GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Ταξίδια - Συναντήσεις > Χωμάτινες εξορμήσεις

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 27-10-2010, 23:44
yns Ο/Η yns βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: F800GS (απ'τα χωμάτινα), DR250R
Μηνύματα: 4,854
Προεπιλογή Εκδρομή από χώμα - Ηράκλειο 31/10/2010

Το "? " του τίτλου είναι γιατί τελικά, όσο και να το συζητήσαμε, προορισμό δεν βγάλαμε! . Το σίγουρο είναι πως θα έχει και χώμα: από βατό χωματόδρομο έως βατό χωματόδρομο γιατί όλοι εκτός τον Hector θα έχουμε ασφάλτινα λάστιχα. Τώρα πόση λάσπη θα βρούμε και αν θα αναγκαστούμε ή όχι να αλλάξουμε πρόγραμμα δεν το γνωρίζω! Αυτό που γνωρίζω με σιγουριά είναι πως η παρέα δένει και πως όρεξη (και για ενδεχόμενη περιπέτεια) υπάρχει.

Το ραντεβού είναι στις 09:00 το πρωί στον "Γρηγόρη" στην οδό Καζαντζίδη για εσπρέσο και απόφαση για τον προορισμό.

Ας δηλώσουν συμμετοχή όσοι θέλουν να έρθουν και ας πέσουν και ιδέες για να έχουμε να συζητήσουμε.

1) yns
2) ...
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 28-10-2010, 01:13
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ's Avatar
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ο/Η ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R 1200 GS ADV - R 1200 RT - X9 500 EVO - VESPA 200E '86
Μηνύματα: 84,759
Προεπιλογή Απάντηση: Εκδρομή Ηράκλειο -> ? Κυριακή 31/10/2010

Με το καλό παίδες ....
__________________
Ο ανόητος ... ψάχνει τα λάθη των άλλων,
ο έξυπνος ... του εαυτού του,
αλλά ο σοφός ... όλους τους συγχωρεί !!!
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 28-10-2010, 12:40
pirate Ο/Η pirate βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: Ηράκλειο - ΚΡΗΤΗΣ
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 7,343
Προεπιλογή Απάντηση: Εκδρομή Ηράκλειο -> ? Κυριακή 31/10/2010

ωραίοι .....!!!!
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 28-10-2010, 14:50
TAKIS04 Ο/Η TAKIS04 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μoto: F 800 GS
Μηνύματα: 1,388
Προεπιλογή Απάντηση: Εκδρομή Ηράκλειο -> ? Κυριακή 31/10/2010

μεσα ενοειτε...
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 28-10-2010, 19:12
kostasx Ο/Η kostasx βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2009
Περιοχή: ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
Μoto: 990 ADV
Μηνύματα: 2,793
Προεπιλογή Απάντηση: Εκδρομή Ηράκλειο -> ? Κυριακή 31/10/2010

Καλά λασπόλουτρα...

..περιμένουμε βέβαια και τα αντίστοιχα αποδεικτικά στοιχεία..
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 28-10-2010, 19:31
Slane Ο/Η Slane βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μoto: BMW F 650 GS TWIN 2010
Μηνύματα: 841
Προεπιλογή Απάντηση: Εκδρομή Ηράκλειο -> ? Κυριακή 31/10/2010

Αν & ψάρι στην παρέα σας έχω να σας κάνω δύο προτάσεις για μερικά χωμάτινα χιλιόμετρα την Κυριακή.

