GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιό 02-12-2013, 01:28
ckalfas Ο/Η ckalfas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: Yamaha Virago XV250 BMW R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 1,982
Προεπιλογή Απάντηση: Απίστευτη αγγελία: Δίνουν αντί για μισθό, ένα πιάτ

Αυτά είναι στοιχεία του 2012, υπολόγισε τι θα ανακοινώνει η ΕΛΣΤΑΤ για το '13 μετά από μερικούς μηνες...
Reply With Quote
  #42  
Παλιό 02-12-2013, 02:58
JohnGS1100 Ο/Η JohnGS1100 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 772
Προεπιλογή Απάντηση: Απίστευτη αγγελία: Δίνουν αντί για μισθό, ένα πιάτ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Papadopaidi Εμφάνιση μηνυμάτων
Μάλλον δεν είναιν τυχαίο ότι οδηγείς Varkadero...
Στο έγραψα κ αλλού κ στο υπενθυμίζω:

"Μας φτύνουν κ λέμε ότι βρέχει".









Τα διαβάζεις αυτά που σου ανεβάζουν τα παιδιά;
Καταλαβαίνεις τι διαβάζεις ή απλά μουρμουράς το "ποιήμα";
Γιατί αν ναι όφειλες απλά να σιωπήσεις.
(Στη Θεολογία κ στην ασκητική προσέγγισή της αυτό
ονομάζεται ο "κανόνας της σιωπής". )
Τον εφαρμόζουν πολλά μέλη κ έχει επιτυχία.
Παπαδοπαίδι τι έχεις να πεις για την ρήση :

"Ο μη εργαζόμενος μηδ' εσθιέτω" Επιστολές Απ. Παύλου-προς Θεσσαλονικείς Β'

Πως συνδέεται με τη νέα γενιά ? Τι θα πει, "..παίρνω τα κουβαδάκια μου κ πάω σε άλλη παραλία ?? "
Είναι δικαιολογία αυτή ?

Για να δουμε πνευματικότητα ενός παπαδοπαίδι. Συγχώρεσέ με αν σε προκαλώ, αλλά αφορμή για το ερώτημα μου έδωσε παιδικός φίλος που ζει κ εργάζεται - έχει αφιερώσει τη ζωή του σε έναν ναό στη θεσσαλονίκη.
Προσωπικά θίχτηκα για την υπεκφυγή κ την απαξίωση της φράσης σου-το δέχομαι αλλά δε το ασπάζομαι.

(..Αφορμή αποτέλεσε ερώτημα-διαφωνία ενός παιδικού φίλου νεοκόρου προς τον ιερέα του.. απλά το μεταφέρω. Ο συγκεκριμένος νεοκόρος έχει 5 παιδιά..)

Last edited by JohnGS1100; 02-12-2013 at 03:10.
Reply With Quote
  #43  
Παλιό 02-12-2013, 14:17
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Απίστευτη αγγελία: Δίνουν αντί για μισθό, ένα πιάτ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από frits Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι μόνο εμείς, και οι φίλοι μας οι Γερμανοί...
......................................................................................................
Η έρευνα του IW προσδιόρισε τη φτώχεια βασιζόμενη σε τέσσερις βασικούς δείκτες: τη σχετική εισοδηματική φτώχια, η οποία πλήττει όσους διαθέτουν εισόδημα κάτω από το 60% του μέσου όρου της χώρας στην οποία ζουν, την υποκειμενική εισοδηματική φτώχια, που βασίζεται στην ατομική εκτίμηση, τον λεγόμενο παράγοντα της στέρησης (χαμηλό επίπεδο διαβίωσης) και τέλος την οικονομική στενότητα, η οποία δείχνει το βαθμό επάρκειας του εισοδήματος ενός νοικοκυριού.
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από frits Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι μόνο εμείς, αλλά και η αγαπημένη σου ΕΛ.ΣΤΑΤ.
...................................................................................................
Σημειώνεται ότι το όριο φτώχειας ορίζεται στο 60% του μέσου ετήσιου εισοδήματος του νοικοκυριού.
Έτσι σύμφωνα με τα στοιχεία που παρουσιάζονται στην έρευνα εισοδημάτων και συνθηκών διαβίωσης των νοικοκυριών για το 2012 της ΕΛΣΤΑΤ, το μέσο ετήσιο ατομικό ισοδύναμο εισόδημα ανέρχεται σε 10.676 ευρώ και το μέσο ετήσιο διαθέσιμο εισόδημα των νοικοκυριών της χώρας σε 17.977 ευρώ. Τα νοικοκυριά που βρίσκονται σε κίνδυνο φτώχειας εκτιμώνται σε 914.873 και τα μέλη τους σε 2.535.700. Δηλαδή ένα στα τέσσερα νοικοκυριά, από τα 914.873, ζουν με εισόδημα κάτω των 1.000 ευρώ το μήνα.
...........................................................................................

