GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 30-09-2009, 15:15
allen Ο/Η allen βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Μoto: GS 1200
Μηνύματα: 910
Προεπιλογή ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ?

Βρε παιδια υπαρχει λογος , που πρεπει να ασχολουμαστε με τις αστοχιες
της μαμας bmw? , να εχουμε στο κεφαλι μας τις οποιες ανακλησεις,
τις οποιες βλαβες που βλεπουμε εδω μεσα,και οχι μονο ? να μην αναλυσω απο τι ακριβως χαλανε ,και μενουνε στο δρομο οι καλες μας
Για να μην παρεξηγουμαι ειμαι fanatic bmw ,και εχω 15000χλμ σε 1200gs 08 χωρις βλαβες,αλλα τοσο πολυ αξιζει αυτη η τεχνολογια ,και η οδηγηκη απολαυση?
Εχω φιλο που εχει μπλεξει με 1150 gs που του σβηνει,το παει στο doc ,του ξανασβηνει ξαναπαει στον doc ,εδω και ενα χρονο!
εχω δει παιδια να μενουν στις πιο πολιτιμες στιγμες στην τρελλοζωη ,τις διακοπες
ακουω βλαβες 2000€ ,1000€(σασμαν, μοναδες abs)
γιατι να εχουμε το τοπ μοτορι που κυκλοφορει , και να μην ψωνισουμε
καποιο ποιο αξιοπιστο ?
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 30-09-2009, 15:29
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από allen Εμφάνιση μηνυμάτων
Βρε παιδια υπαρχει λογος , που πρεπει να ασχολουμαστε με τις αστοχιες
της μαμας bmw? , να εχουμε στο κεφαλι μας τις οποιες ανακλησεις,
τις οποιες βλαβες που βλεπουμε εδω μεσα,και οχι μονο ? να μην αναλυσω απο τι ακριβως χαλανε ,και μενουνε στο δρομο οι καλες μας
Για να μην παρεξηγουμαι ειμαι fanatic bmw ,και εχω 15000χλμ σε 1200gs 08 χωρις βλαβες,αλλα τοσο πολυ αξιζει αυτη η τεχνολογια ,και η οδηγηκη απολαυση?
Εχω φιλο που εχει μπλεξει με 1150 gs που του σβηνει,το παει στο doc ,του ξανασβηνει ξαναπαει στον doc ,εδω και ενα χρονο!
εχω δει παιδια να μενουν στις πιο πολιτιμες στιγμες στην τρελλοζωη ,τις διακοπες
ακουω βλαβες 2000€ ,1000€(σασμαν, μοναδες abs)
γιατι να εχουμε το τοπ μοτορι που κυκλοφορει , και να μην ψωνισουμε
καποιο ποιο αξιοπιστο ?
Αυτη ειναι και η δικη μου απορία!!!

Αλλά, φίλε μου ολα εξαρτωνται απο τις προταιρεοτητές του καθενός μας, αν π.χ βαζεις πανω απο όλα την υποκειμενικη ομορφια τότε πας σε αυτο που σου αρεσει περισσότερο και το παιρνεις μην υπολογιζοντας το οποιοδηποτε (καλο/κακο δεν εχει σημασια) ιστορικο αξιοπιστίας του μοντέλου!! Αν κυριος παραγοντας για την αγορα μοτοσυκλετας - οχηματος γενικα - ειναι πανω απο όλα η αξιοπιστια τοτε να εισαι σιγουρος οτι ισως να διαλεξεις κατι που δεν θα σου αρεσει και τοσο πολύ!! Αν καταφερεις να τα συνδυασεις ολα (και να σου αρεσει και να ειναι αξιόπιστο) τότε εχεις πιασει το λαχείο!!!!

Το εχω ξαναγραψει, η μοτοσυκλετα για εναν ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΗ ειναι σαν την γκομενα διότι δενεται μαζι της όπως ακριβως και με την γυναικα οταν ειναι ερωτευμενος!! αν διαλεξει την πιο ομορφη, υποκειμενικα παντα κρινοντας, τότε ενδεχεται να το ξερει και η ιδια και να του ψηνει το ψαρι στα χειλια!! Αν διαλεξει μια μετρια ακομα κι αν το ξερει και η ιδια εχει περισσότερες πιθανότητες να του κατσει καλυτερα διότι οι ''μετριες'' εχουν περισσότερη αυτοεκτιμηση απο τις ''πανεμορφες'' κι ετσι ξερουν να εκτιμουν και τον απεναντι τους!!!!!!!!!

