GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιό 02-04-2010, 12:05
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: το νεο μου οχημα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από novo Εμφάνιση μηνυμάτων
Να τον πας στο εξωτερικο, γιατι εδω....

Μπραβο στον πιτσιρικα παντως, κι ο γιος ενος φιλου μου ειναι ακριβως ιδια περιπτωση.

Φιλε μου δεν το καταλαβαινω ομως αυτο που ζητας. Μπορεις να μου περιγραψεις λιγο καλυτερα τι θα ηθελες για τον μικρο?
Οσοι θελουν ν' ασχοληθουν πιο οργανωμενα που λες συνηθως πανε στους συλλογους και κατ' επεκταση στην αγωνιστικη αγωνιστικη ποδηλασια.

Η κατασταση ομως με την Ελληνικη ποδηλασια σε επιπεδο συλλογων, ειναι επιεικως απελπιστικη. Ειματε εντελως υπαναπτυκτοι σε σχεση με την υπολοιπη Ευρωπη.
Ασε που το αθλημα οχι μονο στην Ελλαδα αλλα και παγκοσμιως ειναι ο παραδεισος του ντοπινγκ. Αργα ή γρηγορα οσο καλος αθλητης και να ειναι καποιος αν δεν μπει σ' αυτη την διαδικασια θα υστερει σε σχεση με τους αλλους που θα εχουν γινει "τουρμπο".

Απ' την αλλη επειδη οπως σου ειπα ειμαστε πολυ πισω, ειμαστε πισω και στις μεθοδους αυτες.

Θα μπορουσες να τον πηγαινες σε καποιον κοντινο σου συλλογο, ωστε το παιδι να κανει μια πιο συστηματικη προπονηση, οχι για να γινει πρωταθλητης αλλα για να αποκτηση την καλη συνηθεια να γυμναζεται. Αλλα παντα το παιδι να το εχεις απο κοντα προκειμενου να μην παρασυρθει

Αν δεν θες να το πας σε συλλογο, τοτε μονο εσυ μπορεις να το βοηθησεις κατα την γνωμη μου. Φροντιζε παντα να εχει το σωστο ποδηλατο κυριως να ειναι στο μεγεθος του, και στο σωστο υψος ρυθμισμενη η σελα, ωστε να μην αποκτησει προβληματα με τα γονατα του και βγαζε τον εξω για να κανει οσο πιο συχνα μπορεις. Εχω αρκετα παραδειγματα που μ' ενα μηχανακι ακολουθουν τα παιδια τους (σε μεγαλυτερες ηλικιες συνηθως) προκειμενου να τα βοηθησουν στην προπονηση τους. Βεβαια ολων αυτων τα παιδια κανουν αγωνιστικη ποδηλασια. Εγω απ' την αλλη τα παιδια μου, απλα τα παιρνω και κανουμε μαζι οσο πιο συχνα μπορω. Δεν θελω οπως εσυ να μπλεξουν με συλλογους και αγωνες αν και ειναι πολυ μικρα ακομη οπως και το δικο σου.
Εχω και το παραδειγμα πολυ συγγενικου μου προσωπου, πρωταθλητης Ευρωπης στον στιβο πριν απο αρκετα χρονια, και γυμναστης ο ιδιος. Εχει τεσσερα παιδια και ξερω πολυ καλα πως αυτο που θελει για τα παιδια του ειναι απλα να κανουν αθλητισμο και οχι πρωταθλητισμο
Πρώτα από όλα καλημέρα,

Όλα αυτά που έγραψες τα ξέρω και μάλιστα από πρώτο χέρι, ήμουν καθηγητής Φυσ. Αγωγής. με πολλά χρόνια γραμμένα προπόνησης σαν αθλητής σε μπάσκετ και στίβο και άλλα τόσα σαν προπονητής μπάσκετ σε ημιεπαγγελματικό επίπεδο, για αυτό είπα "όχι αγωνιστική" και συμπληρώνω την λέξη προοπτική.
Το πρόβλημα μου είναι ότι μου λείπει χρόνος, έχω μαγαζί στο κέντρο και τα ωράρια είναι ζόρικα, να καταλάβεις δουλεύω 8.30 - 20.30 γυρνάω στις 9.00 το βράδυ και φορτώνουμε τα ποδήλατα για να πάμε στο πάρκο του Τρίτση που έχει φώτα και κάνουμε καμιά ωρίτσα ποδήλατο, αλλά δεν είναι πάντα εύκολο.
Αυτό που ψάχνω είναι κάτι σαν trekking, να τα μαζεύει κάποιος τα πιτσιρίκια π.χ Τετάρτη απόγευμα στις 5.00 στην πύλη στο Τατόι και να τα γυρίζει στις 7.00, αυτό 2-3 φορές την εβδομάδα μου είναι αρκετό και από Σάββατο απόγευμα αναλαμβάνω εγώ..
Κάτι ανάλογο κάνουν κάτι παληκάρια στην Πάρνηθα αλλά μόνο καλοκαίρι και σε τύπο κατασκήνωσης (5ήμερη διαμονή στο Μπάφι, ποδηλασία, περπάτημα κ.λ.π).
Εμείς μεγαλώσαμε στις αλάνες, όλοι μέρα παίζαμε ποδόσφαιρο, μπάσκετ, και γυρνούσαμε με τα ποδήλατα από γειτονιά σε γειτονιά, τώρα παντού πρέπει να τα πηγαίνουν οι γονείς τα πιτσιρίκια.
Ευχαριστώ για το χρόνο σου.

