GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 27-06-2013, 21:57
milidoc Ο/Η milidoc βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: R1200GS Adv. 2007
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή Κροτάλισμα δε κυλίνδρου

Καλησπέρα σε όλους,

Αρχικά θα ήθελα να πω ότι είναι η πρώτη φορά που στέλνω pm στο gsforum (και γενικά σε forums) και θα παρακαλούσα για την επιείκεια των μελών.

Θέλω να αναφέρω ένα θέμα και να ζητήσω τις γνώμες σας. Έχω μια GS1200 Adv. του 2007, 6ετιας, με 30000 χλμ (λόγω επαγγέλματος είναι περιορισμένος ο ελεύθερος χρόνος) αγορασμένη από τον Τρικαλιώτη στην Θεσ/νικη. Προ μηνός άκουσα έναν θόρυβο-κροτάλισμα στον δε κύλινδρο, σε 1300-3000 στροφές (όχι στο ρελαντί), όταν η μοτο ζεσταινόταν. Αρχικά πίστεψα ότι είναι πειράκια και έβαλα 100αρα αλλά τίποτα. Περιόρισα πολύ τις διαδρομές εωσότου την πάω στην Θεσ/νικη που θα έκανα και το γενικό service. Ο θόρυβος έγινε εντονότερος και τελικά την έστειλα με Interamerican στον Τρικαλιώτη. Βρέθηκαν βλάβες στα κοκοράκια και στην βάση του εκκεντροφόρου (385 ευρώ). Ο μηχανικός μου (τον εμπιστεύομαι απόλυτα)
που έχει κάνει και τα άλλα services μου είπε ότι είναι σπανιότατη ζημιά (το έχει δει μια φορά ακόμα σε ίδια μοτο με 90000 χλμ) και δεν μπορούσε να μου πει την αιτία. Σε ερωτήσεις μου μου είπε ότι δεν φταίει το καύσιμο ή το πλύσιμο με πιεστικό (δεν το κάνω αλλά ίσως 1-2 φορές να μου ξέφυγε). Να πω βέβαια ότι έχω παραλείψει τα ετήσια services του 2010 και του 2012 (όχι τα γενικά), που περιλαμβάνουν ουσιαστικά αλλαγές λαδιών και φίλτρων, λόγω παρερμηνείας του χρονοδιαγράμματος. Ο μηχανικός μου είπε ότι δεν πιστεύει ότι η παράλειψη αυτή φταίει για τις βλάβες, αλλά δεν μπορεί να μου το πει με σιγουριά. Έστειλα και email στη μαμά εταιρία μπας και καταφέρω τίποτα με ελάχιστες ελπίδες. Δεδομένου συνεπώς:

1) Τα λίγα χλμ
2) Την ορθολογιστικότατη χρήση της μοτο (δεν κάνω υπερβολές)
3) Την σπανιότητα της βλάβης

θα ήθελα να ρωτήσω:

1) Εαν έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία
2) Εαν μπορεί να προβλεφθεί μελλοντική βλάβη στον άλλον κύλινδρο (ξέρω ότι δύσκολα, ο μηχανικός μου είπε ίσως)


ΥΓ Γενικά δεν έχω παράπονο από τη μοτο, δεν μου έχει βγάλει προβλήματα στο παρελθόν.
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 27-06-2013, 22:22
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: Κροτάλισμα δε κυλίνδρου

Τί σημαίνει "βλάβες στα κοκοράκια" ?
Ποιά ακριβώς η ζημιά στη "βάση εκκεντροφόρου" ?
Αν σου τα εξήγησαν, να μας μεταφέρεις την εξήγηση του συνεργείου διότι αυτά τα σημεία δεν "χαλάνε" ούτε στα 90k χλμ
Είναι γενικά καλό να έχουμε πολλαπλές γνώμες για αδιευκρίνιστες βλάβες.....
Πολλές φορές ο μηχανικός που δεν ξέρει τί συμβαίνει πετάει ένα πυροτέχνημα για να μας αφήνει με ανοικτό το στόμα και με τις τσέπες άδειες...
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 28-06-2013, 00:30
milidoc Ο/Η milidoc βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: R1200GS Adv. 2007
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή Απάντηση: Κροτάλισμα δε κυλίνδρου

