GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Τεχνικά θέματα διάφορα (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=25)
-   -   Πλήρης απομόνωση της μονάδας ABS-servo-integral (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=15373)

rosebud 15-11-2010 21:20

Πλήρης απομόνωση της μονάδας ABS-servo-integral
 
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους

Μετά από 2 εβδομάδες στη τρέλα όσον αφορά τη μονάδα μου, κατέληξα να θέλω όλο και πιο πολύ να απομονώσω τη μονάδα και να κάνω τα φρένα μου να δουλεύουν με τον πιο (νομίζω) ορθολογικό, αξιόπιστο και δοκιμασμένο τρόπο. Με μιά απλή σχετικά μετατροπή θα τα κάνω υδραυλικά. Νομίζω ότι δε θα έχω προβλημα όσον αφορά το telelever μιας και ο προκάτοχος του δικού μου μοντέλου, το 1100gs δεν είχε servo ούτε integral και τα κατάφερνε μία χαρά, όσο για το ABS θα το αντέξω.... Με πολύ ενδοιαφέρον θα άκουγα τα σχόλια σας θετικά και αρνητικά.

Capitain 15-11-2010 21:26

Απάντηση: Πλήρης απομόνωση της μονάδας ABS-servo-integral
 
Κοίτα, κι εγώ με το Fazer 1000 με 143 άλογα και περίπου 270 τελική είχα απλά φρένα και πολύ εκπαιδευμένο δεξί δείκτη....Απλά εκείνο γονάτιζε στα φρένα, μόνο ο πίσω μπλοκάρισε ενίοτε κι αυτό το είχα συνηθίσει, όλα συνηθίζονται...Αλλά να το έχει και να το βγάλεις απλά θα σου προσθέσει λίγο άγχος πιστεύω.Αλλωστε έχει και το κουμπάκι που το βγάζεις όποτε θέλεις...Περί ορέξεως...;)

PACO 15-11-2010 21:34

Απάντηση: Πλήρης απομόνωση της μονάδας ABS-servo-integral
 
χωρις αντισπιν μπορω...χωρις ηλ.αναρτηση μπορω χωρις abs μπορω.....αλλα δεν θελω:cool:(για το τελευταιο)

ARGI 15-11-2010 21:44

Απάντηση: Πλήρης απομόνωση της μονάδας ABS-servo-integral
 
Φίλε, μια πραγματική δύσκολη στιγμή, μπορεί το ABS, να σου σώσει την ζωή!!!!
Γι' αυτό DON'T TOUCH!!!!
;););)

commander 15-11-2010 21:49

Απάντηση: Πλήρης απομόνωση της μονάδας ABS-servo-integral
 
Κωσταντινε η χοντρη σου δεν ειναι παπακι το θελει το abs ειναι βαρια. Προσεχε πως θα το λυσεις το προβλημα !!!! :(

CPretenteriS 15-11-2010 22:18

Απάντηση: Πλήρης απομόνωση της μονάδας ABS-servo-integral
 
Σε καμία περίπτωση δε θα τα άγγιζα !!! :hmmm:

Capitain 15-11-2010 22:21

Απάντηση: Πλήρης απομόνωση της μονάδας ABS-servo-integral
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από CPretenteriS ( 251079)
Σε καμία περίπτωση δε θα τα άγγιζα !!! :hmmm:

Καλά εσύ Κωστάκη δε θα άγγιζες ούτε αλενόβιδα χωρίς την έγκριση της αντιπροσωπείας....:sm7:

rosebud 15-11-2010 22:23

Απάντηση: Πλήρης απομόνωση της μονάδας ABS-servo-integral
 
ρε παιδιά το μόνο που με προβληματίζει είναι πώς θα λειτουργεί η μηχανή στο φρενάρισμα όσον αφορά το telelever που ξέρουμε ότι τι κάνει πιο δυσκαμπτη. Συγωρέστε με αν τα λέω λάθος.... αλλά, σε τρελένει το γεγονός, του ότι ακόμα και καινουργια μονάδα να βάλεις, δε ξέρεις αν θα το ξαναπάθεις, και όταν σου λένε στο συνεργείο .....''τι να σου πώ λαχείο είναι''.... αφού θα δώσεις και 2+ καλύτερα να μη γράψω αυτά που σκέφτομαι.:mad::mad::mad::mad:ΝεύραΝεύραΝεύραΝεύρα . Αργησα να απαντήσω γιατί διάβαζα πόσοι απο μας έχουν πάθει το ίδιο πρόβλημα και απλά απορούσα....

CPretenteriS 15-11-2010 22:25

Απάντηση: Πλήρης απομόνωση της μονάδας ABS-servo-integral
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Capitain ( 251082)
Καλά εσύ Κωστάκη δε θα άγγιζες ούτε αλενόβιδα χωρίς την έγκριση της αντιπροσωπείας....:sm7:

:o:rolleyes::D

Πάνος 15-11-2010 22:43

Απάντηση: Πλήρης απομόνωση της μονάδας ABS-servo-integral
 
Δοκίμασε να την οδηγήσεις για λίγο καιρό με απενεργοποιημένη τη μονάδα για να δεις την συμπεριφορά της μηχανής, αν είναι δυνατόν και σε αντίξοες συνθήκες. Αν η μονάδα σου είναι integral και όχι ABS II τα φρένα απενεργοποιούνται όταν χαλάσει η μονάδα και άρα πρέπει να αναδιατάξεις όλο το σύστημα των φρένων με αμφίβολη επιτυχία. Οπως και να έχει η επέμβαση θα επηρεάσει και την αξία μεταπώλησης της μοτό σου προς τα κάτω, κάτι που πρέπει να λάβεις σοβαρά υπόψη σου αν σκοπεύεις να την αποχωριστείς... :(
Οτι και να αποφασίσεις καλή επιτυχία! :)


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 07:25.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!