GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιό 21-02-2012, 13:49
napgeo Ο/Η napgeo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: ΠΡΕΒΕΖΑ
Μoto: HONDA ΝΤ700
Μηνύματα: 8,106
Προεπιλογή Απάντηση: Επιλογή στρατιωτικής σχολής

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από griv_gs Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναπολέων δεν θέλω να χαλάσω το θέμα της HEKIMA και να προκαλέσω αντιπαραθέσεις.
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι πριν τις πανελλήνιες, η είσοδος κάποιου στον στρατό, γινόταν με αξιολόγηση της Ιδέας?
Οχι. Με κομματικά κριτήρια, χρηματισμούς ...
Γιατί αυτοί που επιλέχθηκαν καν έτσι να ειναι καλύτεροι και να έχουν στον μυαλό τους τον στρατό ως ιδέα παρά αυτοί που υποτιμητικά αναφέρεις ότι μπήκαν με πανελλήνιες και αγωνίσματα?


Δύσκολα χρόνια ,άλλη εποχή. Για να έμπαινες τότε σε σώματα έπρεπε ν α είχες έγγραφο κοινωνικών φρονημάτων κλπ.
Αυτές οι εποχές περάσανε ανεπίστρεπτή. Μην μείνουμε κολλημένοι στο παρελθόν. Σήμερα εφαρμόζονται μέσω Πανελληνίων εξετάσεων οι εισαγωγές των υποψηφίων στα ιδρύματα αυτά.
Χωρίς να γίνω κουραστικός το επαναλαμβάνω ότι εάν δεν έχεις τα προσόντα δεν μπαίνεις.
Τώρα για μεταθέσεις κλπ πάντα είχε και θα έχει ο Στρατός. Πιστεύω όμως ότι σε έναν Αξιωματικό καριέρας είναι το τελευταίο που τον απασχολεί.
Έχουμε σχεδόν σε όλο τον κόσμο ακολούθους όπως επίσης και στα ΝΑΤΟΙΚΑ στρατηγεία.
Και εδώ προσπαθώ να πω ότι χωρίς την αξία σου πως θα σε στείλει η χώρα να υπηρετήσεις σε αυτά.
Εάν ο νέος έχει τη θέληση να ακολουθήσει την καριέρα του Αξιωματικού πρέπει να το κάνει η τουλάχιστον να προσπαθήσει.
Έθεσε δύο σχολές όμως . Την ΣΣΑΣ και την Ευελπίδων.
Εύελπις όμως είσαι πιο πολλή μάχιμος και όχι αυτό που λέμε το επιστημονικό Προσωπικό.
Και γιατί να μην είναι μάχιμος ο νεαρός.
Δεν είναι καλύτερα να είσαι σε μια βουνοκορφή από το να είσαι σε ένα γραφείο και να κάνεις περικοπές στους ισολογισμούς.
Να πάει στην Ευελπίδων και δεν θα το μετανιώσει. ..............
Reply With Quote
  #62  
Παλιό 21-02-2012, 13:58
napgeo Ο/Η napgeo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: ΠΡΕΒΕΖΑ
Μoto: HONDA ΝΤ700
Μηνύματα: 8,106
Προεπιλογή Απάντηση: Επιλογή στρατιωτικής σχολής

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από griv_gs Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναπολέων δεν θέλω να χαλάσω το θέμα της HEKIMA και να προκαλέσω αντιπαραθέσεις.
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι πριν τις πανελλήνιες, η είσοδος κάποιου στον στρατό, γινόταν με αξιολόγηση της Ιδέας?
Οχι. Με κομματικά κριτήρια, χρηματισμούς ...
Γιατί αυτοί που επιλέχθηκαν καν έτσι να ειναι καλύτεροι και να έχουν στον μυαλό τους τον στρατό ως ιδέα παρά αυτοί που υποτιμητικά αναφέρεις ότι μπήκαν με πανελλήνιες και αγωνίσματα?




Αναφέρω σε κάποια αναφορά μου υποτιμητικά. Δεν το δέχομαι αυτό.
Καλύτερα να μείνω χωρίς πόδια παρά να μιλήσω για το σπίτι μου υποτιμητικά.
Ο Στρατός για μένα ήταν και θα μείνει για την υπόλοιπη ζωή μου το σπίτι μου Και θέλω να με πιστέψεις είμαι υπερήφανος γιαυτό…………….
Reply With Quote
  #63  
Παλιό 21-02-2012, 14:28
megalopsyxos Ο/Η megalopsyxos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Deactivated Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Μoto: SUZUKI GSXF 750 YAMAHA CRYPTON SPECIAL X 135
Μηνύματα: 490
Προεπιλογή Απάντηση: Επιλογή στρατιωτικής σχολής

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Hekima Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν ένιωθες έστω και λίγο υπεύθυνος όσο λες και ήθελες να βοηθήσεις θα μπορούσες να γράψεις ότι και ο Υπολοχαγός. Θα μπορούσες απλά κι ευγενικά να παρέπεμπες στην προσωπική επαφή.
Μάλλον δεν θέλεις καμία επαφή.