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση φίλε vpentza. Όντως το θέμα έχει "σκοτεινά" σημεία. Δεν ανέφερε λοιπόν το είδος των βλαβών. Έχεις δίκιο, με όποιον κι αν μίλησα αλλά και με τον τεχνικό τον ίδιο δεν βγαίνει τέτοια βλάβη στα 30κ χλμ. Επίσης δεν μπορεί να μου πει το γιατί!!!! Ρωτάω αύριο και ξαναφέρνω το θέμα προς συζήτηση.
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 28-06-2013, 00:35
mitsaras Ο/Η mitsaras βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: αγρινιο και εβρος
Μηνύματα: 192
Προεπιλογή Απάντηση: Κροτάλισμα δε κυλίνδρου

επειδη απο μποξερ ειμαι ασχετος, αλλα μηπως ομως δεν ανεβαινε λαδι στο κυλινδρο και δεν λιπαινονταν επαρκως?καμια τρομπα λαδιου μηπως ή καμια τσιμουχα?λεω εγω τωρα...
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 28-06-2013, 13:50
phoenix Ο/Η phoenix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Χαλκίδα
Μoto: R1200GS/05 βυζαντινο
Μηνύματα: 4,316
Προεπιλογή Απάντηση: Κροτάλισμα δε κυλίνδρου

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από mitsaras Εμφάνιση μηνυμάτων
επειδη απο μποξερ ειμαι ασχετος, αλλα μηπως ομως δεν ανεβαινε λαδι στο κυλινδρο και δεν λιπαινονταν επαρκως?καμια τρομπα λαδιου μηπως ή καμια τσιμουχα?λεω εγω τωρα...
δεν ειναι κακια η γνωμη σου!!!!!!
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 28-06-2013, 20:52
AKIS_21 Ο/Η AKIS_21 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: athina
Μoto: Gs 1200 adv 07 K1200 rs. 97
Μηνύματα: 1,305
Προεπιλογή Απάντηση: Κροτάλισμα δε κυλίνδρου

Έχω το ίδιο μοντέλο απροβληματιστο ακόμα με 35000 χιλ τα σερβις τα κάνω με γνώμονα τα χιλιόμετρα και όχι τον χρόνο αυτο ειναι αποτέλεσμα του τμήματος μάρκετινγκ και μόνο οδηγώ BMW απο το 1994 και το θέμα των ετήσιων σέρβις ήρθε περίπου του 2002 καθαρά πιστεύω για να οικονομικούς λόγους.εδω μετά απο 20 χρονια άλλαξαν τα λάδια απο 20-50. Σε 10-40.το προβλημα σίγουρα πρεπει μα ειναι κάτι άλλο περιμένουμε νέα
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 28-06-2013, 22:40
GSMAN Ο/Η GSMAN βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Ωροπός
Μηνύματα: 175
Προεπιλογή Απάντηση: Κροτάλισμα δε κυλίνδρου

αν ακουγότανε έμτονα κρακ κρακ κρακ σα να χτυπά αλυσίδα καδένα σε μέταλο θα έλεγα ότι είναι σπασμένη γλύστρα ή έχει χαλ΄'ασει ο τεντοτήρας που ΔΕ χαλάναι σε αυτά υα χιλιόμετρα άποψη από 1150αρη αλλά και πρώην κάτοχο λόγω εργασίας 1200αρη
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 29-06-2013, 06:58
panagiotis.farmer Ο/Η panagiotis.farmer βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Ανω Διμηνιο Κορινθιας
Μoto: R1150GS(02) DRZ400S(04) DT175(80)
Μηνύματα: 4,764
Προεπιλογή Απάντηση: Κροτάλισμα δε κυλίνδρου

Μηπως την βαζεις μπροστα και την εχεις στο πλαινο σταντ
και δεν λυπαινει την δεξια κεφαλη σωστα και σιγα σιγα
το εβγαλε σε προβλημα??
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 30-06-2013, 17:06
TEOSS Ο/Η TEOSS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1100 GS R 51/3 CB250RS
Μηνύματα: 2,237
Προεπιλογή Απάντηση: Κροτάλισμα δε κυλίνδρου

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από panagiotis.farmer Εμφάνιση μηνυμάτων
Μηπως την βαζεις μπροστα και την εχεις στο πλαινο σταντ
και δεν λυπαινει την δεξια κεφαλη σωστα
και σιγα σιγα
το εβγαλε σε προβλημα??

