GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Διάφορα > Τι μας έτυχε

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Κλειστό θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 12-12-2012, 05:38
spyrakos35 Ο/Η spyrakos35 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2012
Περιοχή: ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ
Μoto: fjr1300a
Μηνύματα: 172
Προεπιλογή MOTO SHOP ARATHIMOS (ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΡΑΘΥΜΟΣ)

Θα ήθελα να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις μιας και είμαι νεος στην κοινότητά σας (και επομένως άγνωστος προς εσάς).
Ασχέτως αν έχω γιαπωνέζικο ή ευρωπαικό, αν θα αλλαξοπιστήσω σε ότι αφορά στις μοτοπροτιμήσεις μου ή όχι, αν θα πω ποτέ καλό λόγο για τα ευρωπαικά ή όχι, πιστεύω ακράδαντα ότι μεταξύ μας πρέπει να υπάρχει συνεργασία και αλληλεγγύη σε όλα τα θέματα που μας αφορούν. Εξάλλου, στον δρόμο, όταν κάποιος είναι στην άκρη θα σταματήσω να ρωτήσω αν όλα είναι εντάξει ανεξάρτητως σήματος μοτοσυκλέτας.
Γίνεται προφανές λοιπόν ότι το θέμα το ανοίγω για έναν και μόνο λόγο. Την ενημέρωση των συναδέλφων μοτοσυκλετιστών για την (δυστυχώς άσχημη) εμπειρία μου και προκειμένου να μην βρεθούν (όσο το δυνατόν) άλλοι στην θέση μου, ειδικά σήμερα που τα ευρά δεν περισσεύουν σε κανέναν μας για πέταμα.
Θεωρώ ότι είναι υποχρέωσή μου να το κάνω. Όπως και υποχρέωση του καθενός από εμάς, να αναφέρει επώνυμα και χωρίς φόβο κάθε τέτοιου τύπου στραβή που θα του κάτσει, εφόσον έχει ακράδαντα στοιχεία στα χέρια του που θα επιβεβαιώνουν τον όποιο ισχυρισμό/καταγγελία του (για το δικό του καλό).
Γιατί πολύ απλά σε αναζήτησή μου (γουγλάρισμα) για το συγκεκριμένο κατάστημα, πριν από οτιδήποτε, δεν είχα βρει ουτε ένα αποτέλεσμα που να με προδιέθετε ότι ίσως κάτι να μην πηγαίνει και τόσο καλά. Κατόπιν εορτής, ψάχνοντας μέσα σε φόρουμ πια και όχι στους τίτλους, ανακάλυψα ότι υπήρχε θέμα, ότι την είχαν πατήσει και άλλοι (ασχετα αν με τον έναν ή τον άλλο τρόπο πήραν τα λεφτά τους πίσω) αλλά κανείς δεν το έλεγε επώνυμα και καθαρά παρά με μισόλογα και στο «συνθηματικό». Γιατί ρε παιδιά? Τι φοβόμαστε?
Δεν ξέρω αν φταίω κάπου και εγώ. Ίσως να είναι και έτσι. Πλέον, αν κάποιος ψάξει για το συγκεκριμένο κατάστημα, θα βρει έστω την δική μου περίπτωση. Ας κάνει ότι θέλει μετά.
Το νου μας εκεί έξω, οι κίνδυνοι δεν είναι μόνο στον δρόμο (περισσότερο από ποτέ ίσως τώρα πια)…..
  #2  
Παλιό 12-12-2012, 05:46
spyrakos35 Ο/Η spyrakos35 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2012
Περιοχή: ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ
Μoto: fjr1300a
Μηνύματα: 172
Προεπιλογή Απάντηση: MOTO SHOP ARATHIMOS (ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΡΑΘΥΜΟΣ)

Στο θέμα μας λοιπόν, για την ενημέρωσή σας

Κατατέθηκε στις 04/12/2012 καταγγελία στην Γενική Γραμματεία Καταναλωτή (με κοινοποίηση στο ΙΝΚΑ) κατά του συγκεκριμένου καταστήματος καθώς από τις 15/10/2012 έχει κατατεθεί προκαταβολή για παραγγελία αξεσουάρ (ανάρτηση OHLINS) σε τραπεζικό λογαριασμό που μου υποδείχτηκε και μέχρι την ημέρα κατάθεσης της καταγγελίας και παρά τις όποιες προσπάθειές μου, δεν είχα ούτε την παραγγελία παραλάβει, ούτε μου είχε επιστραφεί η προκαταβολή.

Η μόνη εξέλιξη (θετική τρόπω τινά) είναι οτι στις 07/12/2012 μου κατέθεσαν το 1/4 του ποσού στον τραπεζικό λογαριασμό μου....

Θα μου επιτρέψετε να μην μπω σε περισσότερες λεπτομέρειες επί των γεγονότων προς το παρόν μιας και το θέμα ακόμα "τρέχει"...

Last edited by spyrakos35; 12-12-2012 at 05:47.
  #3  
Παλιό 12-12-2012, 09:36
PACO Ο/Η PACO βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: kareas
Μoto: GS1150ADV
Μηνύματα: 1,087
Προεπιλογή Απάντηση: MOTO SHOP ARATHIMOS (ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΡΑΘΥΜΟΣ)

Παρήγγειλα και εγώ ohlins με πολύ πιο οικονομικό και σίγουρο τρόπο. .πμ λεπτομέρειες.
Καλά ξεμπερδέματα και γρήγορα. Αρχηγέ. ..
  #4  
Παλιό 12-12-2012, 13:10
Sakis Ο/Η Sakis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: Gs1200 η λευκή του 09!!
Μηνύματα: 7,888
Προεπιλογή Απάντηση: MOTO SHOP ARATHIMOS (ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΡΑΘΥΜΟΣ)

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση...
αλλά επιβάλλεται η καταγγελία σου να γίνει επώνυμα για να μην φέρει τις όποιες ευθύνες το forum.
  #5  
Παλιό 12-12-2012, 13:22
spyrakos35 Ο/Η spyrakos35 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2012
Περιοχή: ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ
Μoto: fjr1300a
Μηνύματα: 172
Προεπιλογή Απάντηση: MOTO SHOP ARATHIMOS (ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΡΑΘΥΜΟΣ)

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Sakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστούμε για την ενημέρωση...
αλλά επιβάλλεται η καταγγελία σου να γίνει επώνυμα για να μην φέρει τις όποιες ευθύνες το forum.
επειδή πριν κάνω το ποστάρισμα μίλησα με mail (αλλά και τηλεφωνικώς) με τον Νίκο (Λεοντόκαρδος) προς αποφυγή παρεξηγήσεων/εμπλοκών κλπ κλπ, θεωρώ οτι τέτοιο θέμα δεν υπάρχει.

επιπλέον, επειδή η καταγγελία μου στην γγκ αλλά και στο ινκα αφενός έχουν ήδη γίνει και αφετέρου είναι επώνυμες και ενυπόγραφες (πιο επώνυμα δεν γίνεται), θεωρώ οτι δεν δύναται να αναζητηθούν ευθύνες από το όποιο φόρουμ για κανένα λόγο καθώς εδώ γίνεται απλή αναφορά σε γεγονότα (καταγγελία) και τίποτα άλλο...

παρα τάυτα και αφού ετσι κρίνετε οτι θα ήταν καλό να γίνει, ΄τα στοιχεία μου είναι τα εξής
Σπύρος Σιμόπουλος
6937 377 184

Last edited by spyrakos35; 12-12-2012 at 13:44.
  #6  
Παλιό 12-12-2012, 13:53
Δήμος Ο/Η Δήμος βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2011
Περιοχή: Αθήνα - Εκάλη
Μoto: Τέως R1150GS
Μηνύματα: 720
Προεπιλογή

Χρόνια σου πολλά Σπύρο και καλά ξεμπερδέματα!


