PDA

View Full Version : Λάδια από το LIDL


digitalsoul
23-01-2013, 02:20
Γιά σας παιδιά!

Έχει χρησιμοποιήσει ποτέ κανένας στο GS του λάδια από το LIDL;

spyrakos35
23-01-2013, 03:27
γιατί, επειδή είναι φτηνά? :wha13:

jarhead
23-01-2013, 07:13
Γιά σας παιδιά!

Έχει χρησιμοποιήσει ποτέ κανένας στο GS του λάδια από το LIDL;

Για το GS οχι αλλα για το saxo ουδεν προβλημα...:ye33:

gsmaniac
23-01-2013, 07:20
Για το GS οχι αλλα για το saxo ουδεν προβλημα...:ye33:
Ρατσιστη.......................:cool2:

siraxanz
23-01-2013, 07:42
Μία απο τα ίδια, για το αυτοκίνητο μια χαρα είναι

Η μηχανή θέλει όση ποιότητα αντέχει η τσέπη σου;)

digitalsoul
23-01-2013, 13:22
Γενικός στο internet έχω ακούσει καλά σχόλια
και οι προδιαγραφές του είναι και αυτές καλές.
Θα ήθελα να ξέρω αν τα καίει εύκολα ο boxer...

ΔΗΜΗΤΡΗΣ
23-01-2013, 13:30
:ye32:Μία απο τα ίδια, για το αυτοκίνητο μια χαρα είναι

Η μηχανή θέλει όση ποιότητα αντέχει η τσέπη σου;)

xurxes
23-01-2013, 13:31
αν οι προδιαγραφές, ειναι αυτες που ζηταει η BMW!!!! τοτε ΔΕΝ υπαρχει προβλημα!

αλλα ειναι:wha13::rolleyes:

Kle
23-01-2013, 14:11
Τα torco έχουν 6€ το λίτρο!
Ποσο ποιο φθηνά;

digitalsoul
23-01-2013, 14:14
Τα torco έχουν 6€ το λίτρο!
Ποσο ποιο φθηνά;

Στις προσφορές πάει 11 το 5λιτρο νομίζω

N4pSt3R
23-01-2013, 14:23
Άμα είναι ΟΚ τα API τους δεν έχεις κανένα θέμα!!!Λογικά όμως, καλό θα είναι να κάνεις συχνότερες αλλαγές γιατί πιστεύω ότι θα έχουν χαμιλότερη κατασκευαστική ποιότητα οπότε λιγότερα χλμ ανα service!!!

digitalsoul
23-01-2013, 16:13
ένα ενδιαφέρον Link

https://docs.google.com/viewer?a=v&q=cache:9gySi281OfYJ:www.moll.gr/technical/Ladi_michanis.pdf+&hl=el&pid=bl&srcid=ADGEEShCrwF510IiFubS4Gv4stLmFQfNZh0PyTs8rPt3pf2WIBtcPpHR5AHHd8bcNcxQ-_epcnoXwxI3KZlfXTTAySqBwU9d2m6nAZ9rn-WA2uCbp9hgIYbpkH2BkSotUnOitDHDohQ_&sig=AHIEtbTdmEJ0PN6EJbJv1BkxEebpy0QJtg

kwstas
24-01-2013, 20:45
Στις προσφορές πάει 11 το 5λιτρο νομίζω

Σε λιγο θα αρχισουμε να τα πινουμε....τι τιμες ειναι αυτες!!!!:lo19:


Περα απο την πλακα θα πρεπει να δεις αν πληρει τις προδιαγραφες του κατασκευαστη, αλλα η γνωμη μου ειναι να παρεις κατι επωνυμο τρεχουν πολλες προσφορες στο νετ για τον ιδιο λογο που πηρες BMW και οχι ενα μηχανακι κινεζικο.
Τα εχω δει στο ραφι τα λαδια αλλα δεν τα προτιμησα ουτε για το σκαπτικο που εχουμε για τον κηπο, δεν τα εμπιστευομαι και ειμαι υπερ του επωνυμου και ποιοτικου.

winner
24-01-2013, 21:42
Ειναι πολυ καλα.
Τα χρησιμοποιω και λαδωνω τους μεντεσεδες στην πορτα της περιφραξεις
Στο εξοχικο μου.επισεις λαδωνω και τα πατηρακια του συνεπιβατη στην GS μου
Το πλαινο σταντ και το διπλο.

Κανει δουλεια !!!!! Φιλικα Αγνη :)

skippybi
24-01-2013, 22:31
Ειναι πολυ καλα.
Τα χρησιμοποιω και λαδωνω τους μεντεσεδες στην πορτα της περιφραξεις
Στο εξοχικο μου.επισεις λαδωνω και τα πατηρακια του συνεπιβατη στην GS μου
Το πλαινο σταντ και το διπλο.

Κανει δουλεια !!!!! Φιλικα Αγνη :)
αν και δεν βοήθησες καθόλου, :sm7::sm7:;)

siraxanz
24-01-2013, 22:57
Ειναι πολυ καλα.
Τα χρησιμοποιω και λαδωνω τους μεντεσεδες στην πορτα της περιφραξεις
Στο εξοχικο μου.επισεις λαδωνω και τα πατηρακια του συνεπιβατη στην GS μου
Το πλαινο σταντ και το διπλο.

Κανει δουλεια !!!!! Φιλικα Αγνη :)

Πολύ ακριβής και σαφής στην μετάδοση της εμπειρίας σου:D :ye32:



Πάντως το τουσόν μου μια χαρά τα δουλεύει....

αλλά ας δει κάποιος τις προδιαγραφές να μας πει βρε παιδιά...

jtnakos
24-01-2013, 23:31
Αν εισαι κανενας σαν τον Τεο71 δλδ μεσα σε 4 χρονακια να κανεις 200000++++++ χιλιομετρα :eek::eek::eek::eek: ΤΟΤΕ δες τις προδιαγραφές και βαλτα


ΑΛΛΑ αν τα 5000 χιλιομετρα που αντιστοιχεί σε καθε αλλαγη λαδιων τα κανεις αργα-αργα ΤΟΤΕ νομιζω οτι χανεις αδικα τον καιρο σου για να γλυτώσεις κάποια ευρω..

