PDA

View Full Version : Δοκιμές αντοχής / ασφάλειας κράνους.


Carduelis
24-11-2009, 13:53
Δείτε πως τα τεστάρουν και τα δοκιμάζουν τα κράνη εκεί που πράγματι νοιάζονται για την ενημέρωση και την ασφάλεια του πολίτη, καταναλωτή, πελάτη, αναβάτη ή ότι άλλο θέλετε!
Και μετά βγαίνεις σε δρόμους του Ελληνικού κράτους που κυκλοφορούν αναβάτες δίχως κράνος ή με αστεία κράνη, αστυνόμοι με μπλοκάκι που δεν ελέγχουν αν είναι κράνος ή ταπερ με κορδόνι και σύστημα που φορολογεί το κράνος σαν είδος πολυτελείας!!

http://www.youtube.com/watch?v=aaNxco-JPTY&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=DnA-OEeWitM
http://www.youtube.com/watch?v=asH3URm4Jqo&NR=1&feature=fvwp

gsmaniac
24-11-2009, 15:54
αυτες οι εικονες επιβεβαιωνουν,οτι ΔΕΝ πρεπει να κανουνε εκπτωση στην ασφαλεια του κεφαλιου μας,ψωνιζοντας φτηνο κρανος.....................ανεξαρτητα ΤΙ καβαλαμε:hmmm:

Carduelis
24-11-2009, 17:31
αυτες οι εικονες επιβεβαιωνουν,οτι ΔΕΝ πρεπει να κανουνε εκπτωση στην ασφαλεια του κεφαλιου μας,ψωνιζοντας φτηνο κρανος.....................ανεξαρτητα ΤΙ καβαλαμε:hmmm:
Εδώ θα διαφωνήσω μαζί σου Γιώργο γιατί θέλουμε δεν θέλουμε, στην Ελληνική πραγματικότητα, το κόστος παίζει κυρίαρχο ρόλο!
Πως να αγοράσει πχ BMW system 6 ή Shuberth κράνος (που κοστίζουν περίπου 600 Ε) ένας άνθρωπος που μετά βίας αντέχει να αγοράσει ένα παπάκι αξίας 2.000 Ε ? Αναλογικά πάνε αυτά!!!
Αν κρίνουμε και από τις αφεντιές μας, αλλάζαμε και παίρναμε καλύτερο κράνος συνήθως όταν αλλάζαμε και παίρναμε "καλύτερη" μηχανή !
Θα έπρεπε να καταλάβουν οι αρμόδιοι ότι το κράνος ΔΕΝ είναι είδος πολυτελείας να έχει φόρο 18% και εν ανάγκει ακόμα και να επιδοτήσουν την αγορά ασφαλούς κράνους σε μικρής ηλικίας (πχ. 18-22 χρονών) οδηγούς, μέχρι να αποκτήσουν οδηγική εμπειρία και δικό τους εισόδημα. Ασε που θα έπρεπε να μην επιτρέπεται η κυκλοφορία/πώληση κρανών δίχως προδιαγραφές ασφαλείας...
Τέλος πάντων, μεγάλη συζήτηση αυτή.. για κρασί και προβατίνα! ;)

gsmaniac
24-11-2009, 17:38
Εδώ θα διαφωνήσω μαζί σου Γιώργο γιατί θέλουμε δεν θέλουμε, στην Ελληνική πραγματικότητα, το κόστος παίζει κυρίαρχο ρόλο!
Πως να αγοράσει πχ BMW system 6 ή Shuberth κράνος (που κοστίζουν περίπου 600 Ε) ένας άνθρωπος που μετά βίας αντέχει να αγοράσει ένα παπάκι αξίας 2.000 Ε ? Αναλογικά πάνε αυτά!!!
Αν κρίνουμε και από τις αφεντιές μας, αλλάζαμε και παίρναμε καλύτερο κράνος συνήθως όταν αλλάζαμε και παίρναμε "καλύτερη" μηχανή !
Θα έπρεπε να καταλάβουν οι αρμόδιοι ότι το κράνος ΔΕΝ είναι είδος πολυτελείας να έχει φόρο 18% και εν ανάγκει ακόμα και να επιδοτήσουν την αγορά ασφαλούς κράνους σε μικρής ηλικίας (πχ. 18-22 χρονών) οδηγούς, μέχρι να αποκτήσουν οδηγική εμπειρία και δικό τους εισόδημα. Ασε που θα έπρεπε να μην επιτρέπεται η κυκλοφορία/πώληση κρανών δίχως προδιαγραφές ασφαλείας...
Τέλος πάντων, μεγάλη συζήτηση αυτή.. για κρασί και προβατίνα! ;)
σωστος...............αλλα ΔΕΝ αναφερομαι σε κρανος των 600 ευρω,υπαρχουν και φτηνοτερα με ασφαλεια,αναφερομαι σε κατι ξεφτιλα κρανη,τα οποια φορουν αρκετοι:hmmm::hmmm::hmmm:κωστα με λενε συντροφε,οχι γιωργο:sm7:

Carduelis
24-11-2009, 17:40
σωστος...............αλλα ΔΕΝ αναφερομαι σε κρανος των 600 ευρω,υπαρχουν και φτηνοτερα με ασφαλεια,αναφερομαι σε κατι ξεφτιλα κρανη,τα οποια φορουν αρκετοι:hmmm::hmmm::hmmm:κωστα με λενε συντροφε,οχι γιωργο:sm7:
κοροιδεύεις..και γιατί δεν σε λένε ksmaniac τότε? :sm7::sm7::sm7:

vasorfa
26-11-2009, 10:00
Συμφωνω με ολους τους παραπανω,εχω ομως σαν παιδι μια απορια....οταν αγοραζεις ενα ιχ, στην τιμη ειναι και η παθητικη σου ασφαλεια,ζωνες-αεροσακοι και ολα τα καλουδια......οταν αγοραζεις και μια καινοθρια μοτο δεν επρεπε να συμπεριλαμβανονται και 2 κρανη - ακουω συνεχεια οτι ολα ειναι υπο ευρωπαικες οδηγιες και πολλα αλλα ....Αυτο δεν το εχει σκευτει κανενας?Μεχρι στιγμης,οπου εχω ρωτησει,δεν εχω παρει απαντηση,,,,:hmmm::hmmm:

droggitiszak
26-11-2009, 12:08
ωραιότατα τα videos. αχρείαστο να είναι . πιστεύω πως αν ανανλογιστεί κανείς το κόστος υλικό και ψυχολογικό για την διόρθωση του οποιουδήποτε τραυματισμού στο πρόσωπο , τότε δεν θα κάνει καμία έκπτωση όσον αφορά το κράνος... δεν αναφέρομαι δε στην περίπτωση πιο σοβαρού τραυματισμού καθώς τα πράγματα εκεί είναι αυτονόητα... βεβαίως , η θλιβερή πραγματικότητα είναι ότι μερικοί εκμεταλλεύονται το παραπάνω για να βελτιώσουν τα έσοδά του προϋπολογισμού .....

