GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 16-01-2011, 01:54
Gemat Ο/Η Gemat βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μυτιληνη
Μoto: Honda XL1000VA Varadero 2007
Μηνύματα: 1,006
Προεπιλογή Απάντηση: Το ποιο απίστευτο βίντεο που έχετε δει ποτέ!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gzpainter Εμφάνιση μηνυμάτων
οσο αφορα το χερι εξω απο το παραθυρο του αυτοκινητου...το οτι πρεπει να ασκησεις δυναμη οφειλεται στην ανωση που δημιουργειται λογω διαφορετικης πιεσεις αναμεσα στις δυο επιφανειες. οσο για το δευτερο videακι, ο φιλος ειναι πολυ καλος για να το κανει αυτο.. πανω στην κινηση που κανει στηριχτηκαν για την κατασκευη των V/STOL οπως του καινουργιου Bell Osprey.... πολυ απλα χρησιμοποιει τον ελικα του αεροσκαφους σαν ελικα ελικοπτερου και με τα φτερα κινει αριστερα δεξια το αεροπλανακι...

αλλα χωρις να θελω να προσβαλω... αφου εχεις το επιστημονικο υποβαθρο...γιατι δεν μας το εξηγεις ολιγον καλητερα??? πραγματικα θα ηθελα να γνωριζα...
H αρχη του Μπερνουλι που αναφερεις (διαφορα πιεσης λογω διαφορετικων ταχυτητων του αερα πανω και κατω απο την αεροτομη) δεν εχει μεγαλη σχεση με τη πτηση knife.

Περισσοτερο ισχυει ο 3ος νομος του Νευτωνα που λεει οτι σε καθε δραση υπαρχει αντιδραση.
Καθως η ατρακτος του αεροπλανου προσπιπτει υπο γωνια στον αερα, αναγκαζει μεγαλες ποσοτητες αερα να κινηθουν προς τα κατω. Ιση και αντιθετης φορας δυναμη ασκει και ο αερας προς τα πανω στο πλαι του αεροπλανου. Τυπικα η δυναμη αυτη δεν επαρκει ωστε να διατηρηθει επ αοριστο η πτηση knife, αλλα ειναι σημαντικη για να διανυσει το αεροπλανο καποια αποσταση στο "πλευρο" του.
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 16-01-2011, 15:01
ckk Ο/Η ckk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Εκάλη
Μoto: BMW R1200GS
Μηνύματα: 5,181
Προεπιλογή Απάντηση: Το ποιο απίστευτο βίντεο που έχετε δει ποτέ!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Gemat Εμφάνιση μηνυμάτων
Βγαλε το χερι σου απο το παραθυρο του αυτοκινητου με περιπου 30 μοιρες γωνια και καμια 80αρια- 100 χιλιομετρα την ωρα και θα δεις οτι σχεδον βαζεις δυναμη για το κρατησεις κατω.
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Gemat Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα τα λες σωστά, τα ίδια λέμε. Φαινόμενο Bernoulli. Κατα τον ιδιο τροπο, η ατρακτος (ολες οι πλευρικες επιφανειες) σε καποια γωνια προσβολης ποιά? και με καποια ταχυτητα ποιά? παραγουν αρκετη δυναμη πόση και ποιός την μετράει? Και πώς κλείνει το σύστημα δυνάμεων? ωστε να ισορροπησουν το βαρος. Δεν θα μπορέσω να συνεχίσω έτσι. Έχω κάποιες σπουδές, υπάρχει μια αεροπορία που ‘πετάει’ και ‘προωθεί’ με το συγκεκριμένο φυσικό φαινόμενο, όπως επίσης και ένα ναυτικό με τα υποβρύχιά του και τα ‘δελφίνια’… όταν βρεθούμε από κοντά, θα μου τα εξηγήσεις, για να τα μάθω και εγώ.
Επιπλεον, οταν το αεροπλανο πετα υπο γωνια, μερος της δυναμης του κινητηρα αντιδρα στη δυναμη του βαρους. (αναλυση δυναμης του κινητηρα σε μια συνιστωσα παραλληλη προς το εδαφος που τραβα το αεροπλανο εμπρος, και μια συνιστωσα που το τραβα προς τα επανω.) Αυτό τι σχέση έχει με την πραγματική αεροπορία? Εσύ πιστεύεις ότι ο λόγος βάρους / ίππους στο παιχνιδάκι είναι ίδιος με ένα πραγματικό αεροπλάνο? Αν ναι, δες στην αρχή του video και θα καταλάβεις.
Επίσης δεν είδα συμπεριφορά του παιχνιδιού με κομμένο φτερό… σε διαβεβαιώνω ότι και αυτό δεν θα μπορούσε να κάνει αυτά που έκανε, με ένα φτερό.

YouTube - 50% bill hempel edge 540

Προκειται για 50% μοντελο βαιβαια... αλλα με αρκετη ισχυ ολα γινονται... συμφωνώ απολύτως, αλλά δεν έχει σχέση με το πραγματικό αεροπλάνο.

Οσο αφορα την επιστημονικη σου προσεγγιση, εχω το επιστημονικο υποβαθρο, ήτοι? εμένα το πρώτο μου χαρτί είναι airspace engineering στο Bristol. να σου εξηγησω οτιδηποτε σχετικο χρειαζεσαι. Κανε συγκεκριμενες ερωτησεις και θα κανω οτι καλυτερο μπορω...
Αν θες να το συνεχίσεις προσπάθησε να μου απαντήσεις στα προηγούμενα:
Φαινόμενο ελικόπτερου δεν μπορεί να προσφέρει ο κινητήρας του αεροπλάνου, διότι οι ροπές, από τις υπόλοιπες δυνάμεις του συστήματος, είναι τεράστιες. Συμφωνείς ή διαφωνείς?

Η πλευρά της ατράκτου πάλι, πού συνεισφέρει στο σύστημα δυνάμεων και πώς?
Πώς και πού εξασκούνται δηλαδή δυνάμεις στην πλευρά της ατράκτου, για να συνεισφέρουν στην εξισορροπητική ροπή? Και αυτές οι δυνάμεις πιστεύεις ότι είναι τόσες που να εξισορροπούν την του παραδείγματος δύναμη των 500 κιλών στην πτέρυγα και τις ροπές της?

Τέλος, θα μπορούσες να αναλύσεις τις δυνάμεις που εξασκούνται στο fin? Διότι εγώ δεν βλέπω άλλες δυνάμεις από αυτές πάλι, εκτός των δύο αναλυμένων και αντίθετων αντώσεων, που ισορροπούν και δίνουν το σύνολο του συστήματος, μηδέν.

Αν είναι να φύγει ένα φτερό, περιστασιακά μπορεί να φύγει οποτεδήποτε του το υπαγορεύσουν οι δυνάμεις, που το υποχρεώνουν. Μπορεί δηλαδή να μην φύγει από μέγεθος δύναμης, που εξασκείται επάνω του (10% ή 140%), αλλά από αστοχία υλικού, λάθος μηχανικού και συνήθως οι έρευνες δείχνουν ότι είναι δύο ή και περισσότερες οι αιτίες, που οδηγούν σε τέτοια θέματα.

Επίσης το g έχει να κάνει με επιτάχυνση, δηλαδή διάστημα στην μονάδα του χρόνου και όχι με βάρος αεροπλάνου ή οτιδήποτε άλλου πράγματος.
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 16-01-2011, 15:13
verhr Ο/Η verhr βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: ATHINA
Μoto: GS1200R
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή Απάντηση: Το ποιο απίστευτο βίντεο που έχετε δει ποτέ!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Gemat Εμφάνιση μηνυμάτων
+ 1 μουφα και απο εμενα...

περα απο το ακυρο της πτησης - προσγειωσης, υπαρχει και το ακυρο των συνθηκων που σπαει το φτερο, σε ενα χρονικο σημειο που δεχεται ελαχιστο φορτιο.

