GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Γενικά - Μοτοσυκλέτα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 07-08-2012, 22:54
ernesto Ο/Η ernesto βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2011
Περιοχή: ATH
Μoto: BMW 1200 GS
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή BMW, πτώση πωλήσεων το Ά εξάμηνο του 2012

  • Αισιόδοξοι δηλώνουν οι άνθρωποι της BMW, καθώς με το λανσάρισμα δύο νέων maxi scooters ελπίζουν ότι θα σημειώσουν αύξηση πωλήσεων, κλείνοντας τη φετινή χρονιά.




Το διάστημα από Ιανουάριο έως και Ιούλιο η βαυαρική εταιρία διέθεσε 69.329 μοτοσικλέτες και scooters, σημειώνοντας ελαφρά πτώση πωλήσεων, της τάξης του 3,2%.Ειδικά για τον Ιούλιο, η πτώση, σε σχέση με το αντίστοιχο διάστημα του 2011, άγγιξε το 8,3%, με 10.140 μονάδες, έναντι 11.054. Η πτώση αυτή, ωστόσο, αναμένεται να περιοριστεί, χάρη στο λανσάρισμα δύο νέων maxi scooters, BMW C 600 Sport και C 650 GT. Τα πιο δημοφιλή μοντέλα στη γκάμα της εταιρίας παραμένουν τα enduro R 1200 GS και R 1200 GS Adventure. Ικανοποιητική πάντως είναι η ζήτηση και στα άλλα enduro και boxer μοντέλα, όπως οι σειρές F και Κ.
Ο Heiner Faust, επί κεφαλής πωλήσεων και marketing της BMW Motorrad δήλωσε «Το κλίμα στις παγκόσμιες αγορές μοτοσικλετών σημείωσε μεγάλες διακυμάνσεις τον Ιούλιο. Υπήρξαν θετικές εξελίξεις στη Γερμανία, τη Γαλλία και σε άλλες χώρες, η οικονομική κατάσταση όμως στη νότια Ευρώπη αποτελεί πρόβλημα. Παρόλα αυτά, πηγαίνουμε ελαφρώς καλύτερα από ότι υπολογίζαμε».
Αναφορικά με τη Husqvarna, τη δεύτερη εταιρία μοτοσικλετών του ομίλου BMW, το κλίμα είναι σαφώς καλύτερο. Το πρώτο εξάμηνο του έτους κατάφερε να διαθέσει 5.729 μοτοσικλέτες, αριθμός που μεταφράζεται σε αύξηση 30,4% σε σχέση με το αντίστοιχο περσινό διάστημα.
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 17-08-2012, 11:33
krest Ο/Η krest βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: athina
Μoto: 1200 gs
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή Απάντηση: BMW, πτώση πωλήσεων το Ά εξάμηνο του 2012

Άλλες εταιρίες θα έχουν πάνω από3,2%. Άρα η BMW καλά κρατιέται
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 18-08-2012, 02:12
TEOSS Ο/Η TEOSS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1100 GS R 51/3 CB250RS
Μηνύματα: 2,237
Προεπιλογή Απάντηση: BMW, πτώση πωλήσεων το Ά εξάμηνο του 2012

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ernesto Εμφάνιση μηνυμάτων
  • Αισιόδοξοι δηλώνουν οι άνθρωποι της BMW, καθώς με το λανσάρισμα δύο νέων maxi scooters ελπίζουν ότι θα σημειώσουν αύξηση πωλήσεων, κλείνοντας τη φετινή χρονιά.




