GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Γενικά - Μοτοσυκλέτα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 03-07-2010, 13:57
tsompanis Ο/Η tsompanis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ioannina
Μηνύματα: 3,084
Προεπιλογή Απάντηση: ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΑΣ ΚΟΡΟΙΔΕΥΕΙ!!!

θα απαντήσω ως καταναλωτής με πολλές αγορές μηνιαίως.
θα συμφωνήσω κατα πρώτον με τον νόμο της προσφοράς και της ζήτησης.ο καθένας πουλάει σε ότι τιμή θέλει και εγώ αγοράζω σε ότι τιμή θέλω.

κατά δεύτερον και στις δύο περιπτώσεις,του blackstaf και του MARK το εν λόγω κατάστημα είναι πιο φθηνό απο τα άλλα ασχέτως αν υπάρχει κάποια έκπτωση ή όχι.
απο εκεί και πέρα παίζει ρόλο και σε τι τιμή αγόρασε το μαγαζί τα ανταλακτικά και τα αναλώσιμα.
πες πως είμαστε δύο μαγαζάτορες και ενδιαφερόμαστε π.χ για ένα λάδι 15-50 απο συγκεκριμένο εργοστάσιο.εσύ θέλεις 500 λίτρα,εγώ 10.000 λίτρα.εσύ πληρώνεις με επιταγή,εγώ πληρώνω μετρητά.
έχεις την εντύπωση ότι θα το πάρουμε στην ίδια τιμή??
εδώ ακόμη και στα ελαστικά γίνεται της π#@τανας

έτσι λοιπόν,δεν μπορούμε να έχουμε άποψη για το εν λόγω κατάστημα και αν ισχύει η έκπτωση ή όχι.εξάλλου όλοι μας βομβαρδίζουν με ένα σωρό άχρηστες πληροφορίες.
εσύ κόλλησες στο αν γλίτωσες 6 ευρώ αντί για 15?
ψάξτο πρώτα το πράγμα,βγάλε συμπέρασμα και μετά μπες (αν χρειαστεί) στην διαδικασία να καταγγείλεις κάποιον.
όχι για ψύλλου πήδημα.χάνεται και η ουσία.
φιλικά πάντα
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 03-07-2010, 14:20
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΑΣ ΚΟΡΟΙΔΕΥΕΙ!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από tsompanis Εμφάνιση μηνυμάτων
θα απαντήσω ως καταναλωτής με πολλές αγορές μηνιαίως.
θα συμφωνήσω κατα πρώτον με τον νόμο της προσφοράς και της ζήτησης.ο καθένας πουλάει σε ότι τιμή θέλει και εγώ αγοράζω σε ότι τιμή θέλω.

κατά δεύτερον και στις δύο περιπτώσεις,του blackstaf και του MARK το εν λόγω κατάστημα είναι πιο φθηνό απο τα άλλα ασχέτως αν υπάρχει κάποια έκπτωση ή όχι.
απο εκεί και πέρα παίζει ρόλο και σε τι τιμή αγόρασε το μαγαζί τα ανταλακτικά και τα αναλώσιμα.
πες πως είμαστε δύο μαγαζάτορες και ενδιαφερόμαστε π.χ για ένα λάδι 15-50 απο συγκεκριμένο εργοστάσιο.εσύ θέλεις 500 λίτρα,εγώ 10.000 λίτρα.εσύ πληρώνεις με επιταγή,εγώ πληρώνω μετρητά.
έχεις την εντύπωση ότι θα το πάρουμε στην ίδια τιμή??
εδώ ακόμη και στα ελαστικά γίνεται της π#@τανας

έτσι λοιπόν,δεν μπορούμε να έχουμε άποψη για το εν λόγω κατάστημα και αν ισχύει η έκπτωση ή όχι.εξάλλου όλοι μας βομβαρδίζουν με ένα σωρό άχρηστες πληροφορίες.
εσύ κόλλησες στο αν γλίτωσες 6 ευρώ αντί για 15?
ψάξτο πρώτα το πράγμα,βγάλε συμπέρασμα και μετά μπες (αν χρειαστεί) στην διαδικασία να καταγγείλεις κάποιον.
όχι για ψύλλου πήδημα.χάνεται και η ουσία.
φιλικά πάντα
σωστος.........
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 03-07-2010, 14:38
manosamos Ο/Η manosamos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: ΠΕΡΑΜΑ-ΑΕΚΑΡΑ
Μoto: Varadero 1000 CBR 600F4 Honda C70 6V
Μηνύματα: 2,173
Προεπιλογή Απάντηση: ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΑΣ ΚΟΡΟΙΔΕΥΕΙ!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από tsompanis Εμφάνιση μηνυμάτων
θα απαντήσω ως καταναλωτής με πολλές αγορές μηνιαίως.
θα συμφωνήσω κατα πρώτον με τον νόμο της προσφοράς και της ζήτησης.ο καθένας πουλάει σε ότι τιμή θέλει και εγώ αγοράζω σε ότι τιμή θέλω.

