GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Διάφορα > Μου τη δίνει που .....

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιό 11-08-2011, 14:41
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ's Avatar
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ο/Η ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R 1200 GS ADV - R 1200 RT - X9 500 EVO - VESPA 200E '86
Μηνύματα: 84,759
Προεπιλογή Απάντηση: Μου τη δίνει που ... πρωί πρωί, με ξύπνησε ο gemara

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ntinopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
........ελικοπτερακια που υπαρχουν στα περιπτερα οπου ριχνεις ευρω και ανεβοκατεβαινουν παιζοντας μουσικη...

__________________
Ο ανόητος ... ψάχνει τα λάθη των άλλων,
ο έξυπνος ... του εαυτού του,
αλλά ο σοφός ... όλους τους συγχωρεί !!!
Reply With Quote
  #42  
Παλιό 11-08-2011, 15:22
SenseiG Ο/Η SenseiG βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΠΕΝΤΕΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μoto: HONDA VARADERO MK2 1000 ABS
Μηνύματα: 22,711
Προεπιλογή Απάντηση: Μου τη δίνει που ... πρωί πρωί, με ξύπνησε ο gemara

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gemara Εμφάνιση μηνυμάτων
Δημήτρη σ' ευχαριστώ πολύ, καθήκον το λέγαμε και το λέμε εμείς και αξίωμα το θεωρούμε. Είναι εκατοντάδες άνθρωποι εκεί που φτύνουν αίμα καθημερινώς για τη δουλειά αυτή και τα μισά λεφτά να παίρνανε (που παίρνουν πιά), πάλι τα ίδια θα κάνανε.

Μπραβο Γιωργο....
Reply With Quote
  #43  
Παλιό 12-08-2011, 10:10
MARK Ο/Η MARK βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΡΕΘΥΜΝΟ
Μoto: GS 1200R ADVENTURE
Μηνύματα: 28,959
Προεπιλογή Απάντηση: Μου τη δίνει που ... πρωί πρωί, με ξύπνησε ο gemara

Δύναμη ο Γιώργος
Reply With Quote
  #44  
Παλιό 16-08-2011, 23:39
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: Μου τη δίνει που ... πρωί πρωί, με ξύπνησε ο gemara

Λαμβάνω πριν από λίγο πμ από συμφορουμίτη:

"Εσύ δεν ήσουν τότε στη Φρεγάτα Λήμνος που είχα έρθει με απόσπαση σαν Αξιωματικός Ελέγχου Αεροπορίας (ΑΕΛΑ) και 10 μέρες που ταξιδεύαμε μαζί στο πλοίο όποτε με έβλεπες στο καρέ Αξιωματικών να καπνίζω μου έβαζες τις φωνές;;; Τώρα το συνδύασα! Στα ελικόπτερα του Ναυτικού, και αντικαπνιστής! ΕΣΥ ΗΣΟΥΝ!!!"

Κάγκελο. Μεγάλε λέω, μας ξαναπιάσανε, 2 φορές μέσα στο ίδιο ποστ πάει πολύ!













Φίλοι μου, η ιστορία αληθινή πέρα για πέρα!

Έλαβα σήμερα ένα πμ από τον φίλο Νίκο τον ΝΝΝ και με την άδειά του γράφω το ποστ αυτό. Μου θύμισε την μικρή συνυπηρεσία μας κάπου στο 98 ή 99, όταν ως Αξιωματικός της Αεροπορίας αυτός, είχε έρθει για συνεργασία μαζί μας στο πλοίο. Είχαμε πετάξει μαζί και με το ελικόπτερο. Επειδή "καμιά φορά" βγάζω που και που καμιά φωτογραφία, θα ψάξω το αρχείο μου και πολύ πιθανόν να τον εντοπίσω κι αυτόν!

