GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Εξοπλισμός μοτοσικλέτας

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 09-12-2013, 13:37
LPAVLOS Ο/Η LPAVLOS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2013
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: bmw r90s bmw r100rs bmw r50 bmw r25
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή Εξάτμιση Gpr σε R1150gs

Γνωρίζει κάποιος αν η Gpr εξάτμιση δουλεύει σωστά στο R1150gs? Αν δηλαδή "κάθεται" χωρίς να υπάρχει η ανάγκη ρυθμίσεων, απλά βγάζοντας το μαμά τελικό και προσθέτοντας το συγκεκριμένο?

Γνωρίζω ότι καλό είναι να αλλαχτεί και το Υ, αλλά αυτό το αφήνω για αργότερα.

G.P.R. σσ Born to Run� σσ Made in Italy
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 09-12-2013, 15:00
staikosn1 Ο/Η staikosn1 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Athens
Μoto: BMW R1100 GS
Μηνύματα: 526
Προεπιλογή Απάντηση: Εξάτμιση Gpr σε R1150gs

Κουμπωνει ως εχει απο οσο εχω διαβασει και εχει μεσα ολα τα παρελκομενα.
Η λογικη λεει οτι εφοσον θα μπει πιο ελευθερο τελικο στο μηχανακι σου εστω και με σιγαστηρα μια ρυθμιση στα ιντζεκτιον θα θελει διοτι αλλαζουν τα διαφραγματα της νεας εξατμισης με αποτελεσμα να αλλαζει και η ροη καυσαεριων.
Οποτε με την νεα ρυθμιση θα φερεις τα καυσαερια στον σωστο χρονισμο και θα αποφυγεις τα μικρα σκασιματα απο ακαυστη!!

Ας πουν και τα αδερφια την αποψη τους!
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 10-12-2013, 12:09
LPAVLOS Ο/Η LPAVLOS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2013
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: bmw r90s bmw r100rs bmw r50 bmw r25
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή Απάντηση: Εξάτμιση Gpr σε R1150gs

Το πρόβλημα που πολύ σωστά προσδιορίζεις φίλε Νίκο το αντιμετώπισα με μια Remus. Δεν κατάφερα ποτέ να κάνω το μηχανάκι να μην έχει σκασίματα και έφτασα μέχρι την Αυστρία διαμαρτυρόμενος.
Από την άλλη έχω δει μηχανάκια με Zachs και Acrapovich που απλά τις κουμπώσανε και όλα μέλι γάλα...Ούτε σκασίματα, ούτε τίποτα.

Η Gpr αισθητικά μου αρέσει πολύ και η τιμή της είναι πολύ δελεαστική, αλλά αν δεν μου πει κάποιος ότι την ξέρει και την έχει δοκιμάσει, δεν μπλέκω!
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 10-12-2013, 13:04
JohnGS1100 O/H JohnGS1100 είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 772
Προεπιλογή Απάντηση: Εξάτμιση Gpr σε R1150gs

Φίλε τα σκασίματα είναι από φτωχά μίγματα. Δημιουργούνται προαναφλέξεις με κλειστό γκάζι και ακούγονται στην εξάτμιση. Αν δώσεις λίγα μίγματα και ελευθερώσεις την εισαγωγή με Κ/Ν φιλτρο το "βεντούρι" εισαγωγή-εξαγωγή με ελεύθερη εξάτμιση θα δουλεύει σωστά.
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 10-12-2013, 13:15
LPAVLOS Ο/Η LPAVLOS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2013
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: bmw r90s bmw r100rs bmw r50 bmw r25
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή Απάντηση: Εξάτμιση Gpr σε R1150gs

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από JohnGS1100 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε τα σκασίματα είναι από φτωχά μίγματα. Δημιουργούνται προαναφλέξεις με κλειστό γκάζι και ακούγονται στην εξάτμιση. Αν δώσεις λίγα μίγματα και ελευθερώσεις την εισαγωγή με Κ/Ν φιλτρο το "βεντούρι" εισαγωγή-εξαγωγή με ελεύθερη εξάτμιση θα δουλεύει σωστά.
Συμφωνώ Γιάννη, αλλά δεν σκαλίζω ψεκασμό και μίγματα...
Δεν χρειάζονται όλες οι εξατμίσεις ρύθμιση καυσίμου...
Υπάρχουν κάποιες με κοντινές στην μαμά προδιαγραφές που απλά τις βάζεις και ωφελείσαι το βάρος απολαμβάνοντας μια διαφορετική αισθητική και έναν δεν ασυνήθιστο ήχο.
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 10-12-2013, 14:09
JohnGS1100 O/H JohnGS1100 είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 772
Προεπιλογή Απάντηση: Εξάτμιση Gpr σε R1150gs

