GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 06-06-2010, 21:27
antonis1150GSA Ο/Η antonis1150GSA βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Μαγουλα Αττικης-Πατρα
Μηνύματα: 643
Προεπιλογή Τελικα ΕΥΡΩ ή ΔΡΑΧΜΗ.....ή και τα δυο????

Κυριακή, 06 Ιουνίου 2010

Ο κύβος ερρίφθη: Διπλό νομισματικό σύστημα για την Ελλάδα...

.fullpost{display:inline;} Του Δημήτρη Γιαννακόπουλου

Με κάποια έκπληξη, ομολογουμένως, ενημερώθηκα πριν από λίγο επιστρέφοντας από το Πεκίνο στο Βερολίνο, ότι στα χέρια στελεχών της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας βρίσκεται σχέδιο για την εφαρμογή διπλού νομισματικού συστήματος στη χώρα μας το αμέσως επόμενο διάστημα. Αυτό προϋποθέτει ότι μέχρι το φθινόπωρο η ελληνική κυβέρνηση θα έχει προχωρήσει στην υποβολή αιτήματος για την αναδιαπραγμάτευση του χρέους της χώρας.
Το σχέδιο περιλαμβάνει την έκδοση ενός νέου εθνικού νομίσματος, το οποίο εμφανίζεται, προς το παρόν τουλάχιστον, ως «ευρω-δραχμή», η οποία θα...
αποτελεί ουσιαστικά ένα πληθωριστικό νόμισμα που θα «εκδίδεται» στην Ελλάδα υπό τον αυστηρό, όμως, έλεγχο της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας. Παράλληλα θα συνεχίσει να κυκλοφορεί το ευρώ ως επίσημο επίσης νόμισμα της χώρας. Οι πληροφορίες που διαθέτω δεν μου επιτρέπουν να αναφερθώ με ακρίβεια στη σχέση «ευρω-δραχμής» – ευρώ, καθώς άλλοι μιλούν για πληθωριστικό νόμισμα της τάξεως του 30%, ενώ κάποιοι άλλοι για 37%. Άρα δεν βάζω το χέρι μου στην φωτιά.
Προφανώς όλα τούτα είναι σε γνώση μέρους τουλάχιστον του πολιτικού συστήματος στην Ελλάδα, το οποίο αντί να αναπτύξει πολιτικές για να μη συνεχιστεί η διαδικασία πτώχευσης της χώρας και εξευτελισμού των οικονομικών αξιών – καθώς οι άλλες έχουν προ πολλού εξευτελιστεί – συνεχίζει την σπέκουλα με την σκανδαλολογία, δίχως προφανώς να ακουμπάει τον πυρήνα των σκανδάλων και τα πρόσωπα που βρίσκονται εντός αυτού.
Τι συνέπειες θα έχει αυτή η εξελισσόμενη μορφή της χρεοκοπίας της χώρας, με την επιβολή μάλιστα διπλού νομίσματος συναλλαγών, μπορείτε ίσως να φανταστείτε οι περισσότεροι και σίγουρα να αναλύσουν οι οικονομολόγοι. Εγώ από την πλευρά της πολιτικής κοινωνιολογίας, το μόνο που έχω να προσθέσω είναι ότι αυτό θα επιφέρει, όχι απλώς την βίαιη (εκ νέου) αναδιανομή του εισοδήματος υπέρ των ελαχίστων που διαθέτουν ογκώδεις λογαριασμούς σε ευρώ στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό και οι οποίοι θα μπορούν να αγοράζουν 30% έως 40% φτηνότερα τις περιουσίες που θα ξεπουλούν οι δραχμοσυντήρητοι, αλλά για να μπορέσει να λειτουργήσει το σύστημα αυτό απαιτείται διαφορετικός μηχανισμός νομιμοποίησης. Αυτό μπορεί να σημαίνει κυβέρνηση «εθνικής σωτηρίας» η οποία θα στηρίζεται από κόμματα του κοινοβουλίου ή από τμήματα κομμάτων του κοινοβουλίου. Κατά πάσα πιθανότητα τούτο θα είναι δύσκολο να συμβεί δίχως νέες εκλογές, οι οποίες λογικά τοποθετούνται από τα τέλη Σεπτεμβρίου έως τα μέσα Νοεμβρίου.