κατά δεύτερον και στις δύο περιπτώσεις,του blackstaf και του MARK το εν λόγω κατάστημα είναι πιο φθηνό απο τα άλλα ασχέτως αν υπάρχει κάποια έκπτωση ή όχι.
απο εκεί και πέρα παίζει ρόλο και σε τι τιμή αγόρασε το μαγαζί τα ανταλακτικά και τα αναλώσιμα.
πες πως είμαστε δύο μαγαζάτορες και ενδιαφερόμαστε π.χ για ένα λάδι 15-50 απο συγκεκριμένο εργοστάσιο.εσύ θέλεις 500 λίτρα,εγώ 10.000 λίτρα.εσύ πληρώνεις με επιταγή,εγώ πληρώνω μετρητά.
έχεις την εντύπωση ότι θα το πάρουμε στην ίδια τιμή??
εδώ ακόμη και στα ελαστικά γίνεται της π#@τανας

έτσι λοιπόν,δεν μπορούμε να έχουμε άποψη για το εν λόγω κατάστημα και αν ισχύει η έκπτωση ή όχι.εξάλλου όλοι μας βομβαρδίζουν με ένα σωρό άχρηστες πληροφορίες.
εσύ κόλλησες στο αν γλίτωσες 6 ευρώ αντί για 15?
ψάξτο πρώτα το πράγμα,βγάλε συμπέρασμα και μετά μπες (αν χρειαστεί) στην διαδικασία να καταγγείλεις κάποιον.
όχι για ψύλλου πήδημα.χάνεται και η ουσία.
φιλικά πάντα

Φιλε tsompanis καλα τα λες,αλλα σου ξεφευγει κατι.
Εδω δεν προκειτε για εμποριο,εδω μιλαμε για ανταλλακτικα και ΚΑΝΕΝΑΣ δεν στοκαρει,οποτε η εκδοχη σου δεν ευσταθει.
Εδω πιά ουτε οι αντιπροσωποι εχουν στοκ και πολλες φορες σου λενε για παραγγελια και παραλαβη(μέσω Ολλανδιας,συνηθως)σε μια εβδομαδα...
Τα ανταλλακτικα φιλε εχουν μεγααααλο κερδος.Να σε ενημερωσω οτι τα εξουσιοδοτημενα,δεν εχουν μεγαλα κερδη απο τις πωλησεις καινουριων οχηματων,αλλα απο τα σερβις-ανταλλακτικα-απο εκει ζουν.
Πριν 5 χρονια φιλος τρακαρε μια καινουρια τοτε 520 και πηγαν να του παρουν το κεφαλι εδω.
Τελικα μεσων φιλων Γερμανων,τα φεραμε απο Ουγγαρια σχεδον 30%φτηνοτερα...
Το εχω γραψει και μαλλον καπου αλλου εδω μεσα,οτι 8 μπουζι για Twin Spark Alfa Romeo κοστιζουν 250 ευρω ''προσφορα'' και τα φερνεις απο Αγγλια με 100ευρω,με ενα κλικ στην πορτα σου....
Και δεν αγοραζω φιλε 500 μπουζι αλλα...8!!!
Λοιπον,τι λες?
Φιλικα Μανος.
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 03-07-2010, 16:49
tsompanis Ο/Η tsompanis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ioannina
Μηνύματα: 3,084
Προεπιλογή Απάντηση: ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΑΣ ΚΟΡΟΙΔΕΥΕΙ!!!