Κάπως ετσι ειναι και οι μοτοσυκλετες για εμας που ειμαστε ερωτευμενοι με αυτες!!!!

Last edited by GeorgeP; 30-09-2009 at 15:32.
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 30-09-2009, 15:34
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτη ειναι και η δικη μου απορία!!!

Αλλά, φίλε μου ολα εξαρτωνται απο τις προταιρεοτητές του καθενός μας, αν π.χ βαζεις πανω απο όλα την υποκειμενικη ομορφια τότε πας σε αυτο που σου αρεσει περισσότερο και το παιρνεις μην υπολογιζοντας το οποιοδηποτε (καλο/κακο δεν εχει σημασια) ιστορικο αξιοπιστίας του μοντέλου!! Αν κυριος παραγοντας για την αγορα μοτοσυκλετας - οχηματος γενικα - ειναι πανω απο όλα η αξιοπιστια τοτε να εισαι σιγουρος οτι ισως να διαλεξεις κατι που δεν θα σου αρεσει και τοσο πολύ!! Αν καταφερεις να τα συνδυασεις ολα (και να σου αρεσει και να ειναι αξιόπιστο) τότε εχεις πιασει το λαχείο!!!!

Το εχω ξαναγραψει, η μοτοσυκλετα για εναν ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΗ ειναι σαν την γκομενα διότι δενεται μαζι της όπως ακριβως και με την γυναικα οταν ειναι ερωτευμενος!! αν διαλεξει την πιο ομορφη, υποκειμενικα παντα κρινοντας, τότε ενδεχεται να το ξερει και η ιδια και να του ψηνει το ψαρι στα χειλια!! Αν διαλεξει μια μετρια ακομα κι αν το ξερει και η ιδια εχει περισσότερες πιθανότητες να του κατσει καλυτερα διότι οι ''μετριες'' εχουν περισσότερη αυτοεκτιμηση απο τις ''πανεμορφες'' κι ετσι ξερουν να εκτιμουν και τον απεναντι τους!!!!!!!!!

Κάπως ετσι ειναι και οι μοτοσυκλετες για εμας που ειμαστε ερωτευμενοι με αυτες!!!!
γιωργη με μπερδεψες..............για γκομενες ή για μοτοσυκλετες θα μιλησουμε;;;;;;;;
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 30-09-2009, 15:51
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
γιωργη με μπερδεψες..............για γκομενες ή για μοτοσυκλετες θα μιλησουμε;;;;;;;;
ειναι δυο ειδη ενα εμψυχο κι ενα αψυχο που μας προσφερουν τοσες ευχαριστες στιγμες και τοσες δυσαρεστες (μεχρι και την καταστροφη μας φτανουν και οι δυό τους αν θελουν) κι εχουν τοσα κοινα που μονον αγνωστα ειδη μεταξυ τους δεν ειναι!!!!

μοτοσυκλετα/γυναικα= και η δύο γενους θυληκου
μοτοσυκλετα/γυναικα= ατελειωτες ωρες ευχαριστησης και με τις δυό
μοτοσυκλετα/γυναικα= ειναι και οι δυο απαιτητικες
μοτοσυκλετα/γυναικα= ξοδευεις πολλα επανω τους
μοτοσυκλετα/γυναικα= οταν συναχωνεται η γκομενα σου στενοχωριεσαι, οταν ''συναχωνεται'' η μοτοσυκλετα σου το ιδιο!! και περισσότερο θα ελεγα!!!
μοτοσυκλετα/γυναικα= με την γυναικα σου εχεις εναν ανθρωπο να μιλησεις και να πεις τον πονο σου στα δυσκολα, με την μοτοσυκλετα ξεφευγεις απο τα δυσκολα καβαλωντας την μεχρι την Θεσσαλονικη για καφε!!!!
μοτοσυκλετα/γυναικα= αν πεσεις με την μοτο ''καταστράφηκες'', αν πεσει η γυναικα σου σε χερια ξενα....''καταστραφηκες'' κι εσυ!!! Ειδικα αν εχεις παιδια!!!

Θέλεις κι αλλα?