Για όσους επιμένουν να αναρωτιούνται ποια λύση μπορεί να υπάρξει για να αποφευχθεί η πορεία που έχει προδιαγραφεί από την παγκόσμια οικονομική ελίτ, την «ελληνική ελίτ», τον κυβερνητικό κύκλο του Γιώργου Παπανδρέου και πλέον από τις Βρυξέλλες και το Βερολίνο, δυστυχώς δεν έχω απάντηση. Είχα απάντηση πριν από επτά χρόνια, είχα απάντηση πριν από τέσσερα χρόνια και διέθετα απάντηση πριν από οκτώ μήνες. Τώρα την απάντηση μπορεί να την δώσει μόνον ο «τηλεπαθιασμένος» ελληνικός λαός.
Μεταξύ μας, δεν περιμένω και πολλά πράγματα, καθώς το «πείραμα» στην Ελλάδα απέδειξε ότι ο καταναλωτισμός σε συνδυασμό με τον κρατισμό και την τηλεβόραση, παράγει ένα ιδιαίτερο είδος πολίτη, ικανού να υπηρετεί αποκλειστικά τα συμφέροντα αυτού που κατασκευάζει την γλώσσα της σκέψης του.
Η βλακεία, αγαπητοί φίλοι, είναι σ’ όλον τον κόσμο δικαίωμα, σε κάποιες χώρες σαν την Ελλάδα, έχει καταστεί πλέον υποχρέωση. Έτσι, αντί οι έλληνες να αντιδράσουν πλημμυρίζοντας κατά εκατοντάδες χιλιάδες τους δρόμους σε ένα διαρκές συλλαλητήριο που θα έκοβε τα πόδια σε όλους τους τυχοδιώκτες που επιβουλεύονται την τύχη τους, κάνουν βδομάδα παρά βδομάδα και καμιά 24ωρη απεργία για να νομιμοποιήσουν αποκλειστικά τις διαπλεκόμενες συνδικαλιστικές ηγεσίες.
Το διπλό νομισματικό σύστημα θα οδηγήσει μέσα σε μια τριετία στην δήμευση της χώρας. Το πώς θα γίνει αυτό, δίνω τον λόγο στους οικονομολόγους να σας το εξηγήσουν. Ίσως κάποιοι να θελήσουν να αποδείξουν ότι δεν αισθάνονται υποχρεωμένοι να κάνουν τους βλάκες … άλλο πια!
Τώρα δεν μιλούμε πλέον απλώς για φτωχοποίηση της ελληνικής κοινωνίας, αλλά για λεηλασία της χώρας από μία διεθνή οργάνωση κερδοσκόπων, η οποία βρίσκεται προφανώς σε συνεργασία με το σύστημα των ελλήνων νταβάδων και «τραπεζιτών», ενώ υποστηρίζεται σθεναρά από τον Γιώργο Παπανδρέου και όσους βουλευτές τον στηρίζουν, από ένα κομμάτι της νεοφιλελεύθερης δεξιάς και ασφαλώς από την παρέα του Καρατζαφέρη. Τώρα πλέον το οικονομικό διακύβευμα είναι τεράστιο, καθώς κάποιοι άνθρωποι μέσα σε λίγες μέρες θα διπλασιάσουν σχεδόν την περιουσία τους.
Για την αριστερά και την αντίδρασή της, μη με ρωτάτε. Τα ξέρετε καλύτερα από μένα καθώς ζείτε στην χώρα. Την ώρα που ετοιμάζεται η μεγαλύτερη λεηλασία που έχει γίνει ποτέ στην χώρα μετά τον δεύτερο παγκόσμιο πόλεμο, ο ΣΥΡΙΖΑ «συσκέπτεται» και το ΚΚΕ «κουρεύεται». Τελικά ο αγώνας τώρα δικαιώνεται … υπέρ του καθεστώτος, ασφαλώς. Λυπάμαι αφάνταστα!
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 09-06-2010, 17:38
VILLY Ο/Η VILLY βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: Varadero XL1000V '07
Μηνύματα: 548
Προεπιλογή Απάντηση: Τελικα ΕΥΡΩ ή ΔΡΑΧΜΗ.....ή και τα δυο????