Οπως ειπαν και οι προλαλησαντες,,,η μοτο ζηταει λαδι ΟΣΟ αντεχει η τσεπη σου :ye33: και ΔΕΝ πηρες και Κινεζικο παπι για να του βαλεις και σπορελαιο και να ΜΗΝ σε νιαζει...με τα ΤΟRKO των 6 ευρω νομιζω οτι εισαι ΑΡΧΟΝΤΑΣ και εχεις και την μπουμπου σου στην χλιδή :ye33::ye33:

Τωρα εσυ εχεις το καρπουζι εσυ και το μαχαιρι :):)

digitalsoul
25-01-2013, 14:31
Θα σταματήσω σε ενα lidl το απόγευμα και θα πάρω μία φώτο τις προδιαγραφές.

Grs1
25-01-2013, 16:40
Θα σταματήσω σε ενα lidl το απόγευμα και θα πάρω μία φώτο τις προδιαγραφές.

Πολυ καλο και ενδιαφερον θεμα. Μπραβο για την υπομονη σου στο να δωσεις οσα περισσοτερα στοιχεια μπορεις τεκμηριωμενα. Απο κει και περα ο καθενας πρατει κατα το δοκουν.

kostas_366
25-01-2013, 17:19
OΙ προδιαγραφές κάνουν. Τις είχα δει εγώ για το JD 1020. ΕΊναι ίδιες με το αραλ το 15/50 που βάζαμε παλιά. Γιατί το ίδιο λάδι έβαζα και στο μηχάνημα. Βενζίνης πετρελαίου (s k c) λάδι.

aeriko
25-01-2013, 17:28
Φτηνοί στα λάχανα και ακριβοί στα παραπούλια..........αμάν ρε παιδιά.

digitalsoul
26-01-2013, 02:17
Είναι λίγο περίεργο όταν έχεις μάθει να βάζεις στις προηγούμενες μηχανές σου συνθετικά λάδια καθώς
έχεις μεγαλώσει με την διχρονίλα του Castrol να έχει ποτίσει μέσα στο δέρμα σου όπως ο παστουρμάς
στο τέλος να παίρνεις μία μηχανή κόσμημα και να σου λένε ότι καίει τα πάντα και το σωστό είναι να του βάζεις ορυκτέλαιο.
Έχω αλλάξει 5 μηχανές και ήταν η πρώτη φορά που το έκανα αυτό στην μηχανή μου.
Στην αρχή δεν μπορούσα να νιώσω καλά γιατί ήμουν σίγουρος ότι δεν θα τα καταφέρει με ένα κοινό ορυκτέλαιο να κυκλοφορεί μέσα στα σωθικά της.
Λάδια σαν το Aral μου έρχονταν στο μυαλό σαν μία μάζα αργού πετρελαίου.
Είμαι σίγουρος ότι πολλοί είναι αυτοί που θα πιστεύανε ότι το ορυκτέλαιο της BMW είναι το καλύτερο για την μηχανή
κυρίως γιατί ήταν ακριβότερο παρότι ήταν κατώτερων προδιαγραφών αν θυμάμαι καλά από το Aral. (SG αντί για SJ)
Ήμουν αρκετά δύσπιστος στο να χρησιμοποιήσω το Aral όπως τότε που έκανα την μετάβαση από τα συνθετικά στα ορυκτέλαια.
Τελικά με την δοκιμή κατάλαβα ότι ήταν εξαιρετικό λιπαντικό για την μοτοσικλέτα μου και έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος.
Δεν θα πρέπει να φοράμε παρωπίδες.
Ότι και να γίνει δεν πρόκειται να πάθει τίποτε η μηχανή μας.
Στην χειρότερη περίπτωση θα πρέπει να προσθέσουμε λίγο λαδάκι γιατί αυτό το έκαψε.
Μην ξεχνάμε και αυτούς που το χρησιμοποιούνε σε αυτοκίνητα πολύ πιο ακριβά από το GS μας.
Αν πάλι πάει καλά σε 3 αλλαγές θα σας περισσέψουν και λίγα λεφτά για να πάρετε και ένα δωράκι στην Μπέμπα σας …
Έφερα την φωτογραφία με τα χαρακτηριστικά του λαδιού και σήμερα Σάββατο είναι σε προσφορά με 13 ευρώ το 5κιλο πάντα.
Αν γνωρίζει κανείς και τα αποκωδικοποιήσει θα ήταν καλό. (είναι και στα γερμανικά γραμμένο…)
To λαδάκι είναι 15W40 αλλά έχω δει ότι υπάρχει και 20W50


http://img580.imageshack.us/img580/6313/img01851r.jpg

kostas_366
26-01-2013, 02:38
Μια χαρά οι προδιαγραφές

alekni
26-01-2013, 11:05
στο 1150gs που ειχα τα δοκιμασα πρωτη φορα ανοιξη νομιζω, το 15/50, ##### την εκκινηση του κινητηρα μου εκανε εντυπωση γιατι ηταν πιο "ευκολη", με το που επιασε καλοκαιρι τα αλλαξα σε 20/50, κανενα προβλημα, φιλος με 1100 τα φαζει επισης χωρις κανενα προβλημα, στις 4 χιλιαδες αλλαγη κατα την γνωμη μου ειναι μια χαρα το λαδι και το 15/50 για χειμωνα ειναι οτι πρεπει