+1
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 16-01-2011, 16:14
Gemat Ο/Η Gemat βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μυτιληνη
Μoto: Honda XL1000VA Varadero 2007
Μηνύματα: 1,006
Προεπιλογή Απάντηση: Το ποιο απίστευτο βίντεο που έχετε δει ποτέ!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ckk Εμφάνιση μηνυμάτων

Αν θες να το συνεχίσεις προσπάθησε να μου απαντήσεις στα προηγούμενα:
..θα προτιμουσα να μην το συνεχισω καθοτι φαινεται οτι το εχεις μεγαλυτερο απο το δικο μου (το χαρτι).
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 16-01-2011, 16:21
kosgs Ο/Η kosgs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2010
Περιοχή: ATHINA
Μoto: BMWR1200GS
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή Απάντηση: Το ποιο απίστευτο βίντεο που έχετε δει ποτέ!!!

Και σε μένα μούφα μου φάνηκε
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 16-01-2011, 17:17
gzpainter Ο/Η gzpainter βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Ένας Scouser απο την Κρήτη
Μoto: BMW R1200GS Adventure
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή Απάντηση: Το ποιο απίστευτο βίντεο που έχετε δει ποτέ!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ckk Εμφάνιση μηνυμάτων

Αν θες να το συνεχίσεις προσπάθησε να μου απαντήσεις στα προηγούμενα:
Φαινόμενο ελικόπτερου δεν μπορεί να προσφέρει ο κινητήρας του αεροπλάνου, διότι οι ροπές, από τις υπόλοιπες δυνάμεις του συστήματος, είναι τεράστιες. Συμφωνείς ή διαφωνείς?

Η πλευρά της ατράκτου πάλι, πού συνεισφέρει στο σύστημα δυνάμεων και πώς?
Πώς και πού εξασκούνται δηλαδή δυνάμεις στην πλευρά της ατράκτου, για να συνεισφέρουν στην εξισορροπητική ροπή? Και αυτές οι δυνάμεις πιστεύεις ότι είναι τόσες που να εξισορροπούν την του παραδείγματος δύναμη των 500 κιλών στην πτέρυγα και τις ροπές της?

Τέλος, θα μπορούσες να αναλύσεις τις δυνάμεις που εξασκούνται στο fin? Διότι εγώ δεν βλέπω άλλες δυνάμεις από αυτές πάλι, εκτός των δύο αναλυμένων και αντίθετων αντώσεων, που ισορροπούν και δίνουν το σύνολο του συστήματος, μηδέν.

Αν είναι να φύγει ένα φτερό, περιστασιακά μπορεί να φύγει οποτεδήποτε του το υπαγορεύσουν οι δυνάμεις, που το υποχρεώνουν. Μπορεί δηλαδή να μην φύγει από μέγεθος δύναμης, που εξασκείται επάνω του (10% ή 140%), αλλά από αστοχία υλικού, λάθος μηχανικού και συνήθως οι έρευνες δείχνουν ότι είναι δύο ή και περισσότερες οι αιτίες, που οδηγούν σε τέτοια θέματα.

Επίσης το g έχει να κάνει με επιτάχυνση, δηλαδή διάστημα στην μονάδα του χρόνου και όχι με βάρος αεροπλάνου ή οτιδήποτε άλλου πράγματος.
θα συμφωνησω απολυτα σε αυτα που αναφερεις...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Gemat Εμφάνιση μηνυμάτων
..θα προτιμουσα να μην το συνεχισω καθοτι φαινεται οτι το εχεις μεγαλυτερο απο το δικο μου (το χαρτι).
ποτε και κανεις δεν μιλησε για το μεγεθος του αλλουνου...διοτι ισως τοτε να εχουμε προβληματα...

Παντως ενα εχω να πω..τελικα σε ενα forum για μηχανες μαζευτηκαν παρα πολυ aerospace engineers...αυτο τωρα αν ειναι καλο ή κακο δεν γνωριζω... παντως καλο ειναι να συναντηθουμε καμμια φορα...που ξερεις συνηθως καλα πραγματα προκειπτουν....

BTW, ckk ποια χρονια ησουν στο Bristol???

