
ckk Ο/Η ckk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Εκάλη
Μoto: BMW R1200GS
Μηνύματα: 5,181
Προεπιλογή Απάντηση: Σε "βασίλειο" των πολυεθνικών έχει μετατραπεί η Ελλάδα

σωστά όλα αυτά και τα περί τιμών και τα περί φόρων των πολυεθνικών.

αλλά ούτε οι εκπρόσωποι των μικρομεσαίων, ούτε οι άλλοι ούτε οι δείνα θα κάνουν κάτι, γιατί είναι ΟΛΟΙ βολεμένοι.
Πόσο μάλλον το υπουργείο, που βαράει τις προσοχές.
Να ξαναδουλέψει πάλι το παραδοσιακό μπακάλικο. Ήδη δουλεύει μάλλον, γιατί λόγω κρίσης έχει ήδη και βερεσέδια…

Last edited by ckk; 29-10-2010 at 15:02.
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 29-10-2010, 14:59
ckalfas Ο/Η ckalfas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: Yamaha Virago XV250 BMW R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 1,982
Προεπιλογή Απάντηση: Σε "βασίλειο" των πολυεθνικών έχει μετατραπεί η Ελλάδα

...συμπληρώνοντας στα παραπάνω, "εκβιάζουν" την Ελληνική κοινωνία με την απειλή απολύσεων και ερχόμαστε μετά και κλαίμε με βαρύ δάκρυ για τους εργαζόμενους που χάνουν την δουλειά τους και... και...
Αφού πρώτα όλοι μας βγάλαμε τα ματάκια μας ενισχύοντας τις πολυεθνικές γιατί νομίζαμε ότι γλυτώναμε μερικά λεπτά του Ευρώ, τώρα κάναμε τις γάτες λεοντάρια και μας κατασπαράζουν...
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 29-10-2010, 15:08
ckk Ο/Η ckk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Εκάλη
Μoto: BMW R1200GS
Μηνύματα: 5,181
Προεπιλογή Απάντηση: Σε "βασίλειο" των πολυεθνικών έχει μετατραπεί η Ελλάδα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ckalfas Εμφάνιση μηνυμάτων
...συμπληρώνοντας στα παραπάνω, "εκβιάζουν" την Ελληνική κοινωνία με την απειλή απολύσεων και ερχόμαστε μετά και κλαίμε με βαρύ δάκρυ για τους εργαζόμενους που χάνουν την δουλειά τους και... και...
Αφού πρώτα όλοι μας βγάλαμε τα ματάκια μας ενισχύοντας τις πολυεθνικές γιατί νομίζαμε ότι γλυτώναμε μερικά λεπτά του Ευρώ, τώρα κάναμε τις γάτες λεοντάρια και μας κατασπαράζουν...
ρε συ Χρηστάρα, δεν τους αντρώσαμε για διαφορές μερικών λεπτών.
στην αρχή ήταν καθαρότεροι, κοσμιότεροι, συγκεντρωμένα όλα σε ένα κατάστημα (one stop shop) στα μοντέρνα Ελληνικά, και αρκετά φθηνότερα, γιατί έχω την ηλικία να θυμάμαι, των κατά τόπους μπακάλικων, που λειτουργούσαν με νοοτροπία αλλά και περιθώρια καταστήματος λιανικής.
μετά το γύρισαν οι μάγκες... και κάναν του πουλιού το γάλα, ξυνόγαλα

Last edited by ckk; 29-10-2010 at 15:09.
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 29-10-2010, 15:28
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Σε "βασίλειο" των πολυεθνικών έχει μετατραπεί η Ελλάδα

Από τα παιδικά μου χρόνια, βαδίζω αισίως στα 42, θυμάμαι έναν Γαλαξία κοντά στο Χιλτον. Τα περισσότερα ψώνια τα κάναμε στην ΕΒΓΑ της γειτονιάς. Ακόμη και σήμερα οι γονείς μου τα καθημερινά σε μεγάλο ποσοστό τα αγοράζουν από το παληκάρι που κληρονόμησε το μπακάλικο. Σίγουρα είναι ακριβότερα, με το πλεονέκτημα όμως ότι είναι ανοιχτός μέχρι τα μεσάνυχτα, και Κυριακές. Ακόμη κι αν δεν έχω ψιλά θα μου δώσει τα τσιγάρα ή ότι χρειάζομαι και ξέρει ότι θα του τα πάω την επόμενη.

Στην καινούρια μου γειτονιά, ο μπακάλης σε μερικά πράγματα είναι φθηνότερος από το σουπερμαρκετ. Και με αυτόν ισχύει ότι με τον πρώτο.

Μπορεί σε τελική σούμα να κοστίζει κάτι παραπάνω, αλλά ενισχύω το γείτονα μου, βρίσκω ότι θέλω σε ώρα και μέρα που το μεγάλο μαγαζί είναι κλειστό.