Καλά θα κάνουμε να σοβαρευτούμε.
Το ότι όλοι μας νοσταλγούμε τη δραχμή είναι βέβαιο. Όμως αν θα κληθούμε θα πρέπει να διαλέξουμε.
Σε κάθε περίπτωση αλλού χρειάζονται ριζικές αλλαγές. Μια εξ αυτών προωθεί ο Γ.Παπανδρέου με το νομοσχέδιο περί σύμπτυξης του Ελληνικού κοινοβουλίου σε 200 βουλευτές και σχεδίαση 7 αιρετών οικονομικά ανεξάρτητων περιφερειών, στα πρότυπα του Γερμανικού ομοσπονδιακού μοντέλου διοίκησης. Αυτό όμως δεν θα περάσει ούτε από τους βουλευτές του ΠΑΣΟΚ.
Τέσπα αν αυτονομηθούν οικονομικά ορισμένες πλουτοπαραγωγικές περιφέρειες στην Ελλάδα, ως ομοσπονδιακά κρατίδια με Ελληνικό κοινό νόμισμα, σύνταγμα, στράτευμα, αστυνομία κλπ, τότε η τρανή ρεμούλα μπαίνει σε τραγική για τα λαμόγια ύφεση και το απίστευτο φαινόμενο της αρπάγας και των σκανδάλων σε άμεση καταστολή.
Δείτε σχετικό άρθρο μας εδώ και εδώ
Και για να μην μπερδευτείτε, το άρθρο δεν κάνει λόγο για την Κρητική πλήρη αυτονομία που ζητούν πολλοί αλλά περνάει το μήνυμα περί ίδρυσης ενός ομοσπονδιακού κράτους κατά τα γερμανικά και αμερικάνικα πρότυπα. Εκεί που η ρεμούλα δεν υφίσταται ούτε καν στο λεξικό τους.
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 09-06-2010, 19:53
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Τελικα ΕΥΡΩ ή ΔΡΑΧΜΗ.....ή και τα δυο????

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από antonis1150GSA Εμφάνιση μηνυμάτων
Κυριακή, 06 Ιουνίου 2010

Ο κύβος ερρίφθη: Διπλό νομισματικό σύστημα για την Ελλάδα...