astegos
27-01-2013, 16:23
πριν μερικα χρονια ειχα επισκευτει μεγαλο διυλυστηριο εξω απο την Αθηνα, για εκπαιδευτικούς λογους. κατα την ξεναγηση που μας εγινε, περασαμε απο το τμημα των λιπαντικων, που ως γνωστον ειναι προιοντα της επεξεργασιας του πετρελαιου. εκει λοιπον ειδαμε μεγαλα βαρελια με λιπαντικα πολλων γνωστων εταιρειων. οταν ρωτησαμε γιατι υπαρχουν ολες αυτες οι εταιρειες μαζι, η απαντηση ηταν οτι το βασικο του λαδιου για ολες τις εταιρειες βγαινει απο την ιδια διαδικασια διυλησης. αυτο που διαφοροποιει την καθε εταιρεια απο την αλλη, ειναι τα προσθετα και η αναλογια αυτων που θελει η καθε εταιρεια (προσθετα π.χ αντιδιαβρωτικα ή οτιδήποτε άλλο υπερ της προστασίας του κινητηρα) να βαλει στο προιον της.
αρα αν πληρουναται οι προδιαγραφες σε ενα φτηνο λαδι, βασικα εισαι ενταξει.
αν θελεις το κατι παραπανω παιρνεις ενα ακριβοτερο.
προσωπικα εγω θα παρω λαδια LIDL. (αν και μου την σπαει να ψωνιζω στα μαγαζια των Γερμανων (απο το 2009 και μετα) αλλα μας εξαθλιωσαν τοσο πολυ που το καθε € μετραει).
Γ..Ώ ΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΊΑ ΜΟΥ :mad:

jarhead
27-01-2013, 16:49
Εγω ηδη πηρα και μου φαινεται οτι θα παω να τους τα σηκωσω και αυτα που μεινανε.

kosta12gs
27-01-2013, 17:22
Εχτες ειδα εναν να βγαινει απο το lidl με ενα 5λιτρο αλλα δε τον ρωτησα αν εχει αποψη. Τα ειχε παντως σε ξεφτιλα τιμη. Καπου 2,5 ευρω το λιτρο εβγαινε :eek:

manostaz
27-01-2013, 17:31
εαν τα συγκεκριμενα λαδια τα πουλαγε γνωστη αντιπροσωπεια θα τα ειχαν αγορασει ολοι με κλειστα τα ματια.....απ την στιγμη που τηρουντε ολες οι προυποθεσεις δεν νομιζω να υπαρχει και προβλημα..
οπως με την τιμη-μαρκα-μαρκα βενζινης...
οι καιροι αλλαξανε...:ye33:

Thanos-GS
27-01-2013, 17:55
Η διαφορα τιμης απο ενα επωνυμο λαδι δε σας κανει εντυπωση;;;; απο που εχει προκυψει;;; Και μη μου πειτε οτι η aral ή η castrol πουλανε μουρη και πληρωνεις σημα γιατι θα σας θυμισω τους κατοχους φτηνοτερων μηχανων απο τις δικιες μας που χωρις καν να εχουν καβαλισει ενα gs νομιζουν οτι η αγορα του ειναι πεταμενα λεφτα και οτι ενα kawasaki versys (τυχαιο παραδειγμα) ειναι ο ιδιο πραμα και μαλιστα στη μιση τιμη...
Και μη μου πειτε για προδιαγραφες γιατι ειναι για τα ματια του κοσμου.... και το κρανος του practiker ece 22-05 εχει περασει οπως και το arai το shoei η το AGV σας αλλα δε το βαζετε στο κεφαλι σας....συμφωνο με τον aeriko οταν εχεις σκασει μια περιουσια για να αγορασεις το μηχανακι σου δεν αξιζει να το παιζεις κορωνα γραμματα για να γλυτωσεις 10-12 ευρω σε μια αλαγη λαδιων που κανεις 2 φορες το χρονο....

anegis
27-01-2013, 18:09
Η διαφορα τιμης απο ενα επωνυμο λαδι δε σας κανει εντυπωση;;;; απο που εχει προκυψει;;; Και μη μου πειτε οτι η aral ή η castrol πουλανε μουρη και πληρωνεις σημα γιατι θα σας θυμισω τους κατοχους φτηνοτερων μηχανων απο τις δικιες μας που χωρις καν να εχουν καβαλισει ενα gs νομιζουν οτι η αγορα του ειναι πεταμενα λεφτα και οτι ενα kawasaki versys (τυχαιο παραδειγμα) ειναι ο ιδιο πραμα και μαλιστα στη μιση τιμη...
Και μη μου πειτε για προδιαγραφες γιατι ειναι για τα ματια του κοσμου.... και το κρανος του practiker ece 22-05 εχει περασει οπως και το arai το shoei η το AGV σας αλλα δε το βαζετε στο κεφαλι σας....συμφωνο με τον aeriko οταν εχεις σκασει μια περιουσια για να αγορασεις το μηχανακι σου δεν αξιζει να το παιζεις κορωνα γραμματα για να γλυτωσεις 10-12 ευρω σε μια αλαγη λαδιων που κανεις 2 φορες το χρονο....

Σωστός...


Sent from my iPad using Tapatalk HD

jarhead
27-01-2013, 18:35
Η διαφορα τιμης απο ενα επωνυμο λαδι δε σας κανει εντυπωση;;;; απο που εχει προκυψει;;; Και μη μου πειτε οτι η aral ή η castrol πουλανε μουρη και πληρωνεις σημα γιατι θα σας θυμισω τους κατοχους φτηνοτερων μηχανων απο τις δικιες μας που χωρις καν να εχουν καβαλισει ενα gs νομιζουν οτι η αγορα του ειναι πεταμενα λεφτα και οτι ενα kawasaki versys (τυχαιο παραδειγμα) ειναι ο ιδιο πραμα και μαλιστα στη μιση τιμη...
Και μη μου πειτε για προδιαγραφες γιατι ειναι για τα ματια του κοσμου.... και το κρανος του practiker ece 22-05 εχει περασει οπως και το arai το shoei η το AGV σας αλλα δε το βαζετε στο κεφαλι σας....συμφωνο με τον aeriko οταν εχεις σκασει μια περιουσια για να αγορασεις το μηχανακι σου δεν αξιζει να το παιζεις κορωνα γραμματα για να γλυτωσεις 10-12 ευρω σε μια αλαγη λαδιων που κανεις 2 φορες το χρονο....
Θα σε πω το αλλο σεβομενος παντα την αποψη σου....Βεβαια αλλο προιον αλλα διαφορα επωνυμου μη επωνυμου....Σε γνωστη αλυσιδα Σ/Μ μπεικον φετες απο επωνυμη εταιρεια 3.65 ευρω.Το ιδιο προιον με την επωνυμια της αλυσιδας ΑΛΛΑ παραγωγη και συσκευασια απο την επωνυμη εταιρεια για λογαριασμο της αλυσιδας 1.65 ευρω!!!Τα συμπερασματα δικα σας!!!

