GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Ταξίδια - Συναντήσεις > Ταξίδια στο εξωτερικό

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 02-08-2010, 00:56
tsompanis Ο/Η tsompanis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ioannina
Μηνύματα: 3,084
Προεπιλογή Touring in Budva-Dubrovnik-Sarajiebo-Visegrad

απο τις καλύτερες μου,είναι όταν ξεκινάω για κάπου χωρίς πρόγραμμα.χωρίς τις απαραίτητες προετοιμασίες πριν το ταξίδι.
που κατεβαίνεις στον κεντρικό δρόμο και θα πρέπει να αποφασίσεις αν θα κάνεις δεξιά ή αριστερά.αν θα φύγεις προς την Ανατολή η την δύση.
κάπως έτσι στήθηκε και αυτή η βόλτα.ενώ μου έσκασε η ιδέα 2-3 μερες πριν,στην συνέχεια την γείωσα στο μυαλό μου,αφού έβλεπα πως δεν μου έβγαιναν οι μέρες.ήμουν ανάμεσα στο να αράξω σε κάποια παραλία του Ιονίου και την βόλτα. 3,5 μέρες είναι πολύ λίγες για τέτοια γύρα.Σε δυό-τρεις εβδομάδες ξεκινάει και το επίσημο ταξιδάκι,οπότε για ξεκούραση το έβλεπα...
έτσι ξεκίνησα για Αργυρόκαστρο να παραλάβω την σύζυγο και τις πλαινές βαλίτσες με την προίκα της.
με αθλητικό παπουτσάκι,κοντομάνικο και...ευτυχώς το καλοκαιρινό μπουφανάκι μαζί με την επένδυση,πετσετούλες και τα σχετικά.





Αμ δε...
Κατεβαίνοντας προς Γιάννενα να αγοράσω ένα κιτ επισκευής ελαστικών (να το έχω καλού κακού) σε περίπτωση που άλλαζα μυαλά,είπα να περάσω απο τον Μάστορα.
Οδηγούσα και μαδούσα την μαργαρίτα.να πάω ή να μην πάω??κοιτούσα και το αθλητικό παπούτσι...δεν είχα φορέσει μπότα..
άλλα σκεφτόμουν και άλλα έλεγε ο στόμας μου..
-Δεν ξέρω ρε Βαγγέλη,αλλά μπορεί να φτάσω μέχρι την Κροατία.
- Με αυτό το λάστιχο πίσω?ούτε φλώρινα δεν πας.το έφαγες όλο δεν βλέπεις?
- Χμμμ...ναι ...σαν να έχεις δίκιο δεν το είχα προσέξει!Δεν μου δίνεις εκείνο το brigestone το σκληρό που κάθεται στην γωνία και περιμένει?και που είσαι boy,τσάκα μπάμ γιατί η μέρα είναι μεγάλη και ελεύθερη και μου την τρώς!
Είχε4 λυμμένα μηχανάκια 5 στο κεφάλι του που περίμεναν με τον καφέ στο χέρι,ένα τηλέφωνο να χτυπάει αλύπητα και εμένα να λύνω εξάτμιση και να ψάχνω το κλειδί του τροχού.
τέλος πάντων σε 15 λεπτά ήμουν έτοιμος και λαδωμένος για αναχώρηση...και ούτε λεφτά πήρε χαχα!




λίγο πριν περάσω τα σύνορα απο την πλευρά της ηγουμενίτσας.Σαγιάδα..




περνώντας τα σύνορα με Αλβανία προσπαθούσα να πάρω απόφαση,για να προλάβω να ψήσω και την γυναίκα.Αν ήμουν για βόλτα,το ψηστήρι θα έπρεπε να γίνει με ταχύτητες πυραυλακάτου γιατί η μέρα περνούσε.Ουσιαστικά,άφηνα 30 λεπτά περιθώριο για ψηστήρι,χαιρετούρες και να ετοιμαστεί!
Την βρήκα στην ζέστη του μεσημεριού και με τα νεύρα στο φουλ απο κάτι καπνούς στο σπίτι του γείτονα.
ο απίστευτος μεσα στο μεσημέρι έκαιγε σκουπίδια στην ψύχρα.τι να πεις..μόνο ότι χάρηκα τελικά που τον ξύπνησα πριν μερικές μέρες τα χαράματα,ζεσταίνοντας το ξετάπωτο να φύγω για βουνό!
γενικά η υπόθεση μύριζε νταχάου και τα 30 λεπτά περιθώριο για ψήσιμο φάνηκαν πάρα πολλά! σε 20 λεπτά είμασταν έτοιμοι για συνάλλαγμα και ξεκίνημα για τίραννα..
Η απόφαση ήταν ξεκινάμε,προς μαυροβούνιο παραλιακά και βλέπουμε..




