PDA

View Full Version : ΕΝΔΟΣΥΝΕΝΝΟΗΣΗ ΜΕΣΩ VHF !!!!!!


mentorasou
21-08-2009, 20:30
Ενδοσυννενόηση για μεγάλη απόσταση 1-2 χιλ. μπορεί και παραπάνω χρησιμοποίησα VHF ασύρματο (σαν αυτό που έχουν οι ραδιοερασιτέχνες ή και η αστυνομία) χωρίς όμως να "μπαίνω" σε συχνότητες που δε πρέπει.

Απλά προσάρμοσα ακουστικά και μικρόφωνο (που μπαίνουν εσωτερικά στο κράνος) πάνω στο VHF. Είναι πάρα πολύ απλό , ακόμη και για έναν εντελώς άσχετο, και επιπλέον το κόστος το κανονίζεις εσύ. Δηλαδή αγόρασα ένα VHF με 200euro αλλά θα μπορούσα να πάρω ένα με 120. Τα ακουστικά στοιχίζουν 25euros.

Φυσικά μιλαμε για ενδοσυν. από μοτοσυκλέτα σε μοτοσυκλέτα.:):):)

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
21-08-2009, 22:45
Ωραία ιδέα την ακούω Στέλιο,

αλλά για να μιλήσεις με το VHF,

δεν πρέπει να πατήσεις μπουτόν ;;;;

Και δεύτερο,

είναι Duplex η συνομιλία ;;;;




.

platon
21-08-2009, 23:46
Επιπλέον για την νόμιμη χρήση, χρειάζεται και άδεια ραδιοερασιτέχνη...

cq.cq.cq

Arkas
22-08-2009, 14:44
Και λογικά δεν παίρνει και Mp3!

georgekostas
22-08-2009, 14:45
Δε νομιζω οτι βολευει κατι τετοιο σε μηχανη...

rider
23-08-2009, 12:23
Δε νομιζω οτι βολευει κατι τετοιο σε μηχανη...


Εγώ θά έλεγα να μας εξηγήσει λίγα παραπάνω πράγματα το παλικάρι που τόχει κάνει .

mentorasou
24-08-2009, 00:38
οκ. Το VHF δεν είναι βάσης αλλά φορητός ασύρματος χεριού ο οποιός μπάινει με το κλιπ του στη ζώνη του παντελονιού. Όπως είπα εκεί συνδέουμε τα εσωτερικά ακουστικά και το μικρόφωνο κράνους με jack μικρά βύσματα. Επίσης ξέχασα να πω ότι πάνω στο τιμόνι μπαίνει κουμπί που συνδέεται με τα ακουστικα (του εμπορίου) το οποίο πατάμε για να επικοινωνήσουμε με την άλλη μηχανή η οποία είναι συγχρονισμένη στην ίδια συχνότητα. Ναι όντως δεν έχει σχέση με mp3. ;Oσο για την άδεια του ραδιοερασιτέχνη επειδή είνα ιο αδερφός μου ξέρω πολύ καλά ότι όταν δεν ενοχλείς μπαίνοντας σε κάποια συχνότητα τότε κανείς δε σε πειράζει. Ο μόνος λόγος που το έγραψα για να πω την αλήθεια είναι η απόσταση που καλύπτει. thx!!:):):)

Corsair
24-08-2009, 02:02
υπάρχουν επίσης και τα λεγόμενα pmr τα οποία είναι
ασύρματη που εκπέμπουν στα UHF και είναι νόμιμα.
εχουν αναλογα το μοντελο παρα πολλές δυνατότητες
αν και με το νόμο η εκπομπή ισχύς τους περιορίζετε
στα 500mv.
Όμως διάφορες εταιρίες που τα κατασκευάζουν
έχουν τις περισσότερες φορές για το ξεκλείδωμα τους
και κάποιο κολπάκι ούτως ώστε να ανεβαίνει η ισχύς τους
στα 5 vat.
δείτε και μερικά χαρακτηρίστηκα που έχουν