Αν επιτελους ΜΙΑ φορα διαβασετε τα ελληνικα σωστα θα δειτε οτι πουθενα δεν αναφερεται ο ορος ''πεινα'' οπως την χρησιμοποιειτε σωρηδον μεσα στο φορουμ.......
Αλλο ''πεινα'' κι αλλο ''φτωχεια'', το ενα δεν εξασφαλιζει το αλλο.
Και πως αλλωστε να υπαρχει αφου το 60% των 17,500 ειναι 10,500 ητοι 875 τον μηνα για τις οικογενειες και των 10,000ε ειναι 6000ε για τους μοναχικους ητοι 500ε τον μηνα......

Σου υπενθυμιζω φιλε Σταυρο, οσο κι αν σου φαινεται περιεργο οτι, στην ανεργια μου ζουσα με 900ε τον μηνα και πληρωμενα ολα....με καθυστερηση μεν αλλα πληρωμενα ολα!

Οσο για τον μοναχικο δεν θα πω πολλα, αυτος επαιρνε 700μικτα κι εμπαιναν στην τσεπη του 580ε καθαρα...τι ειχε τι εχασε δηλαδη.......

Και ξαναλεω σε απλη δημοτικια μπας και με καταλαβετε καποτε, εγω λεω οτι (η αποψη μου, εχω δικαιωμα να την εχω και να μαχομαι γιαυτην), ΠΕΙΝΑ στην Ελλαδα ΔΕΝ υπαρχει.........
Δυσκολιες ΝΑΙ υπαρχουν............

Η διαφορα μεταξυ των δυο ειναι Τ Ε Ρ Α Σ Τ Ι Α!!!!!!!!

Κι επειδη μου αρεσει ο διαλογος θα ηθελα να σε (σας) ρωτησω αν ξερετε η ελλαδα να ξαναειχε παρομοια ''φτωχεια'' και ποτε?

Eπειδη ειμαι σιγουρος οτι ολοι θα πειτε ΠΟΤΕΕΕΕΕΕΕΕΕ να λοιπον ενα ωραιο αρθρο της ""ΑΥΓΗΣ'' της 10/11/2013, ναι της Αυγης διοτι δεν ειμαι μονοπλευρος ανθρωπος, που μας λεει οτι τα ποσοστα φτωχειας στην Ελλαδα (κι οχι πεινας διοτι ποτε δεν πεινασαμε πραγματικα) οπως τα παρουσιαζει η αγαπημενη μου ΕΛΣΤΑΤ και οι Γερμανοι τα ξαναειχαμε το 1994........ομως τοτε κανεναν δεν ενδιεφερε η φτωχεια καποιων τους γραφαμε στα παλια μας τα παπουτσια αλλα βγαιναμε στους δρομους διεκδικωντας αυξησεις.....και μετα δανεια.....τωρα λουζομαστε και τα δυο........και ξαφνικα επειδη ΕΜΕΙΣ στερουμαστε θυμηθηκαμε και τους αλλους και τους βαζουμε μπροσταντζα!!!!

