GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 13-08-2010, 16:57
stelios1977 Ο/Η stelios1977 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη-Σερρες
Μoto: 800gs
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή αλλαγη εξατμισης f800gs

εχω μπει εδω και αρκετο καιρο στην πριζα για ν αγορασω εξατμιση στο 800αρακι μου ειμαι αναμεσα σε remus η acrapovic και οι 2 κορυφαιεσ εταιρειες,μ ενδιαφερει ο πιο μπασος θορυβος γιατι ο ηχος της μαμας ειναι λιγο καπως μ ενδιαφερουν βεβαια και οι επιδοσεις αν και δε νομιζω να ναι τρελλες γιατι ο καταλυτης παραμενει.Και θελω να ρωτησω η αλλαγη αυτη θα μειωσει την αντοχη του κινητηρα,θα δω καπια διαφορα στις ροπες.επισης αξιζει η αλλαγη των λαιμων που δινει η remus
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 19-08-2010, 10:39
Konti Ο/Η Konti βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: F800GS Alpine White & ex Dakar
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή Απάντηση: αλλαγη εξατμισης f800gs

Αν αλλάξεις μόνο τελικό μη περιμένεις να δείς τρελές διαφορές! Γλυτώνεις όμως αρκετό βάρος!!! Τουλάχιστον 2 με 2.5 κιλά απο το θερμοσίφωνα που έχει για εξάτμιση απο τη μάνα του!

Εγω να σου πω με το που πήρα το μηχανάκι, μετά το στρώσιμο την αλλαξα... το έψαξα αρκετά! Ελεγα για akrapovic στην αρχή αλλά τα 850€ δεν τα έδινα σε καμία περίπτωση! Ακόμα και τα 650€ (χωρίς την laser χάραξη) είναι πολλά!

Remus, Βos και Mivv οπτικά δε μου άρεσαν (γούστα ειναι αυτα- υποκειμενικά πράγματα)!!!

Ετσι έβαλα μια QD-Twalcom αλουμίνιο-μαγνήσιο παρα πολύ καλή ποιότητα και φοβερό ήχο και αρκετά οικονομική, απο Ιταλία μαζι με μεταφορικά μου κόστισε 380€! Υπάρχει και σε τιτάνιο-μαγνησιο (λίγο πιο ακριβή)! Τώρα πια τις φέρνει και το Motoraid (όταν την πήρα εγω δεν τις είχε)!
Εβαλα και ενα φίλτρο K&N.....

Βέβαια όλα αυτά τα έβαλα ακριβώς μετα το στρώσιμο οπότε δε μπορώ να βγάλω "ασφαλή" συμπεράσματα σχετικά με απόδοση κλπ...!

πάντως το μηχανάκι έχει 10000χλμ και δεν εχω κανένα μα κανένα πρόβλημα! Ούτε η εξάτμιση εχει αλλοιωθεί σε χρώμα κλπ....

Εδω για να ακούσεις τον ήχο:


Εδω είναι η τιτανίου:

Τελικό εξάτμισης Twalcom® BMW F 800 GS τιτανίου by: Twalcom - MotoRAID

Και 2 photos (απ'το site της εταιρίας)

http://www.gsforum.gr/%CE%95%CE%BE%C...93/index3.html

Last edited by Konti; 19-08-2010 at 10:45.
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 19-08-2010, 19:59
stelios1977 Ο/Η stelios1977 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη-Σερρες
Μoto: 800gs
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή Απάντηση: αλλαγη εξατμισης f800gs

οντως ειναι πολυ ωραιες φιλε μου τις εχω ακουσει κ σ αλλο βιντεακι και εχει πολυ ωραιο θορυβο, της μαμας οντως ειναι πολυ ασχημη και μπορει να καψει το συνεπιβατη εχεισ ακουσει αλλες εξατμισεις μ ενδιαφερει ν εχει πιο μπασο και δυνατο θορυβο
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 19-08-2010, 21:01
Konti Ο/Η Konti βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: F800GS Alpine White & ex Dakar
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή Απάντηση: αλλαγη εξατμισης f800gs

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από stelios1977 Εμφάνιση μηνυμάτων
οντως ειναι πολυ ωραιες φιλε μου τις εχω ακουσει κ σ αλλο βιντεακι και εχει πολυ ωραιο θορυβο, της μαμας οντως ειναι πολυ ασχημη και μπορει να καψει το συνεπιβατη εχεισ ακουσει αλλες εξατμισεις μ ενδιαφερει ν εχει πιο μπασο και δυνατο θορυβο
Εδώ θα βρεις αρκετά στοιχεία:

F800GS Exhaust Pipes - ADVrider

Κοίτα για τον θόρυβο όλες πάνω κάτω στα ιδια επίπεδα θα είναι, αν θέλεις περισσότερο θόρυβο θα πρέπει να βγάλεις το DB killer το οποίο δε το προτείνω καθόλου... θα χαλάει κόσμο! Τουλάχιστον η δικιά μου χωρίς το dbkiller σηκώνει την γειτονιά! Δε το βγάζω για κανένα λόγο! Ασε που θα σε κουράζει κιόλας ειδικά στα ταξίδια...θα θέλεις depon μετά!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
...αλλαγή λαδακι/φιλτρο σε R1200GS ΙoannisPanagiotidis Τεχνικά θέματα - DIY 44 05-01-2013 12:04
...αλλαγή τακάκια φρένων πίσω τροχού σε R1200GS ΙoannisPanagiotidis Τεχνικά θέματα - DIY 44 03-01-2013 02:58
...αλλαγή βαλβολινων άξονα μετάδοσης σε R1200GS (04-07) ΙoannisPanagiotidis Τεχνικά θέματα - DIY 119 15-06-2012 01:30
Προστατευτικο εξατμισης και βαλιτσες!!! mrdaellis Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 4 11-02-2010 17:55
αλλαγη ελαστικων giorgos_gs Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 11 18-05-2009 00:56


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:09.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!