Sent from my iPhone using Tapatalk
  #7  
Παλιό 12-12-2012, 14:27
Sakis Ο/Η Sakis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: Gs1200 η λευκή του 09!!
Μηνύματα: 7,888
Προεπιλογή Απάντηση: MOTO SHOP ARATHIMOS (ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΡΑΘΥΜΟΣ)

Χρόνια σου πολλά κι από εδώ
  #8  
Παλιό 12-12-2012, 14:38
steliosx Ο/Η steliosx βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μoto: BMW F650GS'08 (twin), ΧΤ500'01
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή Απάντηση: MOTO SHOP ARATHIMOS (ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΡΑΘΥΜΟΣ)

Σπύρο, καταρχήν να σου ευχηθώ χρόνια πολλά με πολλά και όρθια χιλιόμετρα.

Με δύο post μόνο άγγιξες δύο πολύ ενδιαφέροντα θέματα.

Η τοποθέτησή σου σχετικά με την μοτοσυκλετιστική αλληλεγγύη μιλάει μέσα στην καρδιά μου, και όσον αφορά το θέμα για το τι μάρκα, μοντέλο, σχιστομάτικο ή ευρωπαϊκό που μερικές φορές το βλέπω και σε άλλα θέματα είναι για μένα "μπούρδες" και αν το δείς με διασταλτική λογική, λυπάμαι που το λέω, αγγίζει ρατσιστικές αντιλήψεις.
Για μένα, για μας, για πολλούς, αν έχεις καρδιά μοτοσυκλετιστή δεν σε νοιάζει τι καβαλάει ο άλλος, και πάμε όλοι μαζί να το χαρούμε!!

Τώρα στο σοβαρό θέμα με τον προμηθευτή που αναφέρεις, χαιρετίζω τον τρόπο που επέλεξες να προασπιστείς τα δικαιώματά σου, από την στιγμή που έκρινες ότι αυτά θίγονται, κάνοντας καταγγελία στην Γ.Γ.Κ. Ελπίζω το θέμα να διευθετηθεί. Χαίρομαι που δεν επέλεξες τον δρόμο της αδιαφορίας και απάθειας ή ακόμα χειρότερα της γενικόλογης λασπολογίας, γκρίνιας κλπ.


Μάλλον είσαι από αυτούς που θα χαιρόμουν να συνταξιδέψω.
Να έχεις πολλά, καλά και όρθια χιλιόμετρα με ότι και να καβαλάς.
  #9  
Παλιό 31-12-2012, 15:47
spyrakos35 Ο/Η spyrakos35 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2012
Περιοχή: ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ
Μoto: fjr1300a
Μηνύματα: 172
Προεπιλογή Απάντηση: MOTO SHOP ARATHIMOS (ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΡΑΘΥΜΟΣ)

update....

μέχρι σήμερα εχω πάρει πίσω τα 3/4 της οφειλής....

κατά ένα τρόπο τείνει να κλείσει καλά το θέμα....
  #10  
Παλιό 31-12-2012, 16:38
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: MOTO SHOP ARATHIMOS (ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΡΑΘΥΜΟΣ)

Καλή τύχη εύχομαι!

Ετσι λοιπόν επιβεβαιώνομαι για ποστ σε άλλο νήμα σχετικά με την πρακτική των προκαταβολών που ζητούν πλέον τα καταστήματα, χωρίς να προσφέρουν από τη μία ευνοϊκότερους όρους ( έκπτωση στην τιμή ) κι από την άλλη δεν εγγυούνται καν την παράδοση των παραγγελθέντων, χωρίς να υφίστανται συνέπειες όταν δεν την κάνουν. Διαφυγόντες τόκοι ή κάτι άλλο τέλος πάντων ώστε να μη συμπεριφέρονται ανεύθυνα!
Κλειστό θέμα


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:55.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!