Οριστε και καλη αναγνωση:

Στα επίπεδα του 1994 η φτώχεια στην Ελλάδα - Η Αυγή Online

Last edited by GeorgeP; 02-12-2013 at 14:19.
Reply With Quote
  #44  
Παλιό 02-12-2013, 15:21
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Απίστευτη αγγελία: Δίνουν αντί για μισθό, ένα πιάτ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Papadopaidi Εμφάνιση μηνυμάτων
Μάλλον δεν είναιν τυχαίο ότι οδηγείς Varkadero...
Στο έγραψα κ αλλού κ στο υπενθυμίζω:

"Μας φτύνουν κ λέμε ότι βρέχει".

Ελπιζω να τα βλεπουν κι αλλοι αυτα που γραφεις......δεν θα πεσω στο επιπεδο σου.
Αναρωτιεμαι παντως για ποια προσοντα μιλουσες αλλου και διατεινεσαι οτι διαθετεις........φανταζομαι οχι των υπεκφυγων μεσω υβρεων λογω αδυναμιας αρθρωσης λογου κι επιχειρηματων!!



Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Papadopaidi Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα διαβάζεις αυτά που σου ανεβάζουν τα παιδιά;
Καταλαβαίνεις τι διαβάζεις ή απλά μουρμουράς το "ποιήμα";
Γιατί αν ναι όφειλες απλά να σιωπήσεις.
(Στη Θεολογία κ στην ασκητική προσέγγισή της αυτό
ονομάζεται ο "κανόνας της σιωπής". )
Τον εφαρμόζουν πολλά μέλη κ έχει επιτυχία.
Φιλε μου, το να σιωπησω ειναι πραγμα αδυνατον....διοτι δεν ειναι στην φυση μου...
Εσυ που εισαι ανθρωπος του Θεου γιατι δεν ακολουθεις τον κανονα? Ετσι για να μην προκαλεις τον πλησιον σου......λογια του θεου!
επισης, το να ζητας ''σιωπη'' απο καποιον που δεν συμφωνεις μαζι του μηπως ειναι λιγο χουντικο? απολυταρχικο? δογματικο?
Ξερω, ιστορικα η Ελλαδικη εκκλησια ειχε αριστες σχεσεις με ντοπια καθεστωτα αυτης της κατευθυνσης αλλα μην το παρατραβαμε και σημερα προς τα εκει........

οταν διαβασεις τις απαντησεις μου και τις τεκμηριωσεις μου και βρεις κατι να μου πεις να με αντικρουσεις μπορουμε να ξαναμιλησουμε........αλλα αν συνεχισεις τις υβρεις θα σε αφησω στο πατωμα...το επιπεδο σου προς το παρον!

Last edited by GeorgeP; 02-12-2013 at 15:39.
Reply With Quote
  #45  
Παλιό 02-12-2013, 16:13
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Απίστευτη αγγελία: Δίνουν αντί για μισθό, ένα πιάτ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από frits Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι μόνο εμείς, και οι φίλοι μας οι Γερμανοί...

Ινστιτούτο Γερμανικής Οικονομίας: Τρίτη φτωχότερη χώρα της Ε.Ε. η Ελλάδα

...................................................................

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από frits Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι μόνο εμείς, αλλά και η αγαπημένη σου ΕΛ.ΣΤΑΤ.

ΕΛΣΤΑΤ: Στο όριο της φτώχειας ένα στα τέσσερα νοικοκυριά το 2012

......................................................................
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Papadopaidi Εμφάνιση μηνυμάτων
Μάλλον δεν είναιν τυχαίο ότι οδηγείς Varkadero...
Στο έγραψα κ αλλού κ στο υπενθυμίζω:

"Μας φτύνουν κ λέμε ότι βρέχει".


Τα διαβάζεις αυτά που σου ανεβάζουν τα παιδιά;
Καταλαβαίνεις τι διαβάζεις ή απλά μουρμουράς το "ποιήμα";
Γιατί αν ναι όφειλες απλά να σιωπήσεις.
(Στη Θεολογία κ στην ασκητική προσέγγισή της αυτό
ονομάζεται ο "κανόνας της σιωπής". )
Τον εφαρμόζουν πολλά μέλη κ έχει επιτυχία.
Αγαπητε Σταυρο, επειδη εγω μιλω παντα με αποδειξεις κι οχι με οτι βλεπω περιστασιακα στον δρομο και
Αγαπητο παπαδοπαιδι, επειδη δεν μου αρεσει ουτε να με βριζουν αλλα ουτε και να βριζω...........

Θα ηθελα την αποψη σας για το παρακατω και πως ΕΣΕΙΣ το εξηγειτε την στιγμη κατα την οποια ο λαος ''πειναει''......... φυσικα καθε αλλη αποψη δεκτη, αρκει να ξεφυγουμε απο τους χαρακτηρισμους ελλειψη αλλων αποδεικτικων στοιχειων


Αυξάνονται θεαματικά εν μέσω κρίσης οι δαπάνες των Ελλήνων καταναλωτών σε φθηνές ηλεκτρονικές αγορές.

Ήδη φέτος εκτιμάται πως 2,5 εκατ. Έλληνες αγόρασαν μέσω διαδικτύου προϊόντα και υπηρεσίες αξίας 3,5 δισ. ευρώ, δηλαδή ξόδεψαν 600 εκατομμύρια περισσότερα σε σχέση με πέρυσι, την ίδια στιγμή που ο τζίρος των «πραγματικών» καταστημάτων λιανικού εμπορίου υποχωρεί με ρυθμό 5-20% ετησίως, ακόμη και σε προϊόντα διατροφής ή πρώτης ανάγκης.

Όπως δείχνει έρευνα που δημοσιοποίησε η ΕΣΕΕ, σταδιακά αναμένεται η αγορά των ηλεκτρονικών πωλήσεων από τις επιχειρήσεις προς τους καταναλωτές (χωρίς να περιλαμβάνονται οι συναλλαγές μεταξύ επιχειρήσεων) να διαμορφωθεί στα 5 δισ. ευρώ με πάνω από 4-5 εκατ. on line αγοραστές.

Στην Ελλάδα το 2010 αγόρασε ρούχα και αθλητικά είδη μέσω διαδικτύου το 15% των χρηστών ίντερνετ, έναντι μόλις 4% το 2008.


πηγη Οι Έλληνες λατρεύουν να ψωνίζουν μέσω διαδικτύου
Οι Έλληνες λατρεύουν να ψωνίζουν μέσω διαδικτύου - oi ellines latrevoun na psonizoun meso diadiktyou

Δλδ το 2013 7,5εκ ελληνες ''πεινασμενοι'' εξοδεψαν 8,5δις ευρο σε διαφορες αγορες απο το διαδικτυο...........

Ας μου δικαιολογησει καποιος που βρισκεται η ''πεινα''....εδω δυσκολα δικαρινεται και η φτωχεια........

Και μην μου πει κανεις οτι καποιοι εχουν διοτι αυτοι που εχουν δεν ψωνιζουν απο το διαδικτυο αλλα πανε και το παιρνουν αυτοποροσωπως, ΕΜΕΙΣ η μεσαια ταξη ψωνιζει απο το διαδικτυο αγαπητοι φιλοι, εμεις που ''πειναμε''!!!!

Last edited by GeorgeP; 02-12-2013 at 16:26.
Reply With Quote
  #46  
Παλιό 02-12-2013, 16:24
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: Απίστευτη αγγελία: Δίνουν αντί για μισθό, ένα πιάτ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητε Σταυρο, επειδη εγω μιλω παντα με αποδειξεις κι οχι με οτι βλεπω περιστασιακα στον δρομο και
Αγαπητο παπαδοπαιδι, επειδη δεν μου αρεσει ουτε να με βριζουν αλλα ουτε και να βριζω...........

Θα ηθελα την αποψη σας για το παρακατω και πως ΕΣΕΙΣ το εξηγειτε την στιγμη κατα την οποια ο λαος ''πειναει''......... φυσικα καθε αλλη αποψη δεκτη, αρκει να ξεφυγουμε απο τους χαρακτηρισμους ελλειψη αλλων αποδεικτικων στοιχειων


Αυξάνονται θεαματικά εν μέσω κρίσης οι δαπάνες των Ελλήνων καταναλωτών σε φθηνές ηλεκτρονικές αγορές.