Τότε κοίτα να έχει μόνωση η εξάτμιση και είσαι οκ.
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 10-12-2013, 14:22
LPAVLOS Ο/Η LPAVLOS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2013
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: bmw r90s bmw r100rs bmw r50 bmw r25
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή Απάντηση: Εξάτμιση Gpr σε R1150gs


Αυτό ακριβώς ψάχνω...
Το θέμα μου είναι αν η Gpr ανήκει σε αυτή την κατηγορία...
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 17-12-2013, 19:56
dtz Ο/Η dtz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R 1200 GS '05
Μηνύματα: 315
Προεπιλογή Απάντηση: Εξάτμιση Gpr σε R1150gs

φίλε μου δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσω, καθώς είχα βάλει ένα τελικό GPR στο 1200 μου,
θα κάνω όμως κάποια σχόλια καθώς κάποια θέματα δεν είναι μόνο απόδοσης αλλά και ποιότητας.
Πιο συγκεκριμένα, το τελικό που είχα πάρει εγώ πριν 5 χρόνια περίπου, ήταν σώμα τιτάνιο με γυαλισμένο inox καπάκι πίσω, και inox σωλήνα σύνδεσης με το Υ.
Ο σωλήνας αυτός δεν είχε τη σωστή ανοχή στη διάμετρο, στο σημείο που ενωνόταν με το τελικό (με 2 ελατήρια) με αποτέλεσμα μετά από μερικές εβδομάδες να αρχίσει να χάνει αέρια.
Αυτό σε συνδυασμό με το όχι και τόσο καλής ποιότητας ατσάλι του σωλήνα, αρχισε να ψωριάζει
και σύντομα απόκτησε ένα άσχημο βρωμυλο-καφετί χρώμα με πιτσιλιές.
Το μικρό μεταλικό Π, που χρησίμευε σαν στόπ του κεντρικού στάντ, ήταν από λεπτό έλασμα με αποτέλεσμα μετά από μερικές φάπες από το κεντρικό στάντ, να γίνει κ#λος.
Σημειώστε ότι δεν κατεβάζω το μηχανάκι από το κεντρικό σταντ σαν μοσχάρι, πάντα κρατάω το σταντ με το πόδι λίγο μόλις πέσει το μηχανάκι, και το αφήνω στο τέλος να στοπάρει μαλακά.
Τέλος από θέμα απόδοσης, δεν μου έκανε σκασίματα, αλλά χαμηλά το μηχανάκι "χάλασε" ψηλά όμως ΣΚΟΤΩΝΕ.
Ωραίος θόρυβος, ελάχιστα πιο δυνατός, ωραία εμφάνιση (κλασική) και εύκολη σχετικά τοποθέτηση.
Τα θετικότερα όλων πολύ καλή τιμή και ΑΝΥΠΑΡΚΤΟ βάρος
Αυτοί ήταν και οι κύριοι λόγοι που την προτίμησα.

Με δυό λόγια, και σαν συμπέρασμα, κατά τη γνώμη μου πάντα, η τιμή της είναι αντίστοιχη της ποιότητας της, χωρίς αυτό να σημαίνει απαραίτητα ότι είναι κακή

στις φωτό πάντως, όπως θα δείτε έδειχνε πολύ ωραία πάνω στο μηχανάκι, είτε πλυμένο είτε Α Π Λ Υ Τ Ο ...

Attached Images
File Type: jpg 126_2603.jpg (94.5 KB, 33 views)
File Type: jpg IMG_7605.jpg (95.2 KB, 36 views)
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 18-12-2013, 12:27
LPAVLOS Ο/Η LPAVLOS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2013
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: bmw r90s bmw r100rs bmw r50 bmw r25
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή Απάντηση: Εξάτμιση Gpr σε R1150gs

Σε ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια...