- 8 Κανάλια
- 38 CTCSS, 83 DCS κωδικοί παρέχουν συνολικά 121 ιδιωτικούς κωδικούς. Σε συνδυασμό με 8 κανάλια, δίνουν σύνολο 968 ιδιωτικούς συνδυασμούς.
- Μέχρι 12km εμβέλεια. (Σε ανοιχτό χώρο).
-VibrAlert σας ειδοποιεί για εισερχόμενες κλήσεις αθόρυβα μέσω δόνησης.
- VOX (Voice Activated Transmission) Δυνατότητα εκπομπής ομιλίας χωρίς το πάτημα κάποιου κουμπιού. 5 VOX επίπεδα για να μπορεί ο χρήστης να επιλέξει την ένταση της φωνής του για να γίνει εκπομπή.
- Το Baby monitor ενεργοποιείται όταν ανιχνεύεται κάποιος ήχος.
- Διπλή παρακολούθηση, με προγραμματιζόμενο σκανάρισμα δύο τοποθεσιών (channel ή channel/privacy code) ταυτόχρονα.
- 10 μνήμες καναλιών για προγραμματισμό μέχρι 10 κανάλια ή channel/privacy code συνδυασμούς για έυκολη επιλογή.
- Call Alert (10 διαφορετικοί ήχοι)
- Roger Beep Tone, επιβεβαίωση στο τέλος της αναμετάδοσης για να γνωρίζουν οι άλλοι χρήστες ότι μπορούν να μιλήσουν.
- Κλείδωμα πληκτρολογίου
- Power Saver. Μετά από 10 " αδράνειας, η μονάδα μπαίνει σε κατάσταση εξοικονόμισης ενέργειας αυτόματα.
- Φωτιζόμενη LCD οθόνη.
- Επιτραπέζιος φορτιστής για μπαταρίες NiMH.

platon
24-08-2009, 08:34
;Oσο για την άδεια του ραδιοερασιτέχνη επειδή είνα ιο αδερφός μου ξέρω πολύ καλά ότι όταν δεν ενοχλείς μπαίνοντας σε κάποια συχνότητα τότε κανείς δε σε πειράζει. Ο μόνος λόγος που το έγραψα για να πω την αλήθεια είναι η απόσταση που καλύπτει. thx!!:):):)


Εσύ ξέρεις, υπάρχει κόσμος όμως που δεν έχει ιδέα και τα παίρνει επειδή "βολεύει" και πατάει όπου να'ναι.

Τα pmr καλά είναι αλλά έχουν χάλια ποιότητα και δεν είναι για μεγάλη απόσταση.
To καλύτερο για σχετικά μεγάλες αποστάσεις είναι τα cb (27Μhz) που και νόμιμα είναι, και δεν ενοχλούν κανέναν. :) (λίγο μεγάλα βέβαια για μηχανή)

mentorasou
24-08-2009, 13:28
Εσύ ξέρεις, υπάρχει κόσμος όμως που δεν έχει ιδέα και τα παίρνει επειδή "βολεύει" και πατάει όπου να'ναι.

Τα pmr καλά είναι αλλά έχουν χάλια ποιότητα και δεν είναι για μεγάλη απόσταση.
To καλύτερο για σχετικά μεγάλες αποστάσεις είναι τα cb (27Μhz) που και νόμιμα είναι, και δεν ενοχλούν κανέναν. :) (λίγο μεγάλα βέβαια για μηχανή)

ΣΥΜΦΩΝΩ απολυτα! Ευχαριστω!:):):) Αυτό ήθελα να σου πω και γω για τα pmr , ότι είναι περιορισμένης ισχύς και ποιότητας.

be good be safe!!