Last edited by frits; 02-04-2010 at 12:07.
Reply With Quote
  #42  
Παλιό 02-04-2010, 13:50
novo Ο/Η novo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Δροσια
Μoto: TRIUMPH TIGER 1050
Μηνύματα: 101
Προεπιλογή Απάντηση: το νεο μου οχημα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από frits Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρώτα από όλα καλημέρα,

Όλα αυτά που έγραψες τα ξέρω και μάλιστα από πρώτο χέρι, ήμουν καθηγητής Φυσ. Αγωγής. με πολλά χρόνια γραμμένα προπόνησης σαν αθλητής σε μπάσκετ και στίβο και άλλα τόσα σαν προπονητής μπάσκετ σε ημιεπαγγελματικό επίπεδο, για αυτό είπα "όχι αγωνιστική" και συμπληρώνω την λέξη προοπτική.
Το πρόβλημα μου είναι ότι μου λείπει χρόνος, έχω μαγαζί στο κέντρο και τα ωράρια είναι ζόρικα, να καταλάβεις δουλεύω 8.30 - 20.30 γυρνάω στις 9.00 το βράδυ και φορτώνουμε τα ποδήλατα για να πάμε στο πάρκο του Τρίτση που έχει φώτα και κάνουμε καμιά ωρίτσα ποδήλατο, αλλά δεν είναι πάντα εύκολο.
Αυτό που ψάχνω είναι κάτι σαν trekking, να τα μαζεύει κάποιος τα πιτσιρίκια π.χ Τετάρτη απόγευμα στις 5.00 στην πύλη στο Τατόι και να τα γυρίζει στις 7.00, αυτό 2-3 φορές την εβδομάδα μου είναι αρκετό και από Σάββατο απόγευμα αναλαμβάνω εγώ..
Κάτι ανάλογο κάνουν κάτι παληκάρια στην Πάρνηθα αλλά μόνο καλοκαίρι και σε τύπο κατασκήνωσης (5ήμερη διαμονή στο Μπάφι, ποδηλασία, περπάτημα κ.λ.π).
Εμείς μεγαλώσαμε στις αλάνες, όλοι μέρα παίζαμε ποδόσφαιρο, μπάσκετ, και γυρνούσαμε με τα ποδήλατα από γειτονιά σε γειτονιά, τώρα παντού πρέπει να τα πηγαίνουν οι γονείς τα πιτσιρίκια.
Ευχαριστώ για το χρόνο σου.

Οποτε τι να σου λεω, τα ξερεις απο πρωτο χερι τα πραγματα. Το χειροτερο ειναι οτι βλεπεις και γονεις να ωθουν τα παιδια τους στα φαρμακα.

Στο θεμα μας παντως, μαλλον πιο ευκολα θα μπορεσει το παιδι ν' ασχοληθει με αλλα σπορ παρα με την ποδηλασια σ' αυτη την φαση.

Εγω την μεγαλη μου κορη, 7 χρονων, την πηγαινω 3 φορες την εβδομαδα κολυμβηση, αλλες δυο βολλεϋ, και οποτε μπορουμε κανουμε και ποδηλατο. Το ποδηλατο παντως της αρεσει κι αυτης περισσοτερο και ολο με παρακαλαει να παμε. Ευτυχως τωρα που αλλαξε και η ωρα και μεγαλωσε η μερα ειναι πιο ευκολα τα πραγματα. Το μεγαλυτερο οφελος το βλεπω στην κολυμβηση παντως, αλλα και το ποδηλατο δεν παει και πολυ πισω. Ειναι και διασκεδαση ταυτοχρονα, ενω στην πισινα μετρας πλακακια
Reply With Quote
  #43  
Παλιό 02-04-2010, 20:16
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: το νεο μου οχημα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από novo Εμφάνιση μηνυμάτων
Οποτε τι να σου λεω, τα ξερεις απο πρωτο χερι τα πραγματα. Το χειροτερο ειναι οτι βλεπεις και γονεις να ωθουν τα παιδια τους στα φαρμακα.