jtnakos
27-01-2013, 18:55
Η διαφορα τιμης απο ενα επωνυμο λαδι δε σας κανει εντυπωση;;;; απο που εχει προκυψει;;; Και μη μου πειτε οτι η aral ή η castrol πουλανε μουρη και πληρωνεις σημα γιατι θα σας θυμισω τους κατοχους φτηνοτερων μηχανων απο τις δικιες μας που χωρις καν να εχουν καβαλισει ενα gs νομιζουν οτι η αγορα του ειναι πεταμενα λεφτα και οτι ενα kawasaki versys (τυχαιο παραδειγμα) ειναι ο ιδιο πραμα και μαλιστα στη μιση τιμη...
Και μη μου πειτε για προδιαγραφες γιατι ειναι για τα ματια του κοσμου.... και το κρανος του practiker ece 22-05 εχει περασει οπως και το arai το shoei η το AGV σας αλλα δε το βαζετε στο κεφαλι σας....συμφωνο με τον aeriko οταν εχεις σκασει μια περιουσια για να αγορασεις το μηχανακι σου δεν αξιζει να το παιζεις κορωνα γραμματα για να γλυτωσεις 10-12 ευρω σε μια αλαγη λαδιων που κανεις 2 φορες το χρονο....

Και εγω θα συμφωνήσω μαζί σου και μάλιστα το παράδειγμα με τα κρανοι ήταν ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ...

Λοιπόν θα αναφέρω ένα παράδειγμα που το βιώσαμε-βιώνουμε (http://www.gsforum.gr/%CE%A6%CF%89%CF%84%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AF%CE%B5%CF%82-video-%CE%BC%CF%8C%CE%BD%CE%BF-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B9%CF%82-%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%BC%CE%B1%CF%82-%CE%BC%CE%BF%CF%84%CF%8C-53/%CE%93%CF%81%CE%AC%CF%86%CE%BF%CF%85%CE%BC%CE%B5-%CE%99%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B1-34724/)μέσα στον χώρο μας και μάλιστα δίπλα μας με το φιλαράκι μας τον Τεο....



Σε προηγούμενο ποστ μου είχα αναφέρει το όνομα του Τεο71 και τον ξανά χρησιμοποιώ (και ελπίζω να μην τον πειράζει) ..Εχει αγοράσει την μηχανή του τον Δεκέμβριο του 08 και αυτήν τη στιγμή το κοντέρ του γράφει περίπου 220000 χιλιόμετρα +-..Ξέρω ότι ΟΛΑ τα σέρβις τα έχει κάνει σε επωνυμα-εξουσιοδωτιμενα συνεργεία της BMW βάζοντας λαδάκι που το πλήρωσε ΑΔΡΑ..........ΤΥΧΑΙΟ?????ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ :cool::cool:

Μηπως θα επρεπε να το δουμε λιγο ποιο σοβαρα το θεμα με τα λαδια του lidl?????
Βεβαια τα μΑχανακια δικα σας ειναι και τα κανετε ΟΤΙ ΘΕΛΕΤΕ..:ye33::ye33:


Θοδωρε σορυ ρε φιλε...για να ξεχρεωσω υποσχομαι την Πινδο 2 φορες πανω-κατω..:ye02:

jarhead
27-01-2013, 19:07
Και εγω θα συμφωνήσω μαζί σου και μάλιστα το παράδειγμα με τα κρανοι ήταν ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ...

Λοιπόν θα αναφέρω ένα παράδειγμα που το βιώσαμε-βιώνουμε (http://www.gsforum.gr/%CE%A6%CF%89%CF%84%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AF%CE%B5%CF%82-video-%CE%BC%CF%8C%CE%BD%CE%BF-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B9%CF%82-%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%BC%CE%B1%CF%82-%CE%BC%CE%BF%CF%84%CF%8C-53/%CE%93%CF%81%CE%AC%CF%86%CE%BF%CF%85%CE%BC%CE%B5-%CE%99%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B1-34724/)μέσα στον χώρο μας και μάλιστα δίπλα μας με το φιλαράκι μας τον Τεο....



Σε προηγούμενο ποστ μου είχα αναφέρει το όνομα του Τεο71 και τον ξανά χρησιμοποιώ (και ελπίζω να μην τον πειράζει) ..Εχει αγοράσει την μηχανή του τον Δεκέμβριο του 08 και αυτήν τη στιγμή το κοντέρ του γράφει περίπου 220000 χιλιόμετρα +-..Ξέρω ότι ΟΛΑ τα σέρβις τα έχει κάνει σε επωνυμα-εξουσιοδωτιμενα συνεργεία της BMW βάζοντας λαδάκι που το πλήρωσε ΑΔΡΑ..........ΤΥΧΑΙΟ?????ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ :cool::cool:

Μηπως θα επρεπε να το δουμε λιγο ποιο σοβαρα το θεμα με τα λαδια του lidl?????
Βεβαια τα μΑχανακια δικα σας ειναι και τα κανετε ΟΤΙ ΘΕΛΕΤΕ..:ye33::ye33:


Θοδωρε σορυ ρε φιλε...για να ξεχρεωσω υποσχομαι την Πινδο 2 φορες πανω-κατω..:ye02:
Castrol 20-50 τα πινει σαν νεροφιδα, τα 15-50 της BP αυτοκινητου ουτε σταγονα!!! Γιατρε μου τι να κανω?