wolferin
26-11-2009, 14:23
ωραιότατα τα videos. αχρείαστο να είναι . πιστεύω πως αν ανανλογιστεί κανείς το κόστος υλικό και ψυχολογικό για την διόρθωση του οποιουδήποτε τραυματισμού στο πρόσωπο , τότε δεν θα κάνει καμία έκπτωση όσον αφορά το κράνος... δεν αναφέρομαι δε στην περίπτωση πιο σοβαρού τραυματισμού καθώς τα πράγματα εκεί είναι αυτονόητα... βεβαίως , η θλιβερή πραγματικότητα είναι ότι μερικοί εκμεταλλεύονται το παραπάνω για να βελτιώσουν τα έσοδά του προϋπολογισμού .....


πεστα-πεστα

kostasx
26-11-2009, 17:36
Σωστά τα λέτε παιδιά!
Πριν λίγα χρόνια είχα πάει να ρωτήσω για κράνος σε μαγαζί στην μιχαλακοπούλου και σκάω έξω από το μαγαζί με scooter.Με ρωτάει η τύπησα πόσα χρήματα διαθέτω..τις λέω θέλω ένα καλό ανεξαρτήτως χρημάτων και μου λέει το απίστευτο:"τόσα λεφτά για να οδηγάς scooter":confused::confused:
Εννοείται ότι ούτε αγόρασα κάτι από κει ούτε ξαναπάτησα το πόδι μου για πολλούς ευνόητους λόγους.
Ποιοτικό κράνος χειμώνα-καλοκαίρι και πότε με jockey ή "κατσαρόλες"!

Γιώργος Σαββίδης
11-12-2009, 03:26
Εδώ θα διαφωνήσω μαζί σου Γιώργο γιατί θέλουμε δεν θέλουμε, στην Ελληνική πραγματικότητα, το κόστος παίζει κυρίαρχο ρόλο!
Πως να αγοράσει πχ BMW system 6 ή Shuberth κράνος (που κοστίζουν περίπου 600 Ε) ένας άνθρωπος που μετά βίας αντέχει να αγοράσει ένα παπάκι αξίας 2.000 Ε ? Αναλογικά πάνε αυτά!!!
Αν κρίνουμε και από τις αφεντιές μας, αλλάζαμε και παίρναμε καλύτερο κράνος συνήθως όταν αλλάζαμε και παίρναμε "καλύτερη" μηχανή !
Θα έπρεπε να καταλάβουν οι αρμόδιοι ότι το κράνος ΔΕΝ είναι είδος πολυτελείας να έχει φόρο 18% και εν ανάγκει ακόμα και να επιδοτήσουν την αγορά ασφαλούς κράνους σε μικρής ηλικίας (πχ. 18-22 χρονών) οδηγούς, μέχρι να αποκτήσουν οδηγική εμπειρία και δικό τους εισόδημα. Ασε που θα έπρεπε να μην επιτρέπεται η κυκλοφορία/πώληση κρανών δίχως προδιαγραφές ασφαλείας...
Τέλος πάντων, μεγάλη συζήτηση αυτή.. για κρασί και προβατίνα! ;)

Φίλε Νότη βρίσκω πολύ καλή την ιδέα σου για τους νέους (πχ. 18-22 χρονών) !!!
Για τα υπόλοιπα έχω να συμπληρώσω ότι νόμος υπάρχει που δεν επιτρέπει την πώληση και την χρήση κρανών δίχως προδιαγραφές ασφαλείας ……
Αλλά από όσα ξέρω δεν γίνεται κανένας έλεγχος στον δρόμο αλλά ούτε και στα καταστήματα σε καμία χώρα της Ε.Ε με εξαίρεση την Ιταλία! εκεί κάτι γίνεται ………

Για την Ελληνική πραγματικότητα το κόστος παίζει κυρίαρχο ρόλο! θα διαφωνήσω για το μεγαλύτερο ποσοστό των μοτοσικλετιστών
Η πραγματικότητα είναι ότι για να αποκτήσουμε ένα κράνος με την σχετική ασφάλεια, δεν είναι απαραίτητο να σκάσουμε 600€ για χρήση μέσα στην πόλη με ένα παπί ……. στις περισσότερες των περιπτώσεων θα είμαστε ασφαλής και με ένα κράνος των 100€ >

Δυστυχώς όμως αυτό που βλέπω καθημερινά, είναι ότι οι περισσότεροι δεν αξιοποιούν τα χρήματα τους σε σχέση με την ασφάλεια και αγοράζουν κράνη με πρώτα κριτήρια το όνομα του κράνους τα γραφικά το σχέδιο και πολλούς να ρωτούν τους συμφοριτες σε ένα φόρουμ τι γνώμη έχετε για το τάδε κράνος …….. πολύ καλό η κακό του λένε οι ξερολες, άλλοι του λένε εγώ έχω το τάδε και είμαι πολύ ευχαριστημένος και αναρωτιέμαι τι εννοούν? βάλανε το κεφάλι τους στην διαδικασία των τεστ και είναι ευχαριστημένοι η εννοούν ότι δουλεύουν καλά οι αεραγωγοί ????

Δυστυχώς η Ελληνική πραγματικότητα είναι οτι οι περισσότεροι αγοράζουν κράνη χωρίς να έχουν την ελάχιστη ενημέρωση και δεν μπαίνουν στον κόπο να μάθουν για αυτά ……. Και το ποιο δυσάρεστο είναι ότι ακόμη περισσότεροι είναι αυτοί που δεν φορούν κράνος και διαμαρτύρονται ότι η κλήση του κράνους είναι εισπρακτικό μέσο ………..
και αναρωτιέμαι στην Ελλάδα η κλήση κράνους είναι 300 ευρώ και οι μισοί δεν το φοράνε στην Γερμανία η κλήση για κράνος είναι 15ευρω και ακόμη ψάχνουν να βρουν έναν που δεν φοράει κράνος ……… θέλει πολύ μυαλό για να δουν ποια είναι η πραγματικότητα ………

Θα μπορούσα να αναφερθώ σε πολλά για την Ελληνική πραγματικότητα ……..αλλά πιστεύω ότι ελάχιστοι θα τα διαβάσουμε (αυτοί που φοράμε κράνος….) για τους άλλους είναι αδιάφορο το θέμα ……..

