GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Εξοπλισμός μοτοσικλέτας

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 04-11-2009, 01:56
sakis656 Ο/Η sakis656 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Δράμα
Μoto: BMW R1200GS '04
Μηνύματα: 267
Προεπιλογή Kάγκελα για το 1200

Έχω το R1200GS '04 και δεν έχω μεριμνήσει ακόμα για να βάλω προστατευτικά κάγκελα (ενημερωτικά και προς υπεράσπισή μου, την μηχανή την αγόρασα μεταχειρισμένη το καλοκαίρι που μας πέρασε). Υπάρχει κανένας εθελοντής να με ενημερώσει και εμένα του νέου, για το τι κάγκελα να βάλω. Θα ήθελα να βάλω κάτι που να προστατεύει και τα πλαστικά, ψηλά, όπως φοράει το adventure.
περιμένω εν αγωνίως τις πολύτιμες πληροφορίες σας.
Ερώτηση: ξέρει κανείς αν τα προστετευτικά της touratech (αυτά μου αρέσουν κάπως) δέχονται συμπλήρωμα προς τα επάνω?
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 04-11-2009, 08:45
riko46 Ο/Η riko46 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
J. Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ANΩ ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 5,189
Προεπιλογή Απάντηση: Kάγκελα για το 1200

Hepco & Becker φίλε Σακι



Reply With Quote
  #3  
Παλιό 04-11-2009, 10:24
sakis656 Ο/Η sakis656 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Δράμα
Μoto: BMW R1200GS '04
Μηνύματα: 267
Προεπιλογή Απάντηση: Kάγκελα για το 1200

Αν δεν βρώ κάτι καλύτερο (απο αισθητικής μεριάς, γιατί ποιοτικά μάλλον πρέπει να είναι) εκει με βλέπω να καταλήγω...
Το φέρινγκ με την βάση απο το adventure χρειάστηκε να το πατεντάρεις για να κάτσει??
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 04-11-2009, 10:45
emix Ο/Η emix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ΚΤΜ 950 Super Enduro
Μηνύματα: 1,794
Προεπιλογή Απάντηση: Kάγκελα για το 1200

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από sakis656 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν δεν βρώ κάτι καλύτερο (απο αισθητικής μεριάς, γιατί ποιοτικά μάλλον πρέπει να είναι) εκει με βλέπω να καταλήγω...
Το φέρινγκ με την βάση απο το adventure χρειάστηκε να το πατεντάρεις για να κάτσει??
Και γω τα Hepco ειχα οταν ειχα το GS και ηταν μια χαρα. Δεν νομιζω να βρεις κατι αλλο.
Επισης να σου πω οτι τα πανω καγκελα ταιριαζουν, αλλα με καποιο ζορι και στα κατω καγκελα αν ειναι της BMW. Το καλυτερο βεβαια ειναι να ειναι και τα πανω και τα κατω Hepco.
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 04-11-2009, 11:32
sakis656 Ο/Η sakis656 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Δράμα
Μoto: BMW R1200GS '04
Μηνύματα: 267
Προεπιλογή Απάντηση: Kάγκελα για το 1200

Τα Hepco σε ενδεχόμενο μιας απλής πτώσης υπάρχει περίπτωση να αρπάξουν? το υλικό απο το οποίο είναι φτιαγμένα είναι ανθεκτικό?
Είμαι διατεθειμένος να δόσω κάποια ευρόπουλα παραπάνω, για να κάνω μια αγορά που δεν θα το μετανιώσω αύριο μεθαύριο.
Μην ξεχνάμε οτι μιλάμε για μια μπέμπα
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 04-11-2009, 13:12
Carduelis Ο/Η Carduelis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Mπραχάμι - Αθήνα
Μoto: Τη "Χιονάτη"
Μηνύματα: 2,286
Προεπιλογή Απάντηση: Kάγκελα για το 1200

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από sakis656 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα Hepco σε ενδεχόμενο μιας απλής πτώσης υπάρχει περίπτωση να αρπάξουν? το υλικό απο το οποίο είναι φτιαγμένα είναι ανθεκτικό?
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από sakis656 Εμφάνιση μηνυμάτων
Είμαι διατεθειμένος να δόσω κάποια ευρόπουλα παραπάνω, για να κάνω μια αγορά που δεν θα το μετανιώσω αύριο μεθαύριο.
Μην ξεχνάμε οτι μιλάμε για μια μπέμπα


Φίλε από όσα κάγκελα κυκλοφορούν αυτή τη στιγμή για GS 1200 τα μόνα που παίρνουν και επάνω προστατευτικό είναι
α/ τα Hepco Becker που κοστίζουν περίπου 180 Ε τα κάτω και 160 Ε τα επάνω
http://www.moto-accessories.gr/Greek/ProductList.asp?CatID=492&CatPosition=396
b/ τα κάγκελα της Μakan που αναφέρεις αλλά με κάπως μεγαλύτερο κόστος αν θυμάμαι, αλλά ψάχτο http://www.makan.gr/index.php?option=com_virtuemart&Itemid=1&category_id=23&page=shop.browse&limit=20&limitstart=20&lang=el
Τα κάγκελα της μαμάς είναι απαράδεκτα ακριβά και δεν καλύπτουν το πλαινό μέρος του κινητήρα. Επίσης δεν παίρνουν επάνω κομμάτι και δεν υπάρχει λόγος να κάνεις τροποποιήσεις.
Εχω βάλει τα Hepco Becker που είναι πολύ καλά. Αν έχεις και πλαινά προστατευτικά κυλίνδρων άπλά θα έρθουν πιό κοντά και με μικρότερες ανοχές.
Σε ενδεχόμενη πτώση ή χτύπημα ασφαλώς και θα ‘πάρουν‘ εξάλλου έχουν ένα πολύ μικρό περιθώριο στο σημείο που ενώνονται για να απορροφήσουν το χτύπημα. Δε στο εύχομαι, αλλά σε διαβεβαιώ μετά από πτώση, το λιγότερο που θα σε νοιάξει είναι αν ‘πήραν‘ τα κάγκελα. Ασε που τα σίδερα ξαναφτιάχνουν ή αντικαθίστανται
Αν βάλεις τη ζελατίνα του GSA, που μπαίνει μια χαρά δίχως μετατροπές, θα χρειαστείς και τα επιπλέον στηρίγματα που εχει το ADV.