Το διάστημα από Ιανουάριο έως και Ιούλιο η βαυαρική εταιρία διέθεσε 69.329 μοτοσικλέτες και scooters, σημειώνοντας ελαφρά πτώση πωλήσεων, της τάξης του 3,2%.Ειδικά για τον Ιούλιο, η πτώση, σε σχέση με το αντίστοιχο διάστημα του 2011, άγγιξε το 8,3%, με 10.140 μονάδες, έναντι 11.054. Η πτώση αυτή, ωστόσο, αναμένεται να περιοριστεί, χάρη στο λανσάρισμα δύο νέων maxi scooters, BMW C 600 Sport και C 650 GT. Τα πιο δημοφιλή μοντέλα στη γκάμα της εταιρίας παραμένουν τα enduro R 1200 GS και R 1200 GS Adventure. Ικανοποιητική πάντως είναι η ζήτηση και στα άλλα enduro και boxer μοντέλα, όπως οι σειρές F και Κ.
Ο Heiner Faust, επί κεφαλής πωλήσεων και marketing της BMW Motorrad δήλωσε «Το κλίμα στις παγκόσμιες αγορές μοτοσικλετών σημείωσε μεγάλες διακυμάνσεις τον Ιούλιο. Υπήρξαν θετικές εξελίξεις στη Γερμανία, τη Γαλλία και σε άλλες χώρες, η οικονομική κατάσταση όμως στη νότια Ευρώπη αποτελεί πρόβλημα. Παρόλα αυτά, πηγαίνουμε ελαφρώς καλύτερα από ότι υπολογίζαμε».
Αναφορικά με τη Husqvarna, τη δεύτερη εταιρία μοτοσικλετών του ομίλου BMW, το κλίμα είναι σαφώς καλύτερο. Το πρώτο εξάμηνο του έτους κατάφερε να διαθέσει 5.729 μοτοσικλέτες, αριθμός που μεταφράζεται σε αύξηση 30,4% σε σχέση με το αντίστοιχο περσινό διάστημα. ���������� ��� �������������� �����������
Το ζουμί…



… και μην ξεχνάμε ότι οι πωλήσεως το 2011 με το οποίο γίνεται η σύγκριση αποτελούν ιστορικό ρεκόρ πωλήσεων.
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 18-08-2012, 09:49
BOXER Ο/Η BOXER βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μοσχατο
Μoto: R1200gs
Μηνύματα: 2,806
Προεπιλογή Απάντηση: BMW, πτώση πωλήσεων το Ά εξάμηνο του 2012

Εγω πάντως παιδια, αυτο που έχω παρατηρήσει είναι ότι, είτε μια μηχανη το χρόνο πουλήσει η BMW είτε χιλιάδες, στην τσέπη μου δεν αλλάζει τίποτα !
Αυτο συνέβαινε και όταν είχα Yamaha και Honda και Suzuki !

Το συμπέρασμα μου για αυτές τις "στατιστικές";
Εχεστην η φοραδα στ´αλωνι !!!

Last edited by BOXER; 18-08-2012 at 09:50.
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 18-08-2012, 10:10
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: BMW, πτώση πωλήσεων το Ά εξάμηνο του 2012

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από BOXER Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω πάντως παιδια, αυτο που έχω παρατηρήσει είναι ότι, είτε μια μηχανη το χρόνο πουλήσει η BMW είτε χιλιάδες, στην τσέπη μου δεν αλλάζει τίποτα !
Αυτο συνέβαινε και όταν είχα Yamaha και Honda και Suzuki !

Το συμπέρασμα μου για αυτές τις "στατιστικές";
Εχεστην η φοραδα στ´αλωνι !!!

ετσι......γιατι προς στιγμη, νομιζα οτι ειχαμε μετοχες στην bmw
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 18-08-2012, 10:18
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: BMW, πτώση πωλήσεων το Ά εξάμηνο του 2012

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από BOXER Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω πάντως παιδια, αυτο που έχω παρατηρήσει είναι ότι, είτε μια μηχανη το χρόνο πουλήσει η BMW είτε χιλιάδες, στην τσέπη μου δεν αλλάζει τίποτα !
Αυτο συνέβαινε και όταν είχα Yamaha και Honda και Suzuki !

Το συμπέρασμα μου για αυτές τις "στατιστικές";
Εχεστην η φοραδα στ´αλωνι !!!

+1200
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 19-08-2012, 11:00
GregoryA Ο/Η GregoryA βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Mytilene,Lesvos
Μoto: Honda ST1300 Pan European
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή Απάντηση: BMW, πτώση πωλήσεων το Ά εξάμηνο του 2012

Η μειωσητων πωλήσεων αυτού του ποσοστού ειναι αμελητέα στα οικονομικά προβλήματα που υπάρχουν στην Ευρώπη!!!!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 10:54.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!