GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 15-11-2010, 23:35
yian77 Ο/Η yian77 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή Απάντηση: Πλήρης απομόνωση της μονάδας ABS-servo-integral

Rosebud ψάχνω και εγώ τον τρόπο να ακυρώσω την μονάδα. Το θέμα είναι να δοκιμάσουμε πώς είναι η οδήγηση χωρίς servo, γιατί απενεργοποιώντας το ABS το σερβο παραμένει. Υπάρχει κανείς να έχει 1150gsa χωρίς ABS; Τόσο για να δούμε πόσο απαραίτητο είναι,(χρήσιμο είναι σίγουρα) όσο και για να δούμε τα ανταλλακτικά που χρειάζονται. Με μια ματιά που έριξα μάλλον χρειάζεται άλλη τρόμπα πίσω φρένου και σωληνάκι διαφορετικής διατομής( λογικό εφόσον διανύει μικρότερη απόσταση). Το μπροστινό σύστημα αλλάζει σχετικά εύκολα με έναν αντάπτορα που βγαίνει για το non ABS μοντέλο.
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 16-11-2010, 00:09
MIHALIS TZIMAS Ο/Η MIHALIS TZIMAS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: BMW R1150 GS ADV BMW R100GS PD
Μηνύματα: 841
Προεπιλογή Απάντηση: Πλήρης απομόνωση της μονάδας ABS-servo-integral

Γιάννη ίσως αν ζηταγες απο την αντιπροσωπεία ένα ένα τα ανταλλακτικα απο το μοντέλο χωρίς ABS και να επαιρνες αυτά που σου χρειάζονται
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 16-11-2010, 01:33
yian77 Ο/Η yian77 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή Απάντηση: Πλήρης απομόνωση της μονάδας ABS-servo-integral

Αυτό έχω σκοπό να κάνω. Βρήκα διαφορετικούς κωδικούς σε τρόμπα και σωληνάκια. Δεν ξέρω πως θα συνδέσω την πίσω λάμπα για να ανάβει φρενάρωντας. Ίσως μια καινούρια συνδεσμολογία να είναι εύκολη υπόθεση.
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 16-11-2010, 01:39
jarhead Ο/Η jarhead βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: BMW 1200 GS '05
Μηνύματα: 2,620
Προεπιλογή Απάντηση: Πλήρης απομόνωση της μονάδας ABS-servo-integral

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από yian77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό έχω σκοπό να κάνω. Βρήκα διαφορετικούς κωδικούς σε τρόμπα και σωληνάκια. Δεν ξέρω πως θα συνδέσω την πίσω λάμπα για να ανάβει φρενάρωντας. Ίσως μια καινούρια συνδεσμολογία να είναι εύκολη υπόθεση.
βρε δεν την βαζεις φωτια την 'κεντροφυγκα' να ησυχασεις? Αστειευομαι....οτι και να αποφασισεις σου ευχομαι γρηγορη αναρρωση της μπουμπους σου!!!
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 16-11-2010, 01:55
rosebud Ο/Η rosebud βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: kifisia
Μoto: r1150gs adv
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή Απάντηση: Πλήρης απομόνωση της μονάδας ABS-servo-integral

Προσπαθώντας να καλύψω όλους τους φίλους η μηχανή είναι 1150gs adv, του 04 η μετετροπή θα απομονώσει όλο το abs unit που σημαίνει και το σερβο και το integra. Την απόφαση τη πήρα επειδή δε θέλω να ξαναέχω αντίστοιχη εμπειρία χωρίς να το περιμένω. ανακεφαλαιώνοντας απ΄τα λίγα που έχω μάθει μέχρι τώρα με πολύ όμως ψάξιμο, έχουμε:

1) σερβο =ηλεκτρονική υποβοήθηση που καταργήθηκε, τουλάχιστον με αυτή τη μορφή σε επόμενα μοντέλα λόγω του ότι ξέρουν... αλλά......

2)integra =λεκτρονικός καταμερισμός της πέδησης απο μπροστά πρός τα πίσω

3)abs = ότι ξέρουμε όλοι. Αλλά ακόμα και τώρα πολλοί αμφιβάλουν για την τοποθέτηση και σωστή εφαρμογή του στις μηχανές.

Τα χαρτιά της εταιρείας είναι κλειστά και δε θα στο προτείνουν ποτέ για ευνοητους λόγους. Φίλους που να τό χουν κάνει δε ξέρω αλλά άν το ψάξεις θα βρείς πολλούς. Η διαβεβαίωση του μηχανικού, το ψάξιμο μου, το γεγονός ότι έτσι ήταν παλιότερα και .....με κάνει να πάρω μία απόφαση
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 16-11-2010, 02:03
Capitain Ο/Η Capitain βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Πειραιάς
Μoto: 2005 R1200RT
Μηνύματα: 1,335
Προεπιλογή Απάντηση: Πλήρης απομόνωση της μονάδας ABS-servo-integral

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από rosebud Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσπαθώντας να καλύψω όλους τους φίλους η μηχανή είναι 1150gs adv, του 04 η μετετροπή θα απομονώσει όλο το abs unit που σημαίνει και το σερβο και το integra. Την απόφαση τη πήρα επειδή δε θέλω να ξαναέχω αντίστοιχη εμπειρία χωρίς να το περιμένω. ανακεφαλαιώνοντας απ΄τα λίγα που έχω μάθει μέχρι τώρα με πολύ όμως ψάξιμο, έχουμε:

1) σερβο =ηλεκτρονική υποβοήθηση που καταργήθηκε, τουλάχιστον με αυτή τη μορφή σε επόμενα μοντέλα λόγω του ότι ξέρουν... αλλά......

2)integra =λεκτρονικός καταμερισμός της πέδησης απο μπροστά πρός τα πίσω

3)abs = ότι ξέρουμε όλοι. Αλλά ακόμα και τώρα πολλοί αμφιβάλουν για την τοποθέτηση και σωστή εφαρμογή του στις μηχανές.

Τα χαρτιά της εταιρείας είναι κλειστά και δε θα στο προτείνουν ποτέ για ευνοητους λόγους. Φίλους που να τό χουν κάνει δε ξέρω αλλά άν το ψάξεις θα βρείς πολλούς. Η διαβεβαίωση του μηχανικού, το ψάξιμο μου, το γεγονός ότι έτσι ήταν παλιότερα και .....με κάνει να πάρω μία απόφαση
Βασικά θέλεις ένα 1150 του 2000 που αν δεν κάνω λαθος το μόνο που έχει είναι το ABS...Σαν το δικό μου.Νομίζω δεν έχει ουτε σερβο ουτε integral.Θες να αλλάξουμε μηχανές για καμμιά βδομάδα?
Αν και το δικό σου είναι σε κατάσταση που να μην με αγχώσει?
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 16-11-2010, 02:13
yns Ο/Η yns βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: F800GS (απ'τα χωμάτινα), DR250R
Μηνύματα: 4,854
Προεπιλογή Απάντηση: Πλήρης απομόνωση της μονάδας ABS-servo-integral

Δες και εδώ, το συζητάνε αρκετά το θέμα...

site:www.advrider.com motorcycle - Google Search

Είναι αρκετά τα θέματα στο ADVrider αλλά αν θες να κάνεις κάτι τέτοιο θέλει αρκετή μελέτη.. Πάντως έχει γίνει απ'ότι βλέπω.
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 16-11-2010, 02:43
rosebud Ο/Η rosebud βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: kifisia
Μoto: r1150gs adv
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή Απάντηση: Πλήρης απομόνωση της μονάδας ABS-servo-integral

τα διάβασα και αυτά, όπως είδες φίλε μου και σύ χαμός γίνετε και εκεί. τελικά όντως κάθε εμπόδιο για καλό. αλλά το γ_ _ _το είναι αυτό που πάντα σε τρώει
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 16-11-2010, 08:38
adventure Ο/Η adventure βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Ζάκυνθος
Μoto: BMW 1150GS Adventure Βασιλομήτωρ των ADV
Μηνύματα: 20,938
Προεπιλογή Απάντηση: Πλήρης απομόνωση της μονάδας ABS-servo-integral



Είναι καθαρά στην κρίση σου αν θα το θέλεις η όχι .

Εγώ με το δικό μου μηχανάκι το χρειάστηκα δυο φορές όσα χρόνια έχω τη μηχανή αλλά με γλύτωσε από τα χειρότερα 1150 adventure 2002 ABS 2 χωρίς sevro και indegral .

Η απόφαση δική σου .
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 16-11-2010, 10:28
John1150 Ο/Η John1150 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: BMW R1150GS 2000 , HONDA PCX 125 2012
Μηνύματα: 125
Προεπιλογή Απάντηση: Πλήρης απομόνωση της μονάδας ABS-servo-integral

Παντως αν δεν κρατησεις το ABS να ρυθμισεις σωστα τις αναρτησεις σου, να μην ειναι σκληρες ετσι ωστε να απορροφουν την ορμη κατα το φρεναρισμα οσο γινεται ( να σηκωνεται το πισω μερος της μηχανης ) γιατι με το telelever και κακως ρυθμισμενη αναρτηση χανεις για πλακα το μπροστινο και δεν μαζευεται!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
BMW 4V ABS-integral - brake fluid exchange - brake pads syan Τεχνικά θέματα διάφορα 14 14-06-2012 19:59
Διαφορικό πίσω άξονα 1150 Integral Capitain Πωλήσεις αξεσουάρ/ανταλλακτικών μοτοσυκλετών 7 03-06-2010 18:08
Μονάδα ABS Integral Capitain Πωλήσεις αξεσουάρ/ανταλλακτικών μοτοσυκλετών 4 24-04-2010 19:30
BMW Sport Integral Carbon Helmet mlock Κράνη 9 25-08-2009 17:46
Πλήρης και επίσημοι κατάλογοι αξεσουάρ BMW GS_maniac Επίσημοι κατάλογοι ΒΜW 7 23-01-2009 23:47


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 00:20.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!