Ήδη φέτος εκτιμάται πως 2,5 εκατ. Έλληνες αγόρασαν μέσω διαδικτύου προϊόντα και υπηρεσίες αξίας 3,5 δισ. ευρώ, δηλαδή ξόδεψαν 600 εκατομμύρια περισσότερα σε σχέση με πέρυσι, την ίδια στιγμή που ο τζίρος των «πραγματικών» καταστημάτων λιανικού εμπορίου υποχωρεί με ρυθμό 5-20% ετησίως, ακόμη και σε προϊόντα διατροφής ή πρώτης ανάγκης.

Όπως δείχνει έρευνα που δημοσιοποίησε η ΕΣΕΕ, σταδιακά αναμένεται η αγορά των ηλεκτρονικών πωλήσεων από τις επιχειρήσεις προς τους καταναλωτές (χωρίς να περιλαμβάνονται οι συναλλαγές μεταξύ επιχειρήσεων) να διαμορφωθεί στα 5 δισ. ευρώ με πάνω από 4-5 εκατ. on line αγοραστές.

Στην Ελλάδα το 2010 αγόρασε ρούχα και αθλητικά είδη μέσω διαδικτύου το 15% των χρηστών ίντερνετ, έναντι μόλις 4% το 2008.


πηγη Οι Έλληνες λατρεύουν να ψωνίζουν μέσω διαδικτύου
Οι Έλληνες λατρεύουν να ψωνίζουν μέσω διαδικτύου - oi ellines latrevoun na psonizoun meso diadiktyou

Δλδ το 2013 7,5εκ ελληνες ''πεινασμενοι'' εξοδεψαν 8,5δις ευρο σε διαφορες αγορες απο το διαδικτυο...........

Ας μου δικαιολογησει καποιος που βρισκεται η ''πεινα''....εδω δυσκολα δικαρινεται και η φτωχεια........

Αγορά υπήρχει και την κατοχή ακόμα...

Ξέρεις υπάρχουν αυτοί που έχουν χρήματα να ξοδέψουν και αυτοί που δεν έχουν ούτε να φάνε, ούτε να ζεταθούνε, ούτε να πληρώσουν το ρεύμα τους, ούτε να πάρουν ρούχα στα παιδιά τους, πάντα υπήρχαν και πάντα θα υπάρχουν αλλά αυτή ειδικά την εποχή είναι πάαααρα πολλοί, τόσο δύσκολο είναι να το καταλάβεις. .

Εσύ μπορείς να πας στο Baraonda, εγώ στο σουβλατζίδικο και κάποιος άλλος πάει στην Εκκλησία της γειτονιάς του για να φάει, εσύ τον λες άχρηστο και τεμπέλη και εγώ τον λεώ θύμα της πολιτικής που ακολουθούμε.
Τι δεν καταλαβαίνεις......

Last edited by frits; 02-12-2013 at 16:36.
Reply With Quote
  #47  
Παλιό 02-12-2013, 16:34
ckalfas Ο/Η ckalfas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: Yamaha Virago XV250 BMW R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 1,982
Προεπιλογή Απάντηση: Απίστευτη αγγελία: Δίνουν αντί για μισθό, ένα πιάτ

Η αλήθεια είναι ότι δεν πεινάμε ως λαός... μόνο μερικές χιλιάδες (με αυξητική τάση).
Δεν πεινάμε... μόνο παγώνουμε από το κρύο και ελάχιστα παιδάκια πεθαίνουν από το μονοξείδιο του άνθρακα...
...

Αν πάντως αν δεν δω αίμα, δεν πιστεύω ότι πεθαίνεις!!!