αν είναι έτσι φίλε μάνο και δεν στοκάρει κανένας παρα είναι αεριτζηδες αλλάζει το πράγμα και ισχυεί αυτό που έγραψα παραπάνω.δηλαδή ο πιο φθηνός.
απο εκεί και πέρα το παιδί που έκανε το ποστ,μίλησε για αλλαγή λαδιών και τακάκια.
και άντε πες τα τακάκια τα παραγγέλνει.για τα λαδια τι θα σου πει..μισό λεπτό να τα φέρω απο ολλανδία?
όλοι έχουν κούτες στοκαρισμένες για να κάνουν την δουλειά τους.τουλάχιστον έτσι έχω δει εγώ στο δικό μου εξουσιοδοτημένο που πάω
και δεν μιλάμε για εξειδικευμένα ανταλακτικά ή σπάνια όπως δισκοπλακες κ.λ.π
και σίγουρα γίνεται πόλεμος στα ανταλακτικά λόγω κέρδους και για αυτό ακριβώς μιλάμε και εμείς και προσπαθούμε να βγάλουμε ένα συμπέρασμα.
σε ένα συνεργείο είναι και άλλα πολλά που παίζουν ρόλο στο παιχνίδι με τους προμηθευτές και τις τιμές που κλείνεις μαζί τους..
ακόμη και στα αναλώσιμα του συνεργείου.
και άμα είναι Εβραίος ο μάστορας,αυτό μετακυλίεται στον πελάτη
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 03-07-2010, 18:03
Blackstaf Ο/Η Blackstaf βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Πειραιάς
Μoto: GS1200 (09)
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή Απάντηση: ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΑΣ ΚΟΡΟΙΔΕΥΕΙ!!!

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και η πραγματικότητα είναι ότι εμείς είμαστε απλά πελάτες και όχι έμποροι...Είναι τελείως διαφορετικό να πάει ένας στο συνεργείο από το να πάνε 50...Απλά δεν μπορώ να καταλάβω πως ένα εξουσιοδοτημένο συνεργείο που υποτίθεται πως σου δίνει κάποια έκπτωση η τελική τιμή του προϊόντος είναι ακριβώς η ίδια με άλλα συνεργεία που δεν σου δίνουν έκπτωση!
Και το σημαντικότερο, τα λάδια και τα τακάκια είναι ακριβώς τα ίδια και στα δύο συνεργεία που ρώτησα!!!
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 03-07-2010, 18:26
pirate Ο/Η pirate βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: Ηράκλειο - ΚΡΗΤΗΣ
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 7,343
Προεπιλογή Απάντηση: ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΑΣ ΚΟΡΟΙΔΕΥΕΙ!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Blackstaf Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και η πραγματικότητα είναι ότι εμείς είμαστε απλά πελάτες και όχι έμποροι...Είναι τελείως διαφορετικό να πάει ένας στο συνεργείο από το να πάνε 50...Απλά δεν μπορώ να καταλάβω πως ένα εξουσιοδοτημένο συνεργείο που υποτίθεται πως σου δίνει κάποια έκπτωση η τελική τιμή του προϊόντος είναι ακριβώς η ίδια με άλλα συνεργεία που δεν σου δίνουν έκπτωση!
Και το σημαντικότερο, τα λάδια και τα τακάκια είναι ακριβώς τα ίδια και στα δύο συνεργεία που ρώτησα!!!
Φίλε Κωνσταντίνε εμείς εδώ κάτω στο νησί τι να πούμε......, καλύτερα να μην ρωτήσεις στο εξουσιοδοτημένο συνεργείο της BMW για το ίδιο ακριβώς σέρβις που ήθελες να κανείς στην Αθήνα, εδώ θα περνούσε τα 150,00 ευρώ, τα εξουσιοδοτημένα είναι εμπορικά καταστήματα που έχουν ένα περιθώριο κέρδους που τους δίνει η μαμά εταιρεία, οπότε είναι θέμα ποιους εμπιστεύεσαι για να φτιάχνουν την καλή σου
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 03-07-2010, 19:04
Blackstaf Ο/Η Blackstaf βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Πειραιάς
Μoto: GS1200 (09)
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή Απάντηση: ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΑΣ ΚΟΡΟΙΔΕΥΕΙ!!!