Aν παρατηρήσεις πιό ψύχραιμα και χωρίς προκατάληψη, θα δεις ότι η δημοσίευσή μου αποτελεί απάντηση προς συγκεκριμένο φίλο που απευθύνθηκε σε μένα.

Μην έχοντας λοιπόν άλλη βοήθεια παρά μόνο το καφενείο και τους φίλους συμφορουμίτες που μου έστειλαν πμ ή με πήρανε τηλέφωνο για βοήθεια, θα βγάλουμε συμπεράσματα και θα συμβουλέψουμε τα παιδιά μας ανάλογα, μην λυπάσαι τόσο και κυρίως μη βγάζεις εσύ συμπεράσματα για ανθρώπους που δεν γνωρίζεις.

Θα σε συμβούλευα να μη το κάνεις γιατί τίποτε μα τίποτε απ ότι γράφτηκε δεν έχει σχέση με την πραγματικότητα.


Κράτη τη χολή σου και την υπεροχή σου για να νιώθεις ικανοποιημένος να μοιράζεσαι ότι θέλεις εκεί που θέλεις, από εσένα δεν θέλω καμία πληροφορία και καμία βοήθεια.

Τώρα, αν και συ ήθελες στην πραγματικότητα να αντλήσεις πληροφορίες και να τις μεταφέρεις, θα φρόντιζες αν μη τι άλλο να πληροφορηθείς από το παιδί πρώτα σε ποιά κατεύθυνση είναι, γιατί π.χ. οι υποψήφιοι του τμήματος Νομικής ή Ψυχολογίας της ΣΣΑΣ που ανήκουν στη θεωρητική κατεύθυνση, δεν έχουν καμία σχέση με την Ιατρική της ΣΣΑΣ και την Ευελπίδων που είναι θετικής κατεύθυνσης. Άρα ένας που δίνει Νομική ή Ψυχολογία της ΣΣΑΣ δεν μπορεί καν να δώσει και ΣΣΕ.

Θεώρησε το συγκεκριμένο thread ανάξιο λόγου διαβάσματος και σε παρακαλώ αποχώρησε.

Είναι ανάξιο επειδή το ερώτημα που έθεσες κυριολεκτικά δεν υφίσταται, εν τη γενέσει του το απαξίωσες.


Αν δεν μπορούμε να συνγράφουμε τουλάχιστον ας είμαστε ευγενικοί
Αυτό ξαναπέστο
Reply With Quote
  #64  
Παλιό 21-02-2012, 14:39
xurxes Ο/Η xurxes βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1200GSA
Μηνύματα: 4,060
Προεπιλογή Απάντηση: Επιλογή στρατιωτικής σχολής

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από megalopsyxos Εμφάνιση μηνυμάτων
...είμαι ιδιαίτερα προσεκτικός για το τι θα μεταφέρω και πως.


τελικά εξελίσσεσαι σε γκουρού των thread....
πως τα καταφέρνεις, μόνο εσύ το ξέρεις
για συνέχισε....


Reply With Quote
  #65  
Παλιό 21-02-2012, 14:59
Hekima Ο/Η Hekima βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: R1200GS Συνοδηγός
Μηνύματα: 9,103
Προεπιλογή Απάντηση: Επιλογή στρατιωτικής σχολής

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από megalopsyxos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό ξαναπέστο

Αν διάβαζες προσεκτικά και ψύχραιμα θα έβλεπες ότι πρόκειται για τον ανηψιό μου οπότε όπως καταλαβαίνεις ξέρω πολύ καλά τι κατεύθυνση πήρε. Γι΄αυτό και περιλάμβανε το ερώτημα και την ΣΣΕ γνωρίζω πολύ καλά για την θεωρητική και την ΣΣΕ.

Άρα το ερώτημα υφίσταται και απαξίωσες την όλη προσπάθεια.

Συμβουλές όχι από εσένα σε παρακάλω μόνο στους φίλους σου και στην οικογένειά σου.

Αν δεν μπορούμε να συνγράφουμε τουλάχιστον ας είμαστε ευγενικοί
Reply With Quote
  #66  
Παλιό 21-02-2012, 16:04
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Επιλογή στρατιωτικής σχολής

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από siraxanz Εμφάνιση μηνυμάτων
Να ένα νήμα που μπορείς να συμβουλέψεις ένα νέο άνθρωπο...

Δεν μας γράφεις δυό λόγια...επί του θέματος?

Δεν πειράζει Χάρη, με κάποιους απλά δεν αξίζει να ασχολείσαι.
Reply With Quote
  #67  
Παλιό 21-02-2012, 16:08
Hekima Ο/Η Hekima βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: R1200GS Συνοδηγός
Μηνύματα: 9,103
Προεπιλογή Απάντηση: Επιλογή στρατιωτικής σχολής

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν πειράζει Χάρη, με κάποιους απλά δεν αξίζει να ασχολείσαι.