Πρόταση #1 για κοντά : Μετά τον Κρουσσώνα & την μονή της Αγίας Ειρήνης έπειτα ακολουθουν λίγα ακόμα ασφάλτινα χιλιόμετρα με μοναδική θέα μέσα από το φαράγγι της Γαϊδουρόραχης. Σε κάποιο σημείο τελειώνει η άσφαλτος & αρχίζει ένας πολύ βατός χωματόδρομος που περνάνε & Ι.Χ. αυτοκίνητα έως το Οροπέδιο Λιβάδι. Η απόσταση έως εδώ είναι 28km από το Ηράκλειο.
Το λιβάδι είναι ένα πολύ όμορφο οροπέδιο, το οποίο είναι κατάφυτο από οπωροφόρα δέντρα, όπως μηλιές και αχλαδιές . Το οροπέδιο έχει μεγάλη αγροτική και κτηνοτροφική παράδοση. Εχει το όνομα "Λιβάδι" γιατί κάποτε, πριν φυτευτεί με οπωροφόρα δέντρα ένα μέρος του ήταν λιβάδι με πολύ όμορφο γρασίδι. Παλαιότερα, τα χωράφια σπέρνονταν με σιτάρι. Το οροπέδιο Λιβάδι έχει ωραίους χωματόδρομους, που προσφέρονται για ποδήλατο βουνού και άλλες υπαίθριες δραστηριότητες. Έχω πάει έως εδω.
Άλλο αξιοθέατο εκεί είναι το πρινόδασος του Βρωμονερού,ένα από τα ομορφότερα δάση του Ψηλορείτη το οποίο απέχει έξι χιλιόμετρα μακριά από το Λιβάδι.
Επίσης υπόλοιπα μέρη που μπορεί να πάει κανείς από εκεί (αλλά από ότι έχω ακούσει η διαδρομή είναι ιδιαίτερα ζόρικη) είναι η κορυφή του αστεροσκοπείου του Σκίνακα & το Οροπέδιοτης Νίδας.
Περισσότερα μπορείτε να δείτε εδώ :
Παραδοσιακοί Ξενώνες Αροδαμος-αγροτουρισμός στην Κρήτης-Ν.Ηρακλείου traditional hostels Crete agrotourism guest house

Πρόταση #2 για περισσότερα km :6,5 km μετά το Καστέλλι Πεδίαδας βρίσκεται το χωριό Κασταμονίτσα. Από εκεί έχει ένα χωματόδρομο τον οποίο δεν έχω περάσει αλλά αν χρειαστεί μπορώ να βρω πληροφορίες για την κατάστασή του που οδηγεί στο χωριό Κάτω Μετόχι του Οροπέδιου Λασιθίου.
Από εκεί & περνώντας δύο χωριά έχει ένα άλλο χωματόδρομο λίγο δύσβατο & με μεγάλη κλίση σε ορισμένα σημεία του που οδηγεί στην κορυφή Αφέντης Χριστός από την οποία η θέα σε αποζημιώνει. Αν έιναι καθαρή η μέρα από εκεί φαίνεται κυριολεκτικά η μισή Κρήτη. Επίστρεφουμε στο Οροπέδιο Λασιθίου όπου μέσα σε αυτό υπάρχει ένα μικρότερο Οροπέδιο το Λιμνάκαρο. Από εκεί συνεχίζουμε για το εκκλησακι του Αγίου Εμμανουήλ & κατεβαίνουμε στο χωριό Ξενιάκος, κοντά στην Έμπαρο. Το σκέλος από την ώρα που κατεβαίνουμε από τον Αφέντη Χριστό στο Οροπέδιο Λασιθίου μπορεί να είναι ασφαλτοστρωμένο εξ΄ολοκήρου. Τέλος η διαδρομή από τον Ξενιάκο ώς το Ηράκλειο είναι 49 km σύμφωνα με το google earth. Το μεγαλύτερο μέρος της δεύτερης εκδρομής μου είναι σχετικά άγνωστο, αν όμως μας ενδιαφέρει μπορώ να μάθω πληροφορίες.
Δεν ξέρω αν έχουμε σκοπό να κάνουμε μια βόλτα στα χώματα για λίγο παιχνίδι ή θέλουμε μια εκδρομή με αρκετά km που να περιέχει & χωματόδρομο. Εγώ απλά έκανα δύο προτάσεις.
Συγχωρέστε με αν σας κούρασα..


Reply With Quote
  #7  
Παλιό 28-10-2010, 19:49
yns Ο/Η yns βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: F800GS (απ'τα χωμάτινα), DR250R
Μηνύματα: 4,854
Προεπιλογή Απάντηση: Εκδρομή Ηράκλειο -> ? Κυριακή 31/10/2010

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kostasx Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλά λασπόλουτρα...