Αυτό που λες φίλε δεν υφίσταται, εκτός και εάν η μοτό είναι κατασκευής προ του 1969 !!!
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 01-07-2013, 12:37
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Κροτάλισμα δε κυλίνδρου

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vpentza Εμφάνιση μηνυμάτων
Τί σημαίνει "βλάβες στα κοκοράκια" ?
Ποιά ακριβώς η ζημιά στη "βάση εκκεντροφόρου" ?
Αν σου τα εξήγησαν, να μας μεταφέρεις την εξήγηση του συνεργείου διότι αυτά τα σημεία δεν "χαλάνε" ούτε στα 90k χλμ
Είναι γενικά καλό να έχουμε πολλαπλές γνώμες για αδιευκρίνιστες βλάβες.....
Πολλές φορές ο μηχανικός που δεν ξέρει τί συμβαίνει πετάει ένα πυροτέχνημα για να μας αφήνει με ανοικτό το στόμα και με τις τσέπες άδειες...
''Βλαβη στα κοκορακια'' σημανει εμφανιση ''pitting'' σε αυτα........
''Βαση εκκεντροφορου'' σημαινει το κουζινετο που εδραζεται ο εκεντροφορος.

''Ρitting'' σημαινει ''εντυπωμα, ευλοιγιαση...'' στα ελληνικα και ψωριαση/ψωροφαγωμα στα νεα Ελληνικα της μηχανικης. Οι επισυναπτομενες φωτο για να καταλαβεις/-ετε τι ακριβως ειναι αυτο.
''Ρitting'' μπορει να εμφανιστει ειτε στην επιφανεια του κοκορακιου και στο αμυγδαλο του εκκεντροφορου (οταν συμβει το ενα θα συμβει απαραιτητα και το αλλο) ειτε εσωτερικα στο σημειο εδρασης και περιστροφης του εκκεντροφορου ¨η του κοκορακιου δλδλ στο κουζινετο. Το τελευταιο συμβαινει και αυτονομα........
Το κυριο συμπτωμα του ειναι ακουστικο........κροταλιζει οταν ειναι ζεστος ο κινητρας.
το ιδιο ακουστικο συμπτωμα εχουν και οι διογκωμενοι οδηγοι βαλβιδων (οι σωληνες μεσα στους οποιους παλιδρομουν τα στελεχη/μισχοι των βαλβιδων) αλλα σε αυτην την περιπτωση το κροταλισμα ακουγεται με την πρωτη μιζια ζεστο/κρυο δεν εχει σημασια.


Το φαινομενο του ''pitting'' ειναι μια συνηθισμενη βλαβη η οποια οφειλεται αποκλειστικα και μονον σε ελλειπη λιπανση λογω:
  • βλαβης του συστηματος λιπανσης (εστω και στιγμιαια)
  • βουλωμενο ¨η κακης ποιοτητας φιλτρο λαδιου (βουλωμενο=παραλειψη αλαλγης του, κακη ποιοτητα= φθηνο φιλτρο που η εσωτερικη βαλβιδα ανακουφισης ειναι εκει για διακοσμηση.
  • κακή εργοστασιακη ''βαφη σκληρυνσης'' των εμπλεκομενων μεταλλων.
  • λαθος ιξωδες λαδιου (π.χ 20/50 σε εξωτερικη θερμοκρασια -10C για τον αεροψυκτο μποξερ και μονον)
  • αλλαγη λαδιου σε πολυυυυυυυυυυυυυυ μεταγενεστερο χρονο απο αυτον που συνιστα ο κατασκευαστης
  • αλλαγη λαδιου καθε ποτε (μονον συμπληρωμα οταν χρειαζεται)
Μια στιγμιαια ανακοπη της απροσκοπτης λιπανσης για οποιοδηποτε λογο επιφερει την αρχη του ''Ρitting''......οταν αρχισει το ''Ρitting'' δεν μπορει να ανακοπει, λιγο-λιγο τρωει τα μεταλλα και αρχιζει ο χαρακτηριστικος ηχος του κροταλισματος.

Υ.Γ. δεν παιζει ρολο το ''κακο το λαδι'' διοτι δεν υπαρχουνν κακα λαδια, αρκει να τηρουμε τις προδιαγραφες του κατασκευαστη της μοτοσυκλετας αλλα και τυο λαδιου του ιδιου.
Attached Images
File Type: jpg PittedCamshaft.jpg (20.6 KB, 43 views)
File Type: jpg pitted rocker arm.jpg (22.4 KB, 43 views)

Last edited by GeorgeP; 01-07-2013 at 12:40.
Reply With Quote
Απάντηση

Tags
κοκοράκια, εκκεντροφόρος


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 06:16.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!