Ναι πραγματικά
Reply With Quote
  #68  
Παλιό 21-02-2012, 16:13
griv_gs Ο/Η griv_gs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: R 1200 GS ADVENTURE
Μηνύματα: 1,123
Προεπιλογή Απάντηση: Επιλογή στρατιωτικής σχολής

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από napgeo Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα το επαναλάβω για τελευταία φοράς.
Στρατιωτικός είναι ιδέα. Γίνεσαι μόνο εάν το θέλεις.
Σε αυτές τις σχολές μπαίνεις μόνο με Πανελλήνιες και κάποιες ιατρικές εξετάσεις και με αθλήματα.
Το μέσον που λέτε όταν θα φτάσει σε ηλικία που θα το χρειαστεί ήτοι θα έχει αποστρατευτεί ήτοι θα έχει φύγει από τη ζωή.
Και τι μέσον δηλ να βάλει κάποιος Στρατιωτικός. Πρέπει στην καριέρα του να ακολουθήσει κάποια ιεραρχία και να αποφοιτήσει από σχολεία καριέρας.
Για να δώσεις με μέσον σε έναν πιλότο να σου χειριστή μια πτητική μηχανή η να σου διοικήσει μια μονάδα αρμάτων η συστοιχία πυροβολικού.
Εάν είναι το μεράκι του να πάει με + 700………………………..
Ναπολέων, μάλλον τα ίδια πράγματα λέμε.
Sorry, παρεξήγηση του γραπτού λόγου.
Θεώρησα ότι η τρίτη πρότασή σου είναι υποτιμητική και ότι είσαι υπέρμαχος της εισαγωγής βάση άλλων κριτηρίων εκτός πανελληνίων.
Reply With Quote
  #69  
Παλιό 21-02-2012, 16:15
griv_gs Ο/Η griv_gs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: R 1200 GS ADVENTURE
Μηνύματα: 1,123
Προεπιλογή Απάντηση: Επιλογή στρατιωτικής σχολής

΄Παιδιά ας μην χαλάσουμε το θέμα. γράφω και γράφω θεωρώντας ότι κάποιοι ενδιαφέρονται και προσπαθώ να βοηθήσω. Το ίδιο πιστεύω κάνουν και οι υπόλοιποι. Μην χαλάσουμε το θέμα και δεν μπορεί να διαβαστεί.
¨οποιος είναι αντίθετος ας δηλώσει την αντίθεσή του και ας αποχωρήσει.
Reply With Quote
  #70  
Παλιό 21-02-2012, 16:15
megalopsyxos Ο/Η megalopsyxos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Deactivated Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Μoto: SUZUKI GSXF 750 YAMAHA CRYPTON SPECIAL X 135
Μηνύματα: 490
Προεπιλογή Απάντηση: Επιλογή στρατιωτικής σχολής

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Hekima Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν διάβαζες προσεκτικά και ψύχραιμα θα έβλεπες ότι πρόκειται για τον ανηψιό μου οπότε όπως καταλαβαίνεις ξέρω πολύ καλά τι κατεύθυνση πήρε.
Tώρα μέπεισες....

Κάποιος που θέλει και έχει τα φόντα να πάει για γιατρός δηλώνει πολιτική ιατρική και ΣΣΑΣ. Τελεία και παύλα. Όχι ΣΣΕ. Ανήκουν σε διαφορετικό επιστημονικό πεδίο και έχουν μεν μερικά κοινά αλλά και διαφορετικά εξεταστέα μαθήματα.
Φυσικά δεν έχει καμία σχέση σαν επάγγελμα το ένα με το άλλο ούτε και η προετοιμασία τους κι ας είναι κι 2 στρατιωτικοί.

Θεωρητικά λοιπόν έχει δικαίωμα να δηλώσει σε όλα τα επιστημονικά πεδία αλλά για να τεθεί το δίλλημμα που αναφέρεις (ΣΣΕ ή ΣΣΑΣ) θα πρέπει ο υποψήφιος να προετοιμαστεί για 2 διαφορετικά επιστημονικά πεδία, πράγμα που δεν το κάνει κανένας γιατί είναι αδύνατο να υλοποιηθεί.

Για πες μας λοιπόν επειδή γνωρίζεις πολύ καλά ποιά κατεύθυνση πήρε, για ποιό τμήμα της ΣΣΑΣ προετοιμάζεται και θα το δηλώσει μαζί με τη ΣΣΕ;
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Βαλκάνια-Κεντρική Ευρώπη-Ιβηρική Χερσ.- Βόρεια Αφρική ilias vara Info ταξιδιών εξωτερικού 99 02-04-2012 16:15
Με δικαστική απόφαση τα Blogs δικαιούνται την ανωνυμία bitter Πολιτισμός 0 05-11-2011 12:10
Μερικές φωτόγραφίες από την ποδηλατική βόλτα στα βασιλικά κτήματα frits Ποδήλατο 19 07-06-2011 14:44
Iταλογαλλική Ριβιέρα -Ιταλικες -Γαλλικές -Ελβετικές - Αυστριακές - Βαυαρικές Άλπεις vtheo Ταξίδια στο εξωτερικό 42 29-03-2011 11:30
ΜΡ3 με αμερικανικά στρατιωτικά μυστικά ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Επικαιρότητα 4 18-02-2009 02:27


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:04.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!