Ο Νίκος τότε πέταγε το Α7. Με το Ναυτικό κάναμε πολλές ασκήσεις συνεργασίας όπου τα Α7 έκαναν εικονικές προσβολές στα πλοία. Για λόγους ασφαλείας είχαμε πάντα στο πλοίο έναν Αξιωματικό της Αεροπορίας για να τους ελέγχει και να τους διαχωρίζει κατά την προσέγγιση.

Για να καταλάβετε το πόσο χαμηλά και κοντά στα πλοία πέταγαν, δείτε τους στη φιλμάτη φωτογραφία. Την είχα τραβήξει από τη γέφυρα του πλοίου. Βλέπαμε και το πρόσωπό τους!

Νίκο χάρηκα πολύ για την (ξανα)γνωριμία και σε ευχαριστώ για το χαρούμενο αυτό μήνυμα!


ΥΓ. Το έχεις κόψει;
Reply With Quote
  #45  
Παλιό 16-08-2011, 23:48
NNN Ο/Η NNN βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Patra
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 479
Προεπιλογή Απάντηση: Μου τη δίνει που ... πρωί πρωί, με ξύπνησε ο gemara

Και εγώ χάρηκα Γιώργο !!
Τελικά ο κόσμος είναι πολύ μικρός ....

Υ.Γ. Δυστυχώς, όχι μόνο δεν το έκοψα αλλά καπνίζω πολύ πιο βαριά τσιγάρα από τότε ....
ΟΜΩΣ εδώ και πολύ καιρό αποφεύγω να καπνίζω σε κλειστούς χώρους !!
Reply With Quote
  #46  
Παλιό 17-08-2011, 01:00
mario Ο/Η mario βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: R1200GS Adv.
Μηνύματα: 6,828
Προεπιλογή Απάντηση: Μου τη δίνει που ... πρωί πρωί, με ξύπνησε ο gemara

Πολυ καλο ποστ τελικά
Reply With Quote
  #47  
Παλιό 17-08-2011, 10:31
NNN Ο/Η NNN βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Patra
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 479
Προεπιλογή Απάντηση: Μου τη δίνει που ... πρωί πρωί, με ξύπνησε ο gemara

Έχει πολύ "πλάκα" το όλο σκηνικό....

Τον Gemara δεν το έχω δει ποτέ. Μόνο μία φορά στο παρελθόν είχαμε ανταλλάξει ΠΜ (του είχα ζητήσει το manual της GS σε PDF αν θυμάμαι καλά). Όλα τα χρόνια του φόρουμ παρακολουθούσα τα ποστ του (ειδικά τα ταξιδιωτικά του) λόγω του συγγραφικού του ταλέντου και κυρίως των πολύ καλών φωτογραφιών που τραβάει. Από τις φωτογραφίες πάντα είχα την αίσθηση ότι φυσιογνωμικά μου είναι γνωστός αλλά πίστευα τελικά ότι ήταν ιδέα μου. Και φυσικά δεν ήξερα το επάγγελμά του.


Και εχτές, με το παρόν πόστ του Λεοντόκαρδου άρχισαν να "χτυπάνε" καμπανάκια.... Όταν είδα ότι πετούσε ελικόπτερα στο Πολεμικό Ναυτικό το μυαλό μου πήγε αμέσως σε εκείνες τις 7-10 μέρες που είχα περάσει στη Φρεγάτα, κάπου μεταξύ 1996-9. Θυμήθηκα αμέσως εκείνον τον Πλωτάρχη και κυβερνήτη του ελικοπτέρου. Όμως και πάλι δεν ήμουν σίγουρος. Σκέφτηκα: "Μπά ... αποκλείεται. Παραείναι μεγάλη σύμπτωση. Άσε που ο Gemara φαίνεται πολύ καλό παιδί, ενώ εκείνος ο Πλωτάρχης ήταν λίγο στριμμένος.....
".