Last edited by gzpainter; 16-01-2011 at 17:33.
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 16-01-2011, 19:21
Gemat Ο/Η Gemat βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μυτιληνη
Μoto: Honda XL1000VA Varadero 2007
Μηνύματα: 1,006
Προεπιλογή Απάντηση: Το ποιο απίστευτο βίντεο που έχετε δει ποτέ!!!

http://www.billhempel.com/video/whknife.wmv

Τυπικα ενα τηλεκατευθυνομενο μοντελο 3D εχει αναλογια βαρους προς ισχυ 3/2 Kgr/Hp ενω ενα αντιστοιχο πραγματικο Edge 540 εχει 5/2.

Last edited by Gemat; 16-01-2011 at 19:26.
Reply With Quote
  #28  
Παλιό 16-01-2011, 21:38
ckk Ο/Η ckk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Εκάλη
Μoto: BMW R1200GS
Μηνύματα: 5,181
Προεπιλογή Απάντηση: Το ποιο απίστευτο βίντεο που έχετε δει ποτέ!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gzpainter Εμφάνιση μηνυμάτων
θα συμφωνησω απολυτα σε αυτα που αναφερεις... ίδιο αντικείμενο?



ποτε και κανεις δεν μιλησε για το μεγεθος του αλλουνου...διοτι ισως τοτε να εχουμε προβληματα...μα δεν έχει σημασία το μέγεθος του πανεπιστημίου. Και Ελληνικό ΙΕΚ να ήταν. Το χαρτί το ίδιο είναι που κάνει την διαφορά των γνώσεων. Τουλάχιστον να ξέρουμε ότι έχουμε κοινά πεδία. Όχι ότι εξασφαλίζει και την γνώση.

Παντως ενα εχω να πω..τελικα σε ενα forum για μηχανες μαζευτηκαν παρα πολυ aerospace engineers...αυτο τωρα αν ειναι καλο ή κακο δεν γνωριζω... παντως καλο ειναι να συναντηθουμε καμμια φορα...που ξερεις συνηθως καλα πραγματα προκειπτουν.... Μακάρι.

BTW, ckk ποια χρονια ησουν στο Bristol???
Ακαδημαϊκά 1979 - 1981. Εσύ ακόμη?
Reply With Quote
  #29  
Παλιό 16-01-2011, 21:51
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Το ποιο απίστευτο βίντεο που έχετε δει ποτέ!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gzpainter Εμφάνιση μηνυμάτων
.....

Παντως ενα εχω να πω..τελικα σε ενα forum για μηχανες μαζευτηκαν παρα πολυ aerospace engineers..

.....
Μήπως παίζει ρόλο και το σήμα της BMW;;;;;
Reply With Quote
  #30  
Παλιό 16-01-2011, 23:10
ckk Ο/Η ckk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Εκάλη
Μoto: BMW R1200GS
Μηνύματα: 5,181
Προεπιλογή Απάντηση: Το ποιο απίστευτο βίντεο που έχετε δει ποτέ!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
Μήπως παίζει ρόλο και το σήμα της BMW;;;;;
Μα από εκεί ξεκίνησε. Από κινητήρες αεροπλάνων. Εξ ου, όπως λες, και το σήμα.

Ακόμη πάντως βγάζει καλύτερους κινητήρες από τον άμεσο ‘άμα μεγαλώσω θέλω να γίνω Mercedes’, ανταγωνισμό. Πιο μαλακούς, πιο σπορτίβικους και κυρίως πιο αθόρυβους.
Η μεγάλη κυρία πλεονεκτεί στα δεσίματα και στην πολυτέλεια. Αθόρυβη χλιδή. Αλλά δεν μπορείς να τα έχεις και όλα…

Ή μήπως μπορείς?
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Μήπως έχετε δει αυτό το βίντεο αν όχι αξίζει τον κόπο. adventure Κοινωνική ευαισθησία 30 04-02-2011 20:36
Το ομορφοτερο βιντεο που εχω δει... sansiro.sugata Γενικά - Μοτοσυκλέτα 22 28-01-2011 15:43
Βάλτε ότι απίστευτο έχετε δει σε ένα βίντεο... Markas Αστεία Video 25 19-01-2011 16:55
Goldwing όπως δεν την έχετε δει ποτέ! gemara Φωτογραφίες - Video (μόνο για τις δικές μας μοτό) 23 29-11-2009 10:35


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:11.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!