Και δεν περιμένω και τμε τις ώρες στο ταμείο για λίγα ευρώ διαφορά.

Καλό είναι να ενισχύουμε τα μαγαζιά της γειτονιάς σε πρώτο λόγο και τα ελληνικά προϊόντα σε δεύτερο. Οσο για τις τιμές; Αυτές σε πολλά είδη είναι μαρκέ, όπου να τα πάρεις το ίδιο κοστίζουν
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 29-10-2010, 15:34
mario Ο/Η mario βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: R1200GS Adv.
Μηνύματα: 6,828
Προεπιλογή Απάντηση: Σε "βασίλειο" των πολυεθνικών έχει μετατραπεί η Ελλάδα

..θα μπορούσαμε να έχουμε τα πάντα σε αρμονία να λειτουργούν όλα και τα μπακαλικα και οι πολυεθνικες αλλα εμεις ειμαστε αχορταγοι και μαζι με ολα τα άλλα τρώμε και κουτόχορτο.
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 29-10-2010, 17:00
ckk Ο/Η ckk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Εκάλη
Μoto: BMW R1200GS
Μηνύματα: 5,181
Προεπιλογή Απάντηση: Σε "βασίλειο" των πολυεθνικών έχει μετατραπεί η Ελλάδα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
Από τα παιδικά μου χρόνια, βαδίζω αισίως στα 42, θυμάμαι έναν Γαλαξία κοντά στο Χιλτον. εγώ στα 50 μου θυμάμαι το πρώτο super market στην Αθήνα / Ελλάδα, Σκλαβενίτης στο Περιστέρι. Τα περισσότερα ψώνια τα κάναμε στην ΕΒΓΑ της γειτονιάς. μονάχα που τώρα μπορεί να λέει ΕΒΓΑ, αλλά είναι Vivartia, καταραμένο marketing Ακόμη και σήμερα οι γονείς μου τα καθημερινά σε μεγάλο ποσοστό τα αγοράζουν από το παληκάρι που κληρονόμησε το μπακάλικο. Σίγουρα είναι ακριβότερα, με το πλεονέκτημα όμως ότι είναι ανοιχτός μέχρι τα μεσάνυχτα, και Κυριακές off licence . Ακόμη κι αν δεν έχω ψιλά θα μου δώσει τα τσιγάρα ή ότι χρειάζομαι και ξέρει ότι θα του τα πάω την επόμενη. ...ωραίες εποχές λοιπόν, ζούμε ακόμα

Στην καινούρια μου γειτονιά, ο μπακάλης σε μερικά πράγματα είναι φθηνότερος από το σουπερμαρκετ. Και με αυτόν ισχύει ότι με τον πρώτο.

Μπορεί σε τελική σούμα να κοστίζει κάτι παραπάνω, αλλά ενισχύω το γείτονα μου, βρίσκω ότι θέλω σε ώρα και μέρα που το μεγάλο μαγαζί είναι κλειστό.

Και δεν περιμένω και τμε τις ώρες στο ταμείο για λίγα ευρώ διαφορά.

Καλό είναι να ενισχύουμε τα μαγαζιά της γειτονιάς σε πρώτο λόγο και τα ελληνικά προϊόντα σε δεύτερο όλα τα ανωτέρω σωστά, είναι όμως και θέμα ποικιλίας, δεδομένου? βέβαια του ωραίου των παραδοσισκών καταστημάτων. Οσο για τις τιμές; Αυτές σε πολλά είδη είναι μαρκέ, όπου να τα πάρεις το ίδιο κοστίζουν και εδώ μπαίνει ο ρόλος των ολιγοπωλιακών πολιτικών των πολυεθνικών, άρα της ανεπάρκειας της επιτροπής ανταγωνισμού
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από mario Εμφάνιση μηνυμάτων
..θα μπορούσαμε να έχουμε τα πάντα σε αρμονία να λειτουργούν όλα και τα μπακαλικα και οι πολυεθνικες αλλα εμεις ειμαστε αχορταγοι και μαζι με ολα τα άλλα τρώμε και κουτόχορτο.
define...??? καπετάνιε μου
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Η TomTom "αποκαλύπτει" τις κάμερες ταχύτητας στην Ελλάδα MARK Χρήσιμα 10 16-06-2010 18:50
Σε night club μετέτρεψαν τον "Αβέρωφ"! Arkas Επικαιρότητα 29 16-06-2010 16:12
Κ. Μπατζελή: "το αγροτικό έχει τεθεί στην κοινωνία" MARK Επικαιρότητα 0 26-01-2010 21:42
"Αναστολή δυσπιστίας" ζητά από τους εταίρους η Ελλάδα MARK Επικαιρότητα 3 02-12-2009 07:48
Σε δημοπρασία έβαλε την "παρθενιά της" .... ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Επικαιρότητα 23 17-01-2009 10:41


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 09:01.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!