κάπου πριν το Τεπελένι,ήρθε και η εικόνα στον χιλιομετρητή που περίμενα εδώ και καιρό..111.111





το πρόβλημα στον δρόμο για τα τίρανα είναι ότι ενώ αρχικά απο αργυρόκαστρο μέχρι τεπελένι την βρίσκεις ωραία με τον καλό δρόμο και τα βουνά,στην συνέχεια ο δρόμος είναι κατεστραμμένος συν ότι τον φτιάχνουν μεγάλο,έτσι,όπως μόνο ένας Αλβανός μπορεί να το κάνει..σκορποχώρι δηλαδή.έτσι λοιπόν,τα 70 περίπου χλμ. μετά το τεπελένι και αν δεν την ξέρεις την διαδρομή μπορεί να χρειαστείς και 2 ώρες για να τα περάσεις!






Η Αλβανία,όσο εύκολα μπορεί να σε χαλάσει,άλλο τόσο μπορεί να σε φτιάξει..ο διπλός φαρδύς δρόμος με την διαχωριστική νησίδα,ήρθε σαν λύτρωση μετά το Φιέρι,για να μας οδηγήσει σούρουπο πια και με φορτωμένο τον καιρό έτοιμο για βροχή,στα Τίρανα.Για παραπάνω δεν ήμασταν,αφού το να φτάσεις Σκόδρα είναι απο μόνο του μια ιστορία.









Έτσι η λύση του πενηντάρικου,ήταν για εμάς,ακριβώς αυτό που θέλαμε.Κατα το μήκος της εθνικής Οδού κοντά στα τίρανα,υπάρχουν οργανωμένα συγκροτήματα με ξενοδοχείο-εστιατόριο-βενζινάδικο-πλυντηριο.15 ευρώ το δίκλινο,άλλα τόσα και λιγότερα για φαγητό δύο ατόμων και φουλάρισμα στην μηχανή.το σύνολο 50 ευρώ!
Στον ίδιο σταθμό,είδα και ένα varadero με ιταλικές πινακίδες να πλένεται επιμελώς και έναν ιδιοκτήτη να με πλησιάζει την ώρα που κατέβαζα βαλίτσες.Με σπαστά αγγλικά με ρώτησε απο που έρχομαι και πιάσαμε κουβεντούλα.Ήθελε να μάθει για τον δρόμο προς την Ελλάδα,αλλά για αρκετή ώρα μου μιλούσε για τον άθλο του να κατέβει απο το Κόσοβο.Ερχόταν απο Σπλιτ.Του έκοψα τα φτερά,λέγοντάς του ότι τζάμπα την έπλυνε την μηχανή και του εξήγησα τι άλλο τον περίμενε!Στο τέλος βρεθήκαμε να πίνουμε μπυρίτσες και να καπνίζουμε φθηνά τσιγάρα...λέγοντας ιστορίες με μοτοσυκλέτες.

Το τηλέφωνο χτύπησε και ήταν ο πατέρας μου.
-Αφού το έχεις να περάσεις απο Κρυσταλοπηγή την πέμπτη..δεν πετάγεσαι μέχρι την θεσσαλονίκη να δεις και τον μάστορα για την πρέσα?
-Σου έχω πει ρε πατέρα ότι ο μάστορας θέλει να είμαι απο πάνω του για να προχωρήσει την δουλειά.μπάστακας!
-Ε...κάτσε!εδώ τελικά δεν θα σε χρειαστούμε μέχρι το σάββατο.
-Α...ναι?? πάρα πολύ ωραία!!

Το επόμενο τηλεφώνημα ήταν στο ρεμάλι τον μάστορα 11 το βράδυ.τον πίεσα όσο έπαιρνε και τον διαβεβαίωσα ότι αν μου χαλάσει τις διακοπές και χρειαστεί να είμαι απο πάνω του,θα πληρωθέι όταν η Ελλάδα αποπληρώσει το χρέος της!
Έτσι με μιάμιση μέρα συν,το σύνολο έγινε 5 μέρες..μια χαρά!