..περιμένουμε βέβαια και τα αντίστοιχα αποδεικτικά στοιχεία..
Θα πάρω τη φωτογραφική μηχανή αλλά οι μπαταρίες τα'χουν παίξει και δεν ξέρω αν θα την βγάλουν όλη την εκδρομή, όσοι έρθουν παρακαλούνται να κρατάνε κι αυτοί!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από PARASCGEOT Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν & ψάρι στην παρέα σας έχω να σας κάνω δύο προτάσεις για μερικά χωμάτινα χιλιόμετρα την Κυριακή.
Πιο ψάρι από μένα αποκλείεται! 3 φορές τους έχω δει τους κουζουλούς και πάω μαζί τους στα βουνά και στα λαγκάδια!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από PARASCGEOT Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρόταση #1 για κοντά :
Πρόταση #2 για περισσότερα km :
Κι οι δύο πολύ ενδιαφέρουσες, σίγουρα πολύ καλύτερες από τις δικές μου, δηλαδή τίποτα (), θα τις διαβάσω "con calma" που λέμε στο χωριό μου, θα δω και τον χάρτη και θα τοποθετηθώ!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από PARASCGEOT Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξέρω αν έχουμε σκοπό να κάνουμε μια βόλτα στα χώματα για λίγο παιχνίδι ή θέλουμε μια εκδρομή με αρκετά km που να περιέχει & χωματόδρομο. Εγώ απλά έκανα δύο προτάσεις.
Συγχωρέστε με αν σας κούρασα..
1ον, εσύ κουράστηκες να γράφεις, 2ον, εμένα χώμα δώσε μου και δε με νοιάζει τίποτα άλλο, 3ον επομένως έρχεσαι!!

Έχουμε και λέμε λοιπόν,

1) yns
2) Hector (που το πρότεινε)
3) TAKIS04
4) PARASCGEOT

Για να βλέπω συμμετοχές!!
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 28-10-2010, 20:15
saitman Ο/Η saitman βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μoto: GS 1200 2004
Μηνύματα: 4,238
Προεπιλογή Απάντηση: Εκδρομή Ηράκλειο -> ? Κυριακή 31/10/2010

το σκεφτομαι πολυ σοβαρα!!
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 28-10-2010, 20:25
yns Ο/Η yns βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: F800GS (απ'τα χωμάτινα), DR250R
Μηνύματα: 4,854
Προεπιλογή Απάντηση: Εκδρομή Ηράκλειο -> ? Κυριακή 31/10/2010

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από saitman Εμφάνιση μηνυμάτων
το σκεφτομαι πολυ σοβαρα!!
Κοίτα, Μηνά, παλικαριές δεν θα κάνουμε, αν βρούμε δύσκολα αλλάζουμε δρόμο, κανείς μας δεν έχει εμπειρία στο χώμα, δεν έχουμε ελαστικά και δεν ξέρουμε και πώς είναι οι δρόμοι στα βουνά, το πολύ πολύ να κάτσουμε σε κάνα χωριό να φάμε και να ρίξουμε λάσπες στις μηχανές για να βγάλουμε μάχιμες φωτογραφίες!
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 28-10-2010, 20:32
Slane Ο/Η Slane βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μoto: BMW F 650 GS TWIN 2010
Μηνύματα: 841
Προεπιλογή Απάντηση: Εκδρομή Ηράκλειο -> ? Κυριακή 31/10/2010

Στο Λασίθι έχω να σας πάω εγώ σε καλή ταβέρνα
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Διακοπές τέλος(στοπ)-Ηράκλειο καφές(στοπ)-Τετάρτη 1/9/2010(στοπ) Albatros Συναντήσεις - Εκδηλώσεις (Μόνο επίσημες συναντήσεις) 18 05-09-2010 00:13
Εκδρομή στην Κωνσταντινούπολη 21 έως 24 Μαίου 2010 !!! georgekostas Ταξίδια στο εξωτερικό 211 26-02-2010 05:16
Ελαστικα για χώμα Chris Pavlou Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 12 01-06-2009 09:53
Μονοήμερη στη Ζαρούχλα από χώμα .... Tigas Προτάσεις για κοπάνα - μοτοσυναντήσεις/μοτοπαρέες 9 26-03-2009 11:26


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:03.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!