Υ.Γ...η BMW προτεινει CASTROL !?!

kornlaz
27-01-2013, 19:13
Castrol 20-50 τα πινει σαν νεροφιδα, τα 15-50 της BP αυτοκινητου ουτε σταγονα!!! Γιατρε μου τι να κανω?

Υ.Γ...η BMW προτεινει CASTROL !?!

Λογικό αυτό που λες για τα λάδια, και εμένα το ίδιο κάνει.Γιαυτό και η BMW προτείνει τον χειμώνα το 15-50(που η μηχανή δουλεύει πιο κρύα), ενώ το καλοκαίρι το 20-50.Το μεν πρώτο είναι πιο παχύρευστο ενώ το δεύτερο πιο λεπτό:ye33:
Υ.Γ.Μιλάω βέβαια για CASTROL.

manostaz
27-01-2013, 19:34
στην τιμη των επονυμων προιοντων υπαρχει μεσα και η διαφιμιση....που κοστιζει πολλυ ακριβα...σιγουρα οταν εχεις μια μηχανη περιουσιας ενω των 10,000-15,000-20,000 ευρο δεν αξιζει να ρισκαρεις τα λαδια για να κερδισεις μεσα στο χρονο ακομη και 70 ευρο..σε φασμα 12 μηνων ειναι μηδαμινο ποσο
οχι οτι και τα υπολοιπα ειναι(πιθανον)κατωτερης αξιας
οποις θελει να ρισκαρει ας το κανει...
προσωπικα ουτε στο παπι δεν θα τα εβαζα...μια τυχον βλαβη θα μου κοστιζε πολλυ περισσοτερα...ο καθενας οπως νομιζει!!!!!
εσεις οταν βαζετε βενζινη προτιματε επωνυμα και ακριβα καυσιμα????

jarhead
27-01-2013, 19:42
Λογικό αυτό που λες για τα λάδια, και εμένα το ίδιο κάνει.Γιαυτό και η BMW προτείνει τον χειμώνα το 15-50(που η μηχανή δουλεύει πιο κρύα), ενώ το καλοκαίρι το 20-50.Το μεν πρώτο είναι πιο παχύρευστο ενώ το δεύτερο πιο λεπτό:ye33:
Υ.Γ.Μιλάω βέβαια για CASTROL.
:ye32:

VDR
27-01-2013, 19:47
Ρε παίδες..σκάμε σαν λαλάκες τόσα χρήματα για το τάδε αξεσουάρ..της τάδε εταιρείας..που ανάθεμα αν οι περισσότεροι από εμάς τα χρειαζόμαστε πραγματικά..(γιατί έτσι γουστάρουμε και καλά κάνουμε!:ye02:) και τσιγκουνευόμαστε για το σημαντικότερο αναλώσιμο:confused::confused::confused:

jtnakos
27-01-2013, 19:48
Castrol 20-50 τα πινει σαν νεροφιδα, τα 15-50 της BP αυτοκινητου ουτε σταγονα!!! Γιατρε μου τι να κανω?

Υ.Γ...η BMW προτεινει CASTROL !?!
Σωκ με το castrol ειμαι και εγω απογοητευμενος με τα TORKO ομως εχω εναν κινητηρα ποιο γλυκο(δεν ξερω αν ειναι η ιδεα μου) ....Ειναι να ξαναπαραγγειλω κουτα με λαδια απο Λαρισα για μενα ...Αμα γουσταρεις σΕ δινω μια αλλαγη να τα δοκιμάσεις:ye33: δεν εχεις να χασεις τιποτα...Για το τσιμπημα λαδιου που λες για τα castrol δυστοιχως το εζησα και εγω και μαλιστα σε βαθμο που μου αναψε το λαμπακι στη μεση του δρομου (ευτυχώς ημουνα καμια 20ρια χλμ κοντα στο σπιτι μου και μου εφερε η γυναικα μου και συμπληρωσα)..Με τα TORKO ομως
τιποτα ,,ακομα και Δαλματικες ακτες που πηγαμε και ΔΕΝ τα ειχα αλλαξει πριν φυγω(τα ειχα περιπου 3000 χλμ και ετσι τσιγκουνευτικα ) + αλλα 3000 που ειχαμε μπροστα μας,περνοντας μαζι μου 1 λιτρο για προληπτικούς λογους το χρησιμοποιησα μεν ΑΛΛΑ χωρις να χρειαζεται....:ye33:

jarhead
27-01-2013, 19:53
Εχω μπει σε κατι φορουμ απο την απεναντι του Ατλαντικου και εκει να δειτε τι γινετε....Ακουγονται μαρκες που ουτε η μανα τους δεν τις ξερουν π.χ ΡΟΤΕΛΛΑ #### ψηλα και αγναντευε ενα πραμα...μια δοκιμη θα μας πεισει.

jarhead
27-01-2013, 19:55
Σωκ με το castrol ειμαι και εγω απογοητευμενος με τα TORKO ομως εχω εναν κινητηρα ποιο γλυκο(δεν ξερω αν ειναι η ιδεα μου) ....Ειναι να ξαναπαραγγειλω κουτα με λαδια απο Λαρισα για μενα ...Αμα γουσταρεις σΕ δινω μια αλλαγη να τα δοκιμάσεις:ye33: δεν εχεις να χασεις τιποτα...Για το τσιμπημα λαδιου που λες για τα castrol δυστοιχως το εζησα και εγω και μαλιστα σε βαθμο που μου αναψε το λαμπακι στη μεση του δρομου (ευτυχώς ημουνα καμια 20ρια χλμ κοντα στο σπιτι μου και μου εφερε η γυναικα μου και συμπληρωσα)..Με τα TORKO ομως
τιποτα ,,ακομα και Δαλματικες ακτες που πηγαμε και ΔΕΝ τα ειχα αλλαξει πριν φυγω(τα ειχα περιπου 3000 χλμ και ετσι τσιγκουνευτικα ) + αλλα 3000 που ειχαμε μπροστα μας,περνοντας μαζι μου 1 λιτρο για προληπτικούς λογους το χρησιμοποιησα μεν ΑΛΛΑ χωρις να χρειαζεται....:ye33:


Καλα εσυ το ####σες με το λαμπακι....πανε παρε καμια husa bro:ye33:

N4pSt3R
27-01-2013, 20:37
Motul 15-50 χειμώνα καλοκαίρι και 300gr κάμένα στα 8000-10000χλμ!!!