Η απόφαση βγήκε πλέον αβίαστα.το πρωί θα την κάναμε για dumprovnik μέσω budva.ο καιρός όμως είχε άλλα σχέδια.
Έτσι το πρωί ξυπνήσαμε νωρίς,αλλά με ψιλόβροχο,λίγο κρύο και φυσικά...χωρίς αδιάβροχα και με αθλητικό παπούτσι.πολύ ωραία!
Η λύση-μονόδρομος ήταν να τραβηχτούμε μέσα στην πόλη για να βρούμε αδιάβροχα.Άντε τώρα να βρεις..
Μετά απο δυό τρεις αποτυχημένες προσπάθειες,βρήκαμε έναν πιτσιρικά με παπί που φορούσε αδιάβροχο,τον σταματήσαμε και τον ρωτήσαμε απο που το πηρε.Μας εξήγησε πως θα φτάσουμε εκεί,αλλά μας υπενθύμισε ότι είναι 8 το πρωί και το μαγαζί ανοίγει στις 10!Μας πρότεινε να συνεχίσουμε για σκόδρα και να αγοράσουμε απο εκεί και έβγαλε το αδιάβροχό του και μας το έδωσε!αρνηθήκαμε εμείς αλλα το πέταξε πάνω στην μηχανή και έγινε μπουχός!Δεν προλάβαμε ούτε να του δώσουμε χρήματα,ούτε καν να τον ευχαριστήσουμε! ούτε μια φωτογραφία έτσι για την ιστορία.
Κάτι τέτοιους ανθρώπους συναντάς μερικές φορές που σε κάνουν να αλλάξεις γνώμη για τους γείτονες...
Διάθεση για γυριστρούλα μέσα στα τίρανα δεν υπήρχε.για ποιόν λόγο άλωστε...περιμέναμε υπομονετικά μέχρι να ανοίξει το μαγαζί πίνοντας εσπρεσάκια.
Καλύτερος και απο άγγλο ο τύπος,το άνοιξε μισή ώρα νωρίτερα.ευτυχώς είχε και τα τσιμπήσαμε με την μια.Δύο ζευγάρια αδιάβροχα με θερμοκολημένες ραφές,20 ευρώ.μια χαρά!!






Η απόφαση να μην προχωρήσουμε προς σκόδρα χωρίς αδιάβροχα ήταν σοφή.Η βροχή μας έπιασε 60 χιλιόμετρα έξω απο τα τίρανα και 65 πριν τα σκόδρα,την ώρα που βγάζαμε την αναμνηστική φωτό...







Στα περισσότερα σημεία του δρόμου γίνονται έργα διάνοιξης και πας αργά.Υπήρχαν όμως και έτοιμες πολλές ευθείες που είχαν δοθεί στην κυκλοφορία και οι αλβανοί εκεί,τα έδιναν όλα τα γκάζια!Υπό καταρρακτώδη βροχή,περνούσαν δίπλα μας στην τσίτα!είχα βάλει και τα αλάρμ εγώ για καλό και για κακό.Και οι αστυνομικοί όμως μεγάλα αλάνια!Είχαν στίσει το ραντάρ με τρίποδο μέσα σε ένα παλιό γκόλφ,είχαν ανοίξει και το πίσω καπό με την φάτσα στον δρόμο και μετρούσαν ταχύτητες!Ποιό κάτω σε ένα εγκαταλειμμένο βενζινάδικο,περίμεναν συνάδελφοί τους και μοίραζαν κλήσεις.ωραία πράγματα!
Φτάσαμε Σκόδρα και συνεχίσαμε για τα σύνορα στα γρήγορα δίχως στάση.ο καιρός έδειχνε να ανοίγει και πριν φτάσουμε Μαυροβούνιο βγήκε και ήλιος.Ο δρόμος σε μεγάλο χάλι μας ανάγκασε να σταματήσουμε για ανασυγκρότηση...





Περνώντας τα σύνορα δεν αλλάζεις απλά χώρα...αλλάζεις πλανήτη!Απο την ξεραίλα και τους κακοτράχαλους δρόμους....




βρίσκεσαι ξαφνικά μέσα στα δάση και σε δρόμους γρασίδι που σε λίγο σε οδηγούν σε ευρωπαικών προδιαγραφών οδικές αρτηρίες..

Reply With Quote
  #2  
Παλιό 02-08-2010, 01:11
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή Απάντηση: Touring in Budva-Dubrovnik-Sarajiebo-Visegrad

Άψογο σε βρίσκω!
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 02-08-2010, 01:13
tsompanis Ο/Η tsompanis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ioannina
Μηνύματα: 3,084
Προεπιλογή Απάντηση: Touring in Budva-Dubrovnik-Sarajiebo-Visegrad

Σε μισή ωρίτσα ήμασταν Podgoritsa




Στάση για καφέ,βενζίνα και βουρ για τον παράκτιο δρόμο που σε περνάει απο τα πιο όμορφα μέρη των Δαλματικών ακτών.
Το μαυροβούνιο,είναι ονειρικός προορισμός και αξίζει να το επισκεφθείς αποκλειστικά για να το εξερευνήσεις.Εμείς το έχουμε ξανακάνει αυτό,οπότε αρκεστήκαμε στο να ξαναθυμηθούμε τα απίστευτα μέρη,οδηγώντας προς τα πάνω...







Λίγο πριν περάσεις το ορεινό πέρασμα και τις σήραγγες που σε οδηγούν στις ακτές..



Reply With Quote
  #4  
Παλιό 02-08-2010, 01:43
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ's Avatar
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ο/Η ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R 1200 GS ADV - R 1200 RT - X9 500 EVO - VESPA 200E '86
Μηνύματα: 84,759
Προεπιλογή Απάντηση: Touring in Budva-Dubrovnik-Sarajiebo-Visegrad

....... συνεχίζεται ....... ή να δώσουμε ΕΔΩ τα .... εύσχημα ?
__________________
Ο ανόητος ... ψάχνει τα λάθη των άλλων,
ο έξυπνος ... του εαυτού του,
αλλά ο σοφός ... όλους τους συγχωρεί !!!
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 02-08-2010, 01:50
tsompanis Ο/Η tsompanis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ioannina
Μηνύματα: 3,084
Προεπιλογή Απάντηση: Touring in Budva-Dubrovnik-Sarajiebo-Visegrad

συνεχίζεται...αλλά απο αύριο...για την ώρα προσπαθώ να ανεβάσω τις φωτό...αργεί λόγω ταχύτητας!
υπομονή μάγκες
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 02-08-2010, 03:00
mario Ο/Η mario βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: R1200GS Adv.
Μηνύματα: 6,828
Προεπιλογή Απάντηση: Touring in Budva-Dubrovnik-Sarajiebo-Visegrad

ωραίος ο φίλος
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 02-08-2010, 03:05
Captain_Andreas Ο/Η Captain_Andreas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: Athens
Μoto: BMW R1200 GS
Μηνύματα: 279
Προεπιλογή Απάντηση: Touring in Budva-Dubrovnik-Sarajiebo-Visegrad

Άψογος! Δώσε κι άλλο!!!
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 02-08-2010, 03:18
GEO_K Ο/Η GEO_K βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μoto: R 1200GS
Μηνύματα: 7,662
Προεπιλογή Απάντηση: Touring in Budva-Dubrovnik-Sarajiebo-Visegrad

Reply With Quote
  #9  
Παλιό 02-08-2010, 07:08
MARK Ο/Η MARK βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΡΕΘΥΜΝΟ
Μoto: GS 1200R ADVENTURE
Μηνύματα: 28,959
Προεπιλογή Απάντηση: Touring in Budva-Dubrovnik-Sarajiebo-Visegrad

Περιμένουμε τη συνέχεια........
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 02-08-2010, 07:41
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: Touring in Budva-Dubrovnik-Sarajiebo-Visegrad

Τι ώρα η συνέχεια;
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
BMW F650GS TOURING ICELAND gelasios Γενικά - Μοτοσυκλέτα 12 25-07-2010 17:57
Touring in Albania tsompanis Ταξίδια στο εξωτερικό 16 04-07-2010 12:09
ΣΤΟΛΗ ΕNDURO/TOURING RALLYE loulou1100gs Πωλήσεις εξοπλισμού αναβάτου 9 09-01-2010 20:34
BMW R1200R touring special!!!!!!!!!!! riko46 Νέα μοντέλα BMW 11 31-07-2009 20:30
ΔΟΚΙΜΗ BMW F800ST: Sport ή Touring arisxios Άλλες εταιρίες 3 06-03-2009 21:52


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:52.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!