Gazi
24-08-2009, 13:51
οκ. Το VHF δεν είναι βάσης αλλά φορητός ασύρματος χεριού ο οποιός μπάινει με το κλιπ του στη ζώνη του παντελονιού. Όπως είπα εκεί συνδέουμε τα εσωτερικά ακουστικά και το μικρόφωνο κράνους με jack μικρά βύσματα. Επίσης ξέχασα να πω ότι πάνω στο τιμόνι μπαίνει κουμπί που συνδέεται με τα ακουστικα (του εμπορίου) το οποίο πατάμε για να επικοινωνήσουμε με την άλλη μηχανή η οποία είναι συγχρονισμένη στην ίδια συχνότητα. Ναι όντως δεν έχει σχέση με mp3. ;Oσο για την άδεια του ραδιοερασιτέχνη επειδή είνα ιο αδερφός μου ξέρω πολύ καλά ότι όταν δεν ενοχλείς μπαίνοντας σε κάποια συχνότητα τότε κανείς δε σε πειράζει. Ο μόνος λόγος που το έγραψα για να πω την αλήθεια είναι η απόσταση που καλύπτει. thx!!:):):)

Εχεις φωτογραφία?Γιατί δυσκολεύομαι να καταλάβω την λειτουργία του με το button στο τιμόνι!Σαν ιδέα όμως,μου ακούγεται καλό!! !!

mentorasou
24-08-2009, 17:43
Οκ. To μόνο που δεν έχω μαζί μου στη φώτο είναι το μπουτόν του τιμονιού.

Από Tα (ακουστικά-μικρόφωνο) του κράνους φευγει ένα πενταπολικό αρσενικό .

Συνδέεται με θηλυκό πενταπολικό όπως φαίνεται στη φώτο (μπλέ βελάκι.)

υΤο θηληκό πενταπολικό συνδέεται πάνω σε ένα κουτάκι το οποίο βγάζει
Δύο βύσματα.
α) διπλό jack (κίτρινο βελάκι)
β) βύσμα 5πολικό αρσενικό για το μπουτόν του τιμονιού.(μωβ βελακι)

Για να συνδεθεί το διπλό jack με το vhf χρησιμοποιούμε το καλώδιο που
βλέπεις δεξιά από το vhf.

Το καλώδιο με το κουτάκι με τα βύσματα όπως το βλέπεις στη φώτο και τα ακουστικά με το μικ. υπάρχουν στο εμπόριο και είναι απο την ενδοεπικοινωνία μάρκας ΜΙDLAND μοντ.ALAN-516.

Φυσικά δε χρειάζεται να αγοράσεις την ενδοεπικοινωνία για να πάρεις και τα άλλα. ΜΠορέις να πάρεις μόνο τα καλώδια έτοιμα χωρίς να φτιάξεις τίποτε, απλά ενώνεις.

Ελπίζω να ήμουν κατατοπιστικός.:):)

mentorasou
24-08-2009, 17:47
Στέλιο (συνονόματος) και μισός συμπατριώτης (Ο father μου μένει στα Νεροκούρου) , πες μου αν θέλεις να σου εξηγήσω οτιδήποτε από τη φώτο.

Gazi
24-08-2009, 19:16
Στέλιο (συνονόματος) και μισός συμπατριώτης (Ο father μου μένει στα Νεροκούρου) , πες μου αν θέλεις να σου εξηγήσω οτιδήποτε από τη φώτο.
Ωραία κατασκευή....
Αλλά επειδή δεν έχεις την φωτογραφία από το button θα κατέβεις στην Κρήτη,θα παίξουμε μερικές τσικουδιές,και θα μας το δείξεις από κοντά!!!!Οκ???

mentorasou
24-08-2009, 19:20
Ωραία κατασκευή....
Αλλά επειδή δεν έχεις την φωτογραφία από το button θα κατέβεις στην Κρήτη,θα παίξουμε μερικές τσικουδιές,και θα μας το δείξεις από κοντά!!!!Οκ???

γειά σου Κρητήκαρε!! Φυσικά, μέσα, έχω ήδη έρθει καμιά 30αριά φορές

τον ξέρω τον δρόμο! να σαι καλά φιλε.:):)

Gazi
24-08-2009, 19:26
γειά σου Κρητήκαρε!! Φυσικά, μέσα, έχω ήδη έρθει καμιά 30αριά φορές

τον ξέρω τον δρόμο! να σαι καλά φιλε.:):)
ΣΤΟ ΠΡΟΦΙΛ ΕΧΩ ΚΑΙ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ!ΤΩΡΑ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ!!!ΠΕΡΙΜΕΝΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
24-08-2009, 21:45
Οκ. To μόνο που δεν έχω μαζί μου στη φώτο είναι το μπουτόν του τιμονιού.

Από Tα (ακουστικά-μικρόφωνο) του κράνους φευγει ένα πενταπολικό αρσενικό .

Συνδέεται με θηλυκό πενταπολικό όπως φαίνεται στη φώτο (μπλέ βελάκι.)

υΤο θηληκό πενταπολικό συνδέεται πάνω σε ένα κουτάκι το οποίο βγάζει
Δύο βύσματα.
α) διπλό jack (κίτρινο βελάκι)
β) βύσμα 5πολικό αρσενικό για το μπουτόν του τιμονιού.(μωβ βελακι)

Για να συνδεθεί το διπλό jack με το vhf χρησιμοποιούμε το καλώδιο που
βλέπεις δεξιά από το vhf.

Το καλώδιο με το κουτάκι με τα βύσματα όπως το βλέπεις στη φώτο και τα ακουστικά με το μικ. υπάρχουν στο εμπόριο και είναι απο την ενδοεπικοινωνία μάρκας ΜΙDLAND μοντ.ALAN-516.

Φυσικά δε χρειάζεται να αγοράσεις την ενδοεπικοινωνία για να πάρεις και τα άλλα. ΜΠορέις να πάρεις μόνο τα καλώδια έτοιμα χωρίς να φτιάξεις τίποτε, απλά ενώνεις.

Ελπίζω να ήμουν κατατοπιστικός.:):)




Ωραία παρουσίαση Στέλιο ...http://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/BRAV-81.gif

mentorasou
24-08-2009, 22:35
Nίκο ! Ευχαριστώ!:):):)

Bolero
31-08-2009, 11:19
η απόσταση που πραγματικά την έχεις δοκιμάσει, πόση είναι;;;;:confused:

mentorasou
31-08-2009, 13:33
η απόσταση που πραγματικά την έχεις δοκιμάσει, πόση είναι;;;;:confused:

2 χιλιόμετρα σίγουρα.

emix
31-08-2009, 14:42
Και λογικά δεν παίρνει και Mp3!


Οπως επισης δεν φτιαχνει και καφε!

Arkas
31-08-2009, 21:05
Οπως επισης δεν φτιαχνει και καφε!
:sm7::sm7::sm7:

salcon
01-09-2009, 12:34
φιλε μου ασχετα αν δεν ενοχλεις,αν σε πιασουν και θα στο παρουν και θα σου δωσουν προστιμο ( που αν θυμαμαι δεν ειναι και μικρο)
Εγω προτιμησα την λυση του mobile cb και συγκεκριμενα του Alan 42 multi οπου αν δειτε και φωτο σου δινει και εξαρτημα που κουμπωνει στην θεση της μπαταριας και εχει καλωδια για τροφοδωσια 12v και καλωδια για συνδεση με ενδοεπικοινωνια.
Η αδεια βγαινει αμεσως,απλα πας στο υπουργειο συγκ.
Φυσικα με τον θορυβο στο κρανος ειναι κουραστικο να το εχεις και αυτο.
Αν το εχει η παρεα ειναι αποτελεσματικο.

Και φυσικα εχεις ολους τους φορτηγατζιδες στα ποδια σου.:sm7:

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
01-09-2009, 12:50
φιλε μου ασχετα αν δεν ενοχλεις,αν σε πιασουν και θα στο παρουν και θα σου δωσουν προστιμο ( που αν θυμαμαι δεν ειναι και μικρο)
Εγω προτιμησα την λυση του mobile cb και συγκεκριμενα του Alan 42 multi οπου αν δειτε και φωτο σου δινει και εξαρτημα που κουμπωνει στην θεση της μπαταριας και εχει καλωδια για τροφοδωσια 12v και καλωδια για συνδεση με ενδοεπικοινωνια.
Η αδεια βγαινει αμεσως,απλα πας στο υπουργειο συγκ.
Φυσικα με τον θορυβο στο κρανος ειναι κουραστικο να το εχεις και αυτο.
Αν το εχει η παρεα ειναι αποτελεσματικο.