Δεν νομίζω να βάλω κάτι άλλο!!!:)

kwstas
27-01-2013, 21:40
Motul 15-50 χειμώνα καλοκαίρι και 300gr κάμένα στα 8000-10000χλμ!!!

Δεν νομίζω να βάλω κάτι άλλο!!!:)


Μια απο τα ιδια και δεν υπαρχει λογος πλεον να γινει αλλη δοκιμη!!!

Η αναφορα ειναι για το 5100 μιας και παμε στο ιδιο συνεργειο!:ye33:

Thanos-GS
28-01-2013, 00:50
Θα σε πω το αλλο σεβομενος παντα την αποψη σου....Βεβαια αλλο προιον αλλα διαφορα επωνυμου μη επωνυμου....Σε γνωστη αλυσιδα Σ/Μ μπεικον φετες απο επωνυμη εταιρεια 3.65 ευρω.Το ιδιο προιον με την επωνυμια της αλυσιδας ΑΛΛΑ παραγωγη και συσκευασια απο την επωνυμη εταιρεια για λογαριασμο της αλυσιδας 1.65 ευρω!!!Τα συμπερασματα δικα σας!!!

Αν δε κανω λαθος τα λιπαντικα αυτα ειναι μαρκας W5 και οχι προϊοντα με ετικετα Lidl που τα φτιαχνει καποιος επωνυμος κατασκευαστης οπως το παραδειγμα που αναφερεις.... Ακομα και εκει διαφερουν τα αν οχι τα ποιοτηκα τα "γευστικα" στανταρ σε πολλες περιπτωσεις. Tα καθαριστικα της W5 παντως που χει δοκιμασει η γυναικα μου σε σχεση με επωνυμα ηδη οπως αζαξ κλινεξ κλπ θεωρει οτι ειναι του κολου.... γιατι να ναι καλα τα λιπαντικα της;;;;

Επισεις καποιοι γραφετε και εδω και σε αλλα φορουμ που διαβασα googlaρωντας για τα λιπαντικα LIDl "να τα δοκιμασουμε και βλεπουμε".... Δηλαδη πως μπορειτε να δοκιμασετε ενα λαδι ρε παιδια;;; Με τι κριτηριο;;; Οτι μπορει να μη το καιει;;;; Ειναι το μονο που μπορουμε εμεις να πουμε για ενα λιπαντικο....δεν ειναι ομως η καταναλωση του λιπαντικου κριτηριο ποιοτητας.....Μπορει ενα λιπαντικο να το καιει ο κινητηρας αλλα το λιπαντικο αυτο να στον εχει προστατευσει απο τη φθορα και ειδικα στις υψηλες θερμοκρασιες οι οποιε επικρατουν στη χωρα μας. (μη ξεχνατε οτι οι boxer μας εχουν μια σχετικα υψηλη αποδεχτη καταναλωση συμφωνα παντα με τις προδιαγραφες του κατασκευαστη)

GeorgeP
28-01-2013, 01:05
το εχω ξαναγραψει πολλες φορες, λαδια με προδιαγραφες=ασφαλη λαδια.....ανεξαρτητως τιμης.

Τα λαδια της lidl ειναι ημισυνθετικα και τα φτιαχνει η Γερμανικη pennasol (http://www.pennasol.de/pen/content/blogcategory/2/7/lang,en/)οποτε ειναι ασφαλη.....ασφαλεστατα.

jarhead
28-01-2013, 01:29
το εχω ξαναγραψει πολλες φορες, λαδια με προδιαγραφες=ασφαλη λαδια.....ανεξαρτητως τιμης.

Τα λαδια της lidl ειναι ημισυνθετικα και τα φτιαχνει η Γερμανικη pennasol (http://www.pennasol.de/pen/content/blogcategory/2/7/lang,en/)οποτε ειναι ασφαλη.....ασφαλεστατα.
Ελα αγαπητε μου και σε εψαχνα για να ακουσω την αποψη σου...:re25:

siraxanz
28-01-2013, 01:34
:ye36: above :ye33:

jarhead
28-01-2013, 16:33
Θα θυσιασω την μηχανη μου σημερα και θα βαλω τα εν λογω λαδια...Οι κουρουνες να αρχισουν τις καταρες παρακαλω.:ye33:

jtnakos
28-01-2013, 20:38
Θα θυσιασω την μηχανη μου σημερα και θα βαλω τα εν λογω λαδια...Οι κουρουνες να αρχισουν τις καταρες παρακαλω.:ye33:

Ου ου ου 666 :u56:


Αντε Σωκρατη να τα δουμε και αυτα ....Αξιζει τον κοπο;;;;:rolleyes:

jarhead
28-01-2013, 20:58
Ου ου ου 666 :u56:


Αντε Σωκρατη να τα δουμε και αυτα ....Αξιζει τον κοπο;;;;:rolleyes:


Mια βολτα που πηγα μια χαρα ακουγεται το μοτορι...ουτε γκααχ ουτε γκουχχχχ:ye32:

Arkas
28-01-2013, 22:44
Θα σε πω το αλλο σεβομενος παντα την αποψη σου....Βεβαια αλλο προιον αλλα διαφορα επωνυμου μη επωνυμου....Σε γνωστη αλυσιδα Σ/Μ μπεικον φετες απο επωνυμη εταιρεια 3.65 ευρω.Το ιδιο προιον με την επωνυμια της αλυσιδας ΑΛΛΑ παραγωγη και συσκευασια απο την επωνυμη εταιρεια για λογαριασμο της αλυσιδας 1.65 ευρω!!!Τα συμπερασματα δικα σας!!!
Kοίτα να δεις πλάκα τώρα ...
Γνωστή κατασκευάστρια εταιρία αλλαντικών,
παρασκευάζει απομίμηση μπέικον σε φέτες για συγκεκριμένα S/M και εστιατόρια, FF κλπ,
και γνήσιο μπέικον για τους υπολοίπους.
Ο ανυποψίαστος καταναλωτής,
εύκολα τσιμπάει ...:( :( :(

siraxanz
28-01-2013, 23:33
Απομίμηση μπεικον?

Από τι το φτιάχνει???

Ξέρω την απομιμηση φέτας που τρώει όλη η Ελλαδα κάθε πρωί και εννοώ την γκίζα που εχουν μεσα όλες οι τυρόπιτες την στιγμη που αποσύρονται απο την ΕΕω χιλιάδες τόνοι φέτας
Η γκίζα που τρωμε κάθε πρωί φτιαχνετε απο φυτικα προιοντα

Αλλα και απομιμηση μπεικον???? ελεος τι άλλο θα μας ταίσουν...

AlexCorfu
28-01-2013, 23:54
Καλησπέρα και από εμένα , παρακολουθώ με ενδιαφέρον το θέμα μέρες τώρα και κατα πρώτο όλες μα όλες οι γνώμες είναι σεβαστες ! Κατα δεύτερον λόγο έχω μια απορία και παρακαλώ πολύ χωρίς καμμιά παρεξήγηση σας την αναφέρω Οι μηχανές μας αξίζουν κάποιες χιλιάδες ευρώ όλες μα όλες και έχουν και μια ιστορία και ένα όνομα από πίσω τους με οτι αυτο συνεπάγεται καλό και κακό . Ερώτηση λοιπόν αξίζει να παίζουμε με τις μηχανές μας την περιουσία μας σε τελική ανάλυση για μερικές δεκάδες ευρώ ; Που σε τελική ανάλυση δεν είναι κανκερδος αν αναλογιστει κανεισ τι ζημιά μπορεί να προκύψει από μια αστοχία λαδιού κακής ποιότητας ; Μάλλον θα κληθεί ο χρησιμοποιώντας τα ένα λόγω λάδια η ανταλλακτικά οποιαδήποτε και αν είναι να πληρώσει τα πολλαπλάσια συν την στεναχώρια και το ζόρι . Αυτή είναι η άποψη μου α και κάτι ακόμα η ένα λόγω αλυσίδα πρόσφατα καταδικάστηκε στην Γερμανία σε πέναλτι ενάμιση εκατομμυρίου ευρώ . Ευχαριστώ για την φιλοξενία .

siraxanz
29-01-2013, 01:52
Αλέξανδρε τα λάδια είναι ένας μεγάλος μύθος....

Κανείς μας η τουλάχιστον κανείς δεν έκατσε να "ψειρίσει" προδιαγραφές κλπ...

Τα ακριβά τα λεμε καλά και τα φτηνά κακά....

Μπορεί να είναι κ έτσι αλλά μπορεί και όχι....

Απορίπτεις η αποδέχεσαι κάτι για αυτό που είναι και όχι απο το πόσο κάνει:)

AlexCorfu
29-01-2013, 02:26
Αγαπητέ siraxanz σε ευχαριστώ για τα σχόλια σου , δυστυχωσωζουμεβσε έναν αμφίβολο κόσμο και κατ ουσία έχεις δίκιο στο ότι το ακριβό δεν είναι και απόλυτα καλό και αντίθετα . Απλά σε κάποια πράγματα προσπαθούμε να κάνουμε το < σωστό > και έχει ο θεός !!!

BOXER
29-01-2013, 20:40
Ρε παιδια, με το λάδι που τρώτε στην σαλάτα σας, έχετε ασχοληθεί ποτε τόσο λεπτομερώς :hmmm:;;;

Ας ασχοληθούμε με το τι λάδι τρώμε, και μετα έχουν σειρά και τα παλιοσίδερα.

jarhead
29-01-2013, 20:51
Απομίμηση μπεικον?

Από τι το φτιάχνει???

Ξέρω την απομιμηση φέτας που τρώει όλη η Ελλαδα κάθε πρωί και εννοώ την γκίζα που εχουν μεσα όλες οι τυρόπιτες την στιγμη που αποσύρονται απο την ΕΕω χιλιάδες τόνοι φέτας
Η γκίζα που τρωμε κάθε πρωί φτιαχνετε απο φυτικα προιοντα

Αλλα και απομιμηση μπεικον???? ελεος τι άλλο θα μας ταίσουν...
Eγω παντως που τα εβαλα διπλα διπλα και εφαγα και απο τα δυο ιδια μου φανηκαν!!!

paschalis
29-01-2013, 21:37
Eγω παντως που τα εβαλα διπλα διπλα και εφαγα και απο τα δυο ιδια μου φανηκαν!!!

Σωκρατη αυτη ειναι η δουλεια μας φιλε..
Να τα κανουμε ιδια..:rolleyes:
Στη γευση:D

spam off


Να σας μεταφερω και τη δηλωση του μηχανικου
μου περι λαδιων no name.
Mετα χαρας να τα δοκιμασουν οιλοι μου ειπε.
Εγω λεφτα βγαζω επισκευαζοντας μοτοσυκλετες
οχι πουλωντας λαδια..

jarhead
29-01-2013, 23:11
Σωκρατη αυτη ειναι η δουλεια μας φιλε..
Να τα κανουμε ιδια..:rolleyes:
Στη γευση:D

spam off


Να σας μεταφερω και τη δηλωση του μηχανικου
μου περι λαδιων no name.
Mετα χαρας να τα δοκιμασουν οιλοι μου ειπε.
Εγω λεφτα βγαζω επισκευαζοντας μοτοσυκλετες
οχι πουλωντας λαδια..