Όχι φιλαράκι, δεν κόλλησα στα δέκα ή στα πέντε ευρώ...Δεν θα με σώσουν αυτά...Εκεί που κόλλησα είναι στο ότι ανακοινωνεται μία προσφορά από ένα εξουσιοδοτημένο συνεργείο και δυστυχώς μόνο αυτό δεν βλέπω!
Τώρα αν ο εν λόγω ιδιοκτήτης δεν αγόρασε μετρητοίς και αγόρασε με επιταγή έχοντας ως αποτέλεσμα να πάρει ακριβότερα τα λάδια και γενικά τα ανταλλακτικά αυτο δεν είναι δικό μου θέμα αλλά δικό του...Απλά με λίγα λόγια διαφημίζεται μέσω του forum αυτό το συνεργείο και μας δίνει την εντύπωση ότι πραγματικά βρήκαμε κάτι καλό που και καλές τιμές μας κάνει αλλά και καλή δουλειά στην μηχανή μας...Στην πραγματικότητα όμως δεν βλέπω να ισχύει κάτι τέτοιο!!! Τώρα δικαιολογίες του τύπου, αγοράζει με επιταγή, παιρνει μικρότερες ποσότητες από κάποιους άλλους,βάζει άλλα λάδια από τους άλλους, ειλικρινά μου περρισεύουν...Αυτό που μετράει για μένα είναι το αποτέλεσμα και όχι η πρόθεση!!!
Και όλα αυτά στα λέω τελείως φιλικά και χωρίς παρεξήγηση
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 03-07-2010, 19:15
diomiles Ο/Η diomiles βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Αιγαλεω Αθηνα
Μoto: f650gs
Μηνύματα: 912
Προεπιλογή Απάντηση: ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΑΣ ΚΟΡΟΙΔΕΥΕΙ!!!

Ερώτηση ετσι για να καταλάβω.Εαν καποιος πάει για ενα συγκεκριμένο service με συγκεκριμένα υλικά και η προσφορά που του έκανε το συγκεκριμένο μαγαζί δεν ισχύει τελικά , δεν πρέπει να το αναφέρει στο forum?
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 03-07-2010, 19:17
manosamos Ο/Η manosamos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: ΠΕΡΑΜΑ-ΑΕΚΑΡΑ
Μoto: Varadero 1000 CBR 600F4 Honda C70 6V
Μηνύματα: 2,173
Προεπιλογή Απάντηση: ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΑΣ ΚΟΡΟΙΔΕΥΕΙ!!!

Παντως εγω δεν αφηνω να βαζουν ''χερι'' στην χοντρη μου.
Αγοραζω τα ανταλλακτικα απο εξω,κανω την επεμβαση και ναι μεν το χαιρωμε που το εκανα μονος μου,αλλα εχω και την σιγουρια οτι η δουλεια ΕΓΙΝΕ και δεν ''εγινε''.
Αν παρ'ολα αυτα δεν ηξερα να τα κανω μονος μου,σιγουρα δεν θα πηγαινα σε εξουσιοδωτημενο,οχι μονο επειδη ειναι ακριβοι,αλλα επειδη δεν θελω να μαθαινουν στην μηχανη μου οι νεοσσοι του επεγγελματος.
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 03-07-2010, 19:22
commander Ο/Η commander βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: κηφισια
Μoto: GS 115Ο ADV DESIERTO 3
Μηνύματα: 12,382
Προεπιλογή Απάντηση: ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΑΣ ΚΟΡΟΙΔΕΥΕΙ!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από diomiles Εμφάνιση μηνυμάτων
Ερώτηση ετσι για να καταλάβω.Εαν καποιος πάει για ενα συγκεκριμένο service με συγκεκριμένα υλικά και η προσφορά που του έκανε το συγκεκριμένο μαγαζί δεν ισχύει τελικά , δεν πρέπει να το αναφέρει στο forum?
Ορθον, ε και
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΝΩΣΤΗΣ.. PACO Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 0 29-04-2010 19:52
4χ4 Η ΕΘΝΙΚΗ ΜΑΣ και ΜΠΡΑΒΟ ΜΑΣ !! riko46 Αθλητισμός 3 14-09-2009 01:28
ΜΑΣ ΚΛΕΒΟΥΝ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΑΣ. PortoLeone Μου τη δίνει που ..... 13 09-07-2009 09:49
SOS ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ...... Gazi Κοινωνική ευαισθησία 13 28-06-2009 13:23
ΜΗΠΩΣ ΘΕΛΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ? 1200GS Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 3 16-03-2009 13:27


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:32.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!