GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 08-11-2011, 20:37
kelas22 Ο/Η kelas22 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2010
Περιοχή: Ορεστιαδα
Μoto: Adv 1200....
Μηνύματα: 826
Προεπιλογή ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΕΝΔΕΙΞΗ ΒΕΝΖΙΝΗΣ

Προχθες εμεινα απο βενζινη!!!
Ο δεικτης εδειχνε 3 κουτακια αλλα τελικα ηταν αδιο..Και στη συνεχεια αφου φουλαρα κ εκανα 350 χλμ απ το φουλ κατεβηκε 3 κουτακια μονο..
Γνωριζει καποιος κατι;;;ειναι απ το φλοτερ ή κατι αλλο;;;
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 08-11-2011, 20:42
adventure Ο/Η adventure βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Ζάκυνθος
Μoto: BMW 1150GS Adventure Βασιλομήτωρ των ADV
Μηνύματα: 20,938
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΕΝΔΕΙΞΗ ΒΕΝΖΙΝΗΣ



Τι μοντέλο είναι το μηχανάκι σου είχε ξανακάνει κάτι τέτοιο στο παρελθόν ???


Reply With Quote
  #3  
Παλιό 09-11-2011, 11:42
kelas22 Ο/Η kelas22 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2010
Περιοχή: Ορεστιαδα
Μoto: Adv 1200....
Μηνύματα: 826
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΕΝΔΕΙΞΗ ΒΕΝΖΙΝΗΣ

Ειναι 2007 και το εχω ενα χρονο...δεν εχει ξανακανει κατι τετοιο!!!
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 09-11-2011, 16:32
ΙoannisPanagiotidis Ο/Η ΙoannisPanagiotidis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Solingen - Θεσσαλονίκη
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 1,616
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΕΝΔΕΙΞΗ ΒΕΝΖΙΝΗΣ

....αυτο το προβλημα με την ενδειξη της βενζινης ειναι απ τα πιο γελοία στη μοτοσυκλετα που καβαλαμε!...δεν γνωριζω γιατι δεν κανουν κατι να το διορθώσουν εστω στα επομενα μοντελα ...

...το δικο μου ειναι μοντελο 2004 ...και οσο πισω και να παω με το μυαλο μου στον χρονο δεν θυμαμαι ποτε να λειτουργησε σωστα!

....σε μενα λειτουργει σε 3 φασεις .....

...ολα τα κουτακια ειναι γεματα απο τερμα φουλαριστος εως και τα πρωτα 150 περιπου χιλιομετρα!...μετα σβυνουν ξαφνικα περιπου 4 κουτακια

...και μετα απο 100 περιπου παλι ξαφνικα σβυνουν αλλα 4
...και τελος ... στα επομενα 30-50 χιλιομετρα αναβει ξαφνικα το φωτακι της ρεζερβας και δειχνει οτι εχω περιπου 60+ για να αδειασει!

δεν το δεινω σημασια πλεον ...εγω φουλαρω και μηδενιζω το πρωτο χιλιομετρητη...οταν φτασω κοντα στα 300 ...ψαχνω σιγα-σιγα για βενζιναδικο!

...κριμα!
...
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 09-11-2011, 20:51
I.K Ο/Η I.K βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΕΝΔΕΙΞΗ ΒΕΝΖΙΝΗΣ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ΙoannisPanagiotidis Εμφάνιση μηνυμάτων
....αυτο το προβλημα με την ενδειξη της βενζινης ειναι απ τα πιο γελοία στη μοτοσυκλετα που καβαλαμε!...δεν γνωριζω γιατι δεν κανουν κατι να το διορθώσουν εστω στα επομενα μοντελα ...

...το δικο μου ειναι μοντελο 2004 ...και οσο πισω και να παω με το μυαλο μου στον χρονο δεν θυμαμαι ποτε να λειτουργησε σωστα!

....σε μενα λειτουργει σε 3 φασεις .....

...ολα τα κουτακια ειναι γεματα απο τερμα φουλαριστος εως και τα πρωτα 150 περιπου χιλιομετρα!...μετα σβυνουν ξαφνικα περιπου 4 κουτακια

...και μετα απο 100 περιπου παλι ξαφνικα σβυνουν αλλα 4
...και τελος ... στα επομενα 30-50 χιλιομετρα αναβει ξαφνικα το φωτακι της ρεζερβας και δειχνει οτι εχω περιπου 60+ για να αδειασει!

δεν το δεινω σημασια πλεον ...εγω φουλαρω και μηδενιζω το πρωτο χιλιομετρητη...οταν φτασω κοντα στα 300 ...ψαχνω σιγα-σιγα για βενζιναδικο!