Στο θεμα μας παντως, μαλλον πιο ευκολα θα μπορεσει το παιδι ν' ασχοληθει με αλλα σπορ παρα με την ποδηλασια σ' αυτη την φαση.

Εγω την μεγαλη μου κορη, 7 χρονων, την πηγαινω 3 φορες την εβδομαδα κολυμβηση, αλλες δυο βολλεϋ, και οποτε μπορουμε κανουμε και ποδηλατο. Το ποδηλατο παντως της αρεσει κι αυτης περισσοτερο και ολο με παρακαλαει να παμε. Ευτυχως τωρα που αλλαξε και η ωρα και μεγαλωσε η μερα ειναι πιο ευκολα τα πραγματα. Το μεγαλυτερο οφελος το βλεπω στην κολυμβηση παντως, αλλα και το ποδηλατο δεν παει και πολυ πισω. Ειναι και διασκεδαση ταυτοχρονα, ενω στην πισινα μετρας πλακακια

Χαίρομαι πραγματικά να βλέπω γονείς που σπρώχνουν τα παιδιά τους να γνωρίσουν το αθλητισμό, είναι τεράστιο σχολείο και πέρα από την υγεία πλάθει χαρακτήρες, το άθλημα δεν έχει σημασία είναι απλά το μέσο.
Τέλος πάντων ξεφύγαμε, για να γυρίσουμε στο θέμα μας προτείνω να κανονίσουμε μετά τις γιορτές μία συνάντηση με τα ποδήλατα στο Τατόι ίσως, ή όπου αλλού θέλετε να τα πούμε από κόντα και να κάνουμε τις βολτίτσες μας..

ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ
Reply With Quote
  #44  
Παλιό 02-04-2010, 20:27
novo Ο/Η novo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Δροσια
Μoto: TRIUMPH TIGER 1050
Μηνύματα: 101
Προεπιλογή Απάντηση: το νεο μου οχημα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από frits Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαίρομαι πραγματικά να βλέπω γονείς που σπρώχνουν τα παιδιά τους να γνωρίσουν το αθλητισμό, είναι τεράστιο σχολείο και πέρα από την υγεία πλάθει χαρακτήρες, το άθλημα δεν έχει σημασία είναι απλά το μέσο.
Τέλος πάντων ξεφύγαμε, για να γυρίσουμε στο θέμα μας προτείνω να κανονίσουμε μετά τις γιορτές μία συνάντηση με τα ποδήλατα στο Τατόι ίσως, ή όπου αλλού θέλετε να τα πούμε από κόντα και να κάνουμε τις βολτίτσες μας..

ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ

Μετα χαρας, το Τατόι αρεσει σε ολη την οικογενεια.

Καλη Ανασταση και καλο Πασχα
Reply With Quote
  #45  
Παλιό 02-04-2010, 20:55
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή Απάντηση: το νεο μου οχημα

Τί να πω βρε παιδιά!
Μπράβο σας για τις γνώσεις σας
και κυρίως για το μεράκι σας!!!
Reply With Quote
  #46  
Παλιό 02-04-2010, 22:23
Carduelis Ο/Η Carduelis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Mπραχάμι - Αθήνα
Μoto: Τη "Χιονάτη"
Μηνύματα: 2,286
Προεπιλογή Απάντηση: το νεο μου οχημα

Spam: Σαν πιο παλιά καραβάνα σαν γονιός (η κόρη μου είναι πια 18 ετών) χαίρομαι που βλέπω κι άλλους "ταλαίπωρους" να τρέχουν (με) τα παιδιά τους σε διάφορες δραστηριότητες. Κι όσο μεγαλώνουν και τα πιέζουν οι υποχρεώσεις και τα μαθήματα να ξέρετε πως το οποιοδήποτε άθλημα που θα ασχοληθούν θα είναι γι αυτά ανάσα ζωής. Η μικρή μου, αφού περάσαμε από ρυθμικές, μπαλέτα, συγχρονική κολύμβηση, απλή κολύμβηση κoκ τελικά καταπιάστηκε ερασιτεχνικά με το τένις. Ακόμα και στις πιό δύσκολες εποχές γι αυτήν, μισή ωρίτσα τένις την ανανεώνει.
Οn topic Σταύρο με έβαλες στα αίματα να έρθω μαζί σου στο Τατόι. Εχω ένα Diamondback hardtail με ασφάλτινα λάστιχα και βολτάρω μερικά πρωινά Κυριακής στην παραλιακή ζώνη. (Πιο σπάνια τώρα που έμπλεξα με το boxer). Θα ανεβάσω φωτο με τις μετατροπές που του έκανα. Για κανόνισε καμμιά ποδηλατάδα...
Reply With Quote
  #47  
Παλιό 02-04-2010, 23:10
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: το νεο μου οχημα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Carduelis Εμφάνιση μηνυμάτων
Spam: Σαν πιο παλιά καραβάνα σαν γονιός (η κόρη μου είναι πια 18 ετών) χαίρομαι που βλέπω κι άλλους "ταλαίπωρους" να τρέχουν (με) τα παιδιά τους σε διάφορες δραστηριότητες. Κι όσο μεγαλώνουν και τα πιέζουν οι υποχρεώσεις και τα μαθήματα να ξέρετε πως το οποιοδήποτε άθλημα που θα ασχοληθούν θα είναι γι αυτά ανάσα ζωής. Η μικρή μου, αφού περάσαμε από ρυθμικές, μπαλέτα, συγχρονική κολύμβηση, απλή κολύμβηση κoκ τελικά καταπιάστηκε ερασιτεχνικά με το τένις. Ακόμα και στις πιό δύσκολες εποχές γι αυτήν, μισή ωρίτσα τένις την ανανεώνει.
Οn topic Σταύρο με έβαλες στα αίματα να έρθω μαζί σου στο Τατόι. Εχω ένα Diamondback hardtail με ασφάλτινα λάστιχα και βολτάρω μερικά πρωινά Κυριακής στην παραλιακή ζώνη. (Πιο σπάνια τώρα που έμπλεξα με το boxer). Θα ανεβάσω φωτο με τις μετατροπές που του έκανα. Για κανόνισε καμμιά ποδηλατάδα...
Νότη, από την άλλη εβδομάδα το κανονίζουμε, τώρα που σκοτεινιάζει αργά μπορούμε να πάμε και κανένα απόγευμα, Δευτέρα, Τετάρτη, Σάββατο ή Κυριακή πρωί.

ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ ΣΕ ΣΕΝΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΣΟΥ
Reply With Quote
  #48  
Παλιό 02-04-2010, 23:40
novo Ο/Η novo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Δροσια
Μoto: TRIUMPH TIGER 1050
Μηνύματα: 101
Προεπιλογή Απάντηση: το νεο μου οχημα

Κι εγω μεχρι και το mountain bike με ασφαλτινα το εχω, θα με αναγκασετε να του περασω τα χωματινα ετσι οπως παει. Στο Τατόι χρειαζονται οπωσδηποτε.
Νοτη για δες κι εσυ με λαστιχα το θα κανεις
Reply With Quote
  #49  
Παλιό 03-04-2010, 00:52
Carduelis Ο/Η Carduelis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Mπραχάμι - Αθήνα
Μoto: Τη "Χιονάτη"
Μηνύματα: 2,286
Προεπιλογή Απάντηση: το νεο μου οχημα

Κι έλεγα τώρα που μεγάλωσε η κόρη μου... να λουφάριζα λιγάκι!
(Εχω τα χωμάτινα αλλά δεν έχω.. ροπόκλειδο για να τα αλλάξω!!! )
Reply With Quote
  #50  
Παλιό 03-04-2010, 02:04
novo Ο/Η novo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Δροσια
Μoto: TRIUMPH TIGER 1050
Μηνύματα: 101
Προεπιλογή Απάντηση: το νεο μου οχημα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Carduelis Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι έλεγα τώρα που μεγάλωσε η κόρη μου... να λουφάριζα λιγάκι!
(Εχω τα χωμάτινα αλλά δεν έχω.. ροπόκλειδο για να τα αλλάξω!!! )


Πηγαινε στον Περιστερα για να σου βαλει τα χωματινα τοτε
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Πρωτες φωτο απο το νεο μωρο capo Φωτογραφίες - Video (μόνο για τις δικές μας μοτό) 23 24-12-2009 05:46
Πωλείται το αγαπημένο μου τηλεφωνάκι ! Black_Shadow Πωλήσεις γενικώς 9 05-11-2009 10:44
το νεο PUNTO EVO essel Αυτοκίνητο 3 02-10-2009 12:18
ΒΑΛΙΤΣΕΣ (bmw) για το νεο F650GS melpo Ζήτηση 10 29-06-2009 18:26
O γιόs μου το καμάρι μου nek21 Ανέκδοτα 12 09-04-2009 15:58


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:13.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!