Πες του οτι μονο για αλλαγη δισκου θα του ερθω:sm7::sm7::sm7::sm7:

jarhead
29-01-2013, 23:13
Ζηλευετε που δεν θελετε η δεν μπορειτε να τα βαλατε....αχαχαχαχα Ο τολμων Νικα με ειχανε μαθει καποτε στην Ρεντινα...Κοινως αν δεν την κανεις την μα...κια δεν θα μαθεις ποτε!!! Kαι στο κατω κατω δικια μου ειναι η μηχανη την βαζω και φωτια μπρος στον Λευκο τον πυργο αμα λαχει!!!

mario
29-01-2013, 23:33
Μετά από τόσες σελίδες και τοσα γραπτά λόγια,θα σταθώ μονο σε κάποια παραδείγματα περί επώνυμων λαδιών και τιμής και θα σας πω οτι το λαδι που βαζω στην μοτοσυκλέτα μου είναι το γνωστό gastrol 20-50 και το αγοράζω 5,40€ το λίτρο( και το πηγαίνω στον εδω αντιπρόσωπο ν μου τα αλλάξει) την στιγμή που στο practiker είχε πέρισυ 7,10€ το λιτρο και φέτος 8,10€,οταν η αντιπροσωπεία μας το δίνει 13€-15€ το λίτρο. Ολοι λοιπον μπορούμε να βγάλουμε συμπεράσματα οτι το μόνο που ισχύει είναι να πληρεί τις προδιαγραφές και νομίζω ο μύθος οτι το ακριβό είναι και πιο καλό,τουλάχιστον για μένα(με την τιμή που αγοράζω gastrol) έχει καταρριφθεί!!!!!!

Στάλθηκε απο μένα βρε!!

nivam
30-01-2013, 00:24
Μετά από τόσες σελίδες και τοσα γραπτά λόγια,θα σταθώ μονο σε κάποια παραδείγματα περί επώνυμων λαδιών και τιμής και θα σας πω οτι το λαδι που βαζω στην μοτοσυκλέτα μου είναι το γνωστό gastrol 20-50 και το αγοράζω 5,40€ το λίτρο( και το πηγαίνω στον εδω αντιπρόσωπο ν μου τα αλλάξει) την στιγμή που στο practiker είχε πέρισυ 7,10€ το λιτρο και φέτος 8,10€,οταν η αντιπροσωπεία μας το δίνει 13€-15€ το λίτρο. Ολοι λοιπον μπορούμε να βγάλουμε συμπεράσματα οτι το μόνο που ισχύει είναι να πληρεί τις προδιαγραφές και νομίζω ο μύθος οτι το ακριβό είναι και πιο καλό,τουλάχιστον για μένα(με την τιμή που αγοράζω gastrol) έχει καταρριφθεί!!!!!!

Στάλθηκε απο μένα βρε!!

Συμφωνώ με μια επιφύλαξη στις απαιτήσεις και τις ανάγκες του κάθε κινητήρα, πχ πολύστροφος υδρόψυκτος κλπ.
Μιας κι αναφέρθηκες στα Castrol θα χρησιμοποιήσω μια υπερβολή για να καταλάβουμε το μέτρο.
Ποιός μας λέει οτι BP, Castrol και ARAL δεν γεμίζουν μπουκάλια με τις ίδιες προδιαγραφές απ'το ίδιο βαρέλι, αλλά για λόγους marketing τα προωθούν διαφορετικά σε κάθε χώρα και αγορά?
Kαι τελικά δεν έχει παραπονεθεί κανείς εδώ μέσα για φθορές σε μοτέρ.
Πέρα από κάτι κουζινέτα ρουλεμάν και καδένες. Το φθηνό λάδι φταίει?
Nα μιλήσουμε για φθορά?
Πότε?
Μετά τις 300.000km?
Aς βρω χρόνο και χρήμα να τα κάνω κι ας μου κολλήσει κιόλας, αλλά μέχρι τότε θα χουν παραδόσει πνεύμα πάνω από τα μισά ηλεκτρονικά μπλιμπλίκια της.:)

Πάντως απ' του LIDL δεν βάζω, πάλι ΕΝΕΟS θα βάλω.

jarhead
30-01-2013, 00:59
Συμφωνώ με μια επιφύλαξη στις απαιτήσεις και τις ανάγκες του κάθε κινητήρα, πχ πολύστροφος υδρόψυκτος κλπ.
Μιας κι αναφέρθηκες στα Castrol θα χρησιμοποιήσω μια υπερβολή για να καταλάβουμε το μέτρο.
Ποιός μας λέει οτι BP, Castrol και ARAL δεν γεμίζουν μπουκάλια με τις ίδιες προδιαγραφές απ'το ίδιο βαρέλι, αλλά για λόγους marketing τα προωθούν διαφορετικά σε κάθε χώρα και αγορά?
Kαι τελικά δεν έχει παραπονεθεί κανείς εδώ μέσα για φθορές σε μοτέρ.
Πέρα από κάτι κουζινέτα ρουλεμάν και καδένες. Το φθηνό λάδι φταίει?
Nα μιλήσουμε για φθορά?
Πότε?
Μετά τις 300.000km?
Aς βρω χρόνο και χρήμα να τα κάνω κι ας μου κολλήσει κιόλας, αλλά μέχρι τότε θα χουν παραδόσει πνεύμα πάνω από τα μισά ηλεκτρονικά μπλιμπλίκια της.:)

Πάντως απ' του LIDL δεν βάζω, πάλι ΕΝΕΟS θα βάλω.
O Ε-ΝΕΟΣ ειναι ωραιος για:ye33: