GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> ΑΝΑΒΑΤΗΣ > Γενικά - Αναβάτης

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 02-10-2010, 19:41
Carduelis Ο/Η Carduelis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Mπραχάμι - Αθήνα
Μoto: Τη "Χιονάτη"
Μηνύματα: 2,286
Προεπιλογή Θάνατος από τροχαίο..

Οταν η καλή δημοσιογραφική πένα περιγράφει αυτό που λίγο-πολύ σκεφτόμαστε όλοι όταν οδηγούμε: Θάνατος απο τροχαίο

Θάνατος απο τροχαίο27/09/2010 του Οδυσσέα Ιωάννου Γράφω αυτό το κείμενο αμέσως μετά την κυριακάτικη εκπομπή των Πρωταγωνιστών για τα τροχαία.
Ο θάνατος από τροχαίο είναι ο μόνος θάνατος που δεν έχω αποδεχτεί. Εννοώ πως στην προσπάθεια να δημιουργήσω έναν αμυντικό μηχανισμό, έχω “φιλοσοφήσει” όλους τους θανάτους. Ακόμη κι εκείνον ενός μικρού παιδιού από σπάνια ασθένεια. Με τα τροχαία δεν κατάφερα ποτέ μου να “διαπραγματευτώ”.

Εκείνο το ξαφνικό τηλεφώνημα μέσα στην νύχτα που χωρίζει οριστικά και απότομα τον χρόνο στα δύο- στο πριν και το από δω και πέρα- το ξένο αίμα που το αισθάνομαι αμέσως στον λαιμό μου, σαν να καταπίνω πληγές γνωστών και φίλων, τα αλλοιωμένα σώματά τους, τα πρόσωπα τους σαν χαλασμένα λουλούδια…

Νομίζω πως έχω εντοπίσει την πηγή της άρνησης και του φόβου μου. Μη γίνω θύτης. Την ώρα που οδηγώντας ψάχνω τον αναπτήρα, που κοιτάω την αναπάντητη στο κινητό, την διαολεμένη στιγμή που κάτι άλλο παιδεύει το μυαλό μου και το αποσπά. Σκοτώνω άνθρωπο. Πώς συνεχίζεις μετά από αυτό; Πώς πείθεις ότι δεν ήσουν εσύ, ότι μία στιγμή δευτερολέπτων δεν μπορεί να σε κάνει τέρας στα μάτια των άλλων; Πώς μπορούν κι εκείνοι να ξεχάσουν ποιος ήσουν τόσα χρόνια, τι ήσουν τόσα χρόνια και σε ακρωτηριάζουν με τα μάτια; Τι λες στους συγγενείς; Τι θα άντεχες εσύ να ακούσεις στην θέση τους;

Θα μπορούσα να πω πολλά, και για τους δρόμους μας, και για την αγωγή μας, και για την ανευθυνότητα του μυαλού που δεν έχει “πήξει” αλλά δεν θέλω να πω τίποτα για αυτά. Είναι όλα εξαιρετικά σοβαρά, αλλά τόσο λίγα όταν σπάει η ζωή στα χέρια σου. Φαντάζομαι πως εκείνη τη στιγμή είσαι ο πιο μόνος σε όλη τη γη. Δεν κρατιέσαι από πουθενά, κλαις για μια ελάχιστη παρηγορητική κουβέντα, την αναζητάς από τον κάθε περαστικό αλλά δεν περισσεύει τίποτα για σένα, όλα για εκείνον που δεν έφταιξε.

Έχω τρέξει πολύ –μου αρέσει η ταχύτητα- έχω σωθεί από θαύμα σε τροχαίο που δεν ευθυνόμουν, δεν έχω οδηγήσει ποτέ πιωμένος αλλά έχω δώσει παράταση ζωής σε αρκετούς ανυποψίαστους που ποτέ δεν θα μάθουν πόσο πολύ τους “πλησίασα” όταν τους είδα τελευταία στιγμή και γύρισα το τιμόνι, γιατί έψαχνα τα τσιγάρα μου. Και κάθε τέτοια φορά αισθάνομαι μία ανείπωτη ξεφτίλα. Και φοβάμαι μήπως είμαι ικανός για το χειρότερο. Και εύχομαι να είναι κολώνα ή τοίχος…
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 02-10-2010, 20:30
Albatros Ο/Η Albatros βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: YAMAHA FJR 1300 F650GS KYMCO 400 Exiting
Μηνύματα: 4,502
Προεπιλογή Απάντηση: Θάνατος από τροχαίο..

Κανείς δεν τον αποδέχεται...
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 02-10-2010, 21:14
Jefe Ο/Η Jefe βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ΡΙΟΝ
Μoto: 1200GS Adventure
Μηνύματα: 11,154
Προεπιλογή Απάντηση: Θάνατος από τροχαίο..

Είναι απευκταίο το συναίσθημα γιά όλους! Τρομερό! Δυστυχώς όμως συμβαίνουν τόσα καθημερινά...


Jefe
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 02-10-2010, 21:20
CPretenteriS Ο/Η CPretenteriS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Spata
Μoto: BMW R1200GS (mod. 2010)
Μηνύματα: 19,474
Προεπιλογή Απάντηση: Θάνατος από τροχαίο..

Reply With Quote
  #5  
Παλιό 02-10-2010, 21:28
Syvaris Ο/Η Syvaris βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Ρίον
Μoto: BMW R850R
Μηνύματα: 1,047
Προεπιλογή Απάντηση: Θάνατος από τροχαίο..

παντα κρανος
παντα ζωνη
ποτε ποτο
ποτε κουραση-ξενυχτι
ποτε νευρα
ποτε βιαση (το μεταφορικο μεσο ειναι για να σε παει στον προορισμό σου, όχι να σε πάει ΓΡΗΓΟΡΑ στον προορισμό σου)
πάντα φιλικοί με τους συνοδοιπόρους, σαν να είναι ο φίλος΄από το φορουμ που δεν ξερουμε προσωπικά
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 02-10-2010, 21:58
bill 800gs Ο/Η bill 800gs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: ΛΟΥΤΡΑΚΙ
Μoto: BMW F800GS - YAMAPA WR 250
Μηνύματα: 664
Προεπιλογή Απάντηση: Θάνατος από τροχαίο..

Ειναι φρικτο συναισθημα
Χτες στο Λουτρακι σκοτωθηκε ενα παιδι 16 ετων με γουρουνα
Κριμα τοσα δυστυχηματα ......
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 02-10-2010, 22:09
pirate Ο/Η pirate βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: Ηράκλειο - ΚΡΗΤΗΣ
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 7,343
Προεπιλογή Απάντηση: Θάνατος από τροχαίο..

Δυστυχώς στους δρόμους της Κρήτης και γενικά στην Ελλάδα, υπάρχουν πάρα πολλοί που οδηγούν όπως ο κύριος Ιωάννου, είναι κρίμα να παίζουμε τις ζωές μας έτσι κάθε μέρα γιατί κάποιος/α χαζολογάει με το κινητό του/ης ή ψάχνει κάτι στο ντουλαπάκι, έχω ακούσει πάρα πολλές φορές το συγγνώμη δεν σε είδα ..........
Λοιπά με ειλικρινά που δεν έχουμε πρώτα οδική σοβαρότητα και παιδεία και μετά ακατάλληλο οδικό δίκτυο.
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 03-10-2010, 00:11
lakis Ο/Η lakis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: Menidi
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή Απάντηση: Θάνατος από τροχαίο..

παντα κρανος
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 03-10-2010, 00:57
MARK Ο/Η MARK βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΡΕΘΥΜΝΟ
Μoto: GS 1200R ADVENTURE
Μηνύματα: 28,959
Προεπιλογή Απάντηση: Θάνατος από τροχαίο..

Reply With Quote
  #10  
Παλιό 03-10-2010, 01:24
Gemat Ο/Η Gemat βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μυτιληνη
Μoto: Honda XL1000VA Varadero 2007
Μηνύματα: 1,006
Προεπιλογή Απάντηση: Θάνατος από τροχαίο..

Εγω παλι πιστευω οτι συμβαινουν παρα πολυ λιγα ατυχηματα σε σχεση με τον αριθμο των ασχετων και κακων οδηγων που υπαρχουν στους αθλιους δρομους μας!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Θάνατος αθλητή στο Βανκούβερ frits Διάφορα 9 14-02-2010 01:47
Σοβαρό τροχαίο στην Καβάλας.... frits Ασφάλεια και τεχνικές οδήγησης 16 04-01-2010 00:56
Πεζός καταδικάστηκε για τροχαίο ....... riko46 Επικαιρότητα 23 11-11-2009 00:03
θανατηφόρο τροχαίο... droggitiszak Κοινωνική ευαισθησία 13 02-04-2009 00:09
Εαν εμπλακούμε σε τροχαίο ατύχημα Cpt Ασφάλεια και τεχνικές οδήγησης 5 26-12-2008 11:39


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 06:00.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!