Λόγω της άσκησης οι περισσότεροι αξιωματικοί πήγαιναν στο καρέ μόνο για φαγητό και για κανά καφέ (και αυτόν στα γρήγορα). Εγώ όμως και το πλήρωμα του ελικοπτέρου είχαμε περισσότερη ώρα ελεύθερη. Οπότε, ως μανιώδης καπνιστής από τότε, τις άπειρες ώρες που περνούσα στο καρέ κάπνιζα συνέχεια. Ο Πλωτάρχης μου την είχε "πει" καναδυό φορές, οπότε από την δεύτερη-τρίτη μέρα και μετά περίμενα να πάει να πετάξει για να κάνω κανά τσιγαράκι με την ησυχία μου.... Είχε δίκιο ο άνθρωπος και τον καταλαβαίνω απόλυτα τώρα (το καρέ είναι κλειστός χώρος και από τα πολλά τσιγάρα γίνονταν τόσο "τεκές" που ούτε οι καπνιστές δεν αντέχαμε που λέει ο λόγος ...)
αλλά εκείνα τα χρόνια ήταν άλλες εποχές.

Διαβάζοντας όμως το ποστ παρακάτω βλέπω ότι ο Gemara είναι φανατικός ΑΝΤΙΚΑΠΝΙΣΤΗΣ !!! Σε εκείνο το σημείο τα "καμπανάκια" έγιναν "καμπάνες" Καθεδρικού ναού .... "Δεν υπάρχει περίπτωση..." σκέφτηκα, "αυτός είναι ο Πλωτάρχης...".
Και έτσι αποφάσισα να στείλω ΠΜ στον Gemara.

Φίλε Γιώργο και πάλι χάρηκα για την (ξανά) γνωριμία και φυσικά σου ζητώ συγγνώμη - αναδρομικά - για την καπνούρα που αναγκάστηκες να αναπνεύσεις εξαιτίας μου....
Reply With Quote
  #48  
Παλιό 17-08-2011, 10:41
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: Μου τη δίνει που ... πρωί πρωί, με ξύπνησε ο gemara

Αφού δεν σε πέταξε στην θάλασσα πάλι καλά.....
Reply With Quote
  #49  
Παλιό 17-08-2011, 10:44
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ's Avatar
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ο/Η ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R 1200 GS ADV - R 1200 RT - X9 500 EVO - VESPA 200E '86
Μηνύματα: 84,759
Προεπιλογή Απάντηση: Μου τη δίνει που ... πρωί πρωί, με ξύπνησε ο gemara

Εδώ Γιώργο (gemara), θα μας δυσκόλευε το κουίζ ...

Σ' αυτό θα σκοράριζες 15 - 0 ...








.
__________________
Ο ανόητος ... ψάχνει τα λάθη των άλλων,
ο έξυπνος ... του εαυτού του,
αλλά ο σοφός ... όλους τους συγχωρεί !!!
Reply With Quote
  #50  
Παλιό 17-08-2011, 11:46
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: Μου τη δίνει που ... πρωί πρωί, με ξύπνησε ο gemara

Εγω απο αυτα που έγραψε ο ΝΝΝ....κρατάω το ήταν στριμμενος
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Χρόνια πολλά στον Γιώργο (gemara) ... ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ευχές - (στους εορτάζοντες ... και όχι μόνον) 55 16-07-2011 14:13
Βρες τη Χαιντι, κολύμπησε με Λομβαρδους, κυνήγησε με Μεδίκους z_atomic Ταξίδια στο εξωτερικό 11 13-07-2011 18:01
Αφού πεθάνουμε τι θα γίνει με τα διαδικτυακά μας απομεινάρια;;; gian75 Yπολογιστές - Διαδίκτυο - Consol - Games 9 12-04-2011 20:46
xρονια πολλα στο γιωργο(gemara) giorgos_gs Ευχές - (στους εορτάζοντες ... και όχι μόνον) 38 26-07-2010 13:30
gemara πολυχρονος giorgos_gs Ευχές - (στους εορτάζοντες ... και όχι μόνον) 25 19-07-2009 00:18


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:47.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!