Last edited by GeorgeP; 30-09-2009 at 15:52.
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 30-09-2009, 15:55
soter3gm Ο/Η soter3gm βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Αιγάλεω R1100 RT
Μoto: R1100RT
Μηνύματα: 1,040
Προεπιλογή Απάντηση: ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων

Το εχω ξαναγραψει, η μοτοσυκλετα για εναν ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΗ ειναι σαν την γκομενα διότι δενεται μαζι της όπως ακριβως και με την γυναικα οταν ειναι ερωτευμενος!! αν διαλεξει την πιο ομορφη, υποκειμενικα παντα κρινοντας, τότε ενδεχεται να το ξερει και η ιδια και να του ψηνει το ψαρι στα χειλια!! Αν διαλεξει μια μετρια ακομα κι αν το ξερει και η ιδια εχει περισσότερες πιθανότητες να του κατσει καλυτερα διότι οι ''μετριες'' εχουν περισσότερη αυτοεκτιμηση απο τις ''πανεμορφες'' κι ετσι ξερουν να εκτιμουν και τον απεναντι τους!!!!!!!!!

Κάπως ετσι ειναι και οι μοτοσυκλετες για εμας που ειμαστε ερωτευμενοι με αυτες!!!!
Είπαμε "done a motory joy a dollory" Δεν ξέρω τι λέτε εσείς περί βλαβών και ανακλήσεων τι πάει να πει "doc" λαδάκια μπουζάκια και twinmax τίποτε άλλο δεν γνωρίζω, πλην από κάποιες μ####ες που μου έκαναν οι "μάστορες"
και της πλήρωσε η τσέπη μου για να μην παίσουν μπουνιές
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 30-09-2009, 15:56
soter3gm Ο/Η soter3gm βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Αιγάλεω R1100 RT
Μoto: R1100RT
Μηνύματα: 1,040
Προεπιλογή Απάντηση: ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων

Το εχω ξαναγραψει, η μοτοσυκλετα για εναν ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΗ ειναι σαν την γκομενα διότι δενεται μαζι της όπως ακριβως και με την γυναικα οταν ειναι ερωτευμενος!! αν διαλεξει την πιο ομορφη, υποκειμενικα παντα κρινοντας, τότε ενδεχεται να το ξερει και η ιδια και να του ψηνει το ψαρι στα χειλια!! Αν διαλεξει μια μετρια ακομα κι αν το ξερει και η ιδια εχει περισσότερες πιθανότητες να του κατσει καλυτερα διότι οι ''μετριες'' εχουν περισσότερη αυτοεκτιμηση απο τις ''πανεμορφες'' κι ετσι ξερουν να εκτιμουν και τον απεναντι τους!!!!!!!!!

Κάπως ετσι ειναι και οι μοτοσυκλετες για εμας που ειμαστε ερωτευμενοι με αυτες!!!!
Είπαμε "done a motory joy a dollory"

Δεν ξέρω τι λέτε εσείς περί βλαβών και ανακλήσεων τι πάει να πει "doc" λαδάκια μπουζάκια και twinmax τίποτε άλλο δεν γνωρίζω, πλην από κάποιες μ####ες που μου έκαναν οι "μάστορες"
και της πλήρωσε η τσέπη μου για να μην παίσουν μπουνιές
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 30-09-2009, 16:16
vtheo Ο/Η vtheo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Π.Φάληρο,Αττικής
Μoto: R1200 GSA
Μηνύματα: 1,343
Προεπιλογή Απάντηση: ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ?