.fullpost{display:inline;} Του Δημήτρη Γιαννακόπουλου

Με κάποια έκπληξη, ομολογουμένως, ενημερώθηκα πριν από λίγο επιστρέφοντας από το Πεκίνο στο Βερολίνο, ότι στα χέρια στελεχών της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας βρίσκεται σχέδιο για την εφαρμογή διπλού νομισματικού συστήματος στη χώρα μας το αμέσως επόμενο διάστημα. Αυτό προϋποθέτει ότι μέχρι το φθινόπωρο η ελληνική κυβέρνηση θα έχει προχωρήσει στην υποβολή αιτήματος για την αναδιαπραγμάτευση του χρέους της χώρας.
Το σχέδιο περιλαμβάνει την έκδοση ενός νέου εθνικού νομίσματος, το οποίο εμφανίζεται, προς το παρόν τουλάχιστον, ως «ευρω-δραχμή», η οποία θα...
αποτελεί ουσιαστικά ένα πληθωριστικό νόμισμα που θα «εκδίδεται» στην Ελλάδα υπό τον αυστηρό, όμως, έλεγχο της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας. Παράλληλα θα συνεχίσει να κυκλοφορεί το ευρώ ως επίσημο επίσης νόμισμα της χώρας. Οι πληροφορίες που διαθέτω δεν μου επιτρέπουν να αναφερθώ με ακρίβεια στη σχέση «ευρω-δραχμής» – ευρώ, καθώς άλλοι μιλούν για πληθωριστικό νόμισμα της τάξεως του 30%, ενώ κάποιοι άλλοι για 37%. Άρα δεν βάζω το χέρι μου στην φωτιά.
Προφανώς όλα τούτα είναι σε γνώση μέρους τουλάχιστον του πολιτικού συστήματος στην Ελλάδα, το οποίο αντί να αναπτύξει πολιτικές για να μη συνεχιστεί η διαδικασία πτώχευσης της χώρας και εξευτελισμού των οικονομικών αξιών – καθώς οι άλλες έχουν προ πολλού εξευτελιστεί – συνεχίζει την σπέκουλα με την σκανδαλολογία, δίχως προφανώς να ακουμπάει τον πυρήνα των σκανδάλων και τα πρόσωπα που βρίσκονται εντός αυτού.
Τι συνέπειες θα έχει αυτή η εξελισσόμενη μορφή της χρεοκοπίας της χώρας, με την επιβολή μάλιστα διπλού νομίσματος συναλλαγών, μπορείτε ίσως να φανταστείτε οι περισσότεροι και σίγουρα να αναλύσουν οι οικονομολόγοι. Εγώ από την πλευρά της πολιτικής κοινωνιολογίας, το μόνο που έχω να προσθέσω είναι ότι αυτό θα επιφέρει, όχι απλώς την βίαιη (εκ νέου) αναδιανομή του εισοδήματος υπέρ των ελαχίστων που διαθέτουν ογκώδεις λογαριασμούς σε ευρώ στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό και οι οποίοι θα μπορούν να αγοράζουν 30% έως 40% φτηνότερα τις περιουσίες που θα ξεπουλούν οι δραχμοσυντήρητοι, αλλά για να μπορέσει να λειτουργήσει το σύστημα αυτό απαιτείται διαφορετικός μηχανισμός νομιμοποίησης. Αυτό μπορεί να σημαίνει κυβέρνηση «εθνικής σωτηρίας» η οποία θα στηρίζεται από κόμματα του κοινοβουλίου ή από τμήματα κομμάτων του κοινοβουλίου. Κατά πάσα πιθανότητα τούτο θα είναι δύσκολο να συμβεί δίχως νέες εκλογές, οι οποίες λογικά τοποθετούνται από τα τέλη Σεπτεμβρίου έως τα μέσα Νοεμβρίου.
Για όσους επιμένουν να αναρωτιούνται ποια λύση μπορεί να υπάρξει για να αποφευχθεί η πορεία που έχει προδιαγραφεί από την παγκόσμια οικονομική ελίτ, την «ελληνική ελίτ», τον κυβερνητικό κύκλο του Γιώργου Παπανδρέου και πλέον από τις Βρυξέλλες και το Βερολίνο, δυστυχώς δεν έχω απάντηση. Είχα απάντηση πριν από επτά χρόνια, είχα απάντηση πριν από τέσσερα χρόνια και διέθετα απάντηση πριν από οκτώ μήνες. Τώρα την απάντηση μπορεί να την δώσει μόνον ο «τηλεπαθιασμένος» ελληνικός λαός.
Μεταξύ μας, δεν περιμένω και πολλά πράγματα, καθώς το «πείραμα» στην Ελλάδα απέδειξε ότι ο καταναλωτισμός σε συνδυασμό με τον κρατισμό και την τηλεβόραση, παράγει ένα ιδιαίτερο είδος πολίτη, ικανού να υπηρετεί αποκλειστικά τα συμφέροντα αυτού που κατασκευάζει την γλώσσα της σκέψης του.
Η βλακεία, αγαπητοί φίλοι, είναι σ’ όλον τον κόσμο δικαίωμα, σε κάποιες χώρες σαν την Ελλάδα, έχει καταστεί πλέον υποχρέωση. Έτσι, αντί οι έλληνες να αντιδράσουν πλημμυρίζοντας κατά εκατοντάδες χιλιάδες τους δρόμους σε ένα διαρκές συλλαλητήριο που θα έκοβε τα πόδια σε όλους τους τυχοδιώκτες που επιβουλεύονται την τύχη τους, κάνουν βδομάδα παρά βδομάδα και καμιά 24ωρη απεργία για να νομιμοποιήσουν αποκλειστικά τις διαπλεκόμενες συνδικαλιστικές ηγεσίες.
Το διπλό νομισματικό σύστημα θα οδηγήσει μέσα σε μια τριετία στην δήμευση της χώρας. Το πώς θα γίνει αυτό, δίνω τον λόγο στους οικονομολόγους να σας το εξηγήσουν. Ίσως κάποιοι να θελήσουν να αποδείξουν ότι δεν αισθάνονται υποχρεωμένοι να κάνουν τους βλάκες … άλλο πια!
Τώρα δεν μιλούμε πλέον απλώς για φτωχοποίηση της ελληνικής κοινωνίας, αλλά για λεηλασία της χώρας από μία διεθνή οργάνωση κερδοσκόπων, η οποία βρίσκεται προφανώς σε συνεργασία με το σύστημα των ελλήνων νταβάδων και «τραπεζιτών», ενώ υποστηρίζεται σθεναρά από τον Γιώργο Παπανδρέου και όσους βουλευτές τον στηρίζουν, από ένα κομμάτι της νεοφιλελεύθερης δεξιάς και ασφαλώς από την παρέα του Καρατζαφέρη. Τώρα πλέον το οικονομικό διακύβευμα είναι τεράστιο, καθώς κάποιοι άνθρωποι μέσα σε λίγες μέρες θα διπλασιάσουν σχεδόν την περιουσία τους.
Για την αριστερά και την αντίδρασή της, μη με ρωτάτε. Τα ξέρετε καλύτερα από μένα καθώς ζείτε στην χώρα. Την ώρα που ετοιμάζεται η μεγαλύτερη λεηλασία που έχει γίνει ποτέ στην χώρα μετά τον δεύτερο παγκόσμιο πόλεμο, ο ΣΥΡΙΖΑ «συσκέπτεται» και το ΚΚΕ «κουρεύεται». Τελικά ο αγώνας τώρα δικαιώνεται … υπέρ του καθεστώτος, ασφαλώς. Λυπάμαι αφάνταστα!
να πας να πεις, ¨η μαλλον ολοι να πουμε σε αυτον τον Κο Γιαννακοπουλο να παει να γ.........θεί!!!!! τόσο απλα!!!

Ας μην το κανουμε σαν και την γριππη που οποιος εκανε το εμβολιο ηταν εν δυναμει......νεκρος ¨η σχεδον νεκρος ¨η κανανε πειραματα επανω στους ανθρωπους και .αλλα ομορφα!!!!!

Η Ελλαδα δεν χρεωκοπει!!!!

Αν χρεωκοπησει η Ελλαδα να μου πεις ανθρωπε μου (στον συγγραφεα απευθυνομαι του αρθρου) πως θα παρουν τα λεφτα τους οι δανειστες μας δηλαδη οι Γάλλοι και οι Γερμανοι!!!! εεεεεε? για πες μας πως?????? Ειναι μια απλη προσεγγιση αλλα περα ως περα υπολογησιμη!!
Εχω κι αλλες προσεγγισεις να του πω αλλα δεν ακουει απο αυτο το φορουμ!! Μονο τα μπλοκς ακουει αυτός!!
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 09-06-2010, 19:59
ARGI Ο/Η ARGI βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: KARDITSA
Μoto: R 850 GS (Red Fat Lady!!!)
Μηνύματα: 9,816
Προεπιλογή Απάντηση: ΡΕ ΟΥΣΤ.... ΡΕ ΟΟΥΥΥΣΣΣΤΤΤΤΤ....

Δεν ξέρω πολλά-πολλά από πολιτική, άλλη είναι η δουλειά μου, αλλά νομίζω όλο το θέμα είναι, ότι άλλο ένα παιχνίδι στημένο από εξωγενείς και εσωγενείς «παράγοντες», οι οποίοι εκμεταλλευμένη όλη αυτή την «κρίση ή τον πανικό», προσπαθούν να δημιουργήσουν λανθασμένες εντυπώσεις και να τρομοκρατήσουν εμάς τους «κοινούς θνητούς», και να περάσουν για μια άλλη φορά ακόμη, τα δικά τους συμφέροντα!!!.... ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ ΘΕΛΩ...

Νομίζω ότι πρέπει να πάψουμε να είμαστε «άβουλα πλάσματα», αλλά να αποδείξουμε σε όλους αυτούς που αποφασίζουν για την τύχη μας (οι μέσα αλλά και οι έξω), ότι δεν μασάμε....
ΔΕΝ μασήσαμε με τους κατακτητές-Γερμανούς και δεν μασήσαμε με τους Τούρκους, θα μασήσουμε τώρα με τους «πονηρούς» ΕΥΡΩΠΑΙΟΥΣ, οι οποίοι όταν εμείς κτίζαμε παλάτια, αυτοί ακόμη μένανε σε ψάθινες καλύβες, ή ένα τσούρμο από πέτρες, το θεωρούν μνημείο, όταν εμείς κτίζαμε πραγματικούς ναούς και την Ακρόπολη μας... Όταν εμείς γράφαμε νόμους, αυτοί σχεδιάζανε άλογα και βουβάλια στις πέτρες...!!!! Οταν εμείς είχαμε δημοψηφίσματα, ολοι αυτοί, προσπαθούσαν να επιβάλουν το νόμο με τα βέλη και τα τόξα....

Εγώ είμαι ένας φιλήσυχος οικογενειάρχης, ο οποίος με ενδιαφέρει να υπάρχει ευημερία και ειρήνη στην χώρα μας, αλλά ΔΕΝ ΘΑ ΚΩΛΩΣΩ, εάν χρειαστεί να πάρω τις «πέτρες ή τα ξύλα», για κάποιους που υποθάλπουν το μέλλον μου και το μέλλον της οικογένειας μου...
Η αγανάκτηση μπορεί να φτάσει κάποιον στα άκρα....

Φοβάμαι όλα αυτά που θα γίνουν για μένα χωρίς εμένα..... (είπε ο Βασιλάκης..)

ΡΕ ΟΥΣΤ,,, ΡΕ ΟΟΟΥΥΥΣΣΣΤΤΤΤΤΤ....... (και απαντώ εγώ...)
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 09-06-2010, 23:27
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: Τελικα ΕΥΡΩ ή ΔΡΑΧΜΗ.....ή και τα δυο????

Γυρίζοντας από τα Βασιλικά κτήματα και το ποδήλατο βρήκα στο δρόμο μία ρωσίδα που έκανε οτοστόπ και την πήρα.

Μου εκμυστηρεύτηκε λοιπόν ότι ο Πούτιν της είπε ότι από 1/10/2010 η Ελλάδα θα φύγει από το ευρώ και θα μπει στο ρούβλι....

Για να σοβαρευτούμε μπήκα σε αυτό το Blog και διαβάζω πρώτη είδηση ότι βουλευτής της Ν.Δ. ψάχνει σύντροφο στο Facebook..

Aς μην αναπαράγουμε την παπαριά του κάθε ένα, τα πράγματα είναι πράγματι δύσκολα και δεν ξέρουμε τι μας ξημερώνει, αλλα΄σε αυτή τη φάση η τύχη ολόκληρης της Ευρώπης όπως την ξέρουμε σήμερα εξαρτάται και από εμάς.

Το πραγματικά δύσκολο είναι να βάλουμε τάξη στο μπου@@@λό μας πράγμα εξαιρετικά δύσκολο, θεωρώ ότι ακόμα και σήμερα αυτοί που μας κυβερνούν δεν έχουν τα κότσια να πάρουν τις αποφάσεις που πρέπει ότι έχει γίνει μας έχει επιβληθεί και αφορά περικοπές, από την άλλη πλευρά της περίφημης "ανάπτυξης" αλλά και της καθημερινότητας θα πω εγώ δεν γίνεται ούτε ένα μικρό βηματάκι μάλλον προς τα πίσω θα πάμε.

Αν σε 2 χρόνια δεν τα έχουμε καταφέρει τότε με δραχμή ή ευρώ δεν θα έχει σημασία.
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 10-06-2010, 11:07
xenos Ο/Η xenos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα-Κολονος
Μoto: gs 1200-06
Μηνύματα: 1,852
Προεπιλογή Απάντηση: Τελικα ΕΥΡΩ ή ΔΡΑΧΜΗ.....ή και τα δυο????

απο φίλο πάντως που δουλεύει στο νομισματοκοπείο..χτες μου είπε οτι ξεκινήσανε να κόβουν κέρματα σε δραχμές!!....σε αναμονή λοιπόν να δούμε τι είναι καπνός κ τι αλήθεια!!!...άντε να δούμε που θα καταλήξουμε!!
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 10-06-2010, 11:56
mirn Ο/Η mirn βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: KAVALA
Μoto: 1200GS
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή Απάντηση: Τελικα ΕΥΡΩ ή ΔΡΑΧΜΗ.....ή και τα δυο????

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από xenos Εμφάνιση μηνυμάτων
απο φίλο πάντως που δουλεύει στο νομισματοκοπείο..χτες μου είπε οτι ξεκινήσανε να κόβουν κέρματα σε δραχμές!!....σε αναμονή λοιπόν να δούμε τι είναι καπνός κ τι αλήθεια!!!...άντε να δούμε που θα καταλήξουμε!!
Δουλεύει ο ίδιος μέσα ή του το είπανε ;;;;
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 10-06-2010, 12:24
Elov Ο/Η Elov βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: ATHINA
Μoto: gs1200
Μηνύματα: 121
Προεπιλογή Απάντηση: Τελικα ΕΥΡΩ ή ΔΡΑΧΜΗ.....ή και τα δυο????

Ρε δε βάζουμε μυαλόοοοοοοοοοοοοοοοοο
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 10-06-2010, 13:42
Michael Chatzilias Ο/Η Michael Chatzilias βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Αθήνα, Μετς
Μoto: Έμεινα χωρίς μηχανή...
Μηνύματα: 1,603
Προεπιλογή Απάντηση: Τελικα ΕΥΡΩ ή ΔΡΑΧΜΗ.....ή και τα δυο????

Γυρίζοντας από τα Βασιλικά κτήματα και το ποδήλατο βρήκα στο δρόμο μία ρωσίδα που έκανε οτοστόπ και την πήρα.

Μου εκμυστηρεύτηκε λοιπόν ότι ο Πούτιν της είπε ότι από 1/10/2010 η Ελλάδα θα φύγει από το ευρώ και θα μπει στο ρούβλι....

Για να σοβαρευτούμε μπήκα σε αυτό το Blog και διαβάζω πρώτη είδηση ότι βουλευτής της Ν.Δ. ψάχνει σύντροφο στο Facebook..

Aς μην αναπαράγουμε την παπαριά του κάθε ένα, τα πράγματα είναι πράγματι δύσκολα και δεν ξέρουμε τι μας ξημερώνει, αλλα΄σε αυτή τη φάση η τύχη ολόκληρης της Ευρώπης όπως την ξέρουμε σήμερα εξαρτάται και από εμάς.

Το πραγματικά δύσκολο είναι να βάλουμε τάξη στο μπου@@@λό μας πράγμα εξαιρετικά δύσκολο, θεωρώ ότι ακόμα και σήμερα αυτοί που μας κυβερνούν δεν έχουν τα κότσια να πάρουν τις αποφάσεις που πρέπει ότι έχει γίνει μας έχει επιβληθεί και αφορά περικοπές, από την άλλη πλευρά της περίφημης "ανάπτυξης" αλλά και της καθημερινότητας θα πω εγώ δεν γίνεται ούτε ένα μικρό βηματάκι μάλλον προς τα πίσω θα πάμε.

Αν σε 2 χρόνια δεν τα έχουμε καταφέρει τότε με δραχμή ή ευρώ δεν θα έχει σημασία.


Όπως λέει και ο Σταύρος, ας μην αναπαραγάγουμε τα σχόλια του καθενός.
Θα ακούμε πολλά στο προσεχές διάστημα και η αμφιβολία που υπάρχει θα εξακολουθεί.

Η ουσία είναι ότι ζούμε πρωτόγνωρες καταστάσεις, δεν ξέρουμε τί μέλλει γενναίσθαι μπροστά μας, ζούμε μια τελείως μεταβατική περίοδο όπου νόμοι, διατάξεις και προσδοκίες μεταβάλλονται συνεχώς, και δυστυχώς όλα είναι πιθανά να συμβούν ή και να αποφευχθούν (είναι πιθανόν να πάμε για πτώχευση, είναι πιθανόν να δούμε διπλό νόμισμα, είναι όμως επίσης πιθανό τα πράγματα να εξελιχθούν και προς το καλύτερο). Οτιδήποτε μπορεί να συμβεί στο προσεχές μέλλον.