Carduelis
11-12-2009, 03:58
Φίλε Νότη βρίσκω πολύ καλή την ιδέα σου για τους νέους (πχ. 18-22 χρονών) !!!
Για τα υπόλοιπα έχω να συμπληρώσω ότι νόμος υπάρχει που δεν επιτρέπει την πώληση και την χρήση κρανών δίχως προδιαγραφές ασφαλείας ……
Αλλά από όσα ξέρω δεν γίνεται κανένας έλεγχος στον δρόμο αλλά ούτε και στα καταστήματα σε καμία χώρα της Ε.Ε με εξαίρεση την Ιταλία! εκεί κάτι γίνεται ………

Για την Ελληνική πραγματικότητα το κόστος παίζει κυρίαρχο ρόλο! θα διαφωνήσω για το μεγαλύτερο ποσοστό των μοτοσικλετιστών
Η πραγματικότητα είναι ότι για να αποκτήσουμε ένα κράνος με την σχετική ασφάλεια, δεν είναι απαραίτητο να σκάσουμε 600€ για χρήση μέσα στην πόλη με ένα παπί ……. στις περισσότερες των περιπτώσεων θα είμαστε ασφαλής και με ένα κράνος των 100€ >

Δυστυχώς όμως αυτό που βλέπω καθημερινά, είναι ότι οι περισσότεροι δεν αξιοποιούν τα χρήματα τους σε σχέση με την ασφάλεια και αγοράζουν κράνη με πρώτα κριτήρια το όνομα του κράνους τα γραφικά το σχέδιο και πολλούς να ρωτούν τους συμφοριτες σε ένα φόρουμ τι γνώμη έχετε για το τάδε κράνος …….. πολύ καλό η κακό του λένε οι ξερολες, άλλοι του λένε εγώ έχω το τάδε και είμαι πολύ ευχαριστημένος και αναρωτιέμαι τι εννοούν? βάλανε το κεφάλι τους στην διαδικασία των τεστ και είναι ευχαριστημένοι η εννοούν ότι δουλεύουν καλά οι αεραγωγοί ????

Δυστυχώς η Ελληνική πραγματικότητα είναι οτι οι περισσότεροι αγοράζουν κράνη χωρίς να έχουν την ελάχιστη ενημέρωση και δεν μπαίνουν στον κόπο να μάθουν για αυτά ……. Και το ποιο δυσάρεστο είναι ότι ακόμη περισσότεροι είναι αυτοί που δεν φορούν κράνος και διαμαρτύρονται ότι η κλήση του κράνους είναι εισπρακτικό μέσο ………..
και αναρωτιέμαι στην Ελλάδα η κλήση κράνους είναι 300 ευρώ και οι μισοί δεν το φοράνε στην Γερμανία η κλήση για κράνος είναι 15ευρω και ακόμη ψάχνουν να βρουν έναν που δεν φοράει κράνος ……… θέλει πολύ μυαλό για να δουν ποια είναι η πραγματικότητα ………

Θα μπορούσα να αναφερθώ σε πολλά για την Ελληνική πραγματικότητα ……..αλλά πιστεύω ότι ελάχιστοι θα τα διαβάσουμε (αυτοί που φοράμε κράνος….) για τους άλλους είναι αδιάφορο το θέμα ……..
Φίλε Γιώργο θα συμφωνήσω σε όλα σχεδόν μαζί σου αλλά δεν νομίζεις οτι θα έπρεπε και κάποιοι "αρμόδιοι" είτε λέγονται Υπουργείο Συγκοινωνιών, είτε ΛΕΜΟΤ είτε ειδικά περιοδικά μοτοσυκλέτας να δημοσιεύουν καμμιά μελέτη ή κανένα τέστ που να δείχνει τη χρησιμότητα του κράνους και να τσεκάρουν αν πληρεί και καμμιά προδιαγραφή ασφαλείας? Γιατί να πουλάνε κράνη-τάπερ και παπάκια με 1299,90 στα.. πολυκαταστήματα? Ασε που τελικά κράνος θα μπορούσε να συμπεριλαμβάνεται υποχρεωτικά στην αγορά της μοτο, ειδικά για νεαρούς αναβάτες, και ας επιδοτήσει το κράτος επιτέλους και με 100 Ε τις ζωές των νέων παιδιών! Λύσεις υπάρχουνε..

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
11-12-2009, 09:43
................. Λύσεις υπάρχουνε..


Λύσεις υπάρχουν ......θέληση δεν υπάρχει .....:mad:

Ή μάλλον.....αδιαφορία υπάρχει ...και μάλιστα μπόλικη !

(ο ΦΠΑ στα κράνη, είναι 19%);)

EOD-K9
11-12-2009, 10:19
Φίλε Γιώργο θα συμφωνήσω σε όλα σχεδόν μαζί σου αλλά δεν νομίζεις οτι θα έπρεπε και κάποιοι "αρμόδιοι" είτε λέγονται Υπουργείο Συγκοινωνιών, είτε ΛΕΜΟΤ είτε ειδικά περιοδικά μοτοσυκλέτας να δημοσιεύουν καμμιά μελέτη ή κανένα τέστ που να δείχνει τη χρησιμότητα του κράνους και να τσεκάρουν αν πληρεί και καμμιά προδιαγραφή ασφαλείας? Γιατί να πουλάνε κράνη-τάπερ και παπάκια με 1299,90 στα.. πολυκαταστήματα? Ασε που τελικά κράνος θα μπορούσε να συμπεριλαμβάνεται υποχρεωτικά στην αγορά της μοτο, ειδικά για νεαρούς αναβάτες, και ας επιδοτήσει το κράτος επιτέλους και με 100 Ε τις ζωές των νέων παιδιών! Λύσεις υπάρχουνε..

Λύσεις υπάρχουν ......θέληση δεν υπάρχει .....:mad:

Ή μάλλον.....αδιαφορία υπάρχει ...και μάλιστα μπόλικη !

(ο ΦΠΑ στα κράνη, είναι 19%);)

:sm8:

Γιώργος Σαββίδης
12-12-2009, 04:43
Φίλε Γιώργο θα συμφωνήσω σε όλα σχεδόν μαζί σου αλλά δεν νομίζεις οτι θα έπρεπε και κάποιοι "αρμόδιοι" είτε λέγονται Υπουργείο Συγκοινωνιών, είτε ΛΕΜΟΤ είτε ειδικά περιοδικά μοτοσυκλέτας να δημοσιεύουν καμμιά μελέτη ή κανένα τέστ που να δείχνει τη χρησιμότητα του κράνους και να τσεκάρουν αν πληρεί και καμμιά προδιαγραφή ασφαλείας? Γιατί να πουλάνε κράνη-τάπερ και παπάκια με 1299,90 στα.. πολυκαταστήματα? Ασε που τελικά κράνος θα μπορούσε να συμπεριλαμβάνεται υποχρεωτικά στην αγορά της μοτο, ειδικά για νεαρούς αναβάτες, και ας επιδοτήσει το κράτος επιτέλους και με 100 Ε τις ζωές των νέων παιδιών! Λύσεις υπάρχουνε..

Φίλε Νοτη δεν θα διαφωνήσω με κανένα από αυτά που πιστεύεις ότι θα έπρεπε
Στην πραγματικότητα γίνονται όλα αυτά στην μικρή Ελλαδιτσα μας !!! Αλλά δεν τα βλέπουν οι περισσότεροι γιατί δεν τους ενδιαφέρει το θέμα ! όπως πολύ σωστά έγραψε ο λεοντόκαρδος
αδιαφορία υπάρχει ...και μάλιστα μπόλικη !


Πράγματι μόνο αδιαφορία υπάρχει και η ενημέρωση γίνεται στην μικρή Ελλαδιτσα μας και πολύ καλές προσπάθειες μάλιστα !!! Και θα αποδείξω ότι αυτή είναι η πραγματικότητα και δεν λωλάθηκα να λέω λαλακιες

Σε προηγούμενο ποστ έγραψα ότι στην ελληνική πραγματικότητα οι περισσότεροι αγοράζουν κράνος με πρώτα κριτήρια το σήμα και το σχέδιο του κράνους

Η αποδείξεις βρίσκονται μέσα σε αυτό το φόρουμ και σε όλα τα ελληνικά φόρουμ και τραπέζια καφετερίας
Παράδειγμα .Το κράνος system 6 έχει 54 ποστ και πάνω από 1000 αναγνώσεις σε δυο θρεντ και είμαι σίγουρος ότι έχει και άλλες χίλιες αναφορές σε άλλα θρεντ μόνο σε αυτό το φόρουμ ακόμη και σε αυτό το θρεντ αναφέρθηκε το συγκεκριμένο κράνος

Το ενδιαφέρον αυτό με τις πολλές αναγνώσεις ας το κρατήσουμε σαν πληροφορία για να το συγκρίνουμε παρακάτω με την γενικότερη πληροφόρηση των κρανών ……

Από το τελευταίο δικο σου ποστ και πολλών άλλων μοτοσικλετιστών βλέπω ότι το μεγαλύτερο μέρος δεν είναι καθόλου ενημερωμένο και υπάρχουν απορίες για τους αρμόδιους και ειδικούς του χώρου για την ενημέρωση του κράνους

αν πληρεί και καμμιά προδιαγραφή ασφαλείας?
τέστ που να δείχνει τη χρησιμότητα του κράνους
η κλήση του κράνους είναι εισπρακτικό μέσο και όχι ……..
πώς να διαλέξουμε το κατάλληλο κράνος ?
την σωστή χρήση του κράνους και άλλα πολλά
αυτά γράφονται από τους περισσότερους !!!

και τώρα η απόδειξη της ελληνικής πραγματικότητας
άρθρο για την ενημέρωση με τίτλο <Τι πρέπει να γνωρίζω για την ασφάλεια του κράνους > δημοσιευμένο σε αυτό το φόρουμ με 44 αναγνώσεις και συμμετοχή 7 ποστ 2 δικά μου 3 φίλων που είχαν την εγγενή καλοσύνη να ποστάρουν για να μην νιώσει άσχημα ο συγγραφέας για την αδιαφορία ………..και δυο που ίσως το διάβασαν ! τόσο είναι το ενδιαφέρον για ενημέρωση !!!

Η απόδειξη πόσους ενδιαφέρει η ασφάλεια του κράνους και η αποκωδικοποίηση της προδιαγραφής ασφαλείας
Εδώ http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=2768 (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=2768)

Ενημέρωση από το Υπουργείο Συγκοινωνιών μιας και το ανέφερες φίλε Νότη
http://www.youtube.com/watch?v=HgZYxnpikBc&feature=related


Το καλλίτερο παράδειγμα ………!!!!! που είδαμε στα Μ.Μ.Ε ( δυστυχώς όχι τόσο όσο θα θέλαμε κάποιοι)
http://uk.youtube.com/watch?v=piojsGdBFgk

Υπουργείο δημοσίας τάξεως
http://uk.youtube.com/watch?v=6WE8cAOQxWw

Υπουργείου Εσωτερικών και της Ελληνικής Αστυνομίας που προβάλλεται στα Μ.Μ.Ε. Με πραγματικές εικόνες από κάμερα Τροχαίας.
http://www.youtube.com/watch?v=iadMvOnlpXg

Το τελευταίο ίσως μας κάνει και το σκεφτούμε καλλίτερα !
http://uk.youtube.com/watch?v=JmcTrp1j8pI

φίλε Νότη και φίλοι εγώ πιστεύω ότι ελάχιστα έως απογοητευτικά θα είναι νούμερα τον μοτοσικλετιστών που θα πεισθούν να φοράνε κράνος και να γνωρίζουν πώς να επιλέξουν το καλό και τίμιο κράνος και όχι μόνο το εμπορικό η το φτηνότερο για να μην μας γράψουν

φοβάμαι ότι ζούμε σε μια εποχή που το κράνος είναι ένα αξεσουαρ προβολής για πολλούς και τους περισσότερους να θέλουν να υπάρχει και ένας αστυνομικός για τον καθένα μας για να μην παρανομούμε τον Κ.Ο.Κ άλλον ένα που θα μας πιπιλάει τα αυτιά κάθε μέρα να φοράμε κράνος , αφού μας πείσει ο πρώτος να το φοράμε ! θα πρέπει να έχουμε και ένα δάσκαλο να μας μάθει με ιδιαίτερα μαθήματα που θα γίνονται στο σπίτι μας για να μάθουμε πως θα διαλέξουμε το καλό κράνος …………και φυσικά το κράτος να το πληρώσει για έτσι είναι το σωστό !

Εμένα προσωπικά δεν με ενοχλεί όταν πληρώνω 19% Φ.Π.Α για το κράνος μου (αφού και στις άλλες χώρες τις Ε.Ε έχουν Φ.Π.Α 18-21 % τι να περιμένω από την μικρή ελλαδιτσα μου) ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΟΔΕΥΟΥΝ ΧΡΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΤΩΝ ΑΝΕΓΚΕΦΑΛΩΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΦΟΡΕΣΟΥΝ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΝΤΑΤΙΚΗ ΠΕΡΙΘΑΛΨΗ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΑΝΕΓΚΕΦΑΛΩΝ . ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΑΠΗΡΙΚΗ ΤΟΥΣ ΣΥΝΤΑΞΗ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΦΟΡΟΥΣΑΝ ΤΑ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ (ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΙΝΩ ΕΓΩ ΣΑΝ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΣ) ΜΕ ΠΟΙΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΜΟΥ ΤΑ ΠΕΡΝΟΥΝ ? ΑΣ ΠΛΗΡΩΝΩ ΜΟΝΟ ΤΟ Φ.Π.Α ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ

ΞΕΡΩ ΕΓΙΝΑ ΚΑΚΟΣ αλλά κουράστηκα να ακούω για το δέντρο (φ.π.α) και να μην βλέπουμε το δάσος


Υς Ζητώ συγνώμη από των φίλο Νότη αν ένιωσε κάπως …….αν και δεν πιστεύω ότι δεν είναι καλα ενημερωμένος για το θέμα κράνος , όταν έχει την ευαισθησία ! και να σκεφτεί να επιδοτήσουν την αγορά ασφαλούς κράνους σε μικρής ηλικίας (πχ. 18-22 χρονών) οδηγούς, μέχρι να αποκτήσουν οδηγική εμπειρία και δικό τους εισόδημα !

Πιστεύω τα περισσότερα γράφτηκαν από τον Νότη για να ανοίξει το θέμα …..και ο λεοντόκαρδος έγραψε Λύσεις υπάρχουν ......θέληση δεν υπάρχει .....

Ή μάλλον.....αδιαφορία υπάρχει ...και μάλιστα μπόλικη ! γνωρίζοντας ότι θα με κουρδίσει και θα έγραφα την άποψη μου
Που την γνωρίζει πολύ καλά μετά από πολλές συζητήσεις και μάχες πολλών ωρών ……..! όπως λέει ο λαός τα λέω σε σένα για να τα ακούσει η πεθερά μου

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
12-12-2009, 05:02
Πιστεύω τα περισσότερα γράφτηκαν από τον Νότη για να ανοίξει το θέμα …..και ο λεοντόκαρδος έγραψε Λύσεις υπάρχουν ......θέληση δεν υπάρχει .....

Ή μάλλον.....αδιαφορία υπάρχει ...και μάλιστα μπόλικη ! γνωρίζοντας ότι θα με κουρδίσει και θα έγραφα την άποψη μου
Που την γνωρίζει πολύ καλά μετά από πολλές συζητήσεις και μάχες πολλών ωρών ……..! όπως λέει ο λαός τα λέω σε σένα για να τα ακούσει η πεθερά μου




Το να "κουρδίζεται" κάποιος που έχει γνώσεις

και να τις μεταφέρει (μέσω του φόρουμ, της καφετέριας, της παρέας)

σε άλλους συνανθρώπους του,

νομίζω είναι θεμιτό και επιβεβλημένο !!!

Γιατί η γνώση, για να είναι γνώση,

θα πρέπει να μοιράζεται ....;)

Και είναι όπως τα χρήματα ....

Για να έχουν αξία ...πρέπει να κυκλοφορούν ....

Αλλιώς μέσα στο σεντούκι, είναι απλά ...παλιόχαρτα ;)


.

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
12-12-2009, 05:03
Ευχαριστούμε Γιώργο,

για τον χρόνο σου .....http://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/BRAV-81.gif



.

Carduelis
12-12-2009, 14:50
Πριν απ όλα να ξεκαθαρίσω πως χαίρομαι να υπάρχει διάλογος για θέματα που αφορούν ζωές, και πως όταν υπάρχει καλή πρόθεση δεν έχω κανένα πρόβλημα να "δέχομαι πυρά!" !:)
Τον Γιώργο τον ξέρω στον εργασιακό του χώρο από πολλά χρόνια και χαίρομαι που διαπιστώνω οτι νοιάζεται ουσιαστικά για τους μοτοσυκλετιστές.

Επί της ουσίας όμως ας δούμε που "διαφωνούμε":
1. στην ελληνική πραγματικότητα οι περισσότεροι αγοράζουν κράνος με πρώτα κριτήρια το σήμα και το σχέδιο του κράνους
Στην Ελλάδα δυστυχώς αγοράζουν πρώτα με βάσει τις οικονομικές αντοχές τους και δεύτερον (και βλακωδέστερο) όπως λές με βάση τη "μάρκα", τη "μόστρα" και την εντύπωση στην καφετέρια.
Εγώ σπάνια βλέπω οδηγό μικρής μηχανής με σωστό κράνος και σχεδόν ποτέ με ρουχισμό. Αμα δεν μπορεί κάποιος να διαθέσει λεφτά για να πάρει κάτι καλύτερο από ένα παπάκι 1.800 Ε, πως θα μπορέσει να διαθέσει το 10% αυτού για ένα σωστό κράνος? έναν αξιοπρεπή ρουχισμό? ακόμα και όταν τα διαθέτει τα χρήματα αυτά ποιός επίσημος κρατικός φορέας ή οργανισμός μοτοσυκλέτας τον ενημερώνει σωστά τι να αγοράσει και με ποιές προδιαγραφές? Το Υπουργείο συγκοινωνιών? η ΕΛΠΑ? η ΛΕΜΟΤ? οι σχολές οδήγησης? ο σύλλογος καταναλωτών?
Αποτέλεσμα να ακούει "συμβουλές" σε φορουμ, καφετέριες, και καταστήματα..
Και επειδή τα κράνη διαφημίζονται και πωλούνται και σε πολυκαταστήματα σαν "ευκαιρίες" κάποιοι θα πάρουν το φτηνό και ο θεός ξέρει αν θα έχει τις σωστές προδιαγραφές!
Η τροχαία δυστυχώς και κατσαρόλα με κορδόνι να φοράς δεν το ελέγχει.

2. Πράγματι μόνο αδιαφορία υπάρχει και η ενημέρωση γίνεται στην μικρή Ελλαδιτσα μας και πολύ καλές προσπάθειες μάλιστα !!!
Εννοείς φίλε Γιώργο αδιαφορία από τους αναβάτες μια και το "επίσημο κράτος" κάνει προσπάθεια και μάλιστα την θεωρείς ικανοποιητική. Ποιά είναι αυτή η προσπάθεια?
Τα αραιά διαφημιστικά σποτ? το "οδηγοί φοράτε ζώνη και κράνος" στις φωτεινές επιγραφές πριν τα διόδια? Είναι άραγε υποχρεωμένος ο κάθε ένας να ψάχνει σε φόρουμ και ιδιωτικές λέσχες μοτοσυκλετιστών για πληροφόρηση που ωφείλουν να του παρέχουν αρμόδιες υπηρεσίες?
Δες στο site του Αγγλικού Υπουργείου Συγκοινωνιών πχ http://www.dft.gov.uk/ εκατοντάδες!! νηματα για τους μοτοσυκλετιστές και ειδικό site, μια και μιλάμε για κράνη, http://sharp.direct.gov.uk/ όπου βρίσκεις τις δοκιμές και τα τεστ όλων των επίσημα εγκεκριμένων κρανών με τις αντίστοιχες βαθμολογίες και ακόμα.. συγκριτικό των τιμών!! Από περιέργεια δείτε το αντίστοιχο site του Ελληνικού Υπουργείου http://www.yme.gr/ με τι θέματα ασχολείται σήμερα για να μελαγχολήσετε!!! και βέβαια ούτε αράδα για "μηχανάκια"!

3. Υπάρχει προφανώς φίλε Γιώργο και η μέση λύση ανάμεσα στο τίποτα και στο .. "θα πρέπει να έχουμε και ένα δάσκαλο να μας μάθει με ιδιαίτερα μαθήματα που θα γίνονται στο σπίτι μας για να μάθουμε πως θα διαλέξουμε το καλό κράνος …………"
Να μην μιλήσουμε για την αντίστοιχη οδηγική παιδεία που το αγγλικό κράτος παρέχει στους πολίτες του γιατί θα μελαγχολήσουμε! Η χρησιμότητα του κράνους και γενικά η οδηγική συμπεριφορά εκεί διδάσκονται από μικρή ηλικία. Εδώ φίλε Γιώργο επιβάλλονται πρώτα τα εισπρακτικά μέτρα και δευτερευόντως η ενημέρωση και η οδηγική παιδεία!!

4. ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΟΔΕΥΟΥΝ ΧΡΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΤΩΝ ΑΝΕΓΚΕΦΑΛΩΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΦΟΡΕΣΟΥΝ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΝΤΑΤΙΚΗ ΠΕΡΙΘΑΛΨΗ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΑΝΕΓΚΕΦΑΛΩΝ . ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΑΠΗΡΙΚΗ ΤΟΥΣ ΣΥΝΤΑΞΗ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΦΟΡΟΥΣΑΝ ΤΑ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ (ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΙΝΩ ΕΓΩ ΣΑΝ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΣ) ΜΕ ΠΟΙΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΜΟΥ ΤΑ ΠΕΡΝΟΥΝ ? ΑΣ ΠΛΗΡΩΝΩ ΜΟΝΟ ΤΟ Φ.Π.Α ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ
Στο "γράμμα" των όσων γράφεις φίλε Γιώργο δεν διαφωνώ. Ετσι όμως ΘΑΠΡΕΠΕ ΝΑ ΗΤΑΝ ΑΝ "η Ελλαδίτσα"είχε πρώτα μορφώσει, εκπαιδεύσει, ενημερώσει οδηγικά, και γενικά ΦΡΟΝΤΙΣΕΙ από μικρή ηλικία τα παιδιά της (και παιδιά μας! )
Μέχρι όμως να τα κάνει όλα αυτά πρέπει να βρεθεί τρόπος να μην καταλήγουν στις ΜΕΘ με σοβαρές κρανιοεγκεφαλικές κακώσεις και πολλαπλά τραύματα τζάμπα και βερεσέ! Δεν φταίει ο δικός τους εγκέφαλος αν οι αρμόδιοι είναι ανεγκέφαλοι και αδιάφοροι!
Επειδή καθημερινά λόγω επαγγέλματος ασχολούμαι με τέτοια παιδιά δεν θα είχα πρόβλημα να αφιερώσει από τη φορολογία μου το κράτος λίγα Ευρώ για να πάρουν φθηνότερα ένα καλό κράνος!
Πόσο κοστίζει μια ζωή ??


Επειδή σας ταλαιπώρησα πολύ, το θέμα "κράνος" είναι ακόμα μια πτυχή του χρόνιου προβλήματος που έχουμε στην Ελλάδα: προχειρότητα, ανοργανωσιά και ωχαδερφισμός σε όλα!! σιγά μην γλύτωνε ο μοτοσυκλετιστής και τα προβλήματά του!
Ευχαριστώ το Γιώργο που "διαφώνησε" μαζί μου! :)
Νότης

Γιώργος Σαββίδης
14-12-2009, 03:45
Πριν από όλα να ξεκαθαρίσω ότι η πρόθεση μου είναι μονο η ενημέρωση ..….. και δεν έχω στην ουσία διαφορετική άποψη από τον μέσο μοτοσικλετιστή
Όμως πολλές φορές αυτά που γράφω δείχνουν σαν να έχω άλλη άποψη και αυτό οφείλεται άλλοτε στον διαφορετικό τρόπο που βλέπω το θέμα (έρευνα πληροφοριών) και άλλοτε από την διαφορά γνώσεων που έχω από τον μέσο μοτοσικλετιστή που απέκτησα παρατηρώντας και ερευνώντας το θέμα πολλά χρόνια μέσα από την δουλειά μου , τους αγώνες κ.λ.π

Φίλε Νοτη !
Χαίρομαι που δεν παρεξήγησες το γραπτό μου λογο! επίσης χαίρομαι που γνωρίζω ένα “συνάδελφο δορυφόρο” και την επιβεβαίωση της ευαισθησίας σου και τον χαρακτήρα σου !! μπράβο ρε φίλε !!!

1.Για την πρώτη ενότητα δεν διαφωνώ σε τίποτα , αλλά με την διαφορά γνώσεων που έχω στα κράνη, βλέπω και οικονομικά κράνη που φορούν αυτοί που δεν έχουν να διαθέσουν περισσότερα και είναι καλυμμένοι στις περισσότερες των περιπτώσεων με την χρήση που κάνουν, μαλιστα σε κάποιες συνθήκες είναι και ασφαλέστεροι από πολλούς άλλους που έχουν διαθέσει πολύ περισσότερα ευρώ.

Εξάλλου “συνάδελφε” γνωρίζεις πολύ καλά ότι και το “καλλίτερο” κράνος και ρουχισμός δεν είναι ικανά να μας προστατέψουν σε όλες τις καταστάσεις (πραγματικές συνθήκες και όχι τα τεστ των εργαστηρίων) κάθε τύπος κράνους και υλικών έχει πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα, στα τεστ αυτά προσπαθούν να βελτιώσουν με την βοήθεια της ιατρικής επιστήμης την ασφάλεια στις διαφορετικές συνθήκες αλλά πάντα θεωρητικά , μέσα στο κράνος δεν υπάρχει κρανίο με εγκέφαλο για να δουν το αιμάτωμα του εγκεφάλου, την ζημιά του αυχένα, από το υπόλοιπο σώμα την ρήξη σπλήνας ,νεφρού και την ζημία άλλων ζωτικών οργάνων. Όλα τα τεστ είναι θεωρητικά και προσπάθειες βελτίωσης για το καλλίτερο άπλωμα της δύναμης κρούσεις από το σημείο κρούσεις και να μεγιστοποιήσουν την ικανότητα απορρόφησης της υπόλοιπης δύναμης που περνάει στο εσωτερικό του κράνους και να παραμείνουν στο μικρότερο δυνατόν εξωτερικό μέγεθος του κράνους, γιατί το μεγαλύτερο θα έχει μεν μεγαλύτερη ικανότητα απορροφησης , αλλά θα έχει και μεγαλύτερη δύναμη ροπής προς τον αυχένα και σπονδυλική στήλη κ.λ.π

Για την ενημέρωση δεν διαφωνώ και εγώ θα ήθελα να ήταν καλλίτερη , αλλά είμαι ευχαριστημένος σε σύγκριση με άλλες χώρες και θα το αποδείξω στη συνέχεια ότι στην ελλαδιτσα μας είναι καλλίτερα τα πράγματα . ΟΜΩΣ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΤΩΝ ΜΟΤΟΣΙΚΛΕΤΙΣΤΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ . ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ ΜΑΣ ΓΙΑ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ (προσπάθειες πίεσης κυριος από τους επαγγελματίες του χώρου στο κράτος) και δεν θα διαφωνήσω με κανέναν ότι είναι προγράμματα από την Ε.Ε και κάποιοι τα τρώνε χοντρά και δίνουν ψίχουλα ενημέρωσης στο λαό . όμως οι μοτοσικλετιστές τους αφήνουν!Αδιαφορώντας ………… και δεν είναι στο πλευρό αυτών που πιέζουν να αλλάξει η κατάσταση. Οι από πάνω βλέπουν την αδιαφορία μας και λένε ας την κάνουμε την αρπαχτεί! θα κόψουμε 4 χοντρά τιμολόγια μαϊμού και θα κλείσουμε τον φάκελο …… Κάπως έτσι δεν γίνεται με όλα τα θέματα ?

2.την δεύτερη θα την δούμε στην συνέχεια μετά την 4.

3. Για την τρίτη ενότητα φοβάμαι ότι θα σε πιάσει και εσένα μελαγχολία και όσους διαβάσουν την συνέχεια για το αγγλικό κράτος. Για την οδηγική συμπεριφορά που εκεί διδάσκονται από μικρή ηλικία. όλοι θα την θέλαμε αλλά ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ TOYΣ ΠΟΛΙΤΕΣ ΕΞΑΡΤΑΤΕ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

4. Για την τέταρτη ενότητα βλέπω στην ουσία συμφωνούμε αν και αυτό είναι το μεγάλο θέμα < παιδεία > δυστυχώς είναι πολύ μεγάλο για να το συζητήσουμε ……
Για όσους δεν κατάλαβαν το “ γράμμα “ η υψωμένη φωνή του προηγούμενου ποστ , δεν είναι το πιστεύω μου αυτό, αν ήταν δεν θα καθόμουν τόσους μήνες να ερευνώ και να γράφω για να ενημερώνω τους μοτοσικλετιστές…. οι φωνές αυτές είναι κάποιες απόψεις μοτοσικλετιστών που ακούω συχνά και εν μέρει τους δικαιολογώ και πιστεύω ότι πρέπει να ακούγονται

Φίλε Νοτη στην ουσία δεν διαφωνώ μαζί σου για κανένα κλαδί του δένδρου …… αυτό που ίσως δεν είναι τόσο κατανοητό πολλές φορές, είναι η κακή επικοινωνία που έχω στον γραπτό λογο , λόγω της μικρής μου σχολικής μόρφωσης και η όχι τόσο καλή χρήση του λόγου …..
Αυτά τα λέω γιατί διαβάζοντας τον φτωχό μου λογο την κακή σύνταξη και τα ορθογραφικά μου λάθη, αρκετοί θα σκεφτούν άλλος ένας αγράμματος ξερολας …….. για να εκτιμηθούν καλλίτερα αυτά που έχω γράψει
Θα θέσω το ερώτημα , είμαι τόσο βλάκας που θα δημοσίευα πληροφορίες που να μην είναι ακριβής και τεκμηριωμένες πάνω στο θέμα κράνος , όταν το επάγγελμα μου είναι σχετικό και θα ήταν μια δυσφήμηση για μένα …………??? Έχοντας υπόψη ότι τα άρθρα αυτά θα διαβαστούν και από ανθρώπους που είναι φυσικομαθηματικοί, χημικοί, μηχανικοί, γιατροί, εφαρμοστές τέτοιον υλικών και άλλοι πολλοί που το επάγγελμα τους έχει κάποια σχέση με το θέμα

Το λινκ που ακολουθεί είναι μια επιβεβαίωση ότι τα άρθρα μου διαβάζονται από ανθρώπους με γνώση πάνω στο θέμα, επίσης αν έχετε ενδιαφέρων και διάθεση στο ίδιο λινκ μπορείτε να διαβάσετε παρακάτω ποια είναι η ενημέρωση σε άλλες χώρες, όπως την απάτη του Αγγλικού Υπουργείου Συγκοινωνιών με το ινστιτούτο αξιολόγησης SHARP, ναι μεγάλη κουβέντα αλλά η πραγματικότητα είναι αυτή που θα διαβάσετε, και δυστυχώς η απάτη συνήθως είναι μεγαλύτερη στις “αναπτυγμένες“ χώρες ! Γιατί όπως λέει και ο φιλοσοφημένος λαός της μικρής μας Ελλάδας !!! Είναι πολλά τα λεφτά Άρη !!!


http://vstromhellas.forumotion.com/forum-f3/topic-t1184.htm?highlight=%ea%f1%e1%ed%ef%f2+%ef%eb%e1+%ef%f3%e1 (http://vstromhellas.forumotion.com/forum-f3/topic-t1184.htm?highlight=%ea%f1%e1%ed%ef%f2+%ef%eb%e1+%ef%f3%e1)


Χίλιες φορές πεινασμένος στην μικρή μου Ελλάδα να δουλεύω και να ελπίζω !! Από το να είμαι τυφλό ευγενικό πρόβατο σε άλλη χώρα !


Υς φίλε Νοτη !
Το μόνα που ίσως διαφωνούμε στο τεράστιο θέμα ! Είναι ότι εσύ πιστεύεις ότι το κράτος πρέπει να κάνει ……..ενώ εγώ πιστεύω ότι πρώτα εμείς πρέπει κάτι να κάνουμε
Και το δεύτερο με την οικονομική δυσκολία που έχει ο μοτοσικλετιστής και το θέμα επιδότησης ……… εγώ καθημερινά βλέπω πολλούς (οχι ολους) στο δρόμο με ακριβή μοτο , παπούτσι κάτσε καλά , κινητό SUPER και κράνος μουπες !!! για αυτους αναφερομαι

Carduelis
14-12-2009, 14:32
Φίλε Γιώργο δεν κρινόμαστε από τα ορθογραφικά λάθη και τον ενδεχόμενα φτωχό ή πλούσιο λόγο μας αλλά από την ουσία των όσων γράφουμε και κυρίως από τις προθέσεις μας!
Αρα εγώ θεωρώ τύχη μας ένας άνθρωπος του επαγγελματικού σου χώρου να ασχολείται με την ουσία που λέγεται ζωή και ασφάλεια του μοτοσυκλετιστή.
Σου υπόσχομαι επειδή επαγγελματικά με ενδιαφέρει το θέμα , να ψάξω στα link που έδωσες και θα επανέλθω με τις απορίες μου στα περί κράνους.
Ωστόσο η ουσία και ο λόγος που με οδήγησαν να ξεκινήσω το νήμα αυτό είναι πως ενώ το "δένδρο" το βλέπουμε και συμφωνούμε πως είναι η υποχρέωσή μας να φοράμε ένα σωστό κράνος, χάνουμε το "δάσος".
Και "δάσος" είναι: πως επιτέλους κάποιοι, ωφείλουν να ενημερώνουν για την αναγκαιότητα και τον τρόπο επιλογής του κράνους και να ελέγχουν τις προδιαγραφές του, την καταλληλότητά του και την τιμή του.
Εσύ, αν κατάλαβα, λές πως πρέπει να ενδιαφερθούν οι ίδιοι οι αναβάτες, εγώ επιμένω πως πρέπει να γίνει η αρχή από τα πάνω, από τις όποιες αρμόδιες αρχές! Γιατί θα πρέπει να τρώω χρόνο στο δίκτυο και να ψάχνω σε μοτο-φόρουμ να μάθω τι διάολο ισχύει με τα κράνη? και με τον εξοπλισμό? και με τα αξεσουάρ?? και.. και..
Να μάθουμε να απαιτούμε κάποτε και στη χώρα μας από τον όποιο αρμόδιο, είτε είναι γιατρός, είτε είναι έμπορος, είτε είναι συνεργείο είτε είναι κρατική υπηρεσία να προσφέρει σωστές υπηρεσίες. Δεν είναι κουτόφραγκοι στο εξωτερικό!
Οι ιδιωτικές "πρωτοβουλίες" και καλές είναι και χρήσιμες αλλά όταν παίζεται η ασφάλεια και η ζωή μου θέλω να ξέρω πως το κράτος που πληρώνω με τους φόρους μου νοιάζεται και δεν με έχει γραμμένο στα αφράτα του!

xenos
15-12-2009, 15:41
παιδια είσαστε καταπληκτικοί...χαράς το κουράγιο σας να γράφετε κατεβατά..κ να προσφέρετε τις γνώσεις σας σε όλους εμάς...εγω προσωπικά φοράω κράνος για να παω κ για τσιγάρα που λει ο λόγος..μακάρι όλοι μας να ήμασταν συνειδητοποιημένοι!!..εύγε!!:D

frits
15-12-2009, 16:56
Θα μπορούσα να αναφερθώ σε πολλά για την Ελληνική πραγματικότητα ……..αλλά πιστεύω ότι ελάχιστοι θα τα διαβάσουμε (αυτοί που φοράμε κράνος….) για τους άλλους είναι αδιάφορο το θέμα ……..


Κάνε το καλό και ρίξτο στο γιαλό...;)
Αγαπητέ συνάδελφε, γράψτα εσύ, και ένας να τα διαβάσει, θα είναι κέρδος.

Θα πρότεινα μάλιστα στους διαχειριστές την ενότητα "ΚΡΑΝΗ" να την βγάλουν από τον εξοπλισμό αναβάτη και να την έχουν σαν ξεχωριστή ενότητα στο "ΑΝΑΒΑΤΗΣ", όλο και κάποια "κλικ" περισσότερα θα πάρει.