Η όλη αντιπαράθεση δεν έχει να κάνει με το αν πεινάμε, αν υποφέρουμε ή αν ζοριζόμαστε! Είναι θέμα φιλοσοφίας ζωής!
Για κάποιους η δουλοπρέπεια είναι τρόπος ζωής και δεν φτάνει μόνο αυτό, αλλά θέλουν να τον επιβάλλουν και στους άλλους!
Ευτυχώς στην διάρκεια της ιστορίας ως λαός δεν είμασταν δουλοπρεπείς, όποτε είμασταν ζούσαμε σε μεσαίωνα (σε όλα τα επίπεδα).

Αυτά!!!
Reply With Quote
  #48  
Παλιό 02-12-2013, 17:11
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Απίστευτη αγγελία: Δίνουν αντί για μισθό, ένα πιάτ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από frits Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγορά υπήρχει και την κατοχή ακόμα...

Ξέρεις υπάρχουν αυτοί που έχουν χρήματα να ξοδέψουν και αυτοί που δεν έχουν ούτε να φάνε, ούτε να ζεταθούνε, ούτε να πληρώσουν το ρεύμα τους, ούτε να πάρουν ρούχα στα παιδιά τους, πάντα υπήρχαν και πάντα θα υπάρχουν αλλά αυτή ειδικά την εποχή είναι πάαααρα πολλοί, τόσο δύσκολο είναι να το καταλάβεις. .

Εσύ μπορείς να πας στο Baraonda, εγώ στο σουβλατζίδικο και κάποιος άλλος πάει στην Εκκλησία της γειτονιάς του για να φάει, εσύ τον λες άχρηστο και τεμπέλη και εγώ τον λεώ θύμα της πολιτικής που ακολουθούμε.
Τι δεν καταλαβαίνεις......
Δεν καταλαβαινω οτι 7,5εκ ελληνες ξοδεψαν 8δις σε αγορες ενω πεινουσαν.......

Αυτο με την κατοχη να μην το ξαναπεις διοτι ειναι ψευδος, καλυτερα να διαβασεις πρωτα την αληθεια:


...... Η πλήρης καταστροφή της Ελληνικής οικονομίας ολοκληρώθηκε την περίοδο της κατοχής, κατά τη διάρκεια της οποίας οι πρώτες ύλες και τα τρόφιμα επιτάχθηκαν από τους κατακτητές, γεγονός που εκτίναξε την τιμή τους στο εσωτερικό της χώρας και υπήρξε εκρηκτική άνοδος του πληθωρισμού. Περαιτέρω επιδείνωση της οικονομίας επήλθε με τη χορήγηση του κατοχικού δανείου στη Γερμανία το 1944. Η έλλειψη ειδών πρώτης ανάγκης είχε ως αποτέλεσμα το ξέσπασμα του λιμού τον χειμώνα του 1941-42, οπότε και υπολογίζεται πως 300.000 άνθρωποι έχασαν τη ζωή τους.[14] Το γεγονός αυτό υπήρξε μία από τις μεγαλύτερες ανθρωπιστικές τραγωδίες κατά τη διάρκεια του Β΄ Παγκοσμίου Πολέμου.
πηγες
Όταν οι Γερμανοί λεηλατούσαν την ελληνική οικονομία - NEWS247
Κατοχή της Ελλάδας 1941-1944 - Βικιπαίδεια


.....στην Ελλαδα της κατοχης δεν υπηρχε εμποριο αλλα δοσιλογοι και αγορες με ανταλλαγη..........οπως π.χ ενα σπιτι για Χ οκαδες λαδι!!!!!
Μην γραφεις σε παρακαλω οτι να 'ναι, ειναι τελειως ανιστορητο αυτο που εγραψες. Το εγραψε καποιος λιγες εβδομαδες πριν σε καποιο αλλο νημα και το πηρες και το εβαλες κι εσυ.....ρωτα ανθρωπους που εχουν ζησει τοτε κι αν δεν εχεις διαβασε......εμενα ο πατερας μου σαν 11χρονο παιδι πουλουσε ''τσιγαρα'' (1 λεπτο της δεκαρας τα 3) στον δρομο που τα εφτιαχναν τα 6 αδερφια στο σπιτι τους και στην ''αυλη των θαυματων''....ξερεις απο εφημεριδα και ενα χορτο που αντικαθιστουσε τον καπνο που δεν υπηρχε........σε παρακαλω δηλαδη.