Το χειρότερο θα είναι να μην υπάρξουν αλλαγές, αυτή η μεταβατική περίοδος και γίνει στάσιμη και να μην δούμε εξέλιξη, πρόοδο, ή πτώχευση για μεγάλο διάστημα.

Οτιδήποτε μπορεί να συμβεί το προσεχές μέλλον, ζούμε άκρως μεταβατικές καταστάσεις και το καλύτερο που εμείς έχουμε να κάνουμε είναι να προσπαθήσουμε να κρατήσουμε την υγεία μας, να είμαστε αγαπημένοι με τις οικογένειές μας και να εφαρμόζουμε τακτική "κράτειν και να έχειν..."
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 10-06-2010, 16:01
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Τελικα ΕΥΡΩ ή ΔΡΑΧΜΗ.....ή και τα δυο????

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Michael Chatzilias Εμφάνιση μηνυμάτων

...........................................................................................
Η ουσία είναι ότι ζούμε πρωτόγνωρες καταστάσεις, δεν ξέρουμε τί μέλλει γενναίσθαι μπροστά μας, ζούμε μια τελείως μεταβατική περίοδο όπου νόμοι, .......................................................................................
Οχι πρωτογνωρες δεν ειναι τις εχουμε ξαναπερασει την δεκαετια του '50!!

Ο Καραμανλης τοτε ως Υπουργος Δημοσιων εργων μας εβγαλε απο την τοτε κριση μεταφεροντας την επαρχια στην Αθηνα και χτιζοντας....χτιζοντας....χτιζοντας........

Η ελλαδα της 10ετιας του '60 ειχε αναπτυξει της ταξης του 30%!!

Αυτα για την Ιστορια, μονον που η Ιστορια επαναλαμβανεται αρκει καποιος ετσά 'ψηλά να το θελει κι εμεις να μην συμπεριφερομαστε σαν τους αθλιους του Π.Α.Μ.Ε.!!!!
Ουδεις απεργουσε τοτε αφου ολοι πινάγανε, που καιρος για απεργιες το στομαχι να γεμιζε κι ας ηταν το μεροκαματο 3,60!! κι ετσι ολοι δουλευανε και η χωρα πηγαινε μπροστά!
Τωρα που χορτασε το αντερακι μας κανουμε και απεργιες αλλα βγαινουμε και διαδιδουμε οτι χρεωκοπουμε!!!! Ετσι αλλη μια να Π.Α.ΜΕ. πιο βαθεια!!
Και οταν χρεωκοπησουμε (που ΔΕΝ θα χρεωκοπησουμε) να βγαινουν ολοι αυτοι που συνεβαλλαν στην Ελληνικη χρεωκοπια με τις απεργιες τους και τις καταληψεις κοινοτικων πλοιων (βλεπε Κορινθο, τα δυο πλοια που κατέλαβε το Π.Α.Μ.Ε εχουν αγγλικη σημαια) να δηλωνουν ''ειδατε που σας τα λεγαμε εμεις?''

Πολυ ξυλο μιλαμε θελουμε!!!

Last edited by GeorgeP; 10-06-2010 at 16:04.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
GARMIN με 69 ΕΥΡΩ ????????????? janpap Πλοήγηση - Hardware και Software 7 01-05-2010 00:17
Τελικα τα F650 & 800 GS εχουν προβλήματα? plinakos Νέα μοντέλα BMW 15 08-03-2010 22:42
Τελικα ποιοι τροχοι θελουν ζυγοσταθμιση? vasorfa Τεχνικά θέματα διάφορα 4 31-10-2009 01:42
Οι δυο φιλες!!! Kwstas_kef Ανέκδοτα 9 04-09-2009 16:09
Πουλάω και εγώ σετ (δηλ. δυο) bluetooth ενδοσυνενόησης NLS Πωλήσεις GPS & ενδοσυνεννοήσεων 11 10-07-2009 01:01


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 08:12.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!