H αλήθεια είναι φίλε ότι τα BMW είναι υπερεκτιμημένα μηχανάκια (τουλάχιστον κατ'εμέ).Εγώ εκεί έχω καταλήξει.Πολύ όμορφα,φοβερή αίσθηση οδήγησης αλλά τα προβλήματα δίνουν και παίρνουν .Δεν είναι δυνατόν ένα μηχανάκι το οποίο κοστίζει 18.440 ευρώ (έχω R1200 GSA),να έχω αλλάξει 3 φανάρια και ακόμα υγρασία να παίρνει,να βρίσκω σκουριά στα κάγκελα,να καίγεται το πλαίσιο του καντράν και να διαβάζω καθημερινά άλλους να μένουν στο δρόμο (antenna ring,σασμάν,διαφορικό,τρόμπα βενζίνης κ.α) και να λέω δόξα το θεό τουλάχιστον δεν έμεινα στο δρόμο.Τι να πω θα πρέπει κάποια στιγμή η BMW να σκεφτεί τα προβλήματα που έχει το τρέχον μοντέλο και στο επόμενο να τα διορθώνει και όχι να παραμένουν τα ίδια προβλήματα + νέα από ότι καινούριο έχει προστεθεί στη νέα μοτό.
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 30-09-2009, 16:25
georgekostas Ο/Η georgekostas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Ιωαννινα
Μoto: BMW R1200 GSA
Μηνύματα: 5,680
Προεπιλογή Απάντηση: ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vtheo Εμφάνιση μηνυμάτων
H αλήθεια είναι φίλε ότι τα BMW είναι υπερεκτιμημένα μηχανάκια (τουλάχιστον κατ'εμέ).Εγώ εκεί έχω καταλήξει.Πολύ όμορφα,φοβερή αίσθηση οδήγησης αλλά τα προβλήματα δίνουν και παίρνουν .Δεν είναι δυνατόν ένα μηχανάκι το οποίο κοστίζει 18.440 ευρώ (έχω R1200 GSA),να έχω αλλάξει 3 φανάρια και ακόμα υγρασία να παίρνει,να βρίσκω σκουριά στα κάγκελα,να καίγεται το πλαίσιο του καντράν και να διαβάζω καθημερινά άλλους να μένουν στο δρόμο (antenna ring,σασμάν,διαφορικό,τρόμπα βενζίνης κ.α) και να λέω δόξα το θεό τουλάχιστον δεν έμεινα στο δρόμο.Τι να πω θα πρέπει κάποια στιγμή η BMW να σκεφτεί τα προβλήματα που έχει το τρέχον μοντέλο και στο επόμενο να τα διορθώνει και όχι να παραμένουν τα ίδια προβλήματα + νέα από ότι καινούριο έχει προστεθεί στη νέα μοτό.
Θοδωρε δεν λεω πως εχεις αδικο αλλα ειδα ιδιοκτητη GS1200 σε ταξιδι να του τρεχουν οι
βαλβολινες απο κατω αφου στα 60.000 χλμ δεν τις ειχε κοιταξει ουτε συντηρησει ποτε.
Και σε ερωτηση μου ''που πας ετσι θα σκοτωθεις'' η απαντηση ηταν ''ελα μωρε θα το φτιαξω δε βαριεσαι''.

Μετα φταιει η BMW.
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 30-09-2009, 16:39
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από georgekostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Θοδωρε δεν λεω πως εχεις αδικο αλλα ειδα ιδιοκτητη GS1200 σε ταξιδι να του τρεχουν οι
βαλβολινες απο κατω αφου στα 60.000 χλμ δεν τις ειχε κοιταξει ουτε συντηρησει ποτε.
Και σε ερωτηση μου ''που πας ετσι θα σκοτωθεις'' η απαντηση ηταν ''ελα μωρε θα το φτιαξω δε βαριεσαι''.

Μετα φταιει η BMW.
Συγνωμη αλλα οι βαλβολινες δεν τρεχουν απο ''ασυντηρησιά'' αλλα απο καμμενες-κατεστραμμενες φλαντζες/τσιμουχες! Αν ο κατασκευαστης προβλέπει σε Χ κμ να αλλαζονται οι συγκεκριμενες φλαντζες/τσιμουχες ναι εχεις δικιο φταιει ο ιδιοκτητης, αν οχι τοτε ναι φταιει ο κατασκευαστης, όποιος και να ειναι!!!
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 30-09-2009, 16:40
vtheo Ο/Η vtheo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Π.Φάληρο,Αττικής
Μoto: R1200 GSA
Μηνύματα: 1,343
Προεπιλογή Απάντηση: ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από georgekostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Θοδωρε δεν λεω πως εχεις αδικο αλλα

ειδα ιδιοκτητη GS1200 σε ταξιδι να του τρεχουν οι
βαλβολινες απο κατω αφου στα 60.000 χλμ δεν τις ειχε κοιταξει ουτε συντηρησει ποτε.

Και σε ερωτηση μου ''που πας ετσι θα σκοτωθεις'' η απαντηση ηταν ''ελα μωρε θα το φτιαξω δε βαριεσαι''.

Μετα φταιει η BMW.
Aυτοί είναι εθελοντές.Εγώ μιλάω για μηχανάκια τα οποία συντηρούντε από τους ιδιοκτήτες του και παρόλα αυτά βγάζουν σοβαρά προβλήματα πολύ νωρίς.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:50.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!