Και φυσικα εχεις ολους τους φορτηγατζιδες στα ποδια σου.:sm7:



Πες μας μερικές ακόμη πληροφορίες ....

Και φωτό αν έχεις .... θα βοηθούσε ....;)

salcon
01-09-2009, 12:57
θα βγαλω το απογευμα φωτο θα το βαλω πανω στην μοτο και μαζι με την ενδοεπικοινωνια και θα κανω ενα ολοκληρωμενο ποστ.

platanos
01-09-2009, 20:08
παιδια υπαρχει και αυτο που εχει και Bluetooth και ειναι πολυ καλο



http://www.motο-accessories.gr/Greek/ProductDet.asp?PID=799&CatID=461&CatPosition=459

killer
02-09-2009, 11:02
... αγόρασα ένα VHF με 200euro αλλά θα μπορούσα να πάρω ένα με 120.

Το σκεφτομαι σοβαρα αρκετο καιρο τωρα να παρω ενδοσυννενοηση εγω και η παρεα μου (4-5 μηχανες) χωρις να δωσουμε μια περιουσια!;)

Προσανατολιζομαι σε VHF γιατι μπορει να χρησιμοποιηθει εκτος της μηχανης και σε αλλες δραστηριοτητες (κυνηγι, :cool: camping κλπ) και να επικοινωνησουν στην ιδια συχνοτητα περισσοτερα απο 2 ατομα.:)
Εσυ ποιο αγορασες? Εχεις να προτεινεις κατι σε VHF (ζευγαρι), με μπαταρια λιθιου, ελαφρως αδιαβροχο με τα συναφη..

Οι μαρκες που παιζουν ειναι yaesu, midland, icom?

salcon
02-09-2009, 12:07
Δεν θελω σε καμια περιπτωση να χαλασω το τοπικ του φιλου και αν οι συντονιστες κρινουν επειδη το τοπικ μιλαει για vhf και εγω αναφερομαι σε mobilecb ας το μεταφερουν.

Να πω στον Killer οτι με ολα μιλας πανω απο 2 ατομα.

Σε καμια περιπτωση το cb δεν φτανει σε αποδοση και χρηση το vhf.
Γιατι το προτημισα?
1)δεν θελει αδεια ραδιοερασιτεχνη με εξετασεις,διαβασμα κτλ ( δεν το κατεχω φυσικα)
2) μπορουν να το εχουν οι φιλοι μου ευκολα ,γρηγορα και νομιμα
3) δεν ριψοκινδυνευω να χασω τα λεφτα μου και το μηχανημα (αν επερνα vhf -δεν θα εβγαζα αδεια) αν με πιασουν χωρις αδεια( κιας ειναι 1 στα 10).

Τωρα, το δικο μου Alan 42 multi μου βγηκε 180 ευρω μαζι με την εξωτερικη κεραια ( 150 κοστιζει μονο το cb)
εχω κανει μια βασουλα πανω στην μοτο και το συνδεσα με την ενδοεπικοινωνια albrecht που εχω ( τα καλωδια τα εχει ηδη ενσωματωμενα το μηχανακι).Για να μιλαω παταω το μπουτον που φαινετε.Συνδεετε ενα καλωδια στο ρευμα και ενα στην κεραια.Μπορειτε φυσικα να παρετε και ενα ενισχυτη σηματος για μεγαλυτερη εμβελεια και να τον κρυψετε καπου(ο οποιος ειναι και αυτος παρανομος )
Στην τελευταια φωτο ειναι στην φορητη του μορφη.
Βαζω λιγες φωτο να δειτε.
και 3 φωτο απο την αδεια οπου πληρωνεις κατι παραβολα και αν δεν βαριετε ο υπαλληλος μπορει να στην δωσει και την ιδια μερα ακομα.