Οσο για τους αλλους που γραφεις δεν ειναι παρα πολλοι, ειναι οσοι ηταν και πριν την κριση οπου ο ΑΓΠ τους εδωσε (με δανεικα που πληρωνουμε ολοι εμεις) φως στο τουνελ αλλα ΔΕΝ τους εβγαλε απο το τουνελ.......
Ειμαστε στα επιπεδα του 1994....νορμαλ πραγματα δλδ για την ελλαδα, ετσι επρεπε να ειναι κι οχι πλασματικα διαφορετικα οπως ηταν........εσυ τι δεν καταλαβαινεις........
Για μενα δεν υπαρχει τιποτε παραλογο, περναμε κριση καποιοι θα υποφερουν και καποιοι λιγοτερο οι καθολου αλλα, μην πατε να με πεισετε για την ''πεινα'' διοτι τα 8,5 δις αγορων αλλα λενε.
Αν αυτα τα 8,5δις ειχαν καταναλωθει στην Ελλαδα σημερα δεν θα μιλαγε κανεις για οτιδηποτε περι κρισης.........

Last edited by GeorgeP; 02-12-2013 at 17:51.
Reply With Quote
  #49  
Παλιό 02-12-2013, 17:46
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Απίστευτη αγγελία: Δίνουν αντί για μισθό, ένα πιάτ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ckalfas Εμφάνιση μηνυμάτων
................................
Δεν πεινάμε... μόνο παγώνουμε από το κρύο και ελάχιστα παιδάκια πεθαίνουν από το μονοξείδιο του άνθρακα...
...
απο παντα εξάλλου, ας μην το κανουμε κι αυτο θεμα της κρισης:

1- τo 1997
2- το 2001
3- το 2002
4 - το 2009


κι επισυναπτομενα παραθετονται αποκομματα απο παλιοτερα περιστατικα θανατων απο μαγκαλια....προ κρισης ολα!!!



Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ckalfas Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν πάντως αν δεν δω αίμα, δεν πιστεύω ότι πεθαίνεις!!!
ασχολιαστο..........

Αυτα κι απο μενα!!!!
Attached Images
File Type: jpg 1978.jpg (73.5 KB, 7 views)
File Type: jpg 1979.jpg (70.5 KB, 7 views)
File Type: jpg 1980 ( 21-2-80).jpg (71.6 KB, 7 views)
File Type: jpg 1980 (6-11-80).jpg (99.7 KB, 8 views)
File Type: jpg 1980 ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΕΦΗΜΕΡΙΔΕΣ.jpg (74.1 KB, 6 views)
File Type: jpg 1980 ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ.jpg (74.3 KB, 10 views)
Reply With Quote
  #50  
Παλιό 02-12-2013, 18:37
Al Bandy Ο/Η Al Bandy βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2013
Περιοχή: Κρήτη
Μoto: R 1100 RT
Μηνύματα: 323
Προεπιλογή Απάντηση: Απίστευτη αγγελία: Δίνουν αντί για μισθό, ένα πιάτ

Τι μάς βάζεις τώρα ρε φίλε? Αποκόμματα από το 1978 για να μάς αποδείξεις ότι είναι φυσιολογικό να πεθαίνουν από μαγκάλια το 2013? Ε, βάλε και από την Μικρασιατική καταστροφή, γιατί δεν βάζεις?

Εκεί μάς γύρισαν, στο 1978. Να χρησιμοποιούμε μαγκάλια για να ζεσταθούμε το 2013! Υποτίθεται ότι πάμε μπροστά, πάμε καλύτερα.

Όσο για τις χρονιές που παραθέτεις, οι δικοί σου τού ΠΑΣΟΚ ήταν και τότε, σού υπενθυμίζω. Από τότε είχε αρχίσει το κακό, δεν είναι σημερινό.

Φίλε, έχεις ξεπεράσει πολλά όρια.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:37.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!