...κριμα!
...
Φίλε Γιάννη, επειδή κι εγώ το ίδιο μοντέλο με το δικό σου έχω,αυτό που λες δεν είναι πρόβλημα, αλλά ο τρόπος που λειτουργεί η ένδειξη ούτως ή άλλως στα μοντέλα μέχρι το 2005 (αν δεν κάνω λάθος) Στα πρώτα gs αν προσέξεις, δεν έχει γραμμές στην ένδειξη της στάθμης της βενζίνης, αλλά μονοκόματη μπάρα μέχρι τη μέση, άλλη μια μπάρα που χωρίζεται σε 3-4 μερη και τέλος γραμμές για τη ρεζέρβα όπου εκεί άλλωστε είναι και πιο απαραίτητο να έχει κανείς πιο σαφή εικόνα.
Στα επόμενα μοντέλα το κάνανε με γραμμές σε όλη την μπάρα των καυσίμων.
Όσο για την περίπτωση εδώ που μιλάμε, αν πρόκειται για καντράν με γραμμές στην ένδειξη των καυσίμων, τότε κάτι δεν πάει καλά όντως. Αν όχι και μιλάμε για παλιότερα μοντέλα τότε όλα καλά και κοιτάς να εξοικειωθείς με τις ενδείξεις. Αν πάλι δεν είναι παλιό το μοντέλο της μηχανής κι έχεις καντράν με τη μονοκόματη μπάρα, τότε ίσως να έχει αλλαχτεί στο παρελθόν (αν τυχόν αγόρασες τη μηχανή μεταχειρισμένη)
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 10-11-2011, 02:17
black_hawk Ο/Η black_hawk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Κερκυρα
Μoto: GS 1200
Μηνύματα: 3,382
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΕΝΔΕΙΞΗ ΒΕΝΖΙΝΗΣ

Παιδες, δεν ξερω τι λετε, αλλα σε μενα (ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ!) ο δεικτης ειναι ΑΚΡΙΒΕΣΤΑΤΟΣ!!! (mod.2004...K25 )
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 10-11-2011, 08:05
paschalis Ο/Η paschalis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: thessaloniki
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 7,234
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΕΝΔΕΙΞΗ ΒΕΝΖΙΝΗΣ

Μπορει να εχει κολλησει το φλοτερ και να μπερδευεται ο δεικτης.
Μηπως πριν το τελευταιο αυτο φουλαρισμα ηταν πολυ καιρο αδειο?
Περιμενε μερικα γεμισματα ακομα μηπως στρωσει και μετα ανοιγει σχετικα ευκολα για του ριξετε μια ματια με το μηχανικο.

Οσον αφορα τα παλια τωρα..
Περασε μια περιοδος με το 04 που εχω οπου διενυα 40 χλμ και εσβηναν οι πρωτες μπαρες.
Μετα απο λιγο ξανααναβαν και ουτω καθ'εξης.
Επισης ειδοποιουσε παντα για υπολοιπο 60χλμ ενω ειχε μεσα 6 λιτρα.
Το εγραψα κανονικα και καποια στιγμη φετος εφτιαξε απο μονο του και δειχνει τα παντα κανονικοτατα..

Last edited by paschalis; 10-11-2011 at 08:09.
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 10-11-2011, 14:22
kelas22 Ο/Η kelas22 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2010
Περιοχή: Ορεστιαδα
Μoto: Adv 1200....
Μηνύματα: 826
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΕΝΔΕΙΞΗ ΒΕΝΖΙΝΗΣ

Δεν ειχε μεινει καιρο αδιο, γιατι την πρωτη φορα που παρατηρησα κατι ηταν σε ταξιδι πανω..
Ειχα κανει 300 χλμ μετα απο φουλαρισμα και ειχε κατεβει 3 κουτακια μονο....
(λεω τοσο οικονομικο ειναι το μοτερ μου) ..και ξαφνηκα κατεβαινει μαζεμενα 4 κουτακια.
Απο κει και περα εκανα κι αλλα φουλαρισματα..Ως που
τελικα εμεινα γιατι μου εδειχνε οτι εχω 3 κουτακια αλλαααα....δεν ειχα
..Υπαρχει περιπτωση να παθει ζημια απο νοθευμενη βενζινη;;;
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 17-05-2012, 20:20
κμβ Ο/Η κμβ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2011
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: gs adventure 2008
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΕΝΔΕΙΞΗ ΒΕΝΖΙΝΗΣ

και εμενα τωρα τελευταια δεν μου τα λεει καλα ο δεικτης Adve 2008 και φοβαμαι και εγω μην με αφησει πουθενα. Φθανει στην μεση απο γεματο και μετα ξαφνικα μετα απο καποια χιλιομετρα πεφτει στην ρεζερβα. Τι να πω
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 17-05-2012, 21:07
Sierso Ο/Η Sierso βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2010
Περιοχή: Αττικη
Μoto: R 1200 GSΑ
Μηνύματα: 538
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΕΝΔΕΙΞΗ ΒΕΝΖΙΝΗΣ

Εχω ενα Adv του 2010,και νομιζω οτι εχει χειροτερεψει η κατασταση.Εχω μεινει στο βουνο,στην Αττικη οδο και παει λεγοντας...Δειχνει οτι υπαρχει βενζινη αλλα δεν...και ολα αυτα χωρις να εχει αναψει ποτε το λαμπακι.
Τελευταια φορα που εμεινα στην Αττικη οδο,σκεφτηκα και εγειρα λιγο την μηχανη προς τα αριστερα και ω του θαυματος ξαναπηρε.Μου φαινεται καπου το ειχα διαβασει εδω μεσα ,χωρις να ειμαι σιγουρος ,οτι το ρεζερβουαρ χωριζεται σε τρια μερη και δεν υπαρχει καλη συνεργασια μεταξυ των,εαν μπορω να το πω ετσι...Εννοειται οτι εχω περασει απο τον Γερακα ,τρεις η τεσσερις φορες και μεταξυ αλλαγης φλοττερ,αναβαθμησης κ.λ.π βρισκομαι τωρα στην φαση οτι πρεπει να γινει καλιμπραρισμα,κατα τα λεγομενα τους.Παντως ενδειξη σωστη ακομη και τωρα δεν εχω...Αυτα τα ολιγα.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 08:16.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!