http://i480.photobucket.com/albums/rr168/salcon1/7-1.jpg

http://i480.photobucket.com/albums/rr168/salcon1/6-1.jpg

http://i480.photobucket.com/albums/rr168/salcon1/5.jpg

http://i480.photobucket.com/albums/rr168/salcon1/8-1.jpg

http://i480.photobucket.com/albums/rr168/salcon1/1.jpg

http://i480.photobucket.com/albums/rr168/salcon1/2.jpg

http://i480.photobucket.com/albums/rr168/salcon1/4.jpg

http://i480.photobucket.com/albums/rr168/salcon1/3.jpg


http://i480.photobucket.com/albums/rr168/salcon1/1b.jpg

εδω αναγραφονατι στο τελος και οι χωρες που μπορεις να το χρησιμοποιησεις

http://i480.photobucket.com/albums/rr168/salcon1/2b.jpg

http://i480.photobucket.com/albums/rr168/salcon1/Picture025.jpg

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
02-09-2009, 12:44
Ευχαριστούμε salcon ...

Πολύ καλή παρουσίαση,

με όλες τις τεχνικές κ όχι μόνο πληροφορίες !!!!!!


:sm8:

Arkas
03-09-2009, 11:58
Άψογη παρουσίαση Γιάννη!!!

mentorasou
03-09-2009, 18:31
Το σκεφτομαι σοβαρα αρκετο καιρο τωρα να παρω ενδοσυννενοηση εγω και η παρεα μου (4-5 μηχανες) χωρις να δωσουμε μια περιουσια!;)

Προσανατολιζομαι σε VHF γιατι μπορει να χρησιμοποιηθει εκτος της μηχανης και σε αλλες δραστηριοτητες (κυνηγι, :cool: camping κλπ) και να επικοινωνησουν στην ιδια συχνοτητα περισσοτερα απο 2 ατομα.:)
Εσυ ποιο αγορασες? Εχεις να προτεινεις κατι σε VHF (ζευγαρι), με μπαταρια λιθιου, ελαφρως αδιαβροχο με τα συναφη..

Οι μαρκες που παιζουν ειναι yaesu, midland, icom?

Αυτό που πήρα εγώ είναι το Υaesu FT60E με μπαταρία ΝΙ-MH 1400mAh
πολύ καλό αλλά λίγο ακριβό, η μπαταρία κρατάει αρκετά. Όταν λέω ακριβό εννοώ ότι στοίχιζε περίπου 250Εuro και το αγόρασα 200 λόγω φίλου.
Αλλά υπάρχουν πιό φθηνά από άλλη μάρκα, όπως midland.

mentorasou
03-09-2009, 18:53
Κατ'αρχάς Γιάννη (salcon) να σου πω μπράβο για τη παρουσίαση, οντως πολύ καλη και κατατοπιστική. Και για να κάνει τον κύκλο του το θέμα θα ήθελα να παραθέσω τις ουσιαστικές διαφορές - ομοιότητες που έχουν οι 2 λύσεις ,αν δε κάνω λάθος ,

α) To cb συνδέεται με τη μπαταρία (με το vhf δεν το έχω κάνει ,μπορεί και να γίνεται).

β) Το cb βγάζεις εύκολα άδεια ενώ στο vhf πρέπει να διαβάσεις πλέον (η αναφορά στο topic έγινε για το vhf γιατί δεν υπάρχει ο ανάλογος φορέας για να ελέγχει τους πολίτες εκτός απο την Αστυνομία όπου δεν ασχολείται ,δηλαδή μιλάω για τη γνωστή "ανεκτικότητα" των αρχών).

γ) Η απόσταση που "πιάνει" το vhf είναι μεγαλύτερη από το cb π.χ σε περίπτωση που χαθεί κάποιος.

δ) Το cb και το vhf μπορούν να χρησιμοποιηθούν και αλλού.

Νομίζω είναι τα πιο ουσιαστικα!! Όποιος θέλει μπορεί να συμπλήρώσει.

Ανάλογα με το τι ζητάει και πως το ζητάει κανείς μπορεί να το βρει σε αυτές τις δύο λύσεις.
Βe good Be safe!!