Μου έλυσες τις απορίες για το θέμα των ρυθμίσεων, μου δημιούργησες όμως κάποιες άλλες για τα θέματα ποιότητας.
Αν επιτρέπεται...πόσο καιρό την κράτησες την εξάτμιση, πώς αντιμετώπισες τα θέματα με το πρόβλημα των αερίων και του stand και σε ποιά τιμή την πήρες (προσπαθώ να καταλάβω για ποιό μοντέλο μιλάμε καθώς υπάρχει μια κάποια διαβάθμιση στα προϊόντα της συγκεκριμένης εταιρείας...)?

Εσύ δηλαδή θα ξαναέπαιρνες Gpr?
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 18-12-2013, 16:19
dtz Ο/Η dtz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R 1200 GS '05
Μηνύματα: 315
Προεπιλογή Απάντηση: Εξάτμιση Gpr σε R1150gs

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από LPAVLOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια...

Μου έλυσες τις απορίες για το θέμα των ρυθμίσεων, μου δημιούργησες όμως κάποιες άλλες για τα θέματα ποιότητας.
Αν επιτρέπεται...πόσο καιρό την κράτησες την εξάτμιση, πώς αντιμετώπισες τα θέματα με το πρόβλημα των αερίων και του stand και σε ποιά τιμή την πήρες (προσπαθώ να καταλάβω για ποιό μοντέλο μιλάμε καθώς υπάρχει μια κάποια διαβάθμιση στα προϊόντα της συγκεκριμένης εταιρείας...)?

Εσύ δηλαδή θα ξαναέπαιρνες Gpr?
έχεις δίκιο, κι εγώ απ' οτι έχω δεί έχουν αναβαθμιστεί αρκετά τα προιόντα της GPR, δεν μπορώ πάντως να απαντήσω με σιγουριά αν θα ξαναδοκίμαζα
το δικό μου τελικό το πήρα το 2007 και το κράτησα μέχρι το 2011, που πήρε ένας φίλος, και μέχρι τώρα δεν μου έχει παραπονεθεί για κάτι (βέβαια το πήρε 180 € ... οπότε είσαι πιο διαλακτικός αν δώσεις λίγα ...)
Στο διάστημα αυτό που ήταν συνέχεια βάλε-βγάλε, δεν έπαθε τίποτα, ούτε γρατζουνίστηκε το σώμα από χώματα, λάσπες κτλ. ήταν δηλαδή σε πολύ καλή κατάσταση

Στο θέμα των αερίων, δεν έκανα τίποτα, για είμαι και αντικειμενικός δεν ήταν και κάτι τραγικό, κάτι μαύρες γραμμές που έκανα πως δεν τις έβλεπα ...
Εκεί που στοπάρει το στάντ, αφού το ίσιωσα, τρύπησα και βίδωσα προσεκτικά ένα μαλακό λαστιχένιο στρογγυλό στοπ επιπλέον και οκ

όταν την αγόρασα είχε περίπου 400 € (πάλι φτηνή ήταν) αλλά με τακτοποίησε ένας φίλος και την πήρα 280, γιαυτό και δεν το πολυσκέφτηκα
λέω και μ@λ@κί@ να βγεί τουλάχιστον θα την έχω για το βουνό, όπως και έγινε.
Τότε βλέπεις δεν υπήρχαν και τόσες μεταχειρισμένες "μαμά" και αν πήγαινες να πάρεις καινούργια, σου κάνανε την τιμή tatoo στο αριστερό κ#λομάγουλο, if you know what i mean ...

Κατά τη γνώμη μου, λεφτά για τελικό δίνεις, αφού έχεις δώσει πρώτα αυτά που πρέπει, για φρένα και αναρτήσεις, αλλά αυτό είναι άλλη (μεγάαααααααλη) κουβέντα

Πάντως για να λέμε και του στραβού το δίκιο, εξάτμιση είναι δεν είναι και οικόπεδο, οπότε μην το πολυταλαιπωρείς.
Οταν έχεις κάτι που δεν σου κάνει, σίγουρα θα υπάρξει κάποιος άλλος που θα σου δώσει λεφτά να το πάρει, και θα απορήσει που το αποχωρίστηκες ...
Reply With Quote
Απάντηση

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης
Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο

Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:45.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!