Kαλούς δρόμους
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 04-11-2009, 15:45
sakis656 Ο/Η sakis656 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Δράμα
Μoto: BMW R1200GS '04
Μηνύματα: 267
Προεπιλογή Απάντηση: Kάγκελα για το 1200

Ευχαριστώ για τα σχόλιά σας, νομίζω τελικά οτι η πιο ολοκληρωμένη και προσιτή λύση είναι αυτή που όλοι αναφέρετε... Hepco Becker. Μάλλον θα κατευθυνθώ και εγώ προς αυτή την κατέυθυνση.
Πρίν απο κανένα μήνα περίπου στον Τρικαλιώτη στην Θεσ/νίκη, συντάντισα τύπο με ένα GS '07 ψιλοτουμπανο και φορούσε κάτι πανέμορφα κατ'εμαι, κάγκελα και αν θυμάμαι κλά μου είπε οτι είναι μάρκας Bering
Μου είχε πει μάλιστα οτι του στοιχίσανε γύρο στα 500€... έχει ακούσει κανένας τίποτα για κάγκελα bering??
Η αλήθεια είναι οτι με το internet έχω, αν όχι άριστες, θα έλεγα πολύ καλές σχέσεις και όσο και αν έψαξα, σε ελληνικά και ξένα site δεν βρήκα κάτι.
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 04-11-2009, 19:10
pepax66 Ο/Η pepax66 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Νίκαια
Μoto: ΘΥΜΑ ΚΡΙΣΗΣ
Μηνύματα: 2,021
Προεπιλογή Απάντηση: Kάγκελα για το 1200

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από sakis656 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρίν απο κανένα μήνα περίπου στον Τρικαλιώτη στην Θεσ/νίκη, συντάντισα τύπο με ένα GS '07 ψιλοτουμπανο και φορούσε κάτι πανέμορφα κατ'εμαι, κάγκελα και αν θυμάμαι κλά μου είπε οτι είναι μάρκας Bering
Μου είχε πει μάλιστα οτι του στοιχίσανε γύρο στα 500€... έχει ακούσει κανένας τίποτα για κάγκελα bering??
κάτι.
Αν τα ψάξεις σε Horning θα τα βρεις σίγουρα, επίσης κάγκελα μπορείς να βάλεις και boxer design, wunderlich, tourateck κα ! Με τα hepco που έχω ΚΑΙ εγώ επάνω είμαι ευχαριστημένος και δεν είναι και άσχημα.
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 04-11-2009, 19:22
Carduelis Ο/Η Carduelis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Mπραχάμι - Αθήνα
Μoto: Τη "Χιονάτη"
Μηνύματα: 2,286
Προεπιλογή Απάντηση: Kάγκελα για το 1200

http://www.nippynormans.com/ENGINE-BARS/products/253/
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 04-11-2009, 19:51
novo Ο/Η novo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Δροσια
Μoto: TRIUMPH TIGER 1050
Μηνύματα: 101
Προεπιλογή Απάντηση: Kάγκελα για το 1200

Εμενα παλι δυο φιλοι μου, (δεν γνωριζονται μεταξυ τους) ιδιοκτητες GS, μου συστησαν να μην βαλω καγκελα, διοτι οπως ειπαν τα καγκελα πιανουν πανω στο μοτερ και σε περιπτωση πτωσης ειναι προτιμοτερο ν' αλαξεις τα προστατευτικα των κυλινδρων τα οποια δεν εινα ακριβα παρα να παρει ολο το ζορι του χτυπηματος το μοτερ λογω του οτι πανω του ειναι στερεωμενα τα καγκελα. Απ' την αλλη βλεπω εδω οτι οι περισσοτεροι εχουν τετοια καγκελα και τελικα εχω μπερδευτει....
Ειναι τελικα χρησιμα ή μηπως απλα ειναι της μοδας?
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Aνταλλακτικα για R-1200 GS george81 Πωλήσεις αξεσουάρ/ανταλλακτικών μοτοσυκλετών 31 30-11-2012 22:57
Ζάντες για gs 1200 mlock Ζήτηση 6 06-10-2009 00:36
ΠΛΑΙΝΕς για 1200 adv. johntsip Ζήτηση 6 18-08-2009 16:00
Tips για 1200 GS KostasGS Τεχνικά θέματα διάφορα 19 05-07-2009 10:32
Βαση για Gps για BMW 1200 RT georgekostas Πλοήγηση - Hardware και Software 